46 episodes

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak

  • News Commentary
  • 5.0, 5 Ratings

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

  Raport o stanie świata - 8 sierpnia 2020

  Raport o stanie świata - 8 sierpnia 2020

  Z portu w Bejrucie został wielki krater. Na zniszczonych ulicach stolicy Libanu jest coraz więcej gniewu.

  Na Białorusi wybory. Czego chcą młodzi Białorusini, którzy nie znają życia bez Aleksandra Łukaszenki?

  Był jednym z najbardziej lubianych europejskich monarchów. Mógł zapisać się w historii jako obrońca hiszpańskiej demokracji, ale Juan Carlos opuszcza Hiszpanię w cieniu skandalu korupcyjnego.

  Kolejny bohater Raportu o stanie świata to architekt północnoirlandzkiego procesu pokojowego. W tym tygodniu John Hume przejdzie do historii jako człowiek który doprowadził do Porozumienia Wielkopiątkowego.

  Powiemy też o zapomnianych ofiarach wojny z Państwem Islamskim. Dlaczego 6 lat po rzezi w Sindżar Jezydzi nie mogą wrócić do swoich domów?

  • 1 hr 51 min
  Raport na dziś - 05 sierpnia 2020

  Raport na dziś - 05 sierpnia 2020

  Ogromny wybuch w porcie stolicy Libanu – Bejrucie. Co najmniej 100 ofiar śmiertelnych i tysiące rannych.

  Nierealne, wręcz apokaliptyczne zdjęcia z Bejrutu obiegły wczoraj wieczorem świat – potężnej eksplozji, i gigantycznej ciemnopomarańczowej chmury, która rozciągnęła się nad miastem.

  Władze Libanu twierdzą że wybuchły tysiące ton saletry amonowej, które od ponad 6 lat były składowane w jednym z portowych magazynów.

  Do tragedii doszło w kraju, który stoi na krawędzi bankructwa i jest pogrążony we wszystkich możliwych kryzysach – walutowym, bankowym, politycznym, społecznym.

  Ponadto do wybuchu doszło na dwa dni przed ogłoszeniem werdyktu w procesie dotyczącym zamordowania w 2005 roku byłego premiera Libanu Rafika Haririego, któremu powszechnie przypisuje się odbudowę kraju po krwawej wojnie domowej, a jego śmierć do dziś wywołuje ogromne emocje.

  Gość: Dany Boutros (mieszkaniec Bejrutu, świadek wybuchu) oraz Kazimierz Gajowy, abuna maronicki, prezes Fundacji Fenicja.

  • 31 min
  Raport o stanie świata - 1 sierpnia 2020

  Raport o stanie świata - 1 sierpnia 2020

  Tysiące ludzi na ulicach Mińska, w tle rzekomy zamach stanu przygotowywany przez rosyjskich najemników. Co dzieje się na Białorusi na kilka dni przed wyborami?

  Donald Trump sugeruje, że wybory prezydenckie w USA mogą zostać przełożone. Gospodarka amerykańska się wali, koronawirus zbiera okrutne żniwo. Dokąd zmierzają Stany Zjednoczone?

  Czy kończy się era niechęci do długu publicznego. Młode pokolenie polskich ekonomistów wzywa do tworzenia nowego modelu gospodarki. A może ten model już działa na świecie?

  Nie węgiel, nie ropa, nie wiatraki, ani biomasa. Energia powstała w wyniku fuzji jądrowej przyszłością planety i naszym ratunkiem. Tak przynajmniej może być, jeśli uda się wielki eksperyment naukowy, który właśnie rozpoczął się na południu Francji.

  Opowiemy również o tym jak polscy architekci budują szkołę w stolicy Bangladeszu i dlaczego to ważne dla tego miasta liczącego siedemnaście milionów ludzi.

  • 2 hr 4 min
  Raport na dziś - 29 lipca 2020

  Raport na dziś - 29 lipca 2020

  Na Węgrzech ludzie wychodzą na ulice w obronie wolnych mediów. Jak Wiktorowi Orbanowi udało się je zniszczyć. I czy mogą jeszcze się odbudować?

  Gość - Dominik Hejj

  • 29 min
  Raport o stanie świata - 25 lipca 2020

  Raport o stanie świata - 25 lipca 2020

  Mamy budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat. Czy to sukces, czy początek negocjacji, które mogą rozerwać Unię?

  Dlaczego świat nie reaguje na prześladowania Ujgurów w Chinach?

  W Izraelu burzliwe protesty przeciwko polityce rządu wobec pandemii koronawirusa. A może chodzi o premiera?

  Tegoroczna pielgrzymka do Mekki bez muzułmanów spoza Arabii Saudyjskiej.

  Popatrzymy też na świat z boku i porozmawiamy o kolorach politycznych.

  Porozmawiamy również o buntach społecznych w Rosji. Tych, które mają miejsce poza Moskwą i pewnie nie wykoleją rządów P****a. Ale nie mniej przez to ciekawych.

  • 1 hr 56 min
  Raport na dziś - 22 lipca 2020

  Raport na dziś - 22 lipca 2020

  Wiele nadzieli i sporo niepewności. Prestiżowy brytyjski magazyn naukowy prezentuje obiecujące wyniki badań szczepionki na Covid-19. Jesteśmy na początku drogi, a już padają pytania o nie tylko skuteczność, ale i koszt oraz dostępność szczepionki.

  Gość - Paweł Walewski

  • 32 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

Top Podcasts In News Commentary

Listeners Also Subscribed To