445 episodes

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

Podkast Tygodnika Powszechnego Tygodnik Powszechny

    • Society & Culture
    • 4.0 • 5 Ratings

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

    Upały już z nami zostaną. Jak zmienią naszą pracę, miasta i gospodarkę?

    Upały już z nami zostaną. Jak zmienią naszą pracę, miasta i gospodarkę?

    Tylko w ubiegłym roku upały i wynikające z nich burze czy powodzie kosztowały europejską gospodarkę 57 mld zł. Przez upały PKB samej Warszawy spadło o 0,4 proc. Są uciążliwością, powodują ryzyko dla zdrowia, ale też olbrzymie koszty. Najwyższy czas przygotować się w Polsce na nową, gorącą normalność.
    Rozmawiają dziennikarze „Tygodnika Powszechnego”: Marek Rabij, specjalizujący się w tematyce ekonomicznej, i Krzysztof Story – w tematyce ekologicznej.
    W Podkaście Tygodnika Powszechnego rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
    Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
    Muzyka: Michał Woźniak

    • 38 min
    Miłość, czyli jak się nie rozwieść: „Szkoła uczuć” z Bogdanem de Barbaro – odc. 4

    Miłość, czyli jak się nie rozwieść: „Szkoła uczuć” z Bogdanem de Barbaro – odc. 4

    Dlaczego kultura ułatwia dziś rozstania? Gdzie ustawić złoty środek? Kiedy miłość jest kompletna? I jak odkryć się na nowo, gdy dzieci wyjdą z domu? Z psychiatrą i psychoterapeutą Bogdanem de Barbaro rozmawia Katarzyna Kubisiowska.
    Szkoła uczuć to nowy cykl w Podkaście Tygodnika Powszechnego: rozmowy o uczuciach, tych codziennych i niecodziennych, ekstatycznych i dojmujących, pojętych i niepojętych, zawsze – ludzkich. Z prof. Bogdanem de Barbaro rozmawia Katarzyna Kubisiowska.
    Prof. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, zajmuje się terapią rodzin.

    • 22 min
    Matka Boska cielesna [Sztuka Powszechnie Nieznana #53]

    Matka Boska cielesna [Sztuka Powszechnie Nieznana #53]

    Niedawno w katedrze w Linzu została wystawiona rzeźba współczesna ukazująca Matkę Boską rodzącą Jezusa. Wkrótce po jej zainstalowaniu nieznany sprawca, oburzony świętokradztwem, obciął tej rzeźbie głowę. Jakie mogą być korzenie tego, że mnóstwo osób uważa ukazanie Marii w trakcie porodu za niewłaściwe? Jak ewoluowało w sztuce postrzeganie cielesności Matki Boskiej i jaki wpływ na tę ewolucję miały późnośredniowieczne wizje mistyków i dekrety papieży?
    Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W 53. odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o tym, jak teologiczne koncepcje wpłynęły na przemiany w przedstawieniach Marii i Chrystusa w kontekście ich cielesności.
    Ilustracje do tego odcinka dostępne są na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.pl
    Realizacja i montaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara

    • 16 min
    Młoda Afryka ma dość. W bogatej Kenii widać to najmocniej [JAGIELSKI STORY #56]

    Młoda Afryka ma dość. W bogatej Kenii widać to najmocniej [JAGIELSKI STORY #56]

    Prezydent Kenii odwołał prawie cały swój rząd, ostał się jeden minister i oczywiście on sam – William Ruto. Wszystko dlatego, że na ulicach Nairobi od tygodni trwają masowe protesty. Na pierwszy rzut oka to zwykły bunt przeciwko kolejnej podwyżce podatków. Gdy przyjrzymy się uważniej, zobaczymy:
    wielki konflikt pokoleń,zachodnie instytucje finansowe w roli szarych eminencji,kolejny rozdział historii kolonializmu,szansę na zmianę. Na spacer po ogarniętym protestami Nairobi zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
    Słuchaj też:
    Z Afryki na Karaiby: dlaczego Kenia wysyła policjantów do walki z gangami na Haiti?[JS #37]JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.Montaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara
    🔴 Wspieraj Fundację Tygodnika Powszechnego na Patronite!

    • 53 min
    Komputery kwantowe ujawnią wszystkie sekrety świata [Miłego antropocenu! #5]

    Komputery kwantowe ujawnią wszystkie sekrety świata [Miłego antropocenu! #5]

    To technologie, które wydają się działać na pograniczu magii. Już wkrótce mogą zmienić to, w jaki sposób komunikujemy się ze sobą i w jak zabezpieczamy swoje najważniejsze tajemnice.
    Gościem tego odcinka jest prof. Marcin Pawłowski, szef Grupy Kwantowego Cyberbezpieczeństwa i Komunikacji Międzynarodowego Centrum Teorii i Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.
    🌍 „Miłego antropocenu!” to nowy cykl w Podkaście Tygodnika Powszechnego, w którym opowiadamy, jak nauka i technika zmieniły nasz świat i jak mogą pomóc go uratować. Gościem tego odcinka  jest Kamil Muzyka, specjalista od prawa kosmicznego i członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.
    Gospodarzem cyklu jest Wojciech Brzeziński: dziennikarz naukowy stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, specjalizujący się w tematyce nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, laureat, wraz z Agatą Kaźmierską, nagrody Grand Press Digital and Technology 2023 za cykl WybierAI - algorytmy demokracji.
    🌍 Odwiedź serwis specjalny WIELKIE WYZWANIA: ANTROPOCENw serwisie TygodnikPowszechny.pl:Przyglądamy się w nim największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
    Ilustracja: Oliver Burston / Ikon Images / East News
    Muzyka: Michał Woźniak

    • 40 min
    Czy gniew może być dobry? „Szkoła uczuć” z Bogdanem de Barbaro – odc. 3

    Czy gniew może być dobry? „Szkoła uczuć” z Bogdanem de Barbaro – odc. 3

    Czy agresja, gniew i złość to to samo? Jak sobie radzić z pasywną agresją i jak komunikować zranienia, zwłaszcza w związku?
    Zapraszamy do słuchania nowego cyklu w Podkaście Tygodnika Powszechnego: to rozmowy o uczuciach, tych codziennych i niecodziennych, ekstatycznych i dojmujących, pojętych i niepojętych, zawsze – ludzkich. Z prof. Bogdanem de Barbaro rozmawia Katarzyna Kubisiowska.
    Prof. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, zajmuje się terapią rodzin. 
    Mecenasem odcinka jest wydawnictwo Mando. Książki MANDO inside pozwalają zaglądnąć w głąb nas samych i lepiej siebie zrozumieć.

    • 24 min

Customer Reviews

4.0 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture

Hysterical
Wondery | Pineapple Street Studios
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion
Politickin' with Gavin Newsom, Marshawn Lynch, and Doug Hendrickson
iHeartPodcasts
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Cancelled with Tana Mongeau & Brooke Schofield
Cancelled & Audioboom Studios
Where Everybody Knows Your Name with Ted Danson and Woody Harrelson (sometimes)
Team Coco & Ted Danson, Woody Harrelson

You Might Also Like

Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Polityka Insight Podcast
Polityka Insight
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski