18 episodes

Režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou exkluzivně v rozhovorech, které pro vás budeme pravidelně připravovat.

Národní divadlo moravskoslezsk‪é‬ Národní divadlo moravskoslezské

  • Arts

Režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou exkluzivně v rozhovorech, které pro vás budeme pravidelně připravovat.

  #17 Bohuslava Kráčmarová: Od biochemické laborantky po režii opery

  #17 Bohuslava Kráčmarová: Od biochemické laborantky po režii opery

  Bohuslava Kráčmarová pochází z Ostravy, kde po maturitě na gymnáziu v Ostravě-Zábřehu absolvovala bakalářské studium na zdravotně sociální fakultě Ostravské univerzity. V roce 2001 byla promována v oboru operní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Poté začala pracovat v Národním divadle moravskoslezském jako asistentka režie a zároveň inspicientka souboru opery. Působí také jako inspicientka baletu NDM. Má za sebou několik vlastních režií (La traviata, Národní divadlo moravskoslezské 2018; Tosca, Slezské divadlo v Opavě 2005) a pedagogickou praxi.


   


  Během jednoho operního večera ovlivní Bohunka, jak jí v divadle všichni říkáme, život tisícovce lidí. Jak je to možné? Poslouchejte podcast NDM!

   

  • 26 min
  #16 Holky z kanclu: Záskok do Nabucca ve sněhové vánici a hledá se striptér

  #16 Holky z kanclu: Záskok do Nabucca ve sněhové vánici a hledá se striptér

  Silvestrovský podcast je speciálním podcastem! Vít Roleček si pozval hned čtyři hosty, bez kterých by divadlo nemohlo fungovat: tajemnici činohry Valerii Hendrychovou, projektovou manažerku činohry Romanu Adámkovou, tajemnici opery Alenu Golatovou a vedoucí produkce opery Lucii Fojtíkovou. Dozvíte se, co všechno mají holky na starost, co bizarního se řeší za oponou a zabrousíme i do závodní jídelny!


  Naše čtyři holky z kanclu se postarají o silvestrovskou zábavu! 


  Podcast NDM vám přeje spoustu smíchu a pohody i do nového roku 2022

  • 25 min
  #15 Tomáš Jirman: Teď se ukazuje, že divadlo není blbost

  #15 Tomáš Jirman: Teď se ukazuje, že divadlo není blbost

  Tomáš Jirman je Trutnovský rodák. Po angažmá v divadlech v Olomouci a v Šumperku přijal v roce 1983 nabídku z Ostravy a stal se členem činohry Národního divadla  moravskoslezského. Aktuálně ho můžete vidět coby Raoula Nordlinga v Diplomacii, Luky Lukiče Chlopova v Revizorovi či Václava z inscenace DONAHA! (Hole dupy).


  Krom hraní se Tomáš Jirman věnuje i režii, a to nejen divadelní (nejnověji např. klubová inscenace Něco pro lidi), ale také rozhlasové. Mimo to je i zdatný horal a milovník poezie. Všech těchto témat se dotkne v podcastu NDM moderátor Vít Roleček.

  • 27 min
  #14 Libor Olma: Role Harpagona je mi velmi blízká

  #14 Libor Olma: Role Harpagona je mi velmi blízká

  Libor Olma, dlouholetý člen souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského, se v současné době věnuje přípravám na titulní roli v inscenaci Harpagon je lakomec? Ještě před světovou premiérou tohoto autorského muzikálu ho vyzpovídal pro podcast NDM moderátor Vít Roleček. Jak probíhá zkoušení, jaký je Liborův vztah ke zpěvu a jaká byla jeho cesta k operetě? Čeká vás nejedno překvapení!
   

  • 19 min
  #13 Anna Knollová: Taneční sny jsem si splnila nadmíru

  #13 Anna Knollová: Taneční sny jsem si splnila nadmíru

  Anna Knollová se narodila v Praze, v roce 2014 absolvovala na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Příležitostně v letech 2011–2013 hostovala v baletu pražské Státní Opery v představeních Don Quijote a Giselle a v Ørsta Ballettschule v Norsku v baletu Sněhová královna v roli Gerdy. V sezóně 2014/2015 nastoupila do souboru baletu Národního divadla moravskoslezského jako sboristka a od roku 2017 je na pozici sboristka s povinností sóla.


  Jaké je to být baletkou? Jaký mají tanečníci v Ostravě režim a život? Lze při tanci studovat, najít si lásku, nebo založit rodinu? Velmi osobní rozhovor Víta Rolečka a (nyní) jediné české tanečnice souboru baletu NDM.

  • 19 min
  #12 Tomáš Krpec: Jsem herec, říkám to poprvé nahlas

  #12 Tomáš Krpec: Jsem herec, říkám to poprvé nahlas

  Od dětství se věnoval sborovému i sólovému zpěvu a zároveň navštěvoval 12 let ZUŠ Viléma Petrželky, obor housle. Po ukončení střední školy nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, kde studoval klasický zpěv. V Národním divadle moravskoslezském začal externě spolupracovat již během studia na konzervatoři. Prvním počinem byl muzikál Evita. Je členem orchestru Gangsters of Swing Orchestra a vokálního kvintetu 5PAK.


  Tomáše Krpce můžete potkat ve sboru v téměř každém muzikálu, v hlavní roli v komorním muzikálu Thrill Me (Vzruš mě!), v opeře, v baletu, za barem. Je to zpěvák, učitel, správce sociálních sítí, florista, bavič a barman. Jak tohle všechno zvládá? A podaří se mu rozezpívat moderátora Víta Rolečka? Nalaďte si podcast NDM!

  • 11 min

Top Podcasts In Arts

NPR
The Moth
Roman Mars
Rusty Quill
Cynthia Graber and Nicola Twilley
Jason Weiser, Carissa Weiser