7 episodes

Ne odkrivajte tople vode. Učite se od najboljših. Predstavljamo izvirne in uporabne poslovne rešitve podjetij, ki so lahko koristne tudi za vas.

Poslovni nasveti GZS Podkasti

    • Business

Ne odkrivajte tople vode. Učite se od najboljših. Predstavljamo izvirne in uporabne poslovne rešitve podjetij, ki so lahko koristne tudi za vas.

    #7 Odkup terjatev: večja likvidnost, manjše tveganje

    #7 Odkup terjatev: večja likvidnost, manjše tveganje

    Trije ključni razlogi, zakaj se odločiti za odkup terjatev: omogoča hitri dostop do likvidnih sredstev, vpliva na izboljšane kazalnike v bilanci podjetja in znižuje tveganje neplačil. Na banki NLB svetujejo, da ko gre za nove kupce, ali nove trge, ali dolgoročne oziroma specifične pogodbe, da stranka vključi banko že na začetku procesa. O tem smo se pogovarjali z Mojco Plešec, vodjo oddelka Odkupi terjatev pri NLB in Aljaže Filipičem, direktorjem podjetja Marex. V debati pa smo predstavili tudi ostale mehanizme zagotavljanja likvidnosti. Pogovor je vodil Sebastjan Šik.

    • 29 min
    #6 Nasledstvo v podjetju je čustveno izredno naporen proces

    #6 Nasledstvo v podjetju je čustveno izredno naporen proces

    Marko Lotrič je danes v javnosti bolj znan kot predsednik Državnega sveta. Vendar je hkrati ustanovitelj, solastnik in do nastopa sedanje funkcije tudi direktor družinskega podjetja Lotrič Meroslovje. Z njim smo se pogovarjali o nasledstvu. Družina Lotrič je namreč šla skozi dolg proces, ki je trajal dobro leto. Gospod Lotrič pravi, da je bil to čustveno izredno naporen proces, v katerem niso manjkale niti solze. Družina je na koncu podpisala družinsko ustavo.

    Primerov nasledstva je na tisoče, kolikor je družinskih podjetij. Primer družine Lotriče je le en model. Za vsakega lastnika pa je pomembno zavedanje, da bo enkrat prišlo do tega. Kajti statistika je v primeru družinskih podjetij zelo kruta, ne le v Sloveniji, ampak tudi na evropski ravni. Namreč, le dobra tretjina jih preživi nasledstvo.

    • 38 min
    #5 Bančne garancije: vrste in razlike

    #5 Bančne garancije: vrste in razlike

    Za pripravo tokratne epizode podkastov Poslovni nasveti smo se ponovno obrnili za pomoč na našega partnerja, NLB. Velika večina slovenskih podjetij je namreč izvozno usmerjenih in pri poslu se večkrat srečujejo s potrebo po zavarovanju določenih tveganj. Instrumentov, ki so na voljo, je veliko, od zavarovanja izvoza, akreditivov, jamstev in podobno. Prav tako je veliko razlik med posameznimi državami, trgi, zato se je za podrobnejše informacije najbolje obrniti na bančnega strokovnjaka, kot je naša gostja, Polona Žižmund, namestnica direktorice trgovinskega bančništva in vodja garancijskega oddelka v NLB. V studiu GZS ji dela družbo Mojca Lampret Kričej, pomočnica direktorja za področje financ v podjetju Brinox, ki ima z bančnimi garancijami dolgoletne izkušnje. So izbrani dobavitelj procesne opreme in sistemov za sedem izmed TOP 10 najboljših globalnih farmacevtskih korporacij in najpogosteje uporabljajo zavarovanje izvoza. Pogovor je vodil Sebastjan Šik.

    • 35 min
    #4 Zakaj trajnostno poslovanje postaja nujno

    #4 Zakaj trajnostno poslovanje postaja nujno

    Če vas zanima, kako sta se podjetji Airbus in Adria Mobil lotili trajnostne transformacije svojega poslovanja, potem ste na pravem podkastu.

    Tokratnega gosta smo ujeli med njegovim kratkim gostovanjem v Sloveniji. Frans Joziasse, direktor in soustanovitelj podjetja PARK ima več kot 35 let izkušenj dela z malimi, srednje velikimi podjetji in multinacionalkami v EU, ZDA in Aziji. Njihove mednarodne reference so LEGO, BMW, Airbus, Bosch itd. Od leta 2012 so prisotni tudi na slovenskem trgu. Razvili in implementirali so inovacijske in trajnostne strategije za podjetja, kot so Adria Mobil, Elan in mnoga druga.

    Park je tudi partner GZS v projektu Verige trajnosti. Gre za platformo GZS, ki podjetjem pomaga pri doseganju poslovanja v skladu z ESG standardi, ki bodo v prihodnje postali zakonska obveza za mnoga podjetja.

    Pogovor je vodil Sebastjan Šik.

    • 41 min
    #3 Zakaj slovenska podjetja relativno malo investirajo? Pomanjkanje ambicij ali idej?

    #3 Zakaj slovenska podjetja relativno malo investirajo? Pomanjkanje ambicij ali idej?

    V tem podkastu, ki smo ga pripravili v sodelovanju z NLB ugotavljamo, da so slovenska podjetja pri investicijah nekoliko zadržana in manj drzna, kot njihovi evropski konkurenti. Razlog je v pomanjkanju kadrov na trgu, prepočasnem umeščanju v prostor, pa tudi v dejstvu, da se številka družinska podjetja trenutno bolj posvečajo prenosu podjetja na novo generacijo, kot pa dolgoročnemu načrtovanju. Stanje v regiji, predvsem v Srbiji, pa je drugačno, ugotavljata oba sogovornika, član uprave NLB Andrej Lasič, pristojen za korporativno in investicijsko bančništvo in glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.



    V sodelovanju z NLB pripravljamo serijo epizod, v katerih bomo na podlagi konkretnih primerov razložili, kako je banka pomagala posameznim podjetjem rešiti poslovne izzive in nekaterim uresničiti podjetniške sanje. V prvi epizodi smo se pogovarjali o tem, zakaj slovenska podjetja v primerjavi s povprečjem EU malo investirajo v razvoj in kako ta trend obrniti.
    Pogovor je vodil Sebastjan Šik.

    • 58 min
    #2 Inovativnost ne pride sama po sebi

    #2 Inovativnost ne pride sama po sebi

    »Če proizvajaš in razvijaš visoko tehnološke izdelke ni vprašanje robotizacija ja ali ne. Kvečjemu je vprašanje, koliko hitro robotizacija in kdaj.«

    Gost podkasta Poslovni nasveti je bil Krunoslav Šimrak, direktor razvojno – komercialnega sektorja v podjetju TPV Automotive. Z njim smo se pogovarjali o pametni tovarni, saj je kar 95 odstotkov njihovih procesov sestave robotiziranih. S tem je povezana digitalizacija, umetna inteligenca in kibernetska varnost. Veliko govorimo o inovativnosti, saj podjetje ogromno vlaga v zaposlene in spodbuja njihovo inovativnost.

    S pridobivanjem visoko kvalificiranih kadrov, pravi Šimrak, imajo izzive kot vsa ostala sorodna podjetja, vendar so jim kos, saj sodelujejo in vključujejo študente v njihove procese že v času študija. Podjetje veliko vlaga tudi v družbeno odgovornost, saj verjamejo, da se vložki v dobre odnose z vsemi deležniki večkrat povrnejo.

    • 33 min

Top Podcasts In Business

Prof G Markets
Vox Media Podcast Network
REAL AF with Andy Frisella
Andy Frisella #100to0
The Ramsey Show
Ramsey Network
Money Rehab with Nicole Lapin
Money News Network
The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC
PBD Podcast
PBD Podcast

You Might Also Like