5 episodes

PCTuning.cz nažhavil vlastní pokec o železe. Poslechněte si moudra starých harcovníků hardwarové scény. Podcast o tom, jaké to bylo na počátku věků počítačů, jaké to je teď a co nás čeká nového. Tak tomu dejte šanci, třeba se vám to bude líbít!

Pokec o železe internet@pctuning.cz (PCTuning.cz)

  • Technology

PCTuning.cz nažhavil vlastní pokec o železe. Poslechněte si moudra starých harcovníků hardwarové scény. Podcast o tom, jaké to bylo na počátku věků počítačů, jaké to je teď a co nás čeká nového. Tak tomu dejte šanci, třeba se vám to bude líbít!

  Pokec o železe #005

  Pokec o železe #005

  Přichází léto, sluníčko bude svítit a tak je nejlepší čas probrat přetaktování, kdy se i ty nejlépe chlazené procesory zapotí. A taky trochu něco o umělé inteligenci.
  Prázdniny jsou tady, i když sluníčko se zatím pořád schovává za mraky, a na to že je léto, prší až moc. Tak pokud se vám nebude chtít ven, můžete si poslechnout pátý díl našeho podcastu o hardware, křemíku a starých dobrých kompjůtrových časech. Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Michal Šimonek - bývalý redaktor, velký fanda do hardware a taktování, nyní pracuje pro značku jeho srdce AsusA o čem si budeme povídat? Není lepší téma na léto, kdy by měly být tradičně vedra a pařáky než potlach o přetaktování. Kdo by nechtěl žhavit procesory nebo grafiky na jejich limity, když se sám vaří ve vlastní šťávě. Co jsme kdo taktovali jako první, proč jsme to dělali, co nás na tom bavilo. Kolik hardware jsme taktováním odpálili, kolik dusíku při extrémním taktování rozlili a jaké frekvence pokořili. Nebo naopak co a proč jsme zkoušeli podtaktovat a jak vyladit mašiny tak, aby méně žraly a byly tišší. To všechno probereme. Ke konci nás trochu vypekla technika a patnáct minut jsme si povídali s vypnutým nahráváním, tak jsme přidali dobrou půlhodinku mouder o umělé inteligenci a teorií, kdy nás převálcuje moderní bratříček Skynetu. Snad nikdy. Tak přeji příjemný poslech ideálně někde v klidu na dovolené…

  Pokec o železe #004

  Pokec o železe #004

  Apple uvedl novou generaci procesorů M2, AMD chystá nové Ryzen 7000 a proč my starší harcovníci dáme přednost hraní na desktopu proti mobilu.
  Tři týdny utekly jako voda a máme tady už čtvrtý díl našeho podcastu o hardware, křemíku a starých dobrých kompjůtrových časech. Už od minulého dílu najdete náš podcast nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify a Apple Podcasts. Tenhle měsíc jsme přidali ještě Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - náš mistr novinkář a expert přes všechno od herního příslušenství po notebooky a desktopyA o čem si budeme povídat? Minule jsme rozjeli debatu o nových grafických kartách, tentokráte rozebereme co se chystá na poli procesorů. Začneme horkou novinkou. Apple na své vývojářské konferenci WWDC představil novou generaci procesorů M2. Víme víme, jsou to Macy, nemají Intel/AMD a nedají se na nich hrát moc hry. Ale svým výkonem strčí do kapsy kde co.Další na řadu pak přijdou chystané generace procesorů AMD Ryzen 7000 Raphael a třináctá generace Intel Core s označením Raptor Lake. Budou zajímavé? Který bude rychlejší? Samé zásadní otázky.Nakonec pak máme nešťastné Diablo Immortal, které můžete hrát stejně na mobilu i PC. Je budoucnost her v mobilech, nebo nám zůstanou i stará dobrá pécéčka? A konzole. No uvidíme.

  Pokec o železe #003

  Pokec o železe #003

  Přicházejí nové grafiky, Nvidia to stihne už příští měsíc. Akcie padají jak hrušky, krypto s nimi. Steamdeck pro hraní na cestách. A vrátí se hráči k desktopům, nebo se budou dál prodávat přenosná herní monstra?
  Máme tady třetí díl našeho podcastu o hardware. Protože na kvalitě zvuku už jsme zamakali a snad už nezníme jako ze studny, tak další vylepšení se týká dostupnosti. Takže nově najdete náš podcast nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify a Apple Podcasts. Tak si nezapomeňte náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude žvanit o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.David Jiránek - píše nám hlavně herní periferie a novinky, ale zvládne skoro jakýkoliv kus hardware.Janek Gabriel - streamer, kryptostavitel mining rigů a raidleader ve WoW. Najdete ho na Twitchi a Youtube.A o čem si budeme povídat? Minule jsme začali trochu nudnějším tématem o Twitteru a Elonu Muskovi, který přes všechny naše tipy zas trochu obrátil a už se cuká. No jak to dopadne uvidíme. Tentokrát jsme ale skočili po hlavě do mnohem zajímavějšího tématu a to nové grafické karty. Podle všeho by příští měsíc mohly vyjít nové Geforce generace 4000. Naposledy jsme řešili, jak je vlastně uchladit a provozovat bez vlastní elektrárny, ale nejspíš zbytečně. Protože podle posledních leaků to tak hrozné nebude. Takže přídavné klimatizace a zásoby dusíku jsme si nakoupili asi zbytečně. A jak se povedlo prostřelit LHR ochranu proti těžení kryptoměn na stávající generaci Geforce.Další zásadní téma poslední doby jsou akcie technických firem. A krypto. A to, že obojí padá k zemi jak ten velký šutr v Armageddonu. Proč se to děje, jestli nakupovat teď nebo ještě počkat a jestli se to zas brzo otočí se pokusíme věštit z křemíkové koule.Potom přijde na řadu Steamdeck. Herní konzole od Steamu, o které se toho hodně napsalo a nám se povedlo získat jednu do redakce. David si s ní už 14 dní hraje a tak muže povědět o tom, co se mu líbilo i co ho štve. A nebojte, bude i klasická recenze.A nakonec si rozebereme jeden nešvar, který se nám tady rozmohl v době Covidu spojené s těžařskou kryptohorečkou. Herní notebooky. Dlouhou dobu v podstatě jediná možnost, jak získat alespoň nějaký počítač na hry. Jestli tyhle velká, těžká, hlučná a blikající monstra zase ustoupí z výsluní a lidi budou opět kupovat grafické karty, když už se objevují v obchodech? Nebo je v herních laptopech budoucnost a další generace si bude radostně prohřívat nádobíčko výfuky z několikasetwattového chlazení?
  Nové generace grafických karet (00:00:55)
  Prolomení LHR ochrany proti kryptotěžbě u Nvidie (00:07:05)
  Pád kryptoměn a akcií technologických firem (00:11:15)
  Dostupnost grafických karet, jejich ceny a co můžeme očekávat (00:14:30)
  Jak si zahrajete na konzoli Steamdeck (00:32:40)
  Herní notebooky - jak si zahrát na cestách (00:49:35)

  Pokec o železe #002

  Pokec o železe #002

  A je to tady, podcast o hardware nám pokračuje. Neskončil prvním dílem, naopak si zase můžete poslechnout moudra starých harcovníků hardwarové scény. Tak snad neusnete nudou!
  V prvním díle jsme se rozkoukávali, učili se za pochodu a trochu improvizovali. Stejně tak jedeme i díl druhý, ale už to jde o trochu jednodušeji a hlavně na lepší zvukové úrovni. Tedy doufáme. Je celkem jasné, že plechové hlasy obou Mirků nebyly žádná hitparáda. Ono taky interní mikrovon v notebooku a headset od čínského mobilu nejsou holt nejlepší nástroje pro naše magické hlasy. Tak každopádně jsme se poučili a domluvili o pár kategorií lepší mikrofony HyperX Solocast, za které děkujeme partnerovi!Tentokrát uslyšíte mírně obměněnou sestavu hardwarových veteránůVašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - milovník starých herních klasik, věčně nespokojený odborník přes herní příslušenství a v poslední době i novinkář.A o čem si budeme povídat? Rozhodně nevynecháme největší událost poslední doby, oťukávání a následný nákup sociální sítě Twitter. Ten si pořídil nejbohatší muž planety Elon Musk a my zkusíme odhadnout pro za něj dal pětinu svého majetku. Celá ta sranda ho vyšla na tolik peněz, kolik je polovina ročního HDP Česka. To nejsou drobné ani pro něj. Nikdo vlastně neví co z toho vzejde, tak jsme si s Michalem zateoretizovali.Pak jsme přešli ke konkrétnějšímu a hlavně pěkně žhavému tématu. Grafické karty, ale vlastně i procesory v nejbližší budoucnosti nebudou úspornější a zelenější. Teda až na ty od Apple. Intel, Nvidia si chystají novinky, které potěší manažery v ČEZu a Evropská unie si na ně nejspíš už teď připravuje nějaké ty regulace a omezení. Základem pro výkonný počítač bude nejspíš minimálně 1000W zdroj, pro větší stabilitu ale můžeme mířit i výše. Pro hraní v plných detailech a 4K si protřelí hráči pořídí vodní okruh napojený na vyhřívání bazénu. Greta zapláče.Ruku v ruce s výkonem pak jdou i vysoké FPS ve hrách. Dneska nám výrobci tlačí displeje s neskutečnými obnovovacími frekvencemi a influenceři na Youtube nadšeně poskakují u obrazovek, co dokáží vypálit nový frejm alespoň 240× za sekundu. Cokoliv pomalejšího je odpad a hrajou na tom jen lůzři. Nebojte, zas  tak horké to nebude, probereme to horem a dolem. A nakonec od nadupaných gaming displejů zabrousíme ke starým dobrým CRT obrazovkám. Ty vám obličej promasírují sprchou elektronů tak, že budete ještě s láskou vzpomínat na nějaké filtry modrého světla. Každopádně jsme se schodli, že staré retro hry vypadaly na starých monitorech líp. A tak zkuste zaběhnout na půdu a nějaký vyhrabat, zvlášť pokud si pořídíte třeba takový remake Amigy 500. 
  Elon Musk kupuje Twitter (00:00:52)
  Žhavé počítače v nejbližší budoucnosti (00:15:20)
  Potřebujeme opravdu vysoké FPS ve hrách? (00:45:50)
  Retro hraní a moderní remake Amiga 500 konzole (00:51:35)

  Pokec o železe #001

  Pokec o železe #001

  Pozor pozor, na vědomost se všem dává, že tu máme nový podcast. Parta postarších páprdů vypráví o tom, jak za jejich mladých časů byly počítače lepší, levnější a žraly méně elektriky. Tak tomu dejte šanci, třeba se vám to bude líbít!
  Tak za námi přišlo na poradě vedení, že mají opravdu vychytralý plán, jak zbourat žebříčky popularity, dostat se na vrchol a ještě ho překonat. Že musíme mít podcast. Podcast. Zopakovali to několikrát, aby bylo jasné, jak je to důležité. Je to moderní, mají to všichni, jak jsme vlastně bez toho mohli být. No takže když došly výmluvy proč to nejde, kdo je zrovna nemocný, komu se rozbil mikrofon, usmažila grafická karta a vypadnul proud, tak jsme si k tomu konečně sedli a ten pokec nahráli.Sešli jsme se v hojném počtu, navíc osazenstvo budeme snad pravidelně střídat, aby se nám ty moudra neopakovaly a dostalo se na všechny autory PCTuningu. V prvním díle se tedy účastnili následující hardwaroví matadoři:Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Kočí - nám dlouhá léta psal novinky a je to expert na telefony a cokoliv mobilního. Mirek Ježek - milovník starých herních klasik, věčně nespokojený odborník přes herní příslušenství a v poslední době i novinkář.Doufám, že přimhouříte oko nad naší estrádou, děláme to poprvé. Někteří nahrávají na prskolety z první republiky, občas si nehlídají pusu a tak. Ale na tom zapracujeme a snad se otrkáme časem to půjde profesionálněji…V podcastu jsme si povídali o tom, s čím jsme kdo začínali. To znamená, jaké železo bylo před třiceti lety, kdo měl jaký osmibit, jaké a jaký byl vlastně nejlepší. A kdo měl lepší Pentium.Potom jsme probrali trošku depresivní téma toho, proč lidi tak nějak ztrácejí zájem o dlouhé a detailní recenze. Rozebíral to Michal v nedělní úvaze a my o tom moudře podiskutovali.Probrali jsme i to, jak se vychloubal Apple a tvrdil, že jejich M1 Ultra to natře nejvýkonnější GeForce a jak to pak dopadlo, když to zkusili zahraniční novináři otestovat. No neslavně.Pak jsme zkusili naťuknout věčné téma souboje Android vs. Apple. Půlka z nás má systém od Google, druhá s jablíčkem. A co vlastně to má za výhody.No a to je v podstatě všechno, hodina uteče jako voda. Tak pokračování příště. Nebojte se nám v diskuzi dát vědět, jestli se vám to líbilo a máme takhle pokračovat. Nebo co by se dalo zlepšit a jaká témata byste třeba rádi slyšeli…

Top Podcasts In Technology

Lex Fridman
Jason Calacanis
NPR
Jack Rhysider
Gregg Phillips
Jason Calacanis

You Might Also Like

Živě.cz
Retro Nation
Vortex
Games.cz
Appliště
Hospodářské noviny