
106 episodes

Słucham Gadam Kamila Dzierżanowska
-
- Society & Culture
-
-
4.7 • 3 Ratings
-
Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.
-
Aaaaa co?! ADHD! | Joanna Goryszewska, Kamila i Kamil Dzierżanowscy
Pierwszą diagnozę, nieformalną, dostałam jeszcze w dzieciństwie, a potem zapomniałam o niej na wiele lat. Drugą, taką już oficjalną dostałam niedawno. Mniej więcej w tym samym czasie dostała ją moja siostra i mój mąż. I tak okazało się, że oprócz więzów krwi z Asią i węzła małżeńskiego z Kamilem, łączy mnie z nimi ADHD. Czym jest ADHD? Definicja mówi, że to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder), które jest zaburzeniem rozwijającym się we wczesnym dzieciństwie. Charakteryzuje się nadmierną ruchliwością, zaburzeniami koncentracji, uwagi oraz nadmierną impulsywnością.
A jak to wygląda u osób dorosłych? Jakie zachowania, objawy łączą naszą trójkę i inne osoby, które żyją z ADHD? Z precyzyjną terminologią przychodzi klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10.
Oto objawy wyróżnione w klasyfikacji chorób:
Brak uwagi (mogą występować wszystkie lub niektóre objawy):
Niezdolność do skupienia uwagi na dłuższy czas, bardzo duża trudność w skupieniu się w hałasie lub w niesprzyjającym środowisku, trudność w samodzielnym organizowaniu sobie pracy;
Duża trudność w kończeniu skomplikowanych zadań i podążaniu za czyjąś instrukcją (w przypadku ADHD u dorosłych, objawy mogą obejmować problemy ze znalezieniem pracy i z wywiązywaniem się z obowiązków na swoim stanowisku);
Zapominanie o ważnych sprawach, tzw. roztargnienie (przejawiające się np. częstym gubieniem swoich rzeczy).
Nadmierna aktywność – nadpobudliwość ruchowa:
Częste odczuwanie silnej potrzeby poruszania rękami i nogami, odrywania się od aktualnie wykonywanej czynności;
Doświadczanie częstego uczucia niepokoju, przysłowiowej trudności z “wysiedzeniem na miejscu”;
Niekiedy także bardzo duża potrzeba aktywności fizycznej.
Impulsywność:
Przerywanie innym osobom, trudność z poczekaniem na swoją kolej – czy to w rozmowie, czy też innych aktywnościach;
Problemy z regulacją swoich emocji, tendencja do wybuchania złością, używania w złości wyzwisk i wulgaryzmów, czasem także tendencja do zachowań agresywnych.
Nie każdy kto ma ADHD potrafi się odnaleźć w medycznych kryteriach, dużo prościej jest powiedzieć, że diagnoza może być wskazana, jeśli ktoś doświadcza takich stanów jak:
Napady złości, problemy z komunikacją w związku i/lub wychowywaniem swoich dzieci;
Tendencja do ryzykownych zachowań i uzależnień (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów w bardzo dużych ilościach, zażywanie substancji psychoaktywnych, zatracanie się w pracy);
Wahania nastroju;
Wrażenie, że nie wykorzystuje się w pełni swoich możliwości: nadpobudliwość u dorosłych może objawiać się poprzez częste zmienianie miejsca pracy, trudność z ukończeniem studiów mimo inteligencji i umiejętności, złą sytuację finansową czy zawodową;
Diagnostyka ADHD u dorosłych jest też szczególnie wskazana, jeżeli dana osoba pamięta, że w dzieciństwie miewała problemy z nauką i koncentracją i/albo że towarzyszyło jej bliżej nieokreślone uczucie niepokoju.
O tym:
jak różnie można doświadczać ADHD;
kiedy ADHD jest szczególnie uciążliwe;
jakie metody, sposoby działania pozwalają efektywnie pracować osobom nieneuronormatywnym;
co lubimy w tym naszym ADHD;
co zmieniło się po otrzymaniu diagnozy;
rozmawiam z moją siostrą Joanną Goryszewską (część z Was może pamiętać Asię z SG#017 odcinaka, w którym opowiadała jak wygląda studencka rzeczywistość w dużym mieście oraz z odcinka SG#103, w którym rozmawiałyśmy o job coachingu) oraz z moim mężem Kamilem Dzierżanowskim.
Asia, jak część z Was już wie, jest lingwistką, która musiała spróbować etatu w wielu firmach, -
Jak jest w LAL? | Liceum Artes Liberales
Dziś mam dla Was odcinek, który jest rozmową po przecinku. Przecinek postawiliśmy w czerwcu 2022 roku, kończąc odcinek SG# 101. Do podcastu przyszli wtedy Jarek Szulski, Marcin Szala i Janek Niziński. Opowiedzieli o nowo otwierającym się liceum jakiego jeszcze nie było - Liceum Artes Liberales, czyli LAL.
Wtedy w czerwcu była gotowa wizja, misja, idea, program, ale jak to wszystko się połączy z rzeczywistością - tego jeszcze nie mogliśmy wiedzieć. Kończąc odcinek umówiliśmy się, że wrócimy do rozmowy po pierwszym semestrze.
No i jesteśmy.
Tym razem to ja przyszłam do nich (wtedy jeszcze nie było wiadomo gdzie będzie siedziba szkoły).
Zapraszam do rozmowy z wychowawczynią -Magdą Kobosko, współtwórcami - Jarkiem Szulskim i Marcinem Szalą oraz z uczniami - Leną Wasiak, Mają Wróbel i Stasiem Orkwiszewskim.
Pytam moich gości:
co mówią znajomym jak opowiadają o swoim liceum i z jakimi reakcjami się wtedy spotykają
co ich najbardziej zaskoczyło w LAL
czy LAL jest dla każdego, kto się w nim odnajdzie, a komu może być trudno
jak zmienili się w ciągu czasu spędzonego w LAL
jaka wiadomość chcą przekazać osobom, które właśnie decydują się na wybór szkoły średniej i rozważają LAL
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Job Coaching | Joanna Goryszewska
Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo często ostatnio rozmawiam z przyjaciółmi i znajomymi na temat potrzeby zmian w życiu zawodowym. Jedni właśnie odkrywają, że stan w jakim się znaleźli nazywa się syndromem wypalenia zawodowego. Inni przeszli przez wypalenie i na nowo chcą wrócić do aktywności zawodowej. Takie osoby zastanawiają się co zrobić, żeby zacząć pracować w taki sposób żeby historia wypalenia się nie powtórzyła. Są też osoby, które na skutek zmian przez jakie przeszli w ciągu ostatnich lat chcą pracować w innym środowisku lub w ogóle zmienić branże. Część osób mówi też o tym, że zauważyli, że ich życie zawodowe jest wypadkową wpływu środowiska, oczekiwań innych. Czasem przypadku. Finalnie mają poczucie, że to nie oni podjęli decyzję o tym co robią obecnie zawodowo.
Z takimi refleksjami i potrzebami nie trzeba być samemu. Można skorzystać ze wsparcia job coacha.
O tym kim jest job coach i w czym może nam pomóc porozmawiam dziś z moją siostrą Joanną Goryszewską, część z Was może pamiętać Asię z SG#017 odcinaka, w którym opowiadała jak wygląda studencka rzeczywistość w dużym mieście.
Dziś Asia jest już wykształconą lingwistką, która musiała spróbować etatu w wielu firmach, zanim postanowiła założyć własną działalność. I teraz już wie, że nie potrafi skupić się w 100% na jednej dziedzinie pracy i, co najważniejsze, że nie ma w tym nic złego.
Obecnie zajmuje się tłumaczeniem napisów, nauczaniem biznesowego angielskiego i job coachingiem. Jej osobistym celem jest pomoc w budowaniu miejsca pracy dopasowanego do każdego indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem neuroatypowości.
Zapraszam do naszej rozmowy, z której dowiesz się:
kim jest job coach
na czym polega proces job coachingu
jak zabrać się za poszukiwanie pracy dopasowanej do naszych potrzeb i kompetencji
jak wygląda obecnie rynek pracy i na czym polega dynami jego zmian
Jeśli chcesz skontaktować się z Asią, napisz do niej wiadomość:
Linked In
joanna@feerse.pl
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Narcyzm - nowe spojrzenie | Anita Dudziak
Nowe spojrzenie na narcyzm
- o realnej pandemii naszych czasów opowiada Anita Dudziak
Skąd bierze się narcyzm?
Dlaczego wchodzimy w relacje z narcyzami?
Jak wyzwolić się z uwikłania w relację z osobą narcystyczną?
Na temat narcyzmu jest dostępnych sporo materiałów, które wiele tłumaczą. Jednak z mojej perspektywy zatrzymują się w pół drogi i nie pokazują pełnego obrazu istoty uwikłania w relację z osobą narcystyczną. Brakowało mi też informacji, wskazówek, które pomogły by mi uwolnić się z takiej relacji na dobre.
Dlatego z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę, o której niezwykle ceniona przeze mnie psychoterapeutka Jola Toporowicz pisze tak:
,,Głęboka, wnikliwa refleksja Anity Dudziak nad kondycją człowieczeństwa i widzianą wyraźnie pandemią narcyzmu w otaczającym świecie otwiera przestrzeń nadziei na wyjście ze zmagań i walki w kierunku budowania spójności z naszą ludzką istotą na głębokim, egzystencjalnym poziomie. W miejscu, gdzie wszyscy jesteśmy połączeni jakością doświadczania życia, za którą tęsknimy: lekkością, poczuciem wartości, wolnością i tworzeniem. W obliczu toczących się globalnie zmian rozumienie narcyzmu zawarte w tym opracowaniu to także szczelina, przez którą widać drogę wejścia w nowy paradygmat i rozproszenie konieczności udziału w powtarzających się cyklicznie scenariuszach, na poziomie codzienności każdego z nas i na poziomie wspólnoty, jaką jesteśmy jako ludzie. Niełatwy, piękny, poruszający przekaz."
Kim jest Anita? Absolwentką socjologii i wschodoznawstwa, które ukończyła na poznańskim UAM. Od wielu lat zajmuje się głęboką analizą i filozofią dotyczącą działania rzeczywistości społecznej w wymiarach zarówno indywidualnym jak i zbiorowym. Do swoich rozważań włącza pierwiastek transcendentny w ujęciu neognostycznym, który uważa za niezbędny do transparentnego i trafnego pojmowania zjawisk, w które zaangażowani są ludzie. Człowieka traktuje jako istotę, której manifestacja jest obecna w różnych warstwach rzeczywistości, również tych niewidocznych dla oka.
Mi osobiście rozmowa z Anitą i jej książka przyniosły dużo ulgi i spokoju, ciekawa jestem jakie uczucia, emocje i przemyślenia przyniesie Wam.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Anicie i jej pracy,
poniżej linki do:
książki: Wezwanie do przebudzenia. Anatomia uzależnienia narcystycznego.
strony: Resharmonica.pl
Youtuba: Resharmonica
Youtuba: Denarcyzacja - projekt dotyczący psychologii relacji ( w tym również narcyzmu)
FB: Resharmonica
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE
Anita Dudziak -
Takiego liceum jeszcze nie było! O Liceum Artes Liberales opowiada Jarek Szulski, Marcin Szala i Janek Niziński
Nareszcie!!!
Tak krzyknęłam jak tylko dowiedziałam się, że Jarek Szulski i Marcin Szala otwierają liceum. Domyślałam się, że to będzie niesamowite, nowatorskie i odpowiadające współczesnym potrzebom przedsięwzięcie - nie sądziłam tylko, że aż tak bardzo! Tego dowiedziałam się z rozmowy, do której Was zapraszam i z publikacji Jarka, którą zamieszczam poniżej:
W Liceum Artes Liberales, poza celami akademickimi, które chcemy realizować wspólnie z uczennicami i uczniami, niezwykle ważny jest dla nas aspekt wychowawczy. Wymiar czasu, jaki jest potrzebny aby pokierować grupą tutorską (czyli tak jakby 16 osobową klasą) to 1/2 etatu. 1/2 etatu!
W myśleniu o wychowawczych ramach i wartościach, bliskie są nam założenia amerykańskiego psychologa Carla Rogersa, które można niemal bezpośrednio przenieść na grunt szkoły (pisałem o tym w książce "Nauczyciel z Polski"). Rogers twierdził, że aby relacja pomiędzy terapeutą (tu nauczycielem/nauczycielką) a klientem (tu uczennicą/uczniem) była korzystna i rozwojowa dla OBU stron, potrzebne jest spełnienie trzech koniecznych i wystarczających warunków:
Empatia – zdolność wczuwania się: nauczyciel(ka) odczuwa i rozumie opowieści uczniów w taki sam sposób, w jaki odczuwa i rozumie je młody człowiek.
Kongruencja – autentyczność i spójność: nauczyciel(ka) zachowuje się jak realna osoba, w zgodzie ze sobą, niczego nie udaje, nie ukrywa swoich uczuć, reakcji ani opinii. I jest spójny w tym co robi, co głosi i w jaki sposób żyje. Nauczyciel generujący jednego dnia internetowy hejt, drugiego dnia mówiący o szacunku dla drugiego człowieka, będzie w oczach młodzieży zwykłym hipokrytą. A młodzi mają doskonałe radary nastawione na obłudę i niespójność, i na pewno nam nie odpuszczą!
Bezwarunkowa akceptacja – nauczyciel(ka) okazuje uczennicy/uczniowi bezwarunkową akceptację i szacunek, niezależnie od zachowania i pozycji młodego człowieka.
Zwłaszcza bezwarunkowa akceptacja wydaje się niezbędnym i pięknym darem, jaki możemy dać my dorośli młodym ludziom, przekraczającym próg szkoły. To przekaz, który brzmi: Witaj w szkole, będziemy się tu różnić, spierać, złościć na siebie, będziemy też od siebie nawzajem wymagać, jednak pamiętaj, że ponad to wszystko, jesteśmy ciekawi kim jesteś, z czym przychodzisz i przyjmujemy Cię takim jakim jesteś. Nie za to co zrobiłeś, ale za Twoje człowieczeństwo.
masz pytania, potrzebujesz więcej informacji? Napisz: jszulski@gmail.com (oficjalna komunikacja dotycząca szkoły ruszy w czerwcu)
Czy ktoś z Was nie zna jeszcze Jarka i Marcina?
Po pierwsze polecam słuchać i czytać obu Panów.
Szczególnie polecam książki Jarka oraz wystąpienie Marcina na TEDx Life after a mistake.
Jarek Szulski był gościem w odcinku #39 Bez relacji, nie ma edukacji
oraz w odcinku #83 Doświadczenie, które należy się każdemu dziecku. Przedstawiałam go wtedy, powtarzając za Jackiem Santorskim, jako szalonego i wrażliwego nauczyciela, który pracował wtedy jako wychowawca oraz profesor gimnazjum i liceum im.Reytana. Obecnie pracuje w Values - Grupie Firm Doradczych, gdzie od 2010 roku kieruje zespołem projektowym studium podyplomowego Akademia Psychologii Przywództwa, realizowanego w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej Jarek jest twórcą programu treningu interpersonalnego i społecznego dla nastolatków "Earth Yourself" oraz autorem powieści o szkole "Sor" i "Zdarza się", razem z Jackiem Santorskim współautor poradnika "Siła spokoju, którego nie ma". W styczniu 2021 roku ukazała się jego najnowsza książka - poradnik dla nauczycieli i rodziców "Nauczyciel z Polski".
Marcin Szala to ekspert w obszarze edukacji i startupper, współtworzył takie edukacyjne przestrzenie jak: Akademeia High School, Akademeia Tutorial College czy Collegium Wratislaviense. -
Mikrowyprawy | Łukasz Długowski
W Chile był rybakiem, w Patagonii o mało nie został gaucho (kowbojem), w Finlandii włóczył się po mokradłach dalekiej Laponii i zbierał maliny nordyckie. Mówi o sobie - jestem genetycznie uzależniony od miejsc niepopularnych i położonych poza szlakami. Tropi wilki i włóczy się po bagnach. Wydał książkę ,,Mikrowyprawy w wielkim mieście", niedługo kolejna. O mikrowyprawach pisał w „Gazecie Wyborczej”, obecnie publikuje felietony w magazynie „Poznaj świat”, prowadzi program w Dzień Dobry TVN oraz Travel Channel: „Mikrowyprawy z Łukaszem Długowskim”. Wierzy, że nie trzeba być himalaistą, żeby przeżyć przygodę, dlatego wspólnie z żoną organizują Mikrowyprawy.
Chcesz wyjechać na Mikrowyprawę?
Tu znajdziesz aktualną ofertę: Mikrowyprawy
Możesz na bierząco śledzić podróże Łukasza:
https://www.instagram.com/mikrowyprawy/
https://www.facebook.com/mikrowyprawy
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE