Obywatel – bohater! Obszary chronione prywatnie.

Naturalnie z WWF

Człowiek przekształca środowisko od kiedy pojawił się na Ziemi. Problem w tym, że ostatnio  poszliśmy tak daleko, że miejsca na dziką przyrodę zaczęło  po prostu brakować. Zajęliśmy już 75% lądów planety, wybiliśmy  zwierzęta  - wśród ssaków lądowych tylko 4% to te dzikie, reszta to my ludzie i zwierzęta hodowlane. Doprowadziliśmy do szóstego masowego wymierania gatunków.

Niedźwiedź  brunatny czy wilk nie sprawdza kto jest w akcie notarialnym  zamieszkiwanego przez niego lasu? Koala nadal będzie szukał eukaliptusa  mimo, że las w którym  żyje kupił jakiś Smith, Jones czy Williams i zamierza go wyciąć. Niestety gdy  w grę wchodzi ‘prawo własności’ człowiek często zapomina, że nie jest sam na planecie….

Ale  skoro prawo własności przez setki lat było podstawą do usuwania dzikiej  przyrody z należnego jej miejsca, może użyć go by przyrodę chronić?

Czy  musimy każdy posiadany przez nas skrawek ziemi zmieniać, przekształcać,  porządkować, betonować, czynić sobie poddanym? A może warto coś  zachować dla przyrody  by móc się nią cieszyć? Kawałek lasu, pola, czy przydomowego ogródka…

Dziś w „Naturalnie z WWF” opowiemy o obszarach chronionych prywatnie? Zaczynając od Veluwezoom  najstarszego parku narodowego Holandii, Ramib Rand unikatowego  ekosystemu pustynnego w Namibii, po rezerwat w ujściu Świny.

Państwa i moim gościem jest Bogumiła Błaszkowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada