37 episodes

Režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou exkluzivně v rozhovorech, které pro vás budeme pravidelně připravovat.

Národní divadlo moravskoslezsk‪é‬ Národní divadlo moravskoslezské

  • Arts

Režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou exkluzivně v rozhovorech, které pro vás budeme pravidelně připravovat.

  #36 Lada Bělašková: Umím si ze sebe dělat legraci a baví mě si to zkoušet i v civilu

  #36 Lada Bělašková: Umím si ze sebe dělat legraci a baví mě si to zkoušet i v civilu

  Silvestrovský podcast nemohl vzniknout s nikým jiným než s Ladou Bělaškovou, která dnes odehraje poslední představení v Národním divadle moravskoslezském jako členka souboru činohry. Lada se s naším divadlem loučí po 18 letech, v průběhu kterých ztvárnila v souborech činohry, muzikálu a dokonce i baletu na 70 rolí! Ze všech zmiňme alespoň Lízu Doolittlovou v Pygmalionu, Lady Macbeth v Macbethovi, Maryšku v Postřižinách, Lilli Vanessi v muzikálu Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!) a Irenu v Odcházení, za kterou získala moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za rok 2019 v kategorii herečka roku.
  Pro všechny fanoušky, kteří mají rádi Ladin smysl pro humor i smysl pro ochranu životního prostředí, její herectví, moderování a pěvecký talent, máme dobrou zprávu –⁠ Ladu dál uvidíte v našich inscenacích a od ledna 2023 pravidelně v Divadle Mír. Ladu po představení Habaďúry vyzpovídal přímo v její šatně Vít Roleček.

  • 28 min
  #35 Jan Fišar: Hoří, má panenko je něco úplně jiného! Je to takový český dechovkářský muzikál.

  #35 Jan Fišar: Hoří, má panenko je něco úplně jiného! Je to takový český dechovkářský muzikál.

  „Hoří, má panenko se zkoušelo v báječné atmosféře. Trošku jsem se bál toho davu lidí (47 lidí na scéně!), ale myslím, že to dopadlo dobře a mám z toho dobrý pocit!“ říká Jan Fišar, který v inscenaci Hoří, má panenko ztvárňuje Jana Fišara – předsedu hasičů.
  Zajímá vás, proč se postavy jmenují stejně jako jejich představitelé? Která ze scén je Honzova nejoblíbenější a zda si splnil klučičí hasičský sen? Na všechny tyto otázky se Honzy zeptal Vít Roleček.
  No, a protože je Jan Fišar v činohře Národního divadla moravskoslezského neuvěřitelných 40 let, je velkým milovníkem poezie, uměleckého přednesu a cestování, můžete se těšit i na další divadelní a osobní témata!

  • 26 min
  #34 Petr Sýkora: Jsem první činoherec, který dostal hlavní roli v baletu Louskáček – Vánoční koleda

  #34 Petr Sýkora: Jsem první činoherec, který dostal hlavní roli v baletu Louskáček – Vánoční koleda

  Petr Sýkora se stal členem činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského v roce 1998, kdy získal angažmá po ukončení divadelní fakulty JAMU v Brně. V roce 2007 spoluzaložil společnost PaS de Theatre, která každoročně organizuje divadelní festival Shakespearovské slavnosti v Ostravě, a jeho cesta se postupně začala ubírat i manažerským a produkčním směrem.
  Petr se do NDM pravidelně vrací jako host, a to nejenom do souboru činohry, ale také do souboru baletu, kde především učí tanečníky historickému šermu. V posledních letech se začal objevovat také v tanečním obsazení! Ztvárnil například titulní roli v baletu Don Quijote a nyní ho můžete vidět v hlavní roli Starého lichváře Scrooge v baletu Louskáček – Vánoční koleda. Jak se to přihodilo? Na to se pro podcast NDM zeptal Vít Roleček.

  • 27 min
  #33 Jiří Habart: Dirigent by měl být muzikální a pokorný

  #33 Jiří Habart: Dirigent by měl být muzikální a pokorný

  A takový rozhodně Jiří Habart je! Frýdecko-místecký rodák Jiří Habart (1992) patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Svou hudební dráhu zahájil jako houslista ve dvanácti letech. Absolvoval ZUŠ Litomyšl a Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
  Od sezóny 2019/2020 se stal dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde má za sebou hudební nastudování baletů Nebezpečné známosti a Korzár, v únoru ho pak čekají opery Dido a Aeneas a Tanec nevděčnic. Jak sám říká, je vděčný, že se mu takových příležitosti dostalo ještě jako dirigentovi před třicítkou.
  O barokních operách, ale i dirigentské profesi jako takové je podcast NDM Víta Rolečka s Jiřím Habartem. Tak první „dolů“ a hrajeme…

  • 24 min
  #32 Veronika Forejtová: Zaplaťpánbůh, že ostravské publikum přišlo o moje mladé role!

  #32 Veronika Forejtová: Zaplaťpánbůh, že ostravské publikum přišlo o moje mladé role!

  Veronika Forejtová si za 62 let u divadla zahrála stovky rolí. Emeritní členka činohry Národního divadla moravskoslezského převezme 8. října v pražském Národním divadle spolu s Františkem Němcem Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.
  Veronika přitom chtěla být baletkou a činohra byla pouze volbou náhradní. Vysněné role neměla nikdy, ale jak s úsměvem říká: „Zaplaťpánbůh, že ostravské publikum přišlo o moje mladé role!“ Hrála především ženy zralé a potvory a neváhá nad odpovědí na otázku na roli zásadní. Za svou životní roli považuje Matku Smrt v jedné z nejúspěšnějších polistopadových inscenací činohry NDM – Můj boj (Mein Kampf) v režii Juraje Deáka.
  V podcastu NDM si s herečkou Veronikou Forejtovou povídala publicistka Alena Miková.

  • 40 min
  #31 Michaela Horká: Snažím se diváků z jeviště dotýkat

  #31 Michaela Horká: Snažím se diváků z jeviště dotýkat

  Ani v nové sezóně nepřijdete o své oblíbené podcasty NDM! Prvním hostem Víta Rolečka je zpěvačka, herečka, hostující sólistka souboru muzikálu Michaela Horká.
  V Národním divadle moravskoslezském debutovala rolí Paní Danversové v muzikálu Rebecca a za tuto roli si vysloužila širší nominaci na Cenu Thálie. Následovaly například role Moury v muzikálu Kočky, Madame Colbert v Květinách pro paní Harrisovou a Frozina v původním českém muzikálu Harpagon je lakomec? V letošní sezóně ji čeká role Ully v muzikálu Producenti a těšit se na ni můžeme i v hlavní ženské roli legendárního muzikálu Stephena Sondheima Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street.
  Míša stojí na divadelních prknech od svých 16 let, pochází z herecko-zpěvácké rodiny, objevila se v muzikálech napříč celou republikou, známá je i z televizních produkcí. Přes to všechno si zachovává obrovskou pokoru k práci, která čiší z téměř každé odpovědi.
   

  • 31 min

Top Podcasts In Arts

NPR
The Moth
Roman Mars
Avery Trufelman
Rusty Quill
Snap Judgment and PRX

You Might Also Like