
50 episodes

Nenásilný podcast Petr Holík a Petr Sucháček
-
- Education
Podcast o efektivní, otevřené a empatické komunikaci.
Nadhled. Empatie. Radost.
V naší práci vycházíme převážně z metody nenásilné komunikace. Nenásilná komunikace (Nonviolent communication, NVC) je metoda - či možná spíše umění - komunikace směřující k vytváření souladu mezi lidmi a k hledání řešení, která fungují pro všechny.
Postupy nenásilné komunikace vyvinul Marshall Rosenberg a rozvinuli ji mnozí další trenéři. Sám Rosenberg říká: “...vše, co bylo integrováno do nenásilné komunikace, jsou poznatky o jazyku, komunikaci, vědomí a použití síly, známé mnoho století. Umožňují udržet si empatické naladění k ostatním i k sobě i v náročných situacích.”
Nenásilný podcast je projekt dvou trenérů nenásilné komunikace, Petra Holíka a Petra Sucháčka: “Cílem není vytvořit audio kurz, ale spíše inspirovat lidi okolo nás sdílením našich vlastních zážitků a zkušeností s nenásilnou komunikací z prostředí workshopů i našich osobních životů.”
Staň se naším Patronem a podpoř produkci podcastu:
https://www.patreon.com/nenasilnypodcast
Vaše komentáře, připomínky, sdílení, a inspirace, prosím, směřujte na náš email nenasilnypodcast@gmail.com (nestíháme číst komentáře na všech platformách, tak tady budete mít jistotu odpovědi).
-
43: Máme NVC školu – příběh ZŠ Gaudi
Jak to vypadá, když budujete školu na hodnotách nenásilí? Už od roku 2019 pořádá Petr Sucháček workshopy v tehdy ještě neotevřené Svobodné demokratické škole Gaudi v Příboře. Jak vypadá den v takové škole? Jaké úspěchy a překážky vnímají ve fungování školy její zaměstnanci? To probíráme v první části společného rozhovoru s ředitelkou školy a třemi průvodci.
V letošním školním roce zavedli v Gaudi předmět Nenásilná komunikace. S průvodci si povídáme o tom, jaké to je provádět světem nenásilí šestileté děti, jaké objevy a pokroky za ten rok potkaly studenty i jejich průvodce a jak přesně funguje “maňásková” komunikace. Těšte se na množství pohledů a podnětů ze světa svobodné výchovy.
Materiál z epizody:
Třída v pohodě – https://inkluzivniskola.cz/sites/default/files/uploaded/napadnik_scio_0.pdf -
42: Praktické tipy pro domácí trénink nenásilné komunikace
Ať už jste na našich workshopech byli nebo ne, nenásilnou komunikaci je potřeba procvičovat. Proto jsme připravili tuto metodickou epizodu, ve které dáváme doslova návod na to, jak můžete trénovat bez nutnosti jakéhokoliv vedení, jen s mobilní aplikací Pocitů a Potřeb nebo doma s partnery.
Představujeme tři konkrétní formy tréninku: reflexe pomocí kartiček, dyády a dance floor. U každé z forem popisujeme jak funguje a proč je užitečné ji trénovat. Dozvíte se také, na co si dát pozor a jaké má konkrétní forma další možnosti, abyste svůj trénink mohli dlouhodobě variovat.
Stáhněte si zdarma NVC kartičky jako pomůcku k tréninku.
https://nenasilnakomunikace.org/stahnete-si-cviceni-s-kartickami-potreb-a-pocitu/
Podívejte se na epizodu i s videem:
https://youtu.be/-d6dRMWxUpA -
41: Jan Nehyba: Jak učit budoucí učitele respektujícímu přístupu
Jako vyučující na Pedagogické fakultě MUNI se Jan snaží být na své studenty náročný a zároveň pro ně vytvářet podpůrné prostředí. To je totiž, jak sám říká, pro učení nejlepší kombinace. Sehrávky a modelové situace jsou běžnou součástí jeho kurzu Metodika respektující výchovy, principy NVC však používá napříč svým pedagogickým portfoliem.
Jak to v jeho výuce vypadá?Jaký efekt má NVC na jeho studenty? A čeho si Jan všímá ve svém vlastním životě?
O tom, jak můžeme podporovat děti v samostatném zvládání konfliktních situací spolu se spoustou tipů na inspirativní zdroje a výukové materiály se dozvíte v dnešní epizodě.
Zdroje změněné v epizodě:
Belinda Hopkins: Just Schools: A Whole School Approach to Restorative
Respektovat
a být respektován - https://www.peoplecomm.cz/respektovat-a-byt-respektovan
https://www.vychovabezporazenych.cz/
Britta Hahn - Ale já chci tohle, mami!
Daniel Siegel - Klidná výchova k disciplíně
Tomáš Sklepek - Karetní hra podle Gordonova modelu: https://is.muni.cz/th/higge/
Sára Šíblová - Metodická pomůcka pro řešení komunikačních konfliktů žáků ve škole
https://drive.google.com/file/d/1bPo4NTxxu9Ij00QcUK6-XUD5mB89-YcD/view
John Sharry - Na řešení orientované rodičovství
Angela Duckworth - Houževnatost -
40: Bára Herucová: Budeme mít dítě. Jak na to připravit sebe i ty kolem?
Bára Herucová je čerstvou maminkou, lektorkou dramatické výchovy, věnuje se improvizaci, divadlu utlačovaných, loutkám a také nenásilné komunikaci a józe. A to vše propojuje bytí v těle.
Jak se vyrovnávat s tlakem okolí na to, abyste si užívali těhotenství, i když si ho neužíváte? Jak ladit s rodinou očekávání ohledně toho, jak chci, abychom do budoucna fungovali? A jak přesně se připravit s partnerem na to, jaký to bude po porodu? A jak to pak s tou přípravou dopadlo?
Velmi otevřená epizoda, která nabízí spoustu tipů a triků, jak se na celé období těhotenství, porodu a šestinedělí co nejlépe připravit, ale také jak být “těmi dobrými druhými” pro ty, kteří tímto obdobím procházejí. Spoiler: noste mámám v šestinedělí dobré jídlo! -
39: Martin Zahradník: Středoškoláci mají hodně stresu a málo nástrojů, jak jej zvládat.
„Tyjo, proč se ta nenásilka neučí už na školách?”, zaznívá často na workshopech. Martin „Crysman” Zahradník vedl semestrální kurz nenásilné komunikace na jednom brněnském gymnáziu a je tedy tím pravým člověkem, se kterým stojí za to se na toto téma bavit.
Co je potřeba k tomu, aby se kurz komunikace na střední školy dostal? Řeší teenageři spíše školu, nebo rodinu? A kde se bere v jejich životě tak velké množství stresu? O tom všem a také o tom, jak s teenagery a jejich tématy pracovat, je řeč v dnešní epizodě.
P.S. Martin má pro nás, posluchače, pro něj důležitou korekci:
Když si se ženou pouštěli doma záznam, přišli na to, že v záznamu je nepravda, neb vzkaz na plot dala Kája (Martinova žena) a ne Martin. Tak aby bylo pravdě učiněno za dost. -
38: Kubo Novák: Prostor, kde nemusíme být dokonalí – zkušenosti z rozvojové skupiny pro rodiče
Kubo Novák o sobě říká, že je dlouhodobě začínajícím lektorem a je taky hrdým tátou dvou kluků. Pět semestrů vedl rozvojovou skupinu, ve které spolu s dalšími rodiči hledali zdravý vztah k vlastnímu rodičovství, čerpali podporu a zpracovávali různá očekávání, která společnost na mladé rodiče má.
Kubo sám říká: „Sílu být pro své děti těmi správnými rodiči máme všichni v sobě.”