20 episodes

Podcast Akcji Miasto to rozmowy dotyczące miasta, klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Podcast Akcja Miasto Akcja Miasto

  • Society & Culture

Podcast Akcji Miasto to rozmowy dotyczące miasta, klimatu i zrównoważonego rozwoju.

  MIASTOmovie

  MIASTOmovie

  Czy estetyka architektury i przestrzeni to KWESTIA GUSTU? Takie pytania stawia jubileuszowa, 10. edycja wyjątkowego festiwalu miastomovie, czyli festiwalu filmów o mieście i architekturze. Od środy do niedzieli przed nami filmy, dyskusje, wykłady, spacery i wiele innych.

  Miastomovie startuje już zaraz, dlatego dziś rozmawiamy z Kubą Żarym z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

  nas, czyli stowarzyszenie Akcja Miasto, znajdziecie na:

  - https://www.facebook.com/akcjamiastowro
  - https://www.instagram.com/akcjamiasto/
  - https://twitter.com/AkcjaMiasto

  Zapraszamy także na naszą stronę https://www.akcjamiasto.org gdzie możecie poczytać więcej o tym co robimy i do nas dołączyć.

  • 24 min
  Czy Wrocław będzie dziki?

  Czy Wrocław będzie dziki?

  “Kochaj, nie rżnij”, “Chcemy mieć mokro” i “Chcemy bzykać w spokoju” to slogany kampanii Dziki Wrocław - Dzika Przyjemność Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu.

  Cel to objęcie ochroną prawną 26 cennych przyrodniczo terenów we Wrocławiu.

  Kampania wystartowała na początku sierpnia 2022 roku i poruszyła polski Internet. Jak zareagowało na nią miasto? Jakie plany mają aktywiści i czy działania przyniosą skutek?

  • 15 min
  #BetOFF - czy w mieście musi dominować beton?

  #BetOFF - czy w mieście musi dominować beton?

  Na Placu Nowy Targ w lipcu tego roku zanotowano temperaturę 66,6 stopni Celsjusza, ławki na rynku pokazały ponad 70 stopni. O naszej akcji pisało większość lokalnych mediów. Łatwo zauważyć, że zabetonowane miejsca świecą pustkami, mieszkańcy ukrywają się w cieniu i towarzystwie drzew. Członkinie i członkowie Akcji Miasto obrali za cel wysłanie 100 wniosków z prośbą do Urzędu Miasta Wrocławia o pokrycie zielenią zbędnie zabetonowanych miejsc. Ten krótki opis to akcja #BetOFF, o której opowiemy w dzisiejszym odcinku.

  • 17 min
  Konflikt we wrocławskiej kulturze

  Konflikt we wrocławskiej kulturze

  Izabela Duchnowska - członkini Wrocławskiej Rady Kultury i Agnieszka Imiela-Sikora - wiceprezeska Akcji Miasto oraz dyrektorka fundacji Bente Kahan, rozmawiają z nami o plusach i minusach propozycji urzędu.

  • 22 min
  Rowerowa Politechnika Wrocławska

  Rowerowa Politechnika Wrocławska

  W tym odcinku Kuba Nowotarski rozmawia z Piotrem Szymańskim - Piotr z zespołem przygotowali projekt zmian rowerowych, który wygrał w głosowaniu na budżet obywatelski na Politechnice. Jakich zmian rowerowych możemy się spodziewać u jednego z największych pracodawców we Wrocławiu? Wysłuchajcie naszej rozmowy.

  Co wy sądzicie? O czym chcecie posłuchać w następnym odcinku? Piszcie do nas na podcast@akcjamiasto.org

  • 19 min
  Wrocławskie Święto Rowerzysty

  Wrocławskie Święto Rowerzysty

  Już w najbliższą niedzielę 5 czerwca o 12.00 z Placu Nowy Targ rusza peleton rowerzystów z okazji Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Jaki jest cel tego wydarzenia? Którymi ulicami będą jechać rowerzyści? Kiedy była pierwsza edycja i czego należy spodziewać się po tegorocznej? Na te i pozostałe pytania odpowiada Cezary Grochowski, lider Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

  • 27 min