107 episodes

Życia, które skończyły się zbyt wcześnie. Zaginięcia bez śladu. Sprawy, o których nie sposób zapomnieć. Twarze, które pamięta się na długo. Wybór najciekawszych spraw o tematyce kryminalnej w podcaście Justyny Mazur.

Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur

  • True Crime
  • 4.7 • 52 Ratings

Życia, które skończyły się zbyt wcześnie. Zaginięcia bez śladu. Sprawy, o których nie sposób zapomnieć. Twarze, które pamięta się na długo. Wybór najciekawszych spraw o tematyce kryminalnej w podcaście Justyny Mazur.

  Dariusz Perzyński - zło ukryte pod skórą Hioba. Spotkanie z Prokurator Joanną Smorczewską w Zabrzu

  Dariusz Perzyński - zło ukryte pod skórą Hioba. Spotkanie z Prokurator Joanną Smorczewską w Zabrzu

  Spotkanie odbyło się 17.09.2022 w murach byłego aresztu śledczego w Zabrzu. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

  Prowadzący: Wojciech Żegolewski
  Realizacja nagrania: Krzysztof Kudelski

  • 1 hr 13 min
  104. 679 dni umierania. Krzysztof Olewnik

  104. 679 dni umierania. Krzysztof Olewnik

  Pierwsza część odcinka dostępna na kanale Morderstwo (nie)doskonałe Tomasza Ławnickiego: https://youtu.be/ZER37bGcIIw

  "Nie wierzę w żadne państwo, w żadną Polskę" – mówiła Danuta Olewnik-Cieplińska, walcząc o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości popełnionych przez państwo związanych z uprowadzeniem i zabójstwem jej brata. Krzysztof Olewnik, syn znanego przedsiębiorcy z branży mięsnej został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001. Niemal przez dwa lata był przetrzymywany przez oprawców w dramatycznych warunkach – przywiązany łańcuchem do ściany, bity, głodzony, podtruwany lekami psychotropowymi. Właśnie mija 19 lat od jego śmierci, zamordowany został 5 września 2003 r. Po latach nie ma wątpliwości, że porwanego 25-latka można było uratować, gdyby nie cała seria błędów popełnionych przez organa ścigania. Zatrzymani po latach bezpośredni mordercy nie żyją – szef grupy Wojciech Franiewski popełnił samobójstwo jeszcze zanim ruszył proces, Sławomir Kościuk i Robert Pazik powiesili się w celach tuż po wyroku. Czy faktycznie były to samobójstwa? Czy porywaczom chodziło wyłącznie o okup? Czy był ktoś nad nimi, na czyje zlecenie działali? W jaki sposób mogło dojść do tak zatrważającej liczby nieprawidłowości i dziwnych zbiegów okoliczności? Lata mijają, a odpowiedzi brak. I jasne jest, że w tej przeklętej sprawie nie ma już szans na jakiekolwiek dobre rozwiązanie. To już na zawsze będzie dramat dla rodziny Olewników i wyrzut sumienia dla całego państwa.

  O tej sprawie chcemy opowiedzieć wspólnie z Tomaszem Ławnickim, dziennikarzem i autorem znakomitego podcastu kryminalnego „Morderstwo (nie)doskonałe”. Zwyciężyłam w licytacji, jaką redakcja „Morderstwa...” zorganizowała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której wygraną było wspólne nagranie "Morderstwa (nie)doskonałego". Wspólnie doszliśmy do wniosku, że sprawa Krzysztofa Olewnika jest na tyle obszerna i skomplikowana, że warto będzie się nad nią pochylić wspólnie. Wspominamy przy tym o dość podobnej sprawie porwania Eweliny Bałdygi. Z naszego spotkania powstały dwa obszerne odcinki: na jeden zapraszamy na kanale naTemat, na drugi tutaj - w Piąte: nie zabijaj.

  • 1 hr 30 min
  103. Z miłości po sprawiedliwość. Kalinka Bamberski

  103. Z miłości po sprawiedliwość. Kalinka Bamberski

  Takiej historii nie wymyśliłby nawet najlepszy pisarz kryminałów - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jako fikcja byłaby zbyt mało prawdopodobna, a jednak wydarzyła się naprawdę i trwała ponad trzy dekady.

  • 1 hr 13 min
  102. Przeszkoda na drodze do miłości. Kristinka z Mrowin

  102. Przeszkoda na drodze do miłości. Kristinka z Mrowin

  Co siedzi w głowie człowieka, który z miłości postanawia zabić dziecko? Nie wiem, czy kiedykolwiek poznamy odpowiedź na to pytanie. Historia 10-letniej Krysi pokazuje jednak, do czego zdolny jest człowiek opętany toksycznym i nieodwzajemnionym uczuciem.

  Masz dla mnie sprawę? Wyślij ją mailem: po[at]piateniezabijaj.pl

  Zostań Patronem:
  https://www.patronite.pl/justynamazur
  paypal.me/justynaamazur
  Wesprzyj na YouTube

  Możesz mnie spotkać:
  Grupa: http://www.facebook.com/groups/PiateNieZabijaj

  _______

  Słuchaj na:

  Spotify: https://spoti.fi/2WM488O
  Apple Podcasts: https://apple.co/3CELhCr
  Tidal: https://bit.ly/3tUkXAw
  Google Podcasts: https://bit.ly/3I7v5L6
  YouTube: http://bit.ly/2Ur9Cbw

  _______

  Muzyka wykorzystana w odcinku:
  Wstęp: Convolv - The firm within, The Six Realms - I Think I Can Help You
  Czołówka: Doug Maxwell - Heartbeat of the Hood
  Tło: Luke Atencio - Counsel
  Tyłówka: The Inner Sound - Jesse Gallagher

  Musicbed SyncID:
  MB01TFL0BRK5AZQ

  _______

  Wybrane źródła:

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24924681,pogrzeb-10-letniej-kristiny-z-mrowin-dziewczynke-zegnaly-setki.html
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24920627,serce-peka-mowia-w-mrowinach-przed-pogrzebem-10-letniej-kristiny.html
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/51,35771,24924681.html?i=1
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24921287,10-tys-za-pomoc-w-zabiciu-kristiny-znamy-ustalenia-ze-sledztwa.html
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24917204,podejrzany-o-zabojstwo-kristiny-wiezniem-niebezpiecznym-jest.html
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24910910,podejrzany-o-zabojstwo-kristiny-odbieral-ja-ze-szkoly-dziewczynka.html
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24911061,by-kuba-zostawal-na-noc.html
  https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/po-zbrodni-spokojny-po-zatrzymaniu-mial-apetyt,221,3801

  • 40 min
  101. Mielibyście dzisiaj trupa. Kazimierz Tarwid

  101. Mielibyście dzisiaj trupa. Kazimierz Tarwid

  Kazimierz Tarwid to legenda Polskiej Akademii Nauk, współtwórca polskiej szkoły ekologii. W latach pięćdziesiątych jego kariera rozkwita, podobnie jak życie osobiste. Niedawno poślubił młodszą od siebie o 20 lat Teresę Biesiekierską, a na świat przyszły dwie córki. Dlatego, gdy nagle, po udanej kolacji, Teresa Tarwid umiera od zatrucia cyjankiem potasu, nikt nie wierzy, że mogło to być samobójstwo, ale nikt też nie wierzy w zabójstwo. Kto mógłby odebrać życie tak miłej, pogodnej i dobrze rokującej naukowczyni? Czy profesor Tarwid - mąż ofiary miał motyw by zabić swoją żonę?

  Sponsorem odcinka jest BookBeat. Z kodem 5NZ masz dostęp do aplikacji przez 30 dni za darmo! Kliknij: https://www.bookbeat.pl/5nz?utm_source=spotify&utm_medium=podcast&utm_campaign=piate+30+days&utm_content=epi+description

  Wybrane źródła:

  Jarosław Molenda „Profesor i cyjanek“
  Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, „Zagadki kryminalne PRL“
  https://detektywonline.pl/czy-kazimierz-tarwid-zabil-zone/
  https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/kazimierz-tarwid,45736.html
  https://twojahistoria.pl/2020/08/19/sprawa-tarwida-najglosniejszy-proces-poszlakowy-prl-czy-biolog-zabil-zone/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Tarwid

  • 1 hr 11 min
  100. Piąte nie zabijaj: podsumowanie spraw

  100. Piąte nie zabijaj: podsumowanie spraw

  Na YouTube odcinek jest z obrazem :)

  • 2 hr 19 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
52 Ratings

52 Ratings

GabiAshenden ,

Najlepszy podcast ever

Jak zaczęłam od pierwszego, to nie mogłam się oderwać. Uzależniający, z niesamowitym klimatem! Justyna stała się jedną z moich ulubionych twórczyń. Polecam w 100%

Madi13133 ,

Genialny podcast😊👏🏻👍🏻🥰

Jest to najlepszy podcast ktory kiedykolwiek sluchalam i slucham. Uwielbiam tematyke kryminalna i interesuje sie tym od wielu lat. Uwazam ze posiada pani niezwykly talent w przekazywaniu i opowiadaniu tego typu spraw. Kazdy odcinek jest jak rozpakowywanie najlepszego prezentu. Ma pani piekny glos a pasja z ktora pani opowiada przechodzi na sluchajacego w kazdym odcinku. Mam nadzieje ze bedzie pani to kontynuowac Tak dlugo jak sie da. Dziekuje bardzo i pozdrawiam pani Justyno.

Maciej jr. ,

Bardzo dobry podcast

Generalnie bardzo dobry podcast, słucham go regularnie i na pewno nie przestanę, ale….dlaczego wciąż używamy sformułowania „popełnił” lub „popełniła samobójstwo”? Nie wszyscy są religijni/wierzący, a jeśli nawet są, to to stwierdzenie nakłada na osobę, które odebrała sobie życie dodatkowe bierzmo grzechu. Taka osoba została do tego doprowadzona albo przez depresję bądź inną dolegliwość psychiczną, nie widząc sensu dalszego życia, albo przez nagłe, traumatyczne przeżycie, nie mogąc sobie z tym poradzić. Na świecie odchodzi się od takich sformułowań, zamiast “committed suicide” jest używane “died by suicide” lub “took his/her own life” lub takie, którego nie lubię „killed herself/himself”, ale nikt niczego nie popełnił. Życzę refleksji i powodzenia, pozdrawiam.

You Might Also Like

Olga Herring
Kryminalne Historie
Marcin Myszka
Krzysztof Michalski
Agnieszka
Kasia