
45 episodes

Mozaika vzdělávání Marek Adler
-
- Education
Podcast Mozaika vzdělávání skládá z jednotlivých střípků učitel, lektor a kouč Marek Adler. Na pomoc si zve inspirativní osobnosti sdílející své jedinečné zkušenosti, pohledy a názory. Spolutvůrci se stávají nejen učitelé, lektoři a další pedagogičtí pracovníci, ale také rodiče, žáci, úředníci či politici. Oblast zájmu není omezena jen na české školství, v centru pozornosti stojí proces učení ve všech jeho podobách.
-
#45: S Adélou Holasovou a Tadeášem Salabou o technických gramotnostech ve školách
Adéla Holasová a Tadeáš Salaba jsou absolventy Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Jejich jména jsou spojena s projekty na podporu rozvoje energetické, technologické a klimatické gramotnosti, do kterých se od roku 2014 zapojila více než tisícovka českých základních a středních škol. V tuto chvíli připravují již čtvrtý projekt, cílem pozornosti bude gramotnost stavební.
V rozhovoru jsme si jednotlivé gramotnosti podrobněji představili a zaměřili se na to, co je cílem jejich prezentování v základních a středních školách, jak žáci i učitelé přijímají přednášející z akademického prostředí, zda se daří zvýšit zájem žáků o technické vzdělávání. -
#44: S Ondřejem Neumajerem o výuce informatiky a vzdělávání učitelů
Ondřej Neumajer je vedoucím oddělení Digitalizace ve vzdělávání v Národním pedagogickém institutu České republiky. Web organizace Učitel naživo, se kterou také spolupracuje, o něm říká, že je konzultantem vzdělávání, lektorem, didaktikem a popularizátorem účelného využívání informačních a komunikačních technologií.
V rozhovoru jsme se věnovali nejen jeho cestě do současných pozic, díky kterým má reálný vliv na směřování projektů s velkým dopadem do českých škol. Zaměřili jsme se také na malé revize rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, na vzdělávací obor informatika i na digitální kompetence. Řeč přišla také na profesní rozvoj učitelů i ředitelů škol. Jakou jednu knihu pro orientaci v současném českém školství by Ondřej Neumajer posluchačům doporučil? I to se při pozorném poslechu dozvíte. -
#43: S Matějem Bulantem o odborném vzdělávání a revizích RVP
Matěj Bulant je ředitelem odboru Kurikulum odborného vzdělávání, kariérového poradenství a dalšího vzdělávání v Národním pedagogickém institutu České republiky. V rozhovoru jsme se věnovali především dvěma oblastem, za které je ve své práci zodpovědný. Již delší dobu se věnuje rozvoji odborného vzdělávání, od srpna 2023 vede proces revizí rámcových vzdělávacích programů.
V podcastu zazněla celá řada pojmů, například národní soustava kvalifikací, reskilling, upskilling, kariérové poradenství, kariérové vzdělávání, další vzdělávání, klíčové kompetence, základní gramotnosti, očekávané výstupy, vzorové školní vzdělávací programy, rámce kvality či projekt IPS kurikulum. Zodpovězeny byly otázky směřující k tomu, jak vypadá aktuální harmonogram prací na rámcových vzdělávacích programech pro základní a předškolní vzdělávání, kdy podle těchto dokumentů budou vyučovat první mateřské a základní školy.
Pokud se chcete dozvědět, co je podle Matěje Bulanta gró aktuálních revizí rámcových vzdělávacích programů či zda tato revize přinese změnu českého vzdělávacího systému, pusťte se do poslechu. -
#42: S Mojmírem Zálešákem o studiu a mimoškolních projektech Středoškoláka roku 2023
Mojmír Zálešák je studentem gymnázia Nový PORG a vítězem ceny Středoškolák roku 2023. Nejen mezi svými vrstevníky vyniká hned v několika oblastech. Je předsedou spolku ECONET a investičního klubu NPIS, spoluzaložil projekt TMT v oblasti blockchainové technologie. V roce 2021 obsadil druhé místo v ekonomicky zaměřené soutěži Cena České národní banky. Na vrcholové úrovni se věnuje také squashi, je bývalým členem české juniorské reprezentace.
V rozhovoru jsme se věnovali například tomu, co se naučil i nenaučil v rámci studia prestižního soukromého gymnázia, jakou roli v jeho studiu hraje mezinárodní maturita IB, na kterou se chystá, co mu přineslo letní studium na Harvardově univerzitě, jak složité je skloubit náročné studium s řadou mimoškolních aktivit. -
#41: S Martinem Kozlem o Učiteli naživo a Řediteli naživo
Martin Kozel je ředitelem organizace Učitel naživo, která stojí za stejnojmenným programem, který umožňuje odborníkům z praxe získat pedagogickou kvalifikaci a připravit se na výkon učitelského povolání v základní či střední škole. Stejná organizace díky pedagogickým lídrům, které sdružuje, podporuje manažery škol skrze program Ředitel naživo.
V opravdu rozsáhlém rozhovoru jsme se věnovali nejen činnosti uvedené neziskové organizace. Ze všech možných úhlů jsme nahlédli celé české školství. Kdo jsou jeho klíčoví aktéři? Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Jaké změny právě probíhají? Jaké inovace se podařilo přenést z neziskového sektoru do školství? Co nás čeká v blízké budoucnosti? Hledali jsme odpovědi nejen na tyto otázky. -
#40: S Markétou Jedličkovou o organizaci konferencí TEDxPrague
Markéta Jedličková pracuje jako datová analytička a ve svém volném čase, stejně jako mnoho dalších dobrovolníků, organizuje konference TEDxPrague, v rámci kterých inspirativní hosté představují zajímavá a aktuální témata, důležité a mnohdy originální myšlenky.
Rozhovor snad symbolicky patří k těm nejkratším v rámci Mozaiky vzdělávání. Vystoupení pod značkami TED Talks a TEDx Talks se totiž vyznačují svou svižností a výstižností. S Markétou Jedličkovou jsme během půl hodiny zvládli zmapovat historii i současnost konferencí TEDx nejen v Praze, posluchači mohou nahlédnout do zákulisí celoročních příprav a dokonce je čeká i jedna hozená rukavice.