93 episodes

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

Słucham Gadam Kamila Goryszewska

  • Society & Culture
  • 4.7, 3 Ratings

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

  SG#092 Jak świadomie komunikować się z ludźmi i z samym sobą | Michał ,,Vasquez” Plewniak & Kamila Goryszewska

  SG#092 Jak świadomie komunikować się z ludźmi i z samym sobą | Michał ,,Vasquez” Plewniak & Kamila Goryszewska

  To ogromna przyjemność dostać mądre pytania od uważnego słuchacza i przestrzeń, żeby móc na nie odpowiedzieć. Taki komfort podarował mi Michał ,,Vasquez” Plewniak, kosmiczny człowiek, który łączy w sobie przebojowy pakiet talentów i umiejętności. Michał wielokrotny zwyciężał w Ogólnopolskich Turniejach Tanecznych, jest sędzią, szkoleniowcem oraz dyplomowanym instruktorem pracy z ciałem. Jest też nauczycielem rozwoju samoświadomości, technik relaksacyjnych i medytacji, a także wykładowcą oraz inicjatorem projektów na rzecz poszerzania świadomości, przezwyciężania ograniczeń i pracy z własnymi emocjami, tworzy Bloga i Podcast oraz kanału na YouTube o nazwie: „Each One Teach One – Kreatywnie, pozytywnie, zdrowo”. W audycjach zaproszeni goście dzielą się niesamowitą wiedzą na temat rozwoju świadomości. Michał jest propagatorem zdrowego stylu życia, promując picie zielonych koktajlów oraz roślinnych potraw o właściwościach pro-zdrowotnych. Na co dzień instruktor pracy z ciałem, świadomy facet oraz zakochany w życiu twórca własnej rzeczywistości.  Michał pyta mnie:  1. O moją historię i wydarzenia, które mnie ukształtowały.

  2. O to co jest bolączką ludzi w dzisiejszym świecie?

  3. Jak słuchać i jak gadać z drugim człowiekiem?

  4. Jak rozpoznaję swoje potrzeby? Jak wsłuchiwać się w siebie?

  5. Ciało – jak zaakceptować swoje ciało oraz czym jest nasze ciało emocjonalne?

  6. Metody którymi można pomagać sobie w trudnych momentach życia.  Bliżej poznasz twórczość Michała i masz szanse rozpocząć z nim współpracę korzystając z poniższych linków:  storna Michała – michalplewniak.pl

  strona z podcastem & blogiem – eachoneteachone.pl

  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 1 hr 45 min
  SG#091 Jak być spójnym w korporacji? | Dawid Straszak & Kamila Goryszewska

  SG#091 Jak być spójnym w korporacji? | Dawid Straszak & Kamila Goryszewska

  Tym razem to ja goszczę się w roli rozmówcy na zaproszenie Dawida Straszaka badacza i trenera charyzmy, który prowadzi Podcast Charyzmatyczny.

  Charyzma to rozwój, a ten podcast to podważanie powszechnego przekonania, że z charyzmą trzeba się urodzić i droga do tego, jak się jej nauczyć.

  Będziemy rozmawiać na temat tego, jak być spójnym pracując w korporacji, albo po prostu dla kogoś. Dawid zadał mi takie pytania:

  Czy ludzie chcą pracować w korporacji? Jak przyjmować informację zwrotną? Jak poznać swoje granice i być asertywnym? Co robić, gdy zlecone zadanie nie wydaje się nam sensowne ? Co zrobić, by nie wpaść w szpony wypalenia zawodowego? Jak pracować z ludźmi, których się nie lubi? Jak przeprowadzać trudne rozmowy?  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 1 hr 56 min
  SG#090 Równa godność i wewnątrzsterowna edukacja, czyli szkoła Nasza Ferajna | Krzysztof Rutkowski

  SG#090 Równa godność i wewnątrzsterowna edukacja, czyli szkoła Nasza Ferajna | Krzysztof Rutkowski

  Nasza Ferajna to wolna szkoła założona przez trenerów Familylab, chcących stworzyć dla dzieci przestrzeń sprzyjającą budowaniu relacji i rozwojowi poczucia własnej wartości. Jest pierwszym Agile Learning Center Startup w Polsce, czerpiącym z praktyk agile pomagających dzieciom przejmować coraz więcej odpowiedzialności za swój proces uczenia się.

  Szkoła jest realizowanym marzeniem Krzysztofa Rutkowskiego, taty dwójki dzieci, które są jego największym źródłem inspiracji. Jako psychoterapeuta Gestalt w trakcie szkolenia jest związany z gabinetem ko-relacje, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i konsultacje rodzicielskie. Jako trener Familylab prowadzi seminaria inspirujące dla rodziców. Ponadto jest prezesem organizacji filantropijnej Magovox, której celem jest wzmacnianie jakości edukacji, zdrowia psychicznego oraz postaw obywatelskich. Będąc członkiem Ashoka Support Network wspiera rozwój przedsiębiorczości społecznej nastawionej na trwałą zmianę systemową i uruchamianie sprawczości obywateli. Uwielbia uczyć się nowych rzeczy, spotykać się z ludźmi i kontemplować świat. Ciągle zadaje pytania, dziwi się, poszukuje sensu. Lubi biegać, grać i śpiewać. Sen o nowym typie szkoły nosił w sobie od 20 lat. Z biegiem lat wizja nabierała coraz ostrzejszych kontur. Nasza Ferajna jest efektem wielu lektur, spotkań, analiz i dyskusji. Nasza Ferajna rozpoczyna swoją działalność od września 2020 na warszawskim Mokotowie. Na początku przyjmuje dzieci w edukacji domowej w wieku 6-9 lat.

  W rozmowie pytam Krzysztofa:  Które elementy edukacji uważa za najbardziej szkodliwe?

  Czego najbardziej brakuje w aktualnym systemie edukacji?

  Na czym polega istota wewnątrz sterownej edukacji (self-directed education)?

  Na ile wiedza i doświadczenia Jespera Juula stały się inspiracją dla jego projektów?

  Czym jest równa godność?

  W jaki sposób FamilyLab wdraża i popularyzuje wartości Jaspera Juula?

  Linki:

  Strona Naszej Ferajny - https://www.facebook.com/naszaferajna.wolnaszkola

  Kontakt:

  info@naszaferajna.pl

  Tel. 664 44 98 58  Muzyka:

  Jam Morgan Jazz Cafe

  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

  FREE CC LICENSE

  • 1 hr 17 min
  SG#089 Freud i ferajna | Dariusz Użycki

  SG#089 Freud i ferajna | Dariusz Użycki

  Na ile psychoanaliza jest wciąż obecnym i aktualnym tematem?  Czy psychoanaliza to nauka?  Co zostawili nam po sobie ojcowie założyciele, czyli Freud, Jung i Adler?  Jakimi kontynuatorami metody byli Eric Fromm i Karen Horney?  Czy psychoterapia jako pochodna psychoanalizy jest skuteczna?  Jakie znaczenie ma pokora podczas działania na obszarze mocno spekulatywnym?  Czy istnieje system weryfikacji tego kto jest rzetelnym psychoterapeutą, a kto hochsztaplerem?  To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada w rozmowie Dariusz Użycki. Jak zwykle robiąc to z właściwą dla inżyniera metodyczną postawą krytycznego i wnikliwego obserwatora.  Jeśli chcesz lepiej poznać Dariusza Użyckiego, polecam wejść na jego stronę dariuszuzycki.com i posłuchać naszej rozmowy SG#060 Inżyniera przywództwa oraz zapoznać się z jego bogatym i różnorodnym doświadczeniem poniżej.  Dariusz Użycki po studiach na Wydziale Mechanicznym pracował przez rok jako inżynier odpowiedzialny za eksploatację techniczną pojazdów, następnie kontynuował pracę naukowo-badawczą na uczelni, uzyskując w 1993 roku tytuł doktora nauk technicznych. Na początku pozaakademickiej kariery pracował jako Training Manager w jednej z wiodących firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego (Whirlpool Polska), działając na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rozpoczął pracę w jednej z największych firm doradztwa personalnego w Europie (Mercuri Urval), początkowo jako konsultant a później jako Branch Manager i Country Manager w Polsce z pełną odpowiedzialnością P&L. Następnie był Dyrektorem Zarządzającym Deininger Consulting Sp. z o.o. w Warszawie (Executive Search). Odpowiadał za teren Europy Środkowo-Wschodniej łącznie z Rosją i tzw. krajami CIS.

  Od 2014 roku współpracuje z Pedersen & Partners, jedną z najdynamiczniej rozwijających się globalnych firm Executive Search, gdzie jego praca ma również charakter międzynarodowy (Head of Industrial Sector CEE&CIS). Równolegle rozwija praktykę konsultingu osobistego dla menedżerów (Executive Coaching, Leadership Development, Self-reflection, Career-planning, Positioning, Communication), harmonijnie łącząc elementy doradztwa i coachingu.  Poza pracą nad Executive Search oraz konsultingiem osobistym, mój gość jest stałym lektorem organizującym i prowadzącym zajęcia w ramach:  – MBA-SGH (autorski pełny przedmiot, rozwój kariery i przywództwa)  – Canadian Executive MBA, SGH (autorski pełny przedmiot w języku angielskim)  – szeregu konferencji tematycznych organizowanych przez czołowe podmioty rynku.  Tematyka zajęć obejmuje główne takie zagadnienia, jak: przywództwo, komunikacja, planowanie kariery, budowanie równowagi życiowej menedżerów. Poza zawodowym i osobistym doświadczeniem, fundamentem zajęć oraz procesów coachingowych są także jego własne oryginalne analizy rynkowe (przeprowadzone samodzielnie lub we współpracy z partnerami – SGH, PwC, White&Case), dot. postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek w Polsce, pozycjonowania na rynku pracy. Były one także przedmiotem publikacji w Harvard Business Review Polska oraz Przeglądzie Corporate Governance. Jest autorem szeregu artykułów w języku polskim i angielskim dołączonych do profilu LinkedIn.

  Linki:  Strona Dariusza Użyckiego – dariuszuzycki.com  Proil na LinekdIn Dariusza Użyckiego  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 1 hr 40 min
  SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

  SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

  „Żeby skorzystać z tej książki, wystarczy chcieć rozmawiać o seksie. Będzie to rozmowa otwarta i wyczerpująca, nie będziemy uciekać od żadnego tematu” – zapowiada we wstępie swojej książki ,,To nie jest książka o seksie” jej autorka Chusita Fashion Fever.  ,, To książka, którą rodzice będą podbierać swoim nastolatkom. Dawno nie czytałam czegoś równie wartościowego” – mówi Kamila Raczyńska-Chomyn, która konsultowała książkę pod względem merytorycznym.  Kamila już trzeci raz gości w podcaście Słucham Gadam ( odcinek#30 i odcinek #32), rozmowy z nią, patrząc po ilości odsłuchań, należą zdecydowanie do Waszych ulubionych. Tym razem zaprosiłam Kamilę, aby podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, które generowały się w trakcie jej wieloletniej pracy jako edukatorki seksualnej oraz żeby porozmawiać o wspomnianej wcześniej książce.  Jeśli jeszcze nie znasz Kamili, to warto przedstawić ją w szerszym kontekście i wspomnieć, że z wykształcenia jest pedagożką resocjalizacyjną (pracę magisterską pisała na temat samookaleczenia się kobiet i dziewcząt, poza kontekstem zakładów karnych i poprawczych). Na studiach rozpoczęła wolontariat w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton, który trwał dekadę i zdeterminował całą jej dotychczasową ścieżkę edukacji i pracy zawodowej. Ukończyła Szkołę Warsztatu i Treningu Psychologicznego INTRA, a następnie podyplomowe Wychowanie Seksualne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kolejne lata pracowała jako pedagożka i/lub nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, prowadziła szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej oraz rodziców w całej Polsce, 2 lata prowadziła ćwiczenia z przedmiotów pedagogika i dydaktyki na studiach podyplomowych UW, ale pracowała też w warszawskim love store, telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, w feministycznych organizacjach pozarządowych i wielu innych ngo. Zawsze wokół tematu zdrowia, seksualności, przeciwdziałania przemocy wobec mniejszości i grup wykluczonych społecznie. W 2013 roku zaczęła bardziej skupiać się na pracy z ciałem. Z chaosu zainteresowań wyłoniła się jasno i wyraźnie MIEDNICA, a potem bardziej szczegółowo – KOBIECA MIEDNICA. Ukończyła kolejne kursy i szkolenia (m.in. BeBo Trening Mięśni Dna Miednicy – metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne), została certyfikowaną instruktorką treningu mięśni dna miednicy oraz doulą (towarzyszką porodów), zaczęła pracę w gabinecie osteopatii uroginekologlicznej Renort – Słuchając Ciała w Warszawie, aż nadszedł dzień, w którym oficjalnie została nazwana przez swoje klientki Panią od Cipek i jest z tego dumna:) Prowadzi fanpage Dobre Ciało oraz Pani Miesiączka (ten drugi wraz z dziennikarką Barbarą Pietruszczak). Zapraszam Cię też na jej Patronite.  W trakcie naszej rozmowy poruszamy następując tematy:  Czym jest dobra edukacja seksualna?

  Czego uczy prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej?

  ,,To nie jest książka o seksie” – o czym jest książka Chusity Fashion Fever, którą Kamila redagowała i która właśnie została wydana?

  Kto potrzebuje dzisiaj w Polsce takiej książki?

  Na ile trudne były dylematy językowe w trakcie redakcji książki?

  Tematy poruszane w książce: etapy wchodzenia w intymną relację, savoire vivre w seksualnej relacji, świadomość swoich i cudzych granic, zrywanie, przekonania oraz szkodliwe stereotypy  Linki:  Strona Kamili – Dobre Ciało Trening mięśni głębokich i dna miednicy  Fanpage Dobre Ciało – Dobre Ciało  Fanpage – Pani Miesiączka  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 50 min
  SG#087 Odpowiedzialność | Dariusz Użycki

  SG#087 Odpowiedzialność | Dariusz Użycki

  Odpowiedzialność to gorący kartofel, który najlepiej od razu przerzucić do najbliższej osoby obok, przywilej czy obowiązek?

  Dariusz Użycki z właściwą dla inżyniera metodyką rozkłada temat odpowiedzialności na praktyczne i aplikowalne elementy składowe.

  Jeśli chcesz lepiej poznać Dariusza Użyckiego, polecam wejść na jego stronę dariuszuzycki.com i posłuchać naszej rozmowy SG#060 Inżyniera przywództwa oraz zapoznać się z jego bogatym i różnorodnym doświadczeniem poniżej.

  Dariusz Użycki po studiach na Wydziale Mechanicznym pracował przez rok jako inżynier odpowiedzialny za eksploatację techniczną pojazdów, następnie kontynuował pracę naukowo-badawczą na uczelni, uzyskując w 1993 roku tytuł doktora nauk technicznych. Na początku pozaakademickiej kariery pracował jako Training Manager w jednej z wiodących firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego (Whirlpool Polska), działając na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rozpoczął pracę w jednej z największych firm doradztwa personalnego w Europie (Mercuri Urval), początkowo jako konsultant a później jako Branch Manager i Country Manager w Polsce z pełną odpowiedzialnością P&L. Następnie był Dyrektorem Zarządzającym Deininger Consulting Sp. z o.o. w Warszawie (Executive Search). Odpowiadał za teren Europy Środkowo-Wschodniej łącznie z Rosją i tzw. krajami CIS.Od 2014 roku współpracuje z Pedersen & Partners, jedną z najdynamiczniej rozwijających się globalnych firm Executive Search, gdzie jego praca ma również charakter międzynarodowy (Head of Industrial Sector CEE&CIS). Równolegle rozwija praktykę konsultingu osobistego dla menedżerów (Executive Coaching, Leadership Development, Self-reflection, Career-planning, Positioning, Communication), harmonijnie łącząc elementy doradztwa i coachingu.

  Poza pracą nad Executive Search oraz konsultingiem osobistym, mój gość jest stałym lektorem organizującym i prowadzącym zajęcia w ramach:

  – MBA-SGH (autorski pełny przedmiot, rozwój kariery i przywództwa)

  – Canadian Executive MBA, SGH (autorski pełny przedmiot w języku angielskim)

  – szeregu konferencji tematycznych organizowanych przez czołowe podmioty rynku.

  Tematyka zajęć obejmuje główne takie zagadnienia, jak: przywództwo, komunikacja, planowanie kariery, budowanie równowagi życiowej menedżerów. Poza zawodowym i osobistym doświadczeniem, fundamentem zajęć oraz procesów coachingowych są także jego własne oryginalne analizy rynkowe (przeprowadzone samodzielnie lub we współpracy z partnerami – SGH, PwC, White&Case), dot. postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek w Polsce, pozycjonowania na rynku pracy. Były one także przedmiotem publikacji w Harvard Business Review Polska oraz Przeglądzie Corporate Governance. Jest autorem szeregu artykułów w języku polskim i angielskim dołączonych do profilu LinkedIn.  Linki:

  Strona Dariusza Użyckiego – dariuszuzycki.com

  Proil na LinekdIn Dariusza Użyckiego

  Muzyka:

  Jam Morgan Jazz Cafe

  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

  FREE CC LICENSE

  • 23 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To