86 episodes

Podkast o języku niemieckim

Niemiecki fyrtel Joanna Fryske

  • Education

Podkast o języku niemieckim

  85: Dlaczego nach Deutschland, ale in die Schweiz?

  85: Dlaczego nach Deutschland, ale in die Schweiz?

  Dziś odcinek geograficzno- wakacyjno- gramatyczno- językowy. Opowiem Wam o krajach, które występują z rodzajnikiem. Kiedy jedziemy do Niemiec, Francji, Grecji używamy tylko przyimka nach i nazwy kraju, żadne rodzajniki się nie pojawiają, a jednak są takie kraje, które występują z rodzajnikiem. Dlaczego, jakie to są kraje i co dzieje się z tym rodzajnikiem w różnych przypadkach dowiesz się z tego odcinka. 
  Pozostaje mi mieć nadzieję, że nie wyszłam z wprawy w nagrywaniu, i że ten odcinek jak i pozostałe 84 są dla Ciebie przydatne. 
  Miłego słuchania!   

  • 9 min
  84: Freitag/ Feiertag/ ein freier Tag

  84: Freitag/ Feiertag/ ein freier Tag

  To mój pierwszy odcinek po prawie dokładnie półrocznej przerwie. Nagrywanie go było bardzo dziwnym uczuciem, bo prawie zapomniałam, że nagrywałam podkast, a przecież to już 84. odcinek. Macierzyństwo pochłonęło mnie całkowicie i mimo chęci, nie byłam w stanie wygospodarować wolnej chwili na przygotowanie i nagranie odcinka. Ale Julia stała się nieco bardziej łaskawa i pozwoliła na próbę powrotu do nagrywania.
  W każdym języku są takie słowa, które na pozór brzmią bardzo podobnie i dlatego sprawiają nam sporo problemów, nie wspominając już o nieporozumieniach, do których mogą doprowadzić. Czy słowa Freitag, der Feiertag i ein freier Tag brzmią podobnie? Podobieństwo jest spore, a jednak nie są synonimami. Jeśli kiedyś nie wiedziałeś/ wiedziałaś, jak powiedzieć, że jutro jest Twój wolny dzień albo, że za dwa dni przypada ważne święto narodowe- to ten odcinek jest dla Ciebie.
  Nie ukrywam, że stresowałam się przed publikacją tego odcinka, więc moja radość z Twojej opinii/ wiadomości będzie tak ogromna, jak ilość ubranek, które upominają się o wyprasowanie.

  • 8 min
  83: Bescheid/ wissen/ geben

  83: Bescheid/ wissen/ geben

  hej!
  Dziś zapraszam Cię na bardzo wyjątkowy odcinek, będzie on wyjątkowy nie ze względu na treść, ale ze względu na .... to zdradzam na końcu odcinka. Dowiesz się z niego, dlaczego dzisiejszy odcinek jest ostatnim odcinkiem mojego podkastu. Ale wróćmy do treści... wiele osób pytało o słowo Bescheid, które ma kilka znaczeń i właśnie ta mnogość znaczeń jest źródłem problemu. Ja wyrażenia ze słowem Bescheid uwielbiam, ponieważ są bardzo uniwersalne, często używane i szalenie praktyczne. Z tego odcinka dowiesz się co znaczy
  słowo der Bescheid   
  wyrażenie Bescheid geben/ sagen
  wyrażenie Bescheid wissen   
  Bardzo Tobie dziękuję za wysłuchanie tego odcinka i innych, które miałam okazję nagrać. Każdy odcinek to była dla mnie ogromna radość, że są ludzie, którym mogę przybliżyć język niemiecki i tak jak mówię we wstępie, że nie jest on ani trudny, ani nudny.  

  • 12 min
  82: Czy einige/ einzelne/ eigentlich/ eigene to to samo?

  82: Czy einige/ einzelne/ eigentlich/ eigene to to samo?

  hej!
  Dziś przyjrzymy się lub przysłuchamy się słowom, które na nasze nieszczęście są do siebie dość podobne, a to niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. W każdym języku są słowa bliźniaczo do siebie podobne i dlatego często ze sobą mylone. Niemiecki nie jest tu żadnym wyjątkiem i jest dość bogaty w takich pseudo bliźniaków. Na pierwszy ogień idą słowa 
  einige
  eigene
  einzelne
  eigentlich
  Czy i Tobie te słowa sprawiają trudność? 
  Miłego słuchania! 

  • 15 min
  81: To zagwarantuje Ci sukces w nauce niemieckiego.

  81: To zagwarantuje Ci sukces w nauce niemieckiego.

  hej!
   

  Jak myślisz, jaka cecha jest kluczowa w nauce języka? Może pomyślisz o talencie, odwadze, motywacji lub systematyczności? Tych cech składowych jest wiele, jednak jest jedna, która ma decydujące znaczenie i znacząco wpływa na powodzenie nie tylko w nauce języka. Jest coś, co zwiększa szanse na nauczenie się języka, na odniesienie sukcesu w życiu zawodowym oraz na lepsze osiągnięcia sportowe. Jestem niesamowicie ciekawa, czy po wysłuchaniu  tego odcinka się ze mną zgodzisz, czy być może będziesz zdania, że to jednak coś innego jest kluczem do sukcesu. 
   

   

   Miłego słuchania!     

  • 11 min
  80: Dr. Oetker

  80: Dr. Oetker

  hej!
  Kolejny niemiecki czwartek i tym razem przybliżę Wam historię firmy, którą wszyscy dobrze znamy i założę się, że wiele razy korzystaliście z ich produktów. Mowa o firmie dr. Oetker. Dowiesz się m.in – kto był jej założycielem
  -jaki był przełomowy produkt dr. Oetker
  – dlaczego założyciel firmy zrezygnował z jej kierowania
  – co ma wspólnego dr. Oetker z pizzą mrożoną
  – czy dr. Oetker to tylko produkty do pieczenia

  • 7 min

Top Podcasts In Education

The Atlantic
TED and PRX
Dr. Jordan B. Peterson
Daily Stoic
Dear Media
Motiversity

You Might Also Like

Joanna Fryske
Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
Maciej Okraszewski
zurnalistapl
Tomasz Rożek
Miłosz Szymański