429 episodes

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

Podkast Tygodnika Powszechnego Tygodnik Powszechny

  • Society & Culture
  • 4.0 • 5 Ratings

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

  Co nauka mówi o scenariuszach zmiany klimatu: czeka nas katastrofa czy zielony świat? [Jeszcze inna przyszłość #4]

  Co nauka mówi o scenariuszach zmiany klimatu: czeka nas katastrofa czy zielony świat? [Jeszcze inna przyszłość #4]

  „W XXI wieku ludzkość zjednoczy się, aby wspólnie walczyć ze zmianami klimatu, dzięki czemu uda się je cofnąć i naprawić to, co już zepsuliśmy”. Nie, moment! „Nie dogadamy się, państwa i biznesy będą działać dla własnego dobra, a zmiany klimatu będą tylko przyspieszać”. No, chyba że czeka nas jeszcze inna przyszłość? – pyta Łukasz Lamża. 
  W swoim nowym cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy „Tygodnika”, patrzy w przyszłość doby antropocenu trzeźwo, bez paniki i bez naiwności, na podstawie liczb, nauki i zdrowego rozsądku.
  🌍ODWIEDŹ SERWIS SPECJALNY:WIELKIE WYZWANIA: ANTROPOCENPrzyglądamy się największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
  Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
  Montaż i muzyka: Michał Woźniak
  Na zdjęciu: Łukasz Lamża // Fot. Grażyna Makara

  • 42 min
  Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

  Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

  W tym odcinku wybieramy się na Kaukaz, bo tam, z dala od głównych aren światowej geopolityki, trwa kompletna zmiana układu sił i nie brakuje nowych pomysłów na przyszłość. Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy i szuka partnerów na Zachodzie. Azerbejdżan rozpoczyna wielkie inwestycje w Górskim Karabachu, a także wspiera zamieszki przeciwko… Francji, i to na Nowej Kaledonii, wyspie leżącej ponad 13 tysięcy kilometrów od Baku. W dodatku Gruzja przegłosowuje ustawy, których nie powstydziłby się sam Władimir Putin, co wcale nie znaczy, że przyjaźnie patrzy na Rosję i jej władcę.
  O co w tym wszystkim chodzi?Jaka jest rola Iranu, Turcji i szeroko rozumianego Zachodu?Słuchaj też:
  Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi?Do poczytania:
  Śmierć prezydenta Iranu zmusza ajatollahów do przeprowadzenia sukcesji od nowa >>>JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.
  Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara

  • 1 hr
  Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

  Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

  Od czasów nowożytnych powstało mnóstwo dzieł ukazujących Jadwigę Andegaweńską: reprezentacyjne portrety, ilustracje wydarzeń historycznych lub związanych z nią legend, czy wreszcie sakralne wizerunki kultowe. To wszystko jednak dzieła powstałe kilkaset lat po jej śmierci, a jedyne co łączy jej wyobrażenia, to fakt, że była młodą kobietą. Ukazywana była jako blondynka, brunetka, szatynka, o bardzo różnych rysach, w zależności od epoki.
  A co z przedstawieniami Jadwigi z okresu średniowiecza? Część się nie zachowała, a inne mają charakter zbyt umowny, żeby traktować je jako portrety. Warto jednak im się przyjrzeć – co ciekawe, na jeden z nich możemy trafić w czasie wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji.
  Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W 51. odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o zachowanych i niezachowanych przedstawieniach Jadwigi Andegaweńskiej, pochodzących z XIV i XV wieku.
  Ilustracje do tego odcinka dostępne są na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.pl
  Realizacja i montaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara

  • 15 min
  Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

  Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

  Do wyborów w Gruzji zostało zaledwie pół roku. Właśnie ten moment partia rządząca bardzo proeuropejskim, przynajmniej według sondaży, społeczeństwem, wybrała na forsowanie ustawy o zagranicznych agentach żywcem wyjętej z putinowskiej Rosji. Tysiące Gruzinów i Gruzinek ruszyły na ulice Tbilisi, gdzie okulary osłaniające od gazu łzawiącego stały się artykułem codziennego użytku. 
  Gdzie w tym wszystkim sens? Czy Gruzja właśnie pali ostatnie mosty z Unią Europejską? O co chodzi protestującym, władzy i co będzie dalej? 🔴 Podoba Ci się podkast? Wesprzyj nas na Patronite >>>
  Na poszukiwanie odpowiedzi wybierzemy się do ogarniętego protestami Tbilisi. Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Michał WoźniakOkładka: Grażyna Makara
  JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

  • 54 min
  Drogi kawałek podłogi. Czy deweloperzy naprawdę są wszystkiemu winni? [Tematy Tygodnika]

  Drogi kawałek podłogi. Czy deweloperzy naprawdę są wszystkiemu winni? [Tematy Tygodnika]

  Były czeski premier Václav Klaus powiedział kiedyś: mieszkanie to nie szynka, nie można z niego zrezygnować, jeśli zdrożeje. W tym odcinku podkastu Tygodnika Powszechnego wybierzemy się na przechadzkę po rynku nieruchomości. 
  Jak mieszkamy, jak chcielibyśmy mieszkać? Na co nas stać, a z czego musimy rezygnować? Czy mamy powody, by złościć się na deweloperów? Co będzie dalej?Komentuje Marek Rabij, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstu pt. „Ty deweloperze!”, który ukazał się w najnowszym numerze.
  W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Krzysztof Story.
  Produkcja i muzyka: Michał Woźniak
   

  • 44 min
  Birdwatching dla każdego. Poradnik nie tylko na wiosnę [Tematy Tygodnika]

  Birdwatching dla każdego. Poradnik nie tylko na wiosnę [Tematy Tygodnika]

  Zaczyna się maj, a powietrze przepełnione jest ptasim śpiewem. Wiosna to niezwykle intensywny okres w życiu ptaków oraz tych, którzy chcą je obserwować. A tych nie brakuje, birdwatching w Polsce przyciąga kolejne tysiące ludzi. Jak zacząć i dlaczego warto obserwować naszych skrzydlatych sąsiadów? 
  Gościem tego odcinka jest Jacek Karczewski, przyrodnik, autor książek o ptakach, współzałożyciel stowarzyszenia Jestem na pTak!
  🔴 Wspieraj Fundację Tygodnika Powszechnego na Patronite!
  🔴 Przekaż 1,5% podatku Fundacji Tygodnika Powszechnego. Wspólnie z Tobą chcemy krok po kroku zmieniać świat na lepsze | KRS: 0000125605
  W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami.
  Montaż i muzyka: Michał Woźniak

  • 1 hr 3 min

Customer Reviews

4.0 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture

This American Life
This American Life
Fail Better with David Duchovny
Lemonada Media
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher
Wild Card with Rachel Martin
NPR

You Might Also Like

Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Po prostu Wschód
Piotr Pogorzelski
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski