19 episodes

Projektanci Zmian to podcast, w którym rozmawiamy z ludźmi zmieniającymi świat na lepsze. Pokazujemy, że jeśli w naszym otoczeniu coś nie działa, to możemy to poprawić.
Chcemy, żeby ten podcast inspirował do projektowania naprawdę dobrych zmian w Waszym otoczeniu. Czasem malutkich, które poprawią Wasze życie, a czasem wielkich, które zmienią losy świata 🙂 Wiemy o tym, że wielu może więcej, ale zawsze musi być ktoś, kto zacznie. Dlatego zaczynamy! I niech będzie nas coraz więcej!

Projektanci Zmian Dominika Wuwuwu

  • Society & Culture

Projektanci Zmian to podcast, w którym rozmawiamy z ludźmi zmieniającymi świat na lepsze. Pokazujemy, że jeśli w naszym otoczeniu coś nie działa, to możemy to poprawić.
Chcemy, żeby ten podcast inspirował do projektowania naprawdę dobrych zmian w Waszym otoczeniu. Czasem malutkich, które poprawią Wasze życie, a czasem wielkich, które zmienią losy świata 🙂 Wiemy o tym, że wielu może więcej, ale zawsze musi być ktoś, kto zacznie. Dlatego zaczynamy! I niech będzie nas coraz więcej!

  018. Szczęście w ruchu cz. 3

  018. Szczęście w ruchu cz. 3

  W tym odcinku mówimy o tym, jaki związek z naszą aktywnością fizyczną może mieć pracodawca. Czy możliwe jest trwałe i skuteczne zachęcenie pracowników do aktywnego trybu życia? Dlaczego pracodawcy na tym może zależeć?

  Posłuchajcie Katarzyny Domańskiej, CSR manager w firmie Sii. Pani Katarzyna jest odpowiedzialna za program sponsoringu pasji, dzięki któremu kilkuset pracowników Sii regularnie trenuje.
  Z tej rozmowy dowiecie się:
  - czym zajmuje się firma Sii
  - w czym Sii wspiera pracowników
  - na czym polega program sponsoringu pasji
  - jakie sporty uprawiają pracownicy Sii
  - które dyscypliny cieszą się największą popularnością
  - jakie niszowe pasje wspiera Sii
  - o starcie w 40-tym maratonie Warszawskim i o trzech czterdziestkach
  - jakie korzyści ma pracodawca z wspierania pasji pracowników
  - czym zajmuje się pani Katarzyna - CSR manager
  - co jest kluczem w budowaniu zaangażowania
  - czy wspólne uprawianie sportu przekłada się na życie zawodowe

  O tym dlaczego ważne jest, żebyśmy dbali o swoje ciało, mówiliśmy w poprzednich odcinkach cyklu “Szczęście w ruchu”. O tym, że aktywny fizycznie człowiek jest wartościowym pracownikiem mówi się coraz częściej nie tylko w działach HR, ale także tam gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje biznesowe.

  W raporcie Well.hr (odnośnik znajdziecie w notatkach na naszej stronie www.projektancizmian.pl) opracowanym przy współpracy z Pwc, możemy znaleźć wiele przykładów (a także badań i źródeł, które to potwierdzają) tego, że aktywność sportowa ma wymierne skutki dla pracodawcy. Zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, satysfakcja, zaangażowanie, produktywność, budowanie zespołów i większa wydajność pracowników to czynniki, które bezpośrednio przekładają się na możliwość osiąganie większych zysków przez pracodawcę. Możecie też przeczytać o tym w artykule prnews "Pracownicy uprawiający sport bardziej zadowoleni, wydajni, zaangażowani" (odnośnik znajdziecie w notatkach na naszej stronie www.projektancizmian.pl)

  Ale tak jak mówiliśmy w poprzednich odcinkach, uprawianie sportu, to nie tylko większa wydajność w pracy. To endorfiny i uczucie szczęścia, wolności, poczucie sprawczości, umiejętność planowania i osiągania celów, harmonia i zdrowie.
  Zdrowi i wysportowani jesteśmy bardziej zadowoleni i lepiej funkcjonujemy zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

  Pani Katarzyna pięknie opowiada o realizacji misji Sii, którą jest Power People - czyli identyfikowanie i promowanie najlepszych. I działa to oczywiście na gruncie zawodowym, ale także na gruncie wspierania pasji prywatnych. W tym sportowych. Dzięki słuchaniu pracowników, Sii wspiera dokładnie to, w czym chcą się rozwijać. I właśnie to powoduje, że pracownicy nie tylko chętnie razem trenują, ale zarażają tą pasją swoich kolegów. I na pewno korzyści tej współpracy widzą obie strony :-)

  • 23 min
  017. Szczęście w ruchu cz. 2

  017. Szczęście w ruchu cz. 2

  W tym odcinku mówimy o tańcu. O tańcu, który może być drogą do lepszego poznania siebie, tego co czujemy, jak przeżywamy. Może być formą kontaktu ze sobą i ze światem. Może być narzędziem zmiany.

  Posłuchajcie Agnieszki Sokołowskiej, terapeutki, superwizorki psychoterapii tańcem i ruchem. Agnieszka mówi o tym, jak świadomy kontakt z ciałem może nas otworzyć na nowe możliwości, na zmianę - siebie, postrzegania świata, relacji z innymi… Drogą do nawiązania tego kontaktu może być taniec.

  Agnieszka uczy jak krok po kroku możemy dojść w inne miejsce - co zrobić, żeby poczuć się w swoim ciele jak w domu, jak obudzić swoją energię życiową i jak być szczęśliwszym.

  Wejdźcie na stronę Agnieszki - poczytajcie o kursach i warsztatach, koniecznie zajrzyjcie na bloga.
  https://agasokolowska.com/

  I oczywiście obejrzyjcie filmy na kanale Agnieszki na you tube.
  https://www.youtube.com/channel/UCQ6ZZQKicdFgePFLQgRYFxg/videos

  I szukajcie swojego tańca!

  Czekamy na Wasze uwagi, pochwały, opinie i propozycje tematów do kolejnych odcinków:
  dominika@projektancizmian.pl
  jacek@projektancizmian.pl

  Ten odcinek wraz z notatkami znajdziecie na https://projektancizmian.pl/2021/03/20/017-szczescie-w-ruchu-cz-2/

  • 33 min
  016. Szczęście w ruchu cz. 1

  016. Szczęście w ruchu cz. 1

  Tempo naszego życia wciąż wzrasta. A my, siedzący przy biurkach, jeżdżący samochodami, schowani za monitorami, zapominamy, że mamy ciało. W dzisiejszej rozmowie usłyszycie: “Ludzie często nie wiedzą gdzie się zaczynają, gdzie się kończą, czy jest im ciepło, czy zimno, czy są zmęczeni, czy są wypoczęci”.

  Rozpoczynamy cykl odcinków o tym, jak bardzo potrzebujemy do szczęścia swojego ciała. I jak bardzo nasze ciało potrzebuje do szczęścia - ruchu.

  Naszą gościnią jest Edyta Morwińska, założycielka studia Edyta Morwińska Pilates, jednego z 10 najlepszych studio pilates w Polsce (wg rankingu Elle Sport), finalistka projektu Pantene - Power of US, kobieta, która zmieniła swoje życie o 180 stopni dla pilatesu i dzięki pilatesowi.

  Tutaj znajdziecie studio Edyta Morwińska Pilates: https://edytamorwinskapilates.pl/

  Notatki do tego odcinka, linki do artykułów o Edycie Morwińskiej, o wpływie ruchu na zdrowie i szczęście znajdziecie na stronie https://projektancizmian.pl/2021/02/12/016-szczescie-w-ruchu/

  Czekamy na Wasze opinie, uściski, uwagi i propozycje nowych tematów:
  dominika@projektancizmian.pl
  jacek@projektancizmian.pl

  • 30 min
  015. Girl Power cz. 4

  015. Girl Power cz. 4

  Równe szanse na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn wciąż w Polsce są mitem, pomimo badań dowodzących, że różnorodność w biznesie przekłada się na lepsze wyniki finansowe.

  W życiu zawodowym widać efekt wszystkich stereotypów, które dotykają nas od dzieciństwa i doprowadzają do luki płacowej, do dyskryminacji matek w miejscu pracy, do utrudnionego awansu, do małej ilości kobiet w zarządach firm, w polityce, czy na uczelniach i w zawodach technicznych.

  W tym odcinku rozmawiamy z Olgą Kordys Kozierowską, prezeską i założycielką Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Fundacja wspiera kobiety w ich rozwoju zawodowym i osobistym. Wśród jej flagowych działań jest konkurs “Bizneswoman Roku”, czy “Sukces to ja”, ale to niejedyne projekty Fundacji.

  Posłuchajcie o tym, jakie działania na rzecz wsparcia kobiet podejmuje Fundacja, jak rozwija się konkurs Bizneswoman Roku i co musimy jeszcze zrobić, żeby kobiety miały na rynku pracy takie same szanse jak mężczyźni.

  O fundacji więcej dowiecie się na jej stronie: https://sukcespisanyszminka.pl/
  A notatki do tego odcinka, wraz z odnośnikami do artykułów, raportu i ciekawych stron znajdziecie na stronie: www.projektaniczmian.pl

  • 26 min
  014. Girl Power cz. 3

  014. Girl Power cz. 3

  W tym odcinku rozmawiamy z Małgo Grygierczyk, współorganizatorką Lucciola Ladies Rock Camp, czyli obozów muzycznych dla kobiet. O muzyce, o kobiecości i o spełnianiu marzeń.

  Posłuchajcie o tym, jak wygląda taki obóz i czego uczą się uczestniczki. Ale przede wszystkim posłuchajcie o tym jak wyjść na scenę, wyśpiewać lub wykrzyczeć coś ważnego i zagrać to, co się czuje.

  I może jeszcze Was zainteresuje to, że żeby pojechać na Lucciolę nie trzeba grać ani śpiewać. Trzeba być gotową na przygodę życia.

  Notatki do tego odcinka, linki do strony Luccioli i niektórych lucciolowych zespołów znajdziecie na www.projektancizmian.pl

  Jeśli chcecie coś dodać, pochwalić się swoim zespołem, polecić uwadze jakieś twórczynie, piszcie: info@projektancizmian.pl

  • 23 min
  013. Girl Power cz. 2

  013. Girl Power cz. 2

  W tym odcinku rozmawiamy o raporcie “Przyszłość dla dziewczynek” przygotowanym przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek. Naszą gościnią jest Eliza Durka - prezeska Fundacji, która mówi, jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne dziewczynkom, żeby mogły się rozwijać i tworzyć dobrą przyszłość.

  We wstępie raportu możemy przeczytać: “Chcemy skierować reflektor na palące problemy, które dotyczą dorastających dziewczynek. Zdefiniowałyśmy je! Oto one: ograniczające stereotypy, bariery edukacyjne, presja wyglądu i brak wiary w siebie. Wszystkie razem i każda z osobna odbierają dziewczynkom moc do bycia tym, kim chcą”.

  Raport nie tylko analizuje przeszkody i bariery w rozwoju dziewczynek, ale także - a może przede wszystkim - pokazuje przyszłość, do której warto dążyć.Wskazuje kompetencje, które będą potrzebne, omawia je i tłumaczy ich rolę w naszym życiu.

  Fundacja Kosmos dla Dziewczynek wskazuje trzy kluczowe obszary, które warto rozwijać: myślenie cyfrowe, wewnątrzsterowność i współpracę. W raporcie wymienione są najważniejsze umiejętności dotyczące każdego z tych obszarów.

  Posłuchajcie o tym jak zmienia się stosunek człowieka do komputera, jak sprawić, żeby był on narzędziem do pracy i twórczości, a nie zapychaczem czasu. Posłuchajcie o wartości pracy projektowej, o szacunku do różnorodności, o kreatywności i o innych umiejętnościach, które sprawią, że nasz świat może być lepszy.

  Notatki do tego odcinka, polecane strony i materiały, znajdziecie na: https://projektancizmian.pl/2021/01/01/013-girl-power-cz-2/

  Czekamy na Wasze rady, opinie, pomysły na kolejne odcinki Projektantów Zmian: info@projektancizmian.pl

  • 32 min

Top Podcasts In Society & Culture

Unwell Network
PJ Vogt, Audacy, Jigsaw
Dear Media
iHeartPodcasts
TODAY, Jenna Bush Hager
Pushkin Industries & Little Everywhere