29 episodes

Podcast, který odhaluje myšlení úspěšných finančníků.

Myšlení finančníků Michal Doubek

  • Business

Podcast, který odhaluje myšlení úspěšných finančníků.

  #29: Vlastimil Hrabal [Oriente]

  #29: Vlastimil Hrabal [Oriente]

  Vlastimil Hrabal je úspěšný manažer a obchodník, který dokázal vybudovat lokální zastoupení finanční společnosti Home Credit v Indii a aktuálně jako viceprezident ve společnosti Oriente učí lidi v celé jihovýchodní Asii jak pracovat s penězi.

  Vlastův sen byl stát se právníkem a dobýt západní metropole jako Londýn nebo New York. Nakonec ho ale životní cesta zavedla trochu jinou cestou a přes ING a Direct pojišťovnu dostal možnost pomoci nejbohatšímu Čechovi Petrovi Kellnerovi vybudovat zastoupení společnosti Home Credit v Indii a na Filipínách. Rozhodl se příležitost využít a dnes nelituje.

  Jak Home Credit v Asii rostl a posiloval svoji pozici, Vlasta se rozhodl, že svůj podíl práce již úspěšně vykonal a nastal čas se posunout, protože ho lákalo vrátit se zpět do startupového prostředí, kde by měl opět možnost od počátku pomoci něco vybudovat. A tak přišel k nabídce stát se viceprezidentem pro asijský startup Oriente, který vlastní např. spoluzakladatel společnosti Skype a se kterým buduje lepší finanční infrastrukturu v celé jihovýchodní Asii.

  Vlasta je dříč, který si jde za svým cílem i přes velké překážky jako odstěhovat se na druhou stranu zeměkoule. A jenom to, že jako jeden z mála Čechů dokázal prorazit v tak konkurenčním prostředí je velmi inspirující. Máte tak jedinečnou příležitost dozvědět se o tom jaké to je žít v Asii, poučit se z jeho životních chyb a nechat se inspirovat.h a díky tomu patří mezi nejvyhledávanější a nejuznávanější lektory v České republice. Petrův příběh je opravdu inspirující a stojí za to si ho poslechnout.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 2 hr 21 min
  #28: Petr Pavlásek [KFP]

  #28: Petr Pavlásek [KFP]

  Petr Pavlásek patří již mezi veterány finančně poradenského trhu. Zkušený bankéř, finanční poradce a lektor, majitel vzdělávací společnosti KFP, který zasvětil svůj život finančnímu světu a především lektorování a vzdělávání ostatních.

  Petr pochází z učitelské rodiny a tak není divu, že ho to od dětství táhlo k tomu stát se učitelem nebo školitelem. Díky staršímu bratrovi pochopil, že učit může kdykoli a je nutné prvně nabrat potřebné zkušenosti. A tak vystudoval střední ekonomickou školu, následně vysokou ekonomickou školu a poslušně nastoupil do Státní banky Československé. Po revoluci ještě pokračoval několik let v Komerční bance a v Moravia bance, a protože ho lidé pravidelně oslovovali jak mají nakládat se svými penězi, rozhodl se osamostatnit a založit si svoji vlastní poradenskou praxi.

  Ale protože společně s poradenstvím i pravidelně školil a vzdělával ostatní spolupracovníky nebo širokou veřejnost, dospělo to k vytvoření deskové hry Finanční svoboda a založení vzdělávací společnosti KFP, který měla za cíl vzdělávat bankéře a finanční poradce. Vzdělávání se věnuje dodnes, ale nebyla to vždy lehká cesta. Hospodářská krize z roku 2008 zavřela kohoutky vzdělávacím firmám a následný nepovedený vstup na americký trh ho dostala na několik let do dluhů.

  Petr se dnes věnuje již pouze vzdělávání a snaží se ostatním předávat své třicetileté zkušenosti z finančního světa. Otevřeně mluví o svých životních i podnikatelských chybách a díky tomu patří mezi nejvyhledávanější a nejuznávanější lektory v České republice. Petrův příběh je opravdu inspirující a stojí za to si ho poslechnout.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 2 hr 32 min
  #27: Jiří Vojkovský [Richfox Capital]

  #27: Jiří Vojkovský [Richfox Capital]

  Jiří Vojkovský je úspěšný investor a majitel investiční skupiny Richfox Capital, který založil a úspěšně řídí jeden z prvních quantitative fondů ve Střední Evropě, operující převážně na základě jasně daných pravidel a matematických vzorců.

  Jirka patřil od malička k dětem, které jsou zvědavé a žene je touha po poznání. To mu vydrželo až do dospělosti, a protože jeho záliba jsou technologie a finance, rozhodl se tomu zasvětit svůj život. Začínal jako byznys developer v rychle rostoucí softwarové firmě IceWarp, která vyvíjela především řešení pro vzdálenou komunikaci. Jeho píle a cílevědomost ho dostala až do Londýna, kde založil a vedl britskou pobočku, a kde se mu podařilo prodat softwarové řešení např. pro britskou armádu.

  Následně se rozhodl založit investiční společnost Richfox Capital, která měla za úkol spravovat peníze bohatým rodinám na kapitálových trzích. Měla ale jednu obrovskou výjimečnost a to, že se od začátku řídila na základě quantitative přístupů, tedy matematických modelů, které se rozhodují na základě tvrdých dat a jsou tak odstraněny emoce a následné chyby člověka. Tomu samozřejmě předcházelo i tvrdý střet s kapitálovými trhy v roce 2008, kdy Jirka přišel o většinu svých vlastních peněz na základě emočních rozhodnutí.

  Jirka má obrovský přehled nejen o světě financí a technologií, ale i o dalších důležitých společenských tématech. Díky tomu se dokáže rychle adaptovat na změny, reagovat tím ve svém podnikání a využívat obchodních příležitostí. Na to, že má v podstatě celý život před sebou toho stihl za několik životů a vy se tak můžete jeho příběhem inspirovat. Protože věřím, že o něm ještě hodně uslyšíme.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 3 hr 12 min
  #26: Matěj Turek [Trisbee]

  #26: Matěj Turek [Trisbee]

  Matěj Turek patří mezi mladé a úspěšné investory, kterého najdete v mnoha společnostech aniž byste o něm věděli. Mezi jeho nejúspěšnější firmu patří fintech platforma Trisbee a v mezičase spravuje peníze bohatým Čechům v jeho hedžovém fondu ve společnosti Meridon.

  Sám tvrdí, že to čemu se věnuje byl jeho dětský sen. I když cesta vedla menší oklikou, nakonec to opravdu vypadá, že si našel svou životní niku. Po studiu se vydal standardní cestou studenta ekonomie a to do velké čtyřky, konkrétně do Ernst & Young, kde se několik let věnoval transakčnímu poradenství.

  Díky tomu poznal nejen jak fungují firmy, ale především zákonitosti podnikání a kapitálových trhů. To se jal využít jako portfoliomanažer hedžových fondů v investiční společnosti Meridon, kde spravuje globální akciové portfolio.

  Už v průběhu začátku své kariéry se začal poohlížet po začínajících firmách, kde by mohl uplatit své zkušenosti a volný kapitál. A tak se postupně zrodil úspěšný investor, který má zainvestováno ve více než tuctu společností a jednou z jeho nejúspěšnějších je fintech startup Trisbee, kde si klade za úkol změnit jakým způsobem platíme u obchodníků.

  Na to, že Matěj před nedávnem oslavil teprve 40. narozeniny toho má poměrně dost za sebou a vzhledem k jeho energii věřím, že o něm ještě v budoucnu hodně uslyšíme. Máte tak jedinečnou příležitost inspirovat se jeho životem a tím jak přemýšlí nad investováním.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 2 hr 56 min
  #25: Lubomír Vystavěl [NN Investment Partners]

  #25: Lubomír Vystavěl [NN Investment Partners]

  Lubomír Vystavěl je uznávaným investičním odborníkem, který patřil mezi první vlnu lidí pohybující se na začínajících kapitálových trzích v 90. letech a aktuálně řídí jako investiční ředitel společnost NN Investment Partners.

  Lubomír měl ve svém životě štěstí, že již jako dítě žil v zahraničí, což mu výrazně pomohlo v dalším růstu. Těsně po revoluci se dostal jako jeden z prvních studentů na  americkou střední školu ve státě Ohio, po návratu se přihlásil na českou univerzitu a po vzoru amerických studentů rovnou při škole nastoupil do svého prvního zaměstnání, aby mohl co nejdříve uplatňovat teoretické poznatky v praxi.

  Ještě při studiu na vysoké škole začínal jako asistent v ČSOB a následně zakotvil na 19 let v rychle rostoucí skupině ING, kde měl možnost vyzkoušet různé pozice od analytika po šéfa finančních trhů a korporátního poradenství. Po výrazných změnách ve skupině si dal krátkou pracovní pauzu, vystudoval MBA na University of Pittsburgh a následně nastoupil jako manažer transakčního poradenství do Ernst & Young. Další zastávka byla ve společnost GE Money Bank, která se akorát transformovala na Moneta Money Bank a kde měl na starosti segment digitálního bankovnictví a produktů. Po nabídce od Honzy Kabelky zda se nechce opět vrátit na kapitálové trhy, přijal nabídku stát se investičním ředitelem ve společnost NN Investment Partners.

  Lubomír není zrovna celebrita a nebývá moc vidět, ale o to je jeho příběh zajímavější, protože má více jak 30 let zkušeností s kapitálovým trhem, kde zažil jak úspěchy, tak velké pády. Máte tak jedinečnou příležitost nahlédnout do historie investičního bankovnictví a nechat se inspirovat.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 2 hr 38 min
  #24: Lukáš Kovanda [CZECH FUND]

  #24: Lukáš Kovanda [CZECH FUND]

  Lukáš Kovanda je jeden z nejcitovanějších ekonomů v České republice a hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND, který se ekonomií zabývá již přes 20 let.

  Lukášův sen nebyl stát se ekonomem. Chtěl se stát strojvůdcem a následně se viděl spíše jako právník než ekonom. Nicméně po úspěšném studiu gymnázia se dostal na Univerzitu Karlovu, fakultu demografie a ekonomie, ekonomie ho očarovala a zůstal jí věrný dodnes. Začínal jako analytik časopisu Týden, kde měl tu čest cestovat po celém světě a vytvářet např. rozhovory s ekonomy, kteří získali Nobelovu cenu a po nabrání dostatečných zkušeností se vydal na profesionální dráhu ekonoma. 

  Jeho první zastávka vedla přes tehdy vznikající finanční skupinu Roklen, přes obchodníka s cennými papíry Cyrrus k investiční skupině DRFG, potažmo jejich investičních fondů CZECH FUND, kde působí dodnes.

  Lukáš je jeden z nejcitovanějších ekonomů v České republice a na to, že být ekonomem nebyl jeho životní sen, tak si to neskutečně užívá a díky tomu má obrovský přehled o ekonomických problémech a výzvách, které jako společnost řešíme. Pravidelně přednáší na VŠE v Praze nebo na Cevro Institut, je členem několika odborných asociací a součástí různých expertních týmů. Máte tak jedinečnou příležitost poslechnout si jeho životní příběh a nechat se inspirovat.

  🎙 Více informací o podcastu najdete na www.myslenifinancniku.cz

  💸 Podpořit finančně náš podcast můžete zde www.myslenifinancniku.cz/prispevek

  • 2 hr 3 min

Top Podcasts In Business

Listeners Also Subscribed To