98 episodes

Podcast by Instytut Zachodni

Instytut Zachodni Instytut Zachodni

    • Government

Podcast by Instytut Zachodni

    Jak niemiecki Zachód wymyślił swój Wschód - Podcasty IZ 91/2024

    Jak niemiecki Zachód wymyślił swój Wschód - Podcasty IZ 91/2024

    Prof. Dirk Oschmann, lipski literaturoznawca, opublikował na początku 2023 r. książkę Der Osten: eine westdeutsche Erfindung, w której podjął się zaprezentowania sposobu postrzegania i traktowania mieszkańców byłej NRD przez Niemców z zachodniej części kraju. Zaproponował tym samym refleksję na temat ciągle widocznych nierówności pomiędzy oboma częściami kraju. Czy wschód Niemiec – dawne terytoria NRD, to wciąż strefa specjalna? Czy w przyjacielskim gronie zjednoczonych Niemiec rzeczywiście dostrzec można podskórne nierówności i czy aby na pewno obie strony sporu – jeśli istnieją – zdają sobie sprawę z poczucia wykluczenia, które – w opinii Dirka Oschmanna towarzyszy Niemcom ze wschodu. Jak niemiecki Zachód wymyślił swój Wschód? Opowieść na ten temat przedstawia Dirk Oschmann, a o niektórych jego tezach rozmawiają dr Justyna Schulz i dr Dagmara Świerkowska-Kobus w podcaście „Spojrzenie na Zachód”.

    • 21 min
    Deutsche Wirtschaft - Niemcy i Chiny - toksyczne zależności? -Podcasty IZ 90/2024

    Deutsche Wirtschaft - Niemcy i Chiny - toksyczne zależności? -Podcasty IZ 90/2024

    „Trudno tak razem być nam ze sobą” - jak śpiewała Edyta Bartosiewicz z Krzysztofem Krawczykiem. Tekst piosenki w pewnym sensie dobrze oddaje obecny stan gospodarczych relacji Niemiec i Chin. W tym odcinku Deutsche Wirtschaft dr Piotr Andrzejewski wraz z dr. Tomaszem Morozowskim zaczynają od oceny wizyty kanclerza Olafa Scholza w Chinach. Czy przyniosła ona jakiś przełom? Następnie skupili się na zmieniającym się znaczeniu Chin dla Niemiec oraz starają się wyjaśnić niejednoznaczność niemieckiego podejścia do rosnących wyzwań ze strony Chin.

    • 30 min
    Powojenna mała historia Stołczyna a współczesne tożsamości mieszkańców - Podcasty IZ 89/2024

    Powojenna mała historia Stołczyna a współczesne tożsamości mieszkańców - Podcasty IZ 89/2024

    Książka „Świadkowie małej historii. Rozmowy z seniorami Stołczyna” prezentuje efekty wywiadów biograficznych dotyczących specyfiki przemysłowego osiedla Szczecina, Stołczyna, po II wojnie światowej. O wyjątkowości miejsca tworzonej w okresie osadnictwa na terytorium wchodzącym w skład ZZiP, współczesnych tożsamościach mieszkańców, pamięci i badaniach biograficznych z dr Pauliną Romanowicz pracowniczką Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, działaczką Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM oraz autorką bloga stolczyn.com rozmawia dr Agnieszka Stamm – Korecka z Zespołu Ziem Zachodnich i Północnych Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

    • 44 min
    Deutsche Wirtschaft - Niemcy chore na dotacje? - Podcasty IZ 88/2024

    Deutsche Wirtschaft - Niemcy chore na dotacje? - Podcasty IZ 88/2024

    W drugim odcinku podcastu Deutsche Wirtschaft dr Justyna Schulz oraz dr Piotr Andrzejewski przyglądają się problemowi dotowania niemieckiej gospodarki. Dlaczego można odnieść wrażenie, że rząd federalny daje niemieckim firmom raczej rybę niż wędkę? Skoro Niemcy są w stanie hojnie dotować swój przemysł jak i ściągać subsydiami międzynarodowe korporacje to dlaczego nie są w stanie znaleźć odpowiednich środków na rozwój i utrzymanie infrastruktury? - na te pytania postaramy się odpowiedzieć w nowym cyklu podcastów poświęconych niemieckiej gospodarce oraz polityce gospodarczej i przemysłowej prowadzonej przez kolejne rządy w Berlinie.

    • 27 min
    Deutsche Wirtschaft - głęboki kryzys czy tylko zadyszka - Podcasty IZ 87/2023

    Deutsche Wirtschaft - głęboki kryzys czy tylko zadyszka - Podcasty IZ 87/2023

    Dyrektor Instytutu Zachodniego dr Justyna Schulz oraz dr Piotr Andrzejewski rozmawiają o problemach i wyzwaniach stojących przed niemiecką gospodarką. Długotrwała stagnacja i groźba recesji oraz brak pozytywnych długofalowych prognoz to jedna strona medalu. Z drugiej strony Niemcy są w stanie zmobilizować znaczne środki dla utrzymania swojej pozycji i rozwoju w konkretnych branżach. Jakie są szanse na uniknięcie długotrwałego kryzysu gospodarczego w Niemczech i jak to się stało, że pomimo problemów Niemcy prześcignęły Japonię stając się trzecią gospodarką świata? - na te pytania postaramy się odpowiedzieć w nowym cyklu podcastów poświęconych niemieckiej gospodarce oraz polityce gospodarczej i przemysłowej prowadzonej przez kolejne rządy w Berlinie.

    • 26 min
    Europejski akt ws. sztucznej inteligencji i niemiecki model rozwoju AI - Podcasty IZ 86/2023

    Europejski akt ws. sztucznej inteligencji i niemiecki model rozwoju AI - Podcasty IZ 86/2023

    Globalnemu wyścigowi w dziedzinie sztucznej inteligencji towarzyszy również „wyścig regulacyjny” – kolejne organizacje i państwa przygotowują w ostatnich latach dokumenty i strategie mające na celu stworzenie ram prawnych i uregulowanie rozwoju tej przełomowej technologii. Podstawowy dylemat dotyczy przy tym wyważenia dwóch elementów: regulacji mających ograniczać ryzyka kreowane przez systemy AI z jednej strony oraz wzmacniania innowacyjności i konkurencyjności Europy w dziedzinie sztucznej inteligencji z drugiej.

    Na ostatniej prostej są również prace nad aktem Unii Europejskiej ws. sztucznej inteligencji (AI Act), dzięki któremu Europa ma stać się pierwszym kontynentem, który zdefiniuje „jasne reguły” rozwoju i wykorzystania technologii AI.

    W tym odcinku Podcastów IZ prof. Jadwiga Kiwerska rozmawia z dr Tomaszem Morozowskim o głównych założeniach AI Act, o znaczeniu nowych regulacji dla europejskiego modelu rozwoju sztucznej inteligencji oraz o przykładzie Niemiec jako państwa aspirującego do roli głównego centrum rozwoju AI w Europie.

    • 27 min

Top Podcasts In Government

Strict Scrutiny
Crooked Media
The Lawfare Podcast
The Lawfare Institute
5-4
Prologue Projects
Red Eye Radio
Cumulus Podcast Network
The Young Turks
TYT Network
The Chris Plante Show
WMAL | Cumulus Podcast Network | Cumulus Media Washington

You Might Also Like

OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Po amerykańsku
Andrzej Kohut
Podróż bez Paszportu
Mateusz Grzeszczuk
Dwie lewe ręce
Dwie Lewe Ręce
Ziemia zbyt obiecana
Konstanty Gebert
Układ Otwarty. Igor Janke zaprasza
Igor Janke