19 episodes

Podcast Mira Kocúra

Miroslav Kocúr - podcast Miroslav Kocúr

  • Society & Culture

Podcast Mira Kocúra

  LEN TAK s Jankou Debrecéniovou o právnom štáte

  LEN TAK s Jankou Debrecéniovou o právnom štáte

  Janka Debrecéniová je právnička. Spolupracuje s občianskym združením Občan, demokracia a zodpovednosť. Septembri 2016 sme sa v programe Hosť Pyramídy nahlas zamýšľali nad tým, čo to znamená žiť v právnom štáte a ako vnímame právo v každodennom živote. Ale aj o postavení ženy vo verejnom živote, v biznise i v politike a o jej bežnej či zvláštnej úlohe v dnešnej spoločnosti na Slovensku, v Európe, v rôznych kultúrach. Ako sa zdá aj tento rozhovor je v roku 2020 rovnako aktuálny a podnetný.

  • 1 hr 40 min
  Bohoslužba v kostole a mimo neho

  Bohoslužba v kostole a mimo neho

  Pandémiu sa nám podarilo skrotiť a tak sa pomaly vraciame k aktivitám, na ktoré sme boli zvyknutí predtým. Návrat k normálu však bude poznačený viac ako dvojmesačným zážitkom karantény a núdzových opatrení. Aj duchovný život veriaceho človeka bol vystavený skutočnej skúsenosti spirituality a náboženskej rutiny a rituálov. Je to príležitosť preniknúť k tomu čím sa kresťanský životný štýl zásaden odlišuje od formalizmu náboženských predpisov. Výzvou je, či sa nám podarí tieto dva obsahy prepojiť a zmieriť. V  Duchu a v Pravde. 

  • 14 min
  LEN TAK: Oľga Pietruchová s Mirom Kocúrom

  LEN TAK: Oľga Pietruchová s Mirom Kocúrom

  Oľga Pietruchová sa stala prvou známou "odídenou" križiackeho ťaženia klerikálnych lobistov v boji proti rodovo vyváženému pohľadu na život, svet a ženy v ňom. Aj ona bola jednou z mojich hostiek v programe Hosť pyramídy. Jej skúsenosti, pohľady aj perspektíva ponúkajú veľa podnetov na uvažovanie a premýšľanie. Započúvajte sa do nášho rozhovoru z 10. februára 2018.

  • 1 hr 40 min
  Ultrakonzervativna hra pokrytcov

  Ultrakonzervativna hra pokrytcov

  Cirkev pozná situácie,  kedy je potrat legitímny a prípustný aj keď nie je ideálny. Tábor prolife ignoruje teologické a moralnoteologické závery, ktoré odporujú jeho dvornej ideologii. Odmieta iné, prolife táboru, nesympatické moralnoteologicky prijateľné riešenia. Úplne tomu rozumiem, no nemali by sme pretláčať cirkevnú katolícku a klerikalnu legislativu do legislativy laického štátu. Budeme sa svetu o 600 rokov ospravedlňovať, ako Vatikán v prípade Jana Husa.  

  • 3 min
  Ďalšia relikvia nad Slovenskom

  Ďalšia relikvia nad Slovenskom

  Vybrali sme si model kresťanstva a vybrali sme si podľa mňa nesprávne. Letisko Piešťany vypravilo 22. apríla 2020 malé lietadlo, na ktorého palube bol trnavský emeritný arcibiskup Ján Sokol. Let sa uskutočnil pri príležitosti 30 . výročia návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.  Letisko o tom informovalo prostredníctvom sociálnej siete Facebook .Relikviu zapožičal páter Lucián Bogucki, z bratislavského kostola sv. Františka, ktorý ju získal z Ríma v roku 2016. Ján Sokol v rámci neho požehnal celú krajinu relikviou tohto svätca. Na fotografii bol spolu s arcibiskupom aj kňaz Ján Košiar, ktorý sa otvorene angažuje pri podpore ĽSNS a jeho pastoračné pôsobenie je aj z tohto dôvodu limitované. Ján Sokol rúško na tvári nemal. Ján Košiar rúško mal.

  • 9 min
  Podporme spravodlivosť, neskalpujme sa navzájom

  Podporme spravodlivosť, neskalpujme sa navzájom

  Keď nás, podporovateľov dnešnej vlády začne skalpovať a dávať "dole" poslanec Blaha tak budeme opatrnejší. Štátne orgány nikomu nepatria. Vláda zákona, právny štát či medzinarodné "rule of law" je práve o tom. Inak je to len nová generácia "našich ľudí". Verejnosť vrátane podporovateľov opozície musí dostať zrozumiteľný signál, že sa všetko deje podľa zákona. Inak sa z konania polície vynára len "tradičná" neobjektivnost, keď svojim odpúšťame všetko, tým druhým nič. Nebyť ako oni znamená konat aj hovoriť inak ako oni. 

  • 6 min

Top Podcasts In Society & Culture