219 episodes

Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.

MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT Radio Kielce

    • Society & Culture

Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.

    Odkryte – niewyjaśnione

    Odkryte – niewyjaśnione

    Tym razem wybraliśmy się w podróż po świecie w poszukiwaniu prehistorycznych geoglifów i petroglifów. Kogo i co przedstawiają te wizerunki? Teoria paleokontaktu zakłada, że cywilizacja na Ziemi zrodziła się dzięki przybyszom z kosmosu, a spotkania naszych praprzodków z Obcymi mogły zostać uwiecznione w sztuce naskalnej i w rysunkach wykonanych w glebie. Poznaliśmy rysunki z Nazca, będące największą tajemnicą Peru i kandelabr z pobliskiego Paracas. Odkrywaliśmy niezgłębione tajemnice Sahary Zachodniej. Szukaliśmy śladów dawnej sztuki naskalnej w Meksyku, Uzbekistanie i wielu innych miejscach. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak, założyciele I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach, świętujące niedawno dziesięciolecie istnienia. O budowlach megalitycznych w Egipcie, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Sardynii i polinezyjskiej wyspie Nan Madol, mogących być dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, opowiadał Sławomir Skowron.

    • 37 min
    Apokalipsa Trzeciego Świata. Mozambik

    Apokalipsa Trzeciego Świata. Mozambik

    Zapisana historia Mozambiku sięga wyprawy Vasco da Gamy, który przypłynął do wybrzeży Mozambiku w 1498 roku. Portugalia przez blisko 450 lat garściami czerpała ze swojej kolonii: z ludzi i złóż mineralnych. W 1975 roku, jako jedno z ostatnich państw Afryki, kraj ten uzyskał niepodległość. Kolejna wojna, tym razem domowa, wybuchła zaraz potem i trwa do dziś. Zwiedzaliśmy stolicę Mozambiku – Maputo, z architektonicznymi perełkami, jak dworzec kolejowy, uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie czy Casa de Ferro, budynek zaprojektowany przez Gustave’a Eiffla. W odchodzący świat portugalski wpisuje się też portowe miasto Beira, w którym zajrzeliśmy do Grande Hotel, niegdyś najbardziej luksusowego hotelu w całej Afryce. Opowiemy o urodzonym w Maputo Africu Simonie. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.

    • 37 min
    Kult śmierci w Meksyku i na wyspie Sulawesi

    Kult śmierci w Meksyku i na wyspie Sulawesi

    Przybliżyliśmy kult śmierci w odległych od siebie miejscach: w Meksyku i na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Meksyk odwiedziliśmy w towarzystwie La Catriny, pani kościotrup, a na Sulawesi uczestniczyliśmy w niezwykłej ceremonii pogrzebowej. Gościem Jerzego Jopa była Majka Szura, znawczyni krajów Ameryki Łacińskiej, założycielka i właścicielka kieleckiego biura podróży Polka Travel.

    • 22 min
    Wyspa Wielkanocna

    Wyspa Wielkanocna

    Poznaliśmy tajemnice Wyspy Wielkanocnej, leżącej na Oceanie Spokojnym, będącej najbardziej oddalonym od stałego lądu kawałkiem ziemi. Rapa Nui słynie z posągów moai, o których w rozmowie z Jerzym Jopem opowiadała Grażyna Woźniczka, filolog, kulturoznawca i latynoamerykanista, współtwórczyni biura Polka Travel.

    • 27 min
    Kanada Zachodnia. Tropem potęgi natury

    Kanada Zachodnia. Tropem potęgi natury

    Kanadyjskie Rockies to jedno z najciekawszych pasm górskich na świecie. Odwiedziliśmy cztery Parki Narodowe znajdujące na jego terenie, wpisane na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO: Banff i Jasper w Albercie oraz Yoho i Kootenay w Kolumbii Brytyjskiej. To istny raj dla pasjonatów przyrody i oszałamiających krajobrazów. Znajdziemy tu spektakularne, mieniące się turkusową wodą jeziora, rzeki, wodospady, gorące źródła, gęste lasy, największy poza kręgami polarnymi lodowiec, a także najstarsze i najbardziej złożone na świecie skamieniałości. Znaleźliśmy się też w innych miejscach Kanady Zachodniej: w Dolinie Okanagan, w Parku Narodowym Revelstoke, na Przełęczy Rogersa w Parku Narodowym Glacier i w Manning Provincial Park. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.

    • 50 min
    Dzika przyroda Himalajów i Stanów Zjednoczonych

    Dzika przyroda Himalajów i Stanów Zjednoczonych

    W pierwszej części zaproponowaliśmy tramping w Himalajach. Wyruszyliśmy między innymi do Ladakhu, czyli Małego Tybetu, krainy wysokich przełęczy i buddyjskich klasztorów. Piękno przekraczające wyobraźnię poznaliśmy w parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Na naszej trasie znalazły się: Park Narodowy Yosemite, Dolina Śmierci, Canyonlands, Zion i Park Narodowy Sekwoi. Nie zabrakło przygód wśród lodowców i fiordów Alaski. Gościem Jerzego Jopa był Tomasz Tułak.

    • 34 min

Top Podcasts In Society & Culture

Fallen Angels: A Story of California Corruption
iHeartPodcasts
Inconceivable Truth
Wavland
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
This American Life
This American Life
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
The Viall Files
Nick Viall

You Might Also Like

Za Rubieżą. Historia i polityka
Miłosz Szymański
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Przemek Górczyk Podcast
Przemek Górczyk
7 metrów pod ziemią
Rafał Gębura