
28 episodes

Nawet lubię musicale - podcast Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk
-
- Arts
"Nawet lubię musicale" to podcast, który prowadzi dyrektor artystyczny Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk. O teatrze, w którym jednocześnie się gra, śpiewa i tańczy, wie całkiem dużo. Pisze o nim książki, artykuły, uczy o nim, tłumaczy dla niego piosenki, reżyseruje jego spektakle. Maniakalnie ogląda wszystko, co w tym teatrze wyprodukuje się w Polsce i na świecie. I ciągle nie przestaje go lubić. Mikołajczyk w swoim podcaście opowiada o wszystkim, co w musicalu jest naj – największe, najciekawsze, najdziwniejsze, najbardziej przebojowe. O Broadwayu i okolicach. O twórcach i widzach. O producentach. O musicalowych skandalach i sensacjach. O musicalach.
-
Nawet lubię musicale. Odc. 28 - Co nowego na West Endzie i Broadwayu?
Co oglądać w nowym sezonie teatralnym na West Endzie i Broadwayu? W Anglii polecamy niedawną premierę - "Mrs. Doubtfire", musicalową adaptację filmu o tym samym tytule. Oraz „Guys and Dolls” i rewelacyjny "Cabaret" - spektakle z popularnej ostatnio kategorii „immersive theatre”, gdzie widzów sadza się w takim sposób, by włączyć ich w akcję przedstawienia. Warto też czekać na przeniesienie na West End amerykańskich musicali "Hadestown" oraz "MJ" o Michaelu Jacksonie. Z kolei na Broadwayu szykuje się pierwszy od lat 80. sezon bez żadnego musicalu Andrew Lloyd Webbera. Co więc oglądać? Choćby „Shucked”, czyli musical o... kukurydzy. Ponoć najśmieszniejszy od czasów premiery „Book of Mormon”!
-
Nawet lubię musicale. Odc. 27 - SIX
Dwójka studentów Cambridge zabrała się za stworzenie uniwersyteckiego musicalu. Wpadli na pomysł, by sześć żon króla Henryka VIII pokazać jako divy muzyki pop. Pierwszą wersję musicalu Lucy Moss i Toby Marlow napisali w 10 dni, a potem pokazali na Fringe Festival w Edynburgu. Tam udało się im zaistnieć pośród 3 tys. innych spektakli. I tak, jeszcze przed 30. urodzinami, otworzyli sobie drogę na West End i Broadway, a ich "SIX" stało się jednym z największych przebojów światowego musicalu.
-
Nawet lubię musicale. Odc. 26 - Rodzina Addamsów
"Rodzina Addamsów" to spektakl, który wielokrotnie próbowano złożyć do grobu. Za każdym razem jednak Addamsi uchylali wieko trumny, wyskakiwali z mogiły i tanecznym krokiem ruszali na kolejne spotkanie z widzami. Posłuchajcie o rysunkowych początkach upiornej rodzinki, która stała się lustrem dla "normalnej" Ameryki; o krytykach, którym nie udało się zabić spektaklu i o twórcach, którzy wielokrotnie poprawiali musical.
-
Nawet lubię musicale. Odc. 25 - Nagrody Tony
Nagrody Tony początkowo miały formę puderniczek (dla zwyciężczyń) i zapalniczek (dla zwycięzców), potrafiły nie docenić "West Side Story", "Chicago" czy "Wicked", ale są bezsprzecznie znakiem najwyższej teatralnej jakości i potrafią uczynić ze spektaklu finansowy hit na Broadwayu.
-
Nawet lubię musicale. Odc. 24 - Upiór w operze
W kwietniu 2023 r. w świecie musicalu skończyła się pewna epoka - po 35 latach i niemal 13 tys. przedstawień z nowojorskiego afisza zszedł "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera. Na Broadwayu spektakl obejrzało 20 mln widzów i zarobił on 1,3 mld dolarów (na świecie 6 mld dol.). A jak się to wszystko zaczęło?
-
Nawet lubię musicale. Odc. 23 - Les Misérables
Najpopularniejszy musical na świecie miał premiery w ponad 40 krajach i zgromadził ok. 70 mln widzów. A narodził się... we Francji, czyli w kraju, który za musicalami nie przepada. Ale Francuzi kochają Victora Hugo, a "Les Misérables" to adaptacja jego "Nędzników". Jednak by hit znad Sekwany stał się przebojem także w Londynie, Nowym Jorku, a potem na całym świecie, potrzeba było takiego producenta jak Cameron Mackintosh. I niemal napisania wszystkiego od nowa.