15 episodes

Ben Nil Ertürk, Ben Amber Erin Özgül ve burası Lokal Hareket.

Bilinçli birer tüketici olma yolunda bize ışık tutan yerli düşünce liderlerini, kültür gözlemcilerini, hikaye anlatıcılarını, üreticileri, yaratıcıları, kreatif beyinleri, genç girişimcileri, bilim insanlarını, uzmanları, şifacıları, toplumsal fayda sağlayanları ve herşeyden öte kişisel keşif yolculuğunda olanları bir araya getiriyoruz.

Deneyimlerden hikayeleşen sohbetleri başlatmak için buradayız! Çünkü bir soru bile kendi dünyamızın farkındalığını ve algısını dönüştürmeye yeter.

Hadi Lokal Hareket başlasın.

Lokal Hareket Podcast Lokal Hareket

  • Society & Culture

Ben Nil Ertürk, Ben Amber Erin Özgül ve burası Lokal Hareket.

Bilinçli birer tüketici olma yolunda bize ışık tutan yerli düşünce liderlerini, kültür gözlemcilerini, hikaye anlatıcılarını, üreticileri, yaratıcıları, kreatif beyinleri, genç girişimcileri, bilim insanlarını, uzmanları, şifacıları, toplumsal fayda sağlayanları ve herşeyden öte kişisel keşif yolculuğunda olanları bir araya getiriyoruz.

Deneyimlerden hikayeleşen sohbetleri başlatmak için buradayız! Çünkü bir soru bile kendi dünyamızın farkındalığını ve algısını dönüştürmeye yeter.

Hadi Lokal Hareket başlasın.

  Ayurvedik Yaşama Hali | Pelin Çınar Anlatıyor

  Ayurvedik Yaşama Hali | Pelin Çınar Anlatıyor

  Ayurveda, dünyanın en eski bütünsel ("tüm vücut") şifa sistemlerinden biri olarak anlatılıyor. "Ayur" Sanskritçe yaşam ve "Veda" ise bilim veya bilgi anlamına gelen sözcükleriden oluşur. Hindistan'da 5.000 yıldan fazla bir süre önce geliştirilen bu bilgi setini daha yakından tanımak ve anlamak isteyenler için Ayurveda uzmanı Pelin ile sohbet ettik. Pelin, bu Lokal Sohbet bölümünde Ulli Allmendinger ve Dr. Vasant Lad'ın Ayurveda eğitimlerinden edindiği bilgileri ve kendi Ayurveda yolculuğunu samimiyetle bizlerle paylaşıyor.

  Bu sohbet içerisinde sağlık ve zindeliğin zihin, beden ve ruh arasındaki hassas dengeye bağlı olduğu inancına dayanan Ayurveda'nın temel amacının hastalıklarla savaşmak değil sağlığı ön plana çıkarmak olduğunu konuştuk. Ve bir kez daha gerçek sağlığın fiziksel çevre, dış beden, iç zihin ve insan ruhu arasında dengeli ve canlı bir bütünleşme ile olduğunu hatırladık.

  Ayurveda yaşam halinin günlük rutininizin dışında bir şey olmadığını ve aksine hayatımızın her yönünün kalitesini yükselten bir yaşam bilimi. Ayurveda hakkında en temel sorulara cevap bulduğumuz sohbet için Pelin'e çok teşekkür ederiz.

  • 41 min
  Sağlıklı & İyi Yaşama Başlangıç | Ceren Ceylan Ertaç Anlatıyor

  Sağlıklı & İyi Yaşama Başlangıç | Ceren Ceylan Ertaç Anlatıyor

  Live to Bloom’un kurucusu Ceren Ceylan Ertaç ile sağlıklı ve iyi yaşam hakkında temel bilgiler oluşturacak bir çok farklı konuya değindiğimiz harika bir sohbet gerçekleştirdik.  Wellness ve wellbeing konularında farklı uzmanları bünyesinde toplayarak içerikler paylaşan platform Live to Bloom’un bütünsel bakış açısını bize netlikle aktaran Ceren Ceylan Ertaç’ın bizlere yönelttiği soruları sizler de kendinize sorarak bedensel ve zihinsel farkındalığınızı arttırabilirsiniz. 

  Bedenin kendini iyileştiren mekanizmasını besleyecek alışkanlıklar basit olmakla birlikte hepimizin hayatında geri planda kalan özellikler oluyor. Daha sağlıklı olma farkıdalığımızı uyandırmak için atmamız gereken en temel adım kendimize, bedenimize zaman ayırmak ve bedenimizi dinleyebilmek. Bu farkındalığı edindiğimizde, öz bakım ve öz sevgi ile bizlere neyin iyi neyin kötü geldiğini ölçümlememiz kolaylaşacak.   

  “Sağlıklı olma halinin bir sınırı yok, bu bir yolculuk.” diyerek bütünsel ve sürdürülebilir bir bakış açısı sunan Ceren Ceylan Ertaç’a bu aydınlatıcı sohbet için çok teşekkür ediyoruz.   

  Herkese keyifli dinlemeler!  

  Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için www.livetobloom.com  

  www.lokalhareket.com

  • 33 min
  Sürdürülebilir Tekstil Nedir? | Merve Odabaş Anlatıyor

  Sürdürülebilir Tekstil Nedir? | Merve Odabaş Anlatıyor

  Dünyayı en çok kirleten sektörlerden biri olan tekstil ve modanın bilinmeyen kirli yüzü hakkında daha önce konuşmuştuk. Bizim için bu konu özelinde bilgilendirici ve toplulukları harekete geçirici içerikler paylaşan kişileri daha fazla tanımak ve onlardan öğrenmek önemli.

  Merve Odabaş bu isimlerden bir tanesi. Instagram üzerinde açtığı Slow Fashion and Textile hesabında sayısı sürekli artan şimdilik 14bin kişilik bir topluluğa tekstil endüstrisi hakkında bilgiler veriyor ve sürdürülebilirlik üzerine yaptığı araştırmaları paylaşıyor. Merve ile Türkiye-Amerika ortaklığında devam eden tekstil ve pazarlama eğitimi üzerine konuşarak, sürdürülebilir tekstilin gerçekte tam olarak ne olduğunu, yeşil aklamanın nasıl yapıldığını, tüketiciler olarak neler yapabileceğimize dair bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik.

  Bu paylaşımları yapmaya başladığında aslında hiç bir şey bilmediğini ve bilgilerini araştırdıkça öğrenip lokal kaynakların eksikliği sebebiyle bu yola çıktığını anlatan Merve, aslında kendimize dert edindiğimiz her konuya bireysel bir çözüm getirebileceğimize dair bize ilham oldu.

  Lokal Hareket platformunda da sürdürülebilir tekstil üzerine röportajlar ve haberler paylaşacak olan sevgili Merve'ye bilinçli tüketime dair topluma fayda sağlamak amacıyla çıktığı bu yol için teşekkür ediyor ve bu yoldaki sürecini keyifle izliyoruz.

  Slowfashionandtextile

  Lokal Hareket

  www.lokalhareket.com

  • 40 min
  Geçmişe Dijital Bakış : Dilozof | Pelin Dilara Çolak Anlatıyor

  Geçmişe Dijital Bakış : Dilozof | Pelin Dilara Çolak Anlatıyor

  Lokal Zihin altında düşünce biçimlerini ilgiyle takip ettiğimiz kişileri ağırlıyoruz. Ve Felsefe bölümümüzün ilk konuğu açtığı "Dilozof" adlı youtube kanalıyla Felsefi düşünce biçimlerini ve felsefecileri yalın ve canlandırıcı bir biçimde izleyenlerine anlatan Pelin Dilara Çolak.  

  Felsefe denilince akla tozlu raflar arasında kaybolmuş ve hayattan kopuk olan insan imajının gelmesine, bilim, din, sanat gibi konularda konuşan ve içerik üreten kişilerin çoğunlukla erkek olmasına karşı bir tepki olarak kendi bakış açısından bir kadın ve bir genç olarak çok sevdiği Felsefeyi dijital mecra aracılığıyla anlatmayı kendisine misyon edinmiş Pelin Dilara Çolak. Ve kısa sürede kendisine düşünmeyi ve sorgulamayı seven bir topluluk edinmiş.  

  Dijital dünyada hakim olan hızlı ve sorgulamadan düşünme biçimine karşı, yavaş, irdeleyerek ve kökensel düşünme halini bizlere yeniden hatırlatmak isteyen Dilara'ya motivasyon kaynaklarını, yerel düşünme biçimlerimizi ve kaybolan felsefi değerlerimizin sebeplerini sorduk.   

  Sadece tüketmek yerine 1 kişinin bile üretmeyi seçmesiyle neler yaratılabileceğini konuştuğumuz bu keyifli sohbette dijital dünyada felsefe yapmanın keyfini bize hatırlatan ve bu ışığı taşıyan Pelin Dilara Çolak'a çok teşekkür ederiz.  

  Dilozof'u takip etmek için kanalına abone olmayı unutmayın :) 

  Lokal Hareket www.lokalhareket.com

  • 30 min
  Lokal Sanatı Nasıl Tüketiyoruz? | Merve Akar Akgün Anlatıyor

  Lokal Sanatı Nasıl Tüketiyoruz? | Merve Akar Akgün Anlatıyor

  Art Unlimited genel yayın yönetmeni Merve Akar Akgün ile Sanat üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendi kişisel deneyimleri ile sanat alanında adım atmak isteyenlere harika tavsiyelerde bulunan Merve’nin aktarımları ile sohbet sonunda bizler gibi ilham dolabilirsiniz. 

  Sektördeki güncel gelişmelerin sanata olan etkisinden, sanatçıların kolektif ve bireyselliğine, dünyadaki dijitalleşmeden sanatın dijitalleşmesine kadar bir çok önemli konuya değindiğimiz bu keyifli sohbette Merve ile esaretten cesarete harika bir yolculuğa çıkıyoruz diyebiliriz.  

  Son 20 senede gözlemlediği yerel ve global sanatı kendi deneyimleri ile paylaşan Merve’nin önerileri herkese ışık tutacak nitelikte. Merak etmek, korkmamak, soru sormaktan çekinmemek, anlamaya çalışmak, açık olmak, emeğe saygılı olmak sanatta atılan en önemli adımlardan ve bu adımlar ile sanat sektörünün içinde varolmak oldukça mümkün.  

  Sanat da bir sektör ve sanatın da iyi ya da kötü olabileceğinin bilincinde olmak çok önemli çünkü eskiden beğenilmek istenen sanat bugün anlaşılmak istiyor. Sürekli olarak değişen dünyada sanatı  anlamaya çalışmaktan korkmamak gerek. Bizlere hem cesaretlendirici hem de bilgilendirici bakış açıları sunan Merve’ye bu harika sohbeti için teşekkür ediyoruz.   

  Kendisin genel yayın yönetmeni olduğu Art Unlimited dergisini sanat alanında fikir ve bilgi sahibi olmak isteyenler için şiddetle tavsiye ederiz. Merve’nin de üstüne basa basa söylediği gibi, araştırmaktan, öğrenmekten korkmayın!  

  Art Unlimited : www.unlimitedrag.com

  www.lokalhareket.com

  • 42 min
  Kentte Ekolojik Hayat | Utku Yılmaz Anlatıyor

  Kentte Ekolojik Hayat | Utku Yılmaz Anlatıyor

  Biraz Egeli, biraz kentli, hayatın özellikle de kentin, sistemin tam içinden biri olan Utku Yılmaz ile kendi hayatında yarattığı dönüşümü ve bu dönüşümün çevresine kendine olan etkilerini konuştuk. Kentte Ekolojik Hayat isimli dijital mecranın kurucusu olan Utku Yılmaz kendi deneyimlerini çocukluğundan beri devam ettiği yazma pratiğiyle birleştirerek bu pratiği bilgilendirici içerik üreten bir sayfaya dönüştürüyor diyebiliriz. Blog takipçisi ve yazarı iken ekolojiye olan ilgisinin ekoloji içerikleri üretmeye dönüştüğü bu mecra hem kentli olup hem de ekolojik hayatı benimsemenin inceliklerini, tüyolarını ve kolay yollarını bizlere aktarmakta.

  Utku Yılmaz’ın, ekolojik hayatın kentte kendini nasıl var edebileceğini, kişisel hayat deneyimiyle bizlere aktardığı bu keyifli sohbette atıksız yaşamak, ekolojik yaşamı sosyal hayata adapte etmek gibi birçok önemli konuya değiniyoruz.

  Kısa vadede etkilerini şu an için hızlı bir şekilde göremeyeceğimiz ancak uzun vadede tüm insanlığı kurtaracak değişimleri sizler de çok kolay hayatınıza adapte edebilirsiniz. Küçük farkındalıkların bir araya geldiğinde ortaya çıkardığı güce tüm kalbimizle inanıyoruz. Sistemin, kentin bir parçası olarak ekolojik yaşamın oldukça mümkün olduğunu bizlere aktaran bu keyifli sohbet için Utku Yılmaz’a çok teşekkür ederiz. Umuyoruz yaptığımız küçük dönüşümler hayatlarımızda kelebek etkisi yaratarak ve artarak devam etsin! Ortak bir bilinç ile hepimiz bu dönüşümün bir parçası olabiliriz.

  Dinlerken ilham dolmanız dileğiyle!

  Kentte Ekolojik Hayat instagram hesabı

  Kentte Ekolojik Hayat youtube hesabı

  • 35 min

Top Podcasts In Society & Culture