
17 episodes

Kiút a traumából Traumaközpont
-
- Health & Fitness
A Traumaközpont podcastja traumáról és terápiáról közérthetően.
-
Harctéri trauma: beszélgetés Dr. Tuka Andreával a kanadai hadsereg vezető pszichiáterével
A Kiút a traumából podcast sorozatunk első évadának befejező epizódjában Richter Júlia beszélget Dr. Tuka Andrea alezredessel, aki a kanadai hadsereg vezető pszichiátere, és a kanadai tiszti főorvos pszichiátriai tanácsadója.
Mesél izgalmas életútjáról magyar nőként a kanadai hadseregben, a harctéri trauma jellegzetességeiről és a megelőzés, kezelés lehetőségeiről. -
Traumáink megszelídítése II. - Ki birtokolja a testet?
Előző epizódunk folytatásában arról beszélgetünk, hogy milyen egymásra rímelő tapasztalatokkal érkezett idén nyáron négy táncos és egy koreográfus egy drezdai baletterembe, ahol egy hónapon keresztül dolgoztak együtt egy egészségügyi szakemberekből álló támogató teammel a traumáik transzformálásán.
Simon István balettművész, aki nemzetközi táncos karrierje mellett kulturális manager, gazdaságtudományi doktori képzés hallgatója, a Praetorian Art and Health Consulting non profit szervezet alapítója. Simon-Hatala Boglárka táncművészekkel dolgozó gyógytornász, jelenleg egészségtudományi PhD program keretei között kutat és a szervezet tanácsadója. A Praetorian azzal a céllal jött létre, hogy anti-abuzív megoldásokkal mozdítsa elő az előadóművészek képzését és tevékenységét illetve, hogy felhívja a figyelmet a művészek mentális egészségének fontosságára. 2021 nyarán a Traumaközpont közreműködésével valósult meg a Taming Our Trauma projekt, melyben előadóművészek és mentális egészséggel foglalkozó szakemberek a világ különböző országaiból dolgoztak együtt egy négyhetes workshop keretein belül annak érdekében, hogy rehabilitálják a művészeket és ezen túl a művészek művészetét. Meghívott vendégeinkkel Gerlinger Lilla, a Traumaközpont munkatársa, és a projektben személyesen is részt vállaló klinikai szakpszichológus beszélget. -
Traumáink megszelidítése - az alkotás újjáélesztése?
Hogy függ össze a művészet, a psziché extremitásainak felfedezése a (re)traumatizációval, és mi jelenthet kiutat a traumából egy művész számára a pandémia árnyékában? Mi határozza meg a különbséget az elszenvedett traumák ismétlése es transzformálása között? Az elmúlt nyáron egy trauma-tudatos táncművészeti workshop keretei között azt vizsgáltuk, hogy miként lehet értékes előadóművészeti alkotást létrehozni egy érzelmileg biztonságos környezetben.
Simon István balettművész, aki nemzetközi táncos karrierje mellett kulturális manager, gazdaságtudományi doktori képzés hallgatója, a Praetorian Art and Health Consulting non profit szervezet alapítója. Simon-Hatala Boglárka táncművészekkel dolgozó gyógytornász, jelenleg egészségtudmányi phd program keretei között kutat és a szervezet tanácsadója. A Praetorian azzal a céllal jött létre, hogy anti-abuzív megoldásokkal mozdítsa elő az előadóművészek képzését és tevékenységét illetve, hogy felhívja a figyelmet a művészek mentális egészségének fontosságára. 2021 nyarán a Traumaközpont közreműködésével valósult meg a Taming Our Trauma projekt, melyben előadóművészek és mentális egészséggel foglalkozó szakemberek a világ különböző országaiból dolgoztak együtt egy négyhetes workshop keretein belül annak érdekében, hogy rehabilitálják a művészeket és ezen túl a művészek művészetét. Meghívott vendégeinkkel Gerlinger Lilla, a Traumaközpont munkatársa, és a projektben személyesen is részt vállaló klinikai szakpszichológus beszélget. A beszélgetést a következő epizódban folytatjuk. -
Bemutatjuk a Traumaközpontot
14. Epizódunkban Richter Júlia beszélget Jeney Orsolyával, a Traumaközpont ügyveztető igazgatójával. Orsival bemutatjuk szervezetünk tevékenységeit, vízióját, misszióját és megvitatjuk milyen kihívásokkal küzdünk.
-
Trauma, pszichoanalízis, kényszerbetegség
Kiút a traumából vendége ezúttal Dr. Csigó Katalin pszichoanalitikus pszichoterapeuta, akivel arról beszélgettünk, hogyan gondolkodik a pszichoanalízis a traumáról. Mire fekteti az egyik legismertebb klasszikus terápiás módszer a hangsúlyt és mi a folyamat lényege? Az is kiderül mi lehet a kapcsolat Kata szakterülete, a kényszerbetegség és a traumatikus események között. Végül szót ejtünk a poszt-Covid szindrómáról és terápiás lehetőségekről.
-
Június 26-27, a Kínzástúlélők és a PTSD tudatosság napjának alkalmából a Cordelia Alapítvány és a Traumaközpont közös epizódja
Június 26-27 a Kínzástúlélők Világnapja és a PTSD tudatosság napja. Poscastsorozatunk egy éves évfordulóján a 25. Születésnapját ünneplő Cordélia Alapítvány munkatársaival beszélgetünk ezekről a kitüntetett napokról. Vendégeink esettanulmányok ismertetésével teszik érthetőbbé és szemléletesebbé számunkra a kínzás és a PTSD következményeit.
12. podcast epizódunk beszélgetőpartnerei Dr. Hárdi Lilla pszichiáter, a Cordelia Alapítvány orvosigazgatója, dr. Fuchs Ágnes pszichiáter és Barah Sohrab tolmácsnak. A megrázó, megható és érdekfeszítő beszélgetést Richter Júlia klinikai szakpszichológus, a Traumaközpont szakmai koordinátora vezeti.