62 episodes

Güncel strateji ve finans gelişmeleri üzerine bir podcast serisi

Lumost Mumtaz Demirci

  • Business
  • 5.0 • 5 Ratings

Güncel strateji ve finans gelişmeleri üzerine bir podcast serisi

  62. Bölüm - Growth Yaklaşımı Neden Önemli?

  62. Bölüm - Growth Yaklaşımı Neden Önemli?

  Lumost'un 62. bölümünde, Dünya Trendleri Podcast serisine konuk olduk. 

   

  • 51 min
  61. Bölüm - Lumost Podcast'in Hikayesi (Üretim Bandı Ortak Bölüm)

  61. Bölüm - Lumost Podcast'in Hikayesi (Üretim Bandı Ortak Bölüm)

  Bu bölümde Lumost Podcast, Üretim Bandı'na konuk oluyor.

  Türkiye’de ürün yönetimi kültürünün oluşması konusunda ciddi mesai harcayan Üretim Bandı’nı tüm Lumost dinleyicilerinin seveceğine eminim.  Üretim Bandı podcast'ini buradan dinleyebilirsiniz.

  • 1 hr 5 min
  60. Bölüm - Unilever, Dollar Shave Club Birlikteliği Neden Başarısız Oldu?

  60. Bölüm - Unilever, Dollar Shave Club Birlikteliği Neden Başarısız Oldu?

  Lumost'un 60. bölümünde konuğumuz, rakiplerine göre daha basit bir ürün üreterek, Ar-Ge ve ürün tasarımına daha az odaklanarak, perakende marjlarını ortadan kaldırarak ürünlerini son derece avantajlı fiyata sunmayı başaran, gelmiş geçmiş en başarılı ürün lansmanlarından biri gerçekleştirmiş, kullandığı sempatik marka diliyle her zaman fark yaratan tıraş bıçağı markası Dollar Shave Club.
  DNVB serisine başladığımızdan beri bir çok başarılı DNVB’nin hayatına tek bir ürünle başladığını konuşuyoruz. Bu stratejiyle, ürünlerinin en iyi olduğunu, alternatiflerinin pek de işe yaramadığını tek bir hamlede müşterilerine hissettirebiliyorlar. Yalnızca tek bir ürün satmak, ilk kullanıcılardan aldıkları geri bildirimlere göre ürünle ilgili küçük iyileştirmeler yapmalarına da olanak tanıyor. Bu bazen gözlük, bazen yatak bazen traş bıçağı oluyor. Pazar birkaç oyuncu tarafından domine ediliyorsa ve kar marjları çok yüksekse, tam aradığınız yerdesiniz.  Ancak problem şu ki bu fırsatı sadece siz farketmiyorsunuz. Siz başarılı olduysanız sizin gibi başarılı olabileceğini düşünen yüzlerce marka arkanızdan geliyor. Sosyal medya reklamlarının fiyatını artırıyor, kar marjınız hızla  eriyor, müşteri kazanma maliyetleriniz artıyor. Bir zamanlar sizin başarılı olmanızı sağlayan fırsatlar sizin sonunuzu getiriyor. Traş bıçağının bu hikayede güzel bir alternatif olarak hala kendisine yer bulabilmesinin basit bir sebebi var.  Dünya’da yüksek kaliteli tıraş bıçağı üreten fabrikaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Sınırlı ve elde edilmesi zor arz nedeniyle, jiletle ilk hareket edenler büyük bir avantaja sahip. İşte Dollar Shave Club’ın hikayesini bu bilgiler üzerinden anlamaya çalışacacağız.
  Bölüme traş bıçağı pazarının tartışmasız en önemli oyuncusu Gillette’in hikayesini konuşarak başlıyoruz. Gillette’in kuruluşundan P&G tarafından satın alınmasına kadar geçen döneme bakıyoruz. İkinci kısımda Dollar Shave Club’ın hikayesine bakıp, sektörde neleri değiştirdiğini analiz ediyoruz. Unilever tarafından neden satın alındığı anlamaya çalışacağız. Son kısımda ise Dollar Shave Club başarısının altında yatan temel faktörleri bulmaya çalışıyoruz. DNVB’ler içinde belki de en büyük başarı hikayesine sahip Dollar Shave Club’da Unilever satın alması sonrası nelerin değiştiğine bakarak bölümü tamamlıyoruz.

  Dollar Shave Club'ın lansman videosuna buradan ulaşabilirsiniz. 

  • 25 min
  59. Bölüm - Parade, Victoria's Secret'ı Tahtından Nasıl İndirdi?

  59. Bölüm - Parade, Victoria's Secret'ı Tahtından Nasıl İndirdi?

  Lumost'un 59. bölümünde konuğumuz, çevre dostu, rahat, renkli ve en önemlisi her beden ölçüsünü kapsayan iç çamaşırları yaratarak Amerika’daki iç giyim hikayesini yeniden yazmaya başlayan Parade. Parade,  Victoria's Secret'ın imparatorluğunun düşmeye başlamasından bu yana ortaya çıkan kapsayıcı, doğrudan tüketiciye yönelik iç giyim markalarının kesinlikle en dikkat çekeni. Ekim 2019'da Cami Téllez ve Jack DeFuria tarafından kurulan marka, kısa sürede çok büyük ses getirmeyi başardı. 

  Bölümün ilk kısmında Parade’in kuruluş hikayesine Cami Téllez üzerinden bakıyoruz. İkinci kısımda Parade’in topluluk yaratma konusunda neler yaptığını inceliyoruz. Son kısımda ise şirketin nasıl bir influencer pazarlarma stratejisi izlediği, doğru isimleri nasıl belirlediği sorularına cevaplar vererek bölümü tamamlıyoruz.

  • 20 min
  58. Bölüm - Honest Company Nerede Hata Yaptı?

  58. Bölüm - Honest Company Nerede Hata Yaptı?

  Lumost'un 58. bölümünde konuğumuz, başta bebek bezi başta olmak üzere, şampuandan, saç kremine, el temizleyicisinden, biberon temizleyicisine ürettiği organik ürünlerle ön plana çıkan The Honest Company. Giderek daha fazla insanın etik tüketim konusunda endişelendiği bir dünyada yaşıyoruz. Artık çok sayıda tüketici, satın aldıkları şeyin içinde ne olduğunu bilmek istiyor. Ürününü satın aldığı markanın sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımını, çalışanlarına nasıl davrandığını, ürünlerini hayvanlar üzerinde test edip etmediğini, sağlık için güvenli bileşenler kullanıp kullanmadığını sorguluyor. Ama zamanı 15 yıl geriye sardığımızda, tüketicilerin bu kadar bilinçli olduğunu söylemek zor. İşte Honest Company, etik tüketimin çok da önemsenmediği bir dönemde ortaya çıkarak yavaş yavaş bu bilinci tüketicilere aşılamış bir marka.
   Bölümün ilk kısmında Honest Company’nin ortaya çıkış hikayesine Jessica Alba üzerinden bakıyoruz.  Honest Company’nin ilk yıllarında başarısının altında nedenleri inceliyoruz. İkinci kısımda The Honest Company ilk yıllarında yakaladığı büyük başarının ardından yaşadığı çöküşü analiz ediyoruz. Şirketin içinde bulunduğu türbülanstan nasıl çıktığını konuşuyoruz. Son kısımda ise şirketin IPO sürecine bakıp, geleceği hakkında tahminlerde bulunarak bölümü tamamlıyoruz. 

  • 21 min
  57. Bölüm - Glossier'in İçerik Üzerinden Büyüme Stratejisi Nasıl Başarılı Oldu?

  57. Bölüm - Glossier'in İçerik Üzerinden Büyüme Stratejisi Nasıl Başarılı Oldu?

  Lumost'un 57.  bölümünde konuğumuz, yarattığı komünitenin gücünden sonuna kadar yararlanan, farklılaştırılmış içerik stratejisini kaldıraç olarak kullanan, müşterileri daha tasarım aşamasında sürece dahil eden bir kozmetik markası Glossier.  Son yatırım turunda değerlemesini 1.8 milyar $’a çıkaran, cilt bakımı, makyaj ve koku kategorilerinde kozmetik ürünler sunan Glossier, çok başarılı bir DNVB. 
   Bölümün ilk kısmında, Emily Weiss’ın hikayesini konuşuyoruz. Vogue’da çalışırken başlattığı Into the Gloss isimli blogun başarısını nelere borçlu olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bölümün ikinci kısmında Glossier ilk yıllarını inceliyoruz. Kendi komünitesini yaratmasının müşteri kazanımı anlamında yarattığı etkilere bakıyoruz. Son kısımda ise şirketin instagram üzerinden büyüme stratejisini konuşup, fiziksel mağaza tarafında büyüme planlarını analiz ederek bölümü bölümü tamamlıyoruz.

  • 19 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

gunkaragoz ,

Amerikadan Selamlar

Gerçekten çok ufuk açıcı yayınlar için emeğinize sağlık. 👍 Bu podcasti İngilizce olarak yayınlamayı da düşünmelisiniz, zira Türkçe bilmeyenler için büyük kayıp ☺️

Top Podcasts In Business

NerdWallet Personal Finance
Ramsey Network
Money News Network
Udemy
Dan Fleyshman
Hala Taha | YAP Media Network