15 episodes

Podcast korzar.sk, kde sa rozprávame o zaujímavých veciach a aktuálnych regionálnych témach s viac i menej známymi ľuďmi z východného Slovenska.

Rozhovory Korzára Korzár rozhovory

  • News

Podcast korzar.sk, kde sa rozprávame o zaujímavých veciach a aktuálnych regionálnych témach s viac i menej známymi ľuďmi z východného Slovenska.

  S dcérkou za rok našportovala do 5-tisíc kilometrov. Občas na ňu pozerali ako na blázna

  S dcérkou za rok našportovala do 5-tisíc kilometrov. Občas na ňu pozerali ako na blázna

  Očakávania boli veľké, ale určite nie také, že budeme športovať každý deň, vraví Košičanka Katarina Vasilčin Grešová, ktorá od narodenia vozí svoju dnes už 2,5-ročnú dcérku Barborku v športovom kočíku. Okolie Košíc a Tatry sú ich hlavným revírom. Spolu s manželom Igorom Vasilčinom a dcérkou športujú na bicykli, na skialpových lyžiach, aj s turistickým nosičom.

  Katka vraví, že mali šťastie, lebo prvý rok života Barborka veľa prespala a to najmä počas ich športovania. Čím je staršia, chce objavovať svet a tak aj rodičia musia prispôsobiť športové výlety tak, aby si najmladší člen rodiny prišiel na svoje. A tak okrem vozíka so sebou berú aj malé detské lyže, odrážadlo a zo športového vozíka sa stalo doslova a do písmena detašovaná detská izba.

  Sme viac vonku, v lese, v horách ako pred materstvom, opisuje svoju materskú dovolenku košická mamička. „Stále verím, že deti patria do prírody a do lesa, preto tam trávime tak veľa času. Vidím, že pre malú je to prospešné byť v prírode, vonku.“

  Povzbudzuje i ďalšie mamičky, aby sa nebáli a žili aktívne aj po narodení dieťatka. Akurát si šport s dieťaťom vyžaduje podstatne väčšiu logistiku, ale netreba sa nechať odradiť. Deti nie sú z cukru, veľa znesú a radi objavujú, znie hlavná rada aktívnej mamičky. 

  • 21 min
  Foodbloger o výroku župana Trnku: Je hlúposť, že mimo Košíc sa nedá slušne najesť

  Foodbloger o výroku župana Trnku: Je hlúposť, že mimo Košíc sa nedá slušne najesť

  Z jeho príspevkov cítite, že miluje dobré jedlo. Začal si ho fotiť s príchodom smartfónov, najprv len pre kamarátov. Na sociálnych sieťach odporúča, v ktorej reštaurácii majú gurmánsku vychytávku alebo kde obedové menu neurazí.

  Keď ho vlani prepustili z korporátu, po desiatich rokoch si zo svojho hobby spravil prácu. Na instagrame ho sleduje 22-tisíc ľudí. Tvrdí však, že nikdy neodporučí nič, s čím nie je absolútne stotožnený.

  DRAGAN STOJAKOVIČ, ktorého verejnosť pozná skôr ako Food Tips Košice, vysvetľuje, že old school burgrárne prežijú všetkých a že síce máme veľa pizzerií, ale len pár dobrých.

  Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22832604/po-materskej-ho-vyhodili-z-it-korporatu-teraz-kosicanom-radi-kde-sa-da-dobre-najest.html#storm_gallery_200220

  • 30 min
  Divadelník Maťufka: Ako SBS-kár som strážil sklad, skúšal som aj kuriéra

  Divadelník Maťufka: Ako SBS-kár som strážil sklad, skúšal som aj kuriéra

  Strážil sklad a spravil si kurz SBS-kára. Vyskúšal si aj prácu kuriéra v hektickom predvianočnom období.

  Aj takéto dopady má pandémia koronavírusu na ľudí z oblasti kultúry.

  Prešovčan Lukáš Maťufka sa nesťažuje. Berie to ako fakt a stále je preňho prioritou kultúra.

  V roku 2007 založil divadlo Portál, pričom z koníčka sa stalo rodinné živobytie. Aj keď počet stálych hercov pandémia „osekala“.

  Divadlo sa stalo známym predstaveniami pre deti. V repertoári dodnes má tutovku - rozprávku Červená čiapočka.

  V korzárskom podcaste prezrádza, prečo táto rozprávka funguje vždy.

  Lukáš Maťufka stál aj pri zrode dnes už medzinárodne úspešnej world-music kapely Hrdza a na muziku stále nezanevrel. Naopak.

  V rámci pandémie si cibril herecký hlas čítaním bájok, z čoho sa stal napokon netradičný podcast.

  Zahral si aj online, ale bolo to veľmi ťažké, preto je vďačný za každé živé predstavenie.

  Ako povedal v podcaste, najzvláštnejšie detské publikum zažil v Letanovciach.

  A nielen to. Lukáš Maťufka prezradil všeličo zaujímavé o práci, rodine, študentskom živote či kultúre.

  Vypočujte si náš podcast.

  • 39 min
  Pandémia nás prefackala, žili sme si dobre a nevážili sme si to, vraví kráľ funky

  Pandémia nás prefackala, žili sme si dobre a nevážili sme si to, vraví kráľ funky

  Medzi čerstvých poberateľov dôchodku sa pred časom zaradil aj energický Tibor „Apa“ Egry. Košický diskdžokej začal hrať po kluboch v osemdesiatych rokoch minulého storočia a pri hudbe zotrval dodnes.

  Aj keď ho mnohí lákali opustiť metropolu východu, ostal jej verný. Na východné Slovensko doniesol mnoho hudobných hviezd. Bol to pre neho splnený sen, pretože ich plagáty si kedysi vešal vo svojej detskej izbe.

  Keďže kultúra patrí k jeho životu a pohybuje sa v nej, tak ako celú kultúrnu sféru, aj jeho výrazne zasiahol koronavírus. Pandémia nás prefackala, hovorí a kritizuje, že štát zlyhal v správnej komunikácii o očkovaní.

  Je presvedčený, že najhoršia je nečinnosť a ak chce spoločnosť zase normálne fungovať, musí preto niečo spraviť. Ak si niekto vybral svoju vlastnú cestu, je to podľa neho v poriadku a nikoho by na iné ani nepresviedčal. On sa rozhodol pre inú cestu. Preto je aj trikrát zaočkovaný.

  Aké méty si stanovil do ďalšieho obdobia, ako si upratuje svoj rozsiahly hudobný archív a prečo sa v najbližšom období vyberie hneď do dvoch košických kostolov? 

  • 30 min
  Ľutujem, že som sa nezaočkoval, vraví po 21 dňoch v nemocnici známy Košičan

  Ľutujem, že som sa nezaočkoval, vraví po 21 dňoch v nemocnici známy Košičan

  Tri týždne bojoval s covidom o život v košickej nemocnici, sedemkrát bol v bezvedomí, z toho trikrát za jeden deň.

  Jeho mama, o ktorú sa doma staral a s ktorou sa naraz nakazil od opatrovateľky, ležala v nemocnici v rovnakej izbe ako on, len o poschodie vyššie, ale nemala toľko síl ako on a nemohol sa s ňou ani rozlúčiť.

  „Veľmi ľutujem, že som sa nedal očkovať, chcel som, ale pre moje zdravotné problémy mi to najprv neodporúčali a potom som už nestihol.

  Je to zákerná a hnusná choroba, akoby vám niekto držal hlavu pod vodou, vy už nemáte kyslík, topíte sa, ale nemôžete sa vynoriť a nadýchnuť.

  Človek si to nevie ani predstaviť, kým to nezažije, mal som aj chvíle, keď už som sám sebe neveril a vravel som si, nech sa to už radšej skončí.

  Myslel som, že sa už nikdy nevrátim domov, tak ako pacienti, ktorých odniesli v modrej plachte, pričom na chodbe už čakali na voľné miesto ďalší.

  Personál v nemocnici, ktorý ma zachránil, poznám len podľa očí, lebo nič iné som cez skafandre nevidel, boli úžasní, ďakujem im,“ rozpráva v novom podcastovom rozhovore denníka Korzár Jaro Baláž (63).

  Je to známy Košičan, juniorský majster Československa v cyklistike z roku 1977, dlhoročný fotograf a majiteľ fotopredajne v centre Košíc, jeden z najlepších slovenských maratóncov v kategórii 60+ a majster Slovenska z roku 2018.

  „Som šťastný, že žijem a opäť sa môžem normálne nadýchnuť,“ hovorí.

  • 42 min
  Košický starosta Petrovčik: Toto je lockdown? Veď na cestách sú zápchy

  Košický starosta Petrovčik: Toto je lockdown? Veď na cestách sú zápchy

  Podľa starostu košického Starého Mesta Igora Petrovčika (exSpolu) sme svedkami len "hry na lockdown", rozhodnutia štátu sú pomalé a slabé.

  Hovorí o zdravom sedliackom rozume a ochrane života a zdravia, veci zobral do vlastných rúk a v staromestských škôlkach nariadil najprísnejší školský režim na Slovensku, a to aj s rizikom, že koná nad rámec starostovských kompetencií, z čoho ho obviňujú ministerstvo, mesto i hygiena.

  Škôlky mestskej časti tak berú od pondelka už len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a rodičov, ktorí nemôžu robiť z domu. Mamičky ho kritizujú, no on tvrdí, že by si z neho malo vziať príklad aj mesto Košice so svojimi škôlkami i vianočnými trhmi, lebo situácia je vážna a ľudia sú nedôslední...

  https://kosice.korzar.sme.sk/c/22793119/starosta-nepustil-cast-deti-do-skolok-hoci-to-nesmie-viem-som-na-tenkom-lade.html

  https://kosice.korzar.sme.sk/c/22790545/starosta-v-kosiciach-hovori-o-hre-na-lockdown-zatvara-vsetky-skolky.html?ref=av-center

  • 16 min

Top Podcasts In News

The New York Times
Serial Productions & The New York Times
NPR
The Daily Wire
Crooked Media
The Daily Wire