113 episodes

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

Słucham Gadam Kamila Dzierżanowska

  • Society & Culture
  • 4.7 • 3 Ratings

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

  Wilczym tropem | Łukasz Długowski

  Wilczym tropem | Łukasz Długowski

  Pamiętacie Łukasza? W okrągłym, setnym odcinku rozmawialiśmy o mikrowyprawach i pomysłach na eksplorowanie nieznanych okolic w pobliżu naszych domów. Dziś będziemy rozmawiać o wilkach! Łukasz Długowski od 7 lat zajmuje się tropieniem wilków. Doświadczenia nt. ich zwyczajów, technik polowań i tropienia zbierał w Polsce, Włoszech, Mongolii i Jordanii.Przez jego wyprawy: “Tropienie wilków” w Puszczy Białowieskiej i Beskidzie Żywieckim, przeszło ponad 1000 osób, w tym rodziny z dziećmi. Jest certyfikowanym przewodnikiem Rewilding Europe i autorem idei Mikrowypraw w Polsce.W 2022 r., dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadził ogólnopolską kampanię edukacyjną nt. odpowiedzialnej turystyki.Już w marcu Łukasz organizuje Wilczy festiwal.,,Postanowiłem, że nadszedł czas na to, żebyśmy się zebrali. Ci, którym los wilków nie jest obojętny. Ci, których dzika przyroda fascynuje, którzy marzą o wyjątkowych przeżyciach z najbardziej niezwykłym zwierzęciem!Dlatego zdecydowałem, że organizuję dla nas pierwszy „Wilczy festiwal” w Polsce, z prelekcjami, warsztatami i tropieniami!Jak zawsze jesteśmy dla rodzin z dziećmi i jak zawsze w wyjątkowym miejscu! Tym razem to Folwark Łękuk na Mazurach, położony nad jeziorem, w otulinie Puszczy Boreckiej.” mówi Łukasz.

  Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziecie na stronie mikrowyprawy.com.pl

  Muzyka:Jam Morgan Jazz CafeFree Licence

  • 1 hr 15 min
  Jak przestać się uganiać za facetami, czyli o pierwszym polskim festiwalu outdoorowym dla kobiet | Joanna Długowska

  Jak przestać się uganiać za facetami, czyli o pierwszym polskim festiwalu outdoorowym dla kobiet | Joanna Długowska

  Słuchając tej rozmowy poznacie Joannę Długowską, organizatorkę i pomysłodawczynię pierwszego festiwalu kobiecego outdooru w Polsce - Cosy Outdoor Festival, który odbędzie się w dniach 16-19 listopada w Schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki.Joanna po 12 latach pracy jako copywriterka w agencjach reklamowych porzuciła reklamowanieproszków do prania na rzecz propagowania ekologii. Zawodowo związana jest z Greenpeace Polska,gdzie pracuje jako Big Ideas Developer. Aktywistka, mama, wielbicielka mchów. Jej misją jest"zdobywanie przyjaciół dla dzikiej i wolnej przyrody'', jak pisał Nils Faarlung - jeden z założycielinurtu Deep Ecology.Będziemy rozmawiać z Joanną o tym:  -> dlaczego kobiety potrzebują wspólnie doświadczać bycia w naturze,  -> jak różnią się potrzeby i zachowania kobiet od potrzeb i zachowań mężczyzn w kontekście eksplorowania dzikiej przyrody  -> co czeka uczestniczki nadchodzącego Cosy Outdoor Festivalu.  A poniżej kilka słów Joanny o festiwalu.  ,,Podczas Cosy Outdoor Festival celebrujemy to, co dzikie, wolne i piękne – zarówno w nassamych, jak i w przyrodzie.Tworzymy przestrzeń, w której siostrzeństwo zajmuje miejsce rywalizacji, a zdobywanie szczytówzastępują zachwyty nad pięknem i potęgą przyrody.Opowiadamy o przygodach kobiecym głosem – czułym, ale silnym, odważnym ale wrażliwym,czasem chaotycznym, ale naszym.W tym roku w dniach 16-19 listopada odbędzie się druga edycja festiwalu. Wśród prelegentekbędą m.in.: Paulina Reiter z książką "Samotne oceany", Kamila Kielar - podróżniczka, któraniedawno skończyła jeden z najdłuższych szlaków w Górach Skalistych - Continental Divide Trail(5000 km), Ewa Chwałko, która przeszła samotnie Łuk Karpat, Joanna Jurga z prelekcją "Szałasna hałas w podróży, czyli poczucie bezpieczeństwa na krańcach świata", a Karolina Sulejpoprowadzi "Warsztaty z pisania o dzikości. Złoty notes".Od rana do około 15:00 natomiast jesteśmy w terenie i:  tropimy dzikie zwierzęta, uczymy się nawigacji oraz czytania lasustawiamy pierwsze kroki w biegach górskichszkolimy się ze sprzęturobimy jogę pod czujnym okiem Justyny Traczyk @practicewithjustynaGościnnie wystąpi też Lola Eyeonyou Potocki - kobieta drag, znana z serialu Netflixa "Królowa"Cosy Outdoor Festival to przede wszystkim inkluzywna przestrzeń dla wszystkich osób kobiecych,które chcą zacząć swoją przygodę w outdoorze lub spojrzeć na niego z innej perspektywy.Wspólnie szukamy własnej definicji i języka, jakim opowiadamy o naszych przygodach. Jednak jestpewien nadrzędny cel, który mi przyświeca - to "zdobywanie przyjaciół dla dzikiej i wolnej przyrody"jak pisał Nils Faarlund, jeden z założycieli nurtu głębokiej ekologii. Chcę, żeby kobiety rozgościłysię w outdoorze, znalazły w nim swoje własne miejsce i poczuły na nowo więź z przyrodą, bo tylkowtedy będą czuły potrzebę, żeby ją chronić."  fot. Gosia Kępa, na zdjęciu Joanna Długowska

  Bilety na: www.mikrowyprawy.com.pl 

  Lub bezpośrednio na adres: cosyoutdoorfestival@gmail.com

  Szczegóły programu na: https://www.mikrowyprawy.com.pl/tour-item/cosy-outdoor-festival/

  oraz na profilu Instagram organizatorki: @cosy_outdoor_festival

  Muzyka:

  Jam Morgan Jazz Cafe

  Free Licence

  • 56 min
  Wakacyjne przyjemności - Relacje | Kamil&Kamila Dzierżanowscy

  Wakacyjne przyjemności - Relacje | Kamil&Kamila Dzierżanowscy

  W ostatnim, wakacyjnym odcinku kontynuujemy razem z Kamilem Dzierżanowskim temat rozpoczęty ostatnio, czyli temat przyjemności.

  W tej rozmowie opowiadamy jak dużą przyjemność przynoszą nam relacje z innymi ludźmi. Podzielimy się z Wami tym, jak wpływają na nas nasi bliscy. Jak zmieniamy się pod ich wpływem i jak dużo dobrego w naszym życiu dzieje się dzięki ludziom, z którymi budujemy relacje.  Muzyka:Jam Morgan Jazz CafeFree Licence

  • 33 min
  Jak zbudować relację z psem? | Anna Siek & Wiktor Stypa, czyli Nora dla Psa

  Jak zbudować relację z psem? | Anna Siek & Wiktor Stypa, czyli Nora dla Psa

  W tym odcinku tematem będzie dobra zabawa, empatia i przyjaźń z czworonogiem, czyli Nora dla Psa, prowadzona przez szalony duet Anny Siek i Wiktora Stypy szkoła dla Psów i ich właścicieli. I przede wszystkim dla właścicieli, bo Ania i Wiktor więcej niż o sztuczkach i posłuszeństwie, mówią o zrozumieniu, komunikacji i dobrej zabawie z czworonogami. Odczytywania Psich sygnałów nauczyła ich Seterka Nora i kilkaset najrozmaitszych psiaków które wpuścili do swojego domowego hoteliku na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Nie idealizują, i nie przesadzają – ludzie to ludzie, a pieski to pieski, każdy ma swoje przywary i są ręczy które możemy (i powinniśmy) przepracować, ale są też takie do których musimy się przyzwyczaić i po prostu je polubić. Tym pozytywnym podejściem do relacji z Psami dzielą się na grupowych zajęciach, podczas indywidualnych konsultacji i na rozmaitych psich wyprawach. Kompetencjami dzielą się różnie – Ania prowadzi konsultacje behawioralne, jest ekspertką od wspierania decyzyjności psów oraz bada sposoby przywiązania czworonogów do swoich opiekunów. Rozwiązanie problemu braku decyzyjności jest oczkiem w głowie Ani, i zwykle rozwiązuje większość psich problemów. Wiktor jest zoofizjoterapeutą, majordomusem domowego hoteliku, oraz trenerem ze szczególnym zamiłowaniem do socjalizacji czworonogów. Podczas jednych zajęć, nakryli przypadkiem pewną starszą Panią na robieniu notatek. Zapytana odpowiedziała ze wstydem, że nie stać ja na zajęcia, ale chciałaby pomoc swojemu ukochanemu jamniczkowi. Od tamtej pory poświęcają duża część czasu “po godzinach” na pomoc psim opiekunom, którzy potrzebują wsparcia behawioralnego, a nie mogą sobie na nie pozwolić ze względów finansowych. W związku z czym zakładają fundację, ze statutowym celem powszechnej psiej edukacji.

  W rozmowie Ania i Wiktor mówią:

  jakich błędów w relacji z psem można w prosty sposób uniknąć

  o szkodliwych przekonaniach związanych z opieką nad psami

  o tym jak pracować z psem, żeby była z tego obopólna korzyść i radość

  Kontakt z Anią i Wiktorem – https://www.facebook.com/noradlapsa

  • 1 hr 23 min
  Wakacyjne rozmowy - Psy | Kamila&Kamil Dzierżanowscy

  Wakacyjne rozmowy - Psy | Kamila&Kamil Dzierżanowscy

  W kolejnym wakacyjnym odcinku kontynuujemy razem z Kamilem Dzierżanowskim temat rozpoczęty ostatnio, czyli temat przyjemności. W tej rozmowie opowiadamy jak dużą przyjemność przynosi nam relacja jaką mamy z psami. Podzielimy się z Wami tym jak bardzo psy wpłynęły na jakość naszego życia. Jak sprawnie psy włączają nasze osobiste fabryki hormonów szczęścia i codziennie uruchamiają w nas radość. p.s. Data odcinka jest nie przypadkowa! Dziś, czyli 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa :-)

  Muzyka: Jam Morgan Jazz Cafe LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe FREE CC LICENSE

  • 28 min
  Wakacyjne rozmowy - Przyjemności | Kamila&Kamil Dzierżanowscy

  Wakacyjne rozmowy - Przyjemności | Kamila&Kamil Dzierżanowscy

  Dostałam od Was wiele wiadomości po rozmowie nagranej z Joanną Goryszewską i Kamilem Dzierżanowskim, w której opowiadaliśmy o naszym doświadczaniu ADHD. Pisaliście jak bardzo jest Wam bliski ten temat, jak wiele z Was także przeżywa w swojej codzienności podobne sytuacje do naszych. Podkreślaliście, że ten odcinek przyniósł Wam sporo nadzieji oraz pozytywnej inspiracji i...prosiliście o kolejne tego typu rozmowy.

  Pomyśleliśmy, że to całkiem fajny pomysł i tak nagraliśmy dla Was z Kamilem kilka krótkich rozmów pokazujących nasze patenty na ADHD.

  Zaczynamy od PRZYJEMNOŚCI. Deficyt dopaminy u ADHD'owców powoduje, że aby włączyć się w życie potrzebujemy świadomie szukać konstruktywnych metod na wytworzenie w naszych organizmach hormonów szczęścia. W dzisiejszym odcinku zdradzamy Wam jeden z naszych ostatnio odkrytych patentów :-)

  p.s. Brakuje nam Asi, ale być może uda jej się do nas dołączyć na kolejne nagranie.

  • 43 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture

Fail Better with David Duchovny
Lemonada Media
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
This American Life
This American Life
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion