
15 episodes

„Kulturalnie pytam” Muzeum Narodowe we Wrocławiu
-
- Arts
Cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
Rozmowy poświęcone m.in. dziełom z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedmiotom przywiezionym przez osadników na Dolny Śląsk w 1945 r., zabytkom zaginionym w czasie II wojny światowej, tajemnicom muzealnych budynków. Usłyszycie też o słynnych dolnośląskich ulach figuralnych czy piernikach, które wypiekano kiedyś we Wrocławiu. I o wielu innych pięknych rzeczach… Zapraszamy!
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia
-
„Kulturalnie pytam”, odc. 14 — O odzyskaniu obrazu z pracowni Lucasa Cranacha st.
Kto przekazał zaginiony obraz z pracowni Cranacha st. wrocławskiemu Muzeum Narodowemu? Jakie były jego przed- i powojenne losy? Kto był fundatorem dzieła Opłakiwanie Chrystusa?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z dyrektorem MNWr Piotrem Oszczanowskim oraz Michałem A. Pieczką z Działu Edukacji MNWr o historii i zawikłanych losach dzieła, które na początku roku 2022 przekazane zostało ze Sztokholmu do Wrocławia.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia -
„Kulturalnie pytam”, odc. 13 — Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Jaki widok rozpościerał się z salonu? Co było kiedyś w dzisiejszych magazynach malarstwa i z czyimi dziełami spotkamy się w sypialni?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z Izabelą Trembałowicz-Chęć o jednym z najbardziej okazałych budynków we Wrocławiu – gmachu głównym wrocławskiego Muzeum Narodowego.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia -
„Kulturalnie pytam”, odc. 12 — O odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki
Ile dzieł sztuki znajduje się na liście skarbów zaginionych i gdzie się dzisiaj odnajdują? Czy zdarzają się jeszcze cuda i odkrywane są dzieła dawno uznane za stracone?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. hab. Piotrem Oszczanowskim o poszukiwaniach dzieł sztuki, odkrywaniu skrytek, w których wciąż mogą być skarby sprzed II wojny światowej, a także o trudnej sztuce negocjacji przy zwrotach takich zaginionych dzieł.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia -
„Kulturalnie pytam”, odc. 11 — Wystawa „Wrocław według Bacha” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Jak wyglądały dawne studnie miejskie? A jak pierwsze sieciowe oświetlenie miasta? Czym władać powinien ten, kto chce opracować sztukę rysunku?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z Aurelią Zduńczyk – kuratorką wystawy „Wrocław według Bacha”, prezentującej między innymi bezcenny zbiór 190 rysunków ukazujących budowle, pomniki, place, mosty czy kamienice starego Wrocławia.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia -
„Kulturalnie pytam”, odc. 10 — Wystawa „Abakanowicz. Totalna” w Pawilonie Czterech Kopuł
Do czego posłużyły Magdalenie Abakanowicz liny okrętowe? Jak duże były krosna, na których powstawały abakany, i kto był modelem podczas tworzenia? We wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowane są prace jednej z najważniejszych artystek polskich XX w.
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia dr Barbarą Banaś i Iwoną D. Bigos – z kuratorkami wystawy „Abakanowicz. Totalna”
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia -
„Kulturalnie pytam”, odc. 9 — Pierniki na Dolnym Śląsku
Kto dostawał piernikowe dziecko w beciku? Jaką tajemną moc miały pierniki i dlaczego sprzedawano je w aptekach?
W okresie przedświątecznym rozmowa w cyklu „Kulturalnie pytam” dotyczy pierników i misternie rzeźbionych form do nich prezentowanych w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Joanna Mielewczyk rozmawia z Joanną Kurbiel, która opowiada o przysmakach, z których kiedyś słynął Dolny Śląsk.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia