20 episodes

Podcast "Skrzydlaty HR" to rozmowy z liderami zarządzania i praktykami HR na temat przywództwa, zarządzania kapitałem ludzkim i rynku pracy. Rozmowy adresowane są do liderów zainteresowanych kierunkiem zmian, dojrzałością cyfrową organizacji, oraz transformacją zachodzącą w obszarze human capital.

Skrzydlaty HR Monika Ciesielska

  • Business

Listen on Apple Podcasts
Requires macOS 11.4 or higher

Podcast "Skrzydlaty HR" to rozmowy z liderami zarządzania i praktykami HR na temat przywództwa, zarządzania kapitałem ludzkim i rynku pracy. Rozmowy adresowane są do liderów zainteresowanych kierunkiem zmian, dojrzałością cyfrową organizacji, oraz transformacją zachodzącą w obszarze human capital.

Listen on Apple Podcasts
Requires macOS 11.4 or higher

  #19 Piotr Lipa / Zarządzanie zespołami wielopokoleniowymi

  #19 Piotr Lipa / Zarządzanie zespołami wielopokoleniowymi

  Monika: Jak zmienia się rola lidera w ostatnich czasach?
  Piotr: Bez dwóch zdań to nie jest już czas, kiedy autorytet formalny cokolwiek wyznacza, czy jest wyłącznym atrybutem takiego rządu dusz. Autorytet formalny bardzo często pomaga, ale tak naprawdę bardzo liczy się to, w jaki sposób z ludźmi współpracujemy na co dzień. Młodsze pokolenia oczekują od nas prawdy w codziennej pracy. Oczekują wsparcia, oczekują mądrości szefa i lidera. Nie tylko takiej mądrości merytorycznej, związanej z wiedzą, ale też z podejściem, z rozwiązywaniem sytuacji trudnych, konfliktowych. Coraz bardziej oczekujemy, że nasz szef, będzie również trochę naszym mentorem i coachem, porozmawia o naszym rozwoju. Ale będzie też po prostu kolegą, który zapyta - jak u Ciebie, dlaczego masz włączoną kamerę, czy coś się u Ciebie dzieje, czy mogę Ci jakoś pomóc?

  mówi Piotr Lipa, HR Director w Uniqua w podcaście „Skrzydlaty HR”

  Moja rozmowa z Piotrem oscylowała wokół zespołów wielopokoleniowych. Poruszyliśmy w niej poniższe wątki:

  📍 Pokolenia – streotypy i pokoleniowe łatki.
  📍 Waga różnorodności wiekowej w organizacji.
  📍 Pięć pokoleń pracowników - wyzwania liderów.
  📍 Z czym mierzą się pracownicy w zespołach wielopokoleniowych?
  📍 Skuteczna komunikacja w zespołach wielopokoleniowych.
  📍 Generational gaps - przyzwyczajenia, zachowania, rutyny.
  📍 Mentoring odwrócony metodą na re-skilling.
  📍 Czy pracodawcy są gotowi, aby wyjść poza utarty schemat?

  • 38 min
  #18 Joanna Rosiek / Agile w HR przyjacielem Biznesu

  #18 Joanna Rosiek / Agile w HR przyjacielem Biznesu

  Agile kojarzy nam się jednoznacznie z branżą IT. Jak zatem znajduje zastosowanie w HR? Wbrew pozorom działy HR, zupełnie jak branża nowych technologii, bazują na rozwoju produktów o konkretnym celu i grupie odbiorców, takimi jak: onboarding, rekrutacja, szkolenia, czy performance management.

  „Zanim pracownicy staną się ambasadorami zmiany, muszą bardzo dobrze zrozumieć, po co ta zmiana jest. Ty mówisz o eksperymentowaniu, o próbowaniu, jednak dobrze wiemy, że nasz mózg dąży do pewnej stałości, do znanego schematu. Lubimy te schematy, są dla nas wszystkich wygodne. To nie jest tak, że powiemy - Mamy nowy framework i wszyscy robią „hurra!”. Jest naturalny opór i żebyśmy mogli mówić o pewnym mindsecie związanym z eksperymentowaniem, ludzie najpierw muszą odpowiedzieć sobie - po co mi to? i połączyć to z własnymi wartościami. A jeśli nie mają przestrzeni na tę zmianę teraz, bo czują opór, to mają przestrzeń do tego, żeby wyrazić czego się boją i dlaczego jest to dla nich takie trudne.

  I kolejny krok - mam prawo wyboru i to jest niestety w polskiej kulturze często gwóźdź do trumny, bo pozwalanie na autonomię, pozwalanie na decyzyjność, szczególnie na tych niższych szczeblach, kuleje." mówi Joanna Rosiek, CEO i Enterprise Agile Coach w ROSIEK Solutions.

  Porozmawiajmy o tym jak Agile pomaga przedstawicielom HR i pracownikom mówić jednym językiem. Jak wspaniale wspiera transformacje, wdrożenia nowych procesów, a nawet pomaga naprawić czasem nieco nadszarpnięty wizerunek HR w organizacji.

  🕙 6:23 – MAŁYMI KROKAMI DO AGILE
  📍 założenia Agile HR Manifesto,
  📍 w jaki sposób Agile znajduje zastosowanie w HR?
  📍 Agile, a zwiększenie efektywności rekrutacji,

  🕙 15:23 – BECOMING AGILE
  📍 Agile metodą balansu,
  📍 wypracowanie własnego framework’u,
  📍 eksperymentowanie wspólnie z pracownikami,
  📍 metoda małych kroków,
  📍 pułapka autorytetu i dobrych praktyk,

  🕙 31:36 – DZIAŁANIA HR-BRANDIG’OWE
  📍 czy Agile może zmienić postrzeganie HR w organizacji?
  📍 obnażanie słabości zespołów, HR, organizacji,
  📍 Agilowe transformacje – organizacyjne, zawodowe, prywatne.

  • 52 min
  #17 Olga Kordys Kozierowska / Kobiety w biznesie - o równości płci i sile kobiet

  #17 Olga Kordys Kozierowska / Kobiety w biznesie - o równości płci i sile kobiet

  Co wiemy o równości płci na stanowiskach kierowniczych w Polsce? Jak wygląda sytuacja kobiet w debacie publicznej? Nad czym pracować, a gdzie odpuścić?

  Olga Kordys Kozierowska, CEO Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką mówi: „Jest jedna rzecz, z którą my kobiety mogłybyśmy sobie poradzić. To jest opór i perfekcjonizm związany z tym, że jak dzwonią do mnie dziennikarze, to ja – Jezus Maria, będę się musiała przygotowywać! Nie ufam sobie na tyle, żeby pójść bez przygotowania.

  Myślę, że perfekcjonizm wpływa też na sposób naszej pracy i myślę, że można by podnieść efektywność tej pracy, skupiając się na rzeczach ważnych. Ale druga strona medalu to jest asertywność i umiejętność odrzucania rzeczy pilnych, czyli ważnych dla innych ludzi. Jak mówię o asertywności, to często słyszę od kobiet na wysokich stanowiskach, że przecież to jest niekulturalna, albo chamska komunikacja. To jest jedyna właściwa komunikacja. Inna to jest albo pójście w ofiarę, czyli Ty na mnie wymuszasz, a ja się zgadzam, albo pójście w agresora. Istotna jest umiejętność odrzucania rzeczy, które nie są moje i nie przybliżają mnie do mojego rezultatu. Perfekcjonizm powoduje też, że chcemy czegoś idealnego, a najlepsze jest wrogiem dobrego. I to jest coś, czego nauczył mnie dopiero mój własny biznes.”

  Porozmawiajmy o tym jak poukładany jest świat biznesowy i jak wiele możemy jeszcze zmienić.

  🕙 6:23 - FAKTY W TEMACIE RÓWNOŚCI PŁCI W POLSCE I NA ŚWIECIE
  📍 udział kobiet w polskim rynku pracy,
  📍 procentowy spadek kobiet w zarządach firm,
  📍 praca, czy rodzina – czy nadal musimy wybierać?
  📍 „Ik ben Peter Kozierowska en Peter Ciesielska”

  🕙 22:27 – KOBIETY I MĘŻCZYŹNI
  📍 parytet płci w procesach rekrutacyjnych na stanowiska kierownicze,
  📍 mężczyźni walczący o równość płci,
  📍 wzmocnienie pozycji kobiet w debacie publicznej,
  📍 czy jestem wystarczająca? – jak pozycjonują się kobiety-ekspertki,

  🕙 34:07 – RÓWNOŚĆ ZACZYNA SIĘ W DOMU
  📍 nieuświadomione stereotypy wychowawcze,
  📍 zmiany zaczynamy od siebie,
  📍 syndrom królowej pszczół,
  📍 networking i budowanie marki własnej.

  • 50 min
  #16 Maja Gojtowska / Budowanie candidate experience to sport zespołowy

  #16 Maja Gojtowska / Budowanie candidate experience to sport zespołowy

  Podczas gdy trwa zacięta walka o talenty, zachęcenie kandydatów do rozważenia oferty pracy wymaga nieszablonowych rozwiązań. Z drugiej strony, na rynku pracy czeka niezagospodarowana grupa kandydatów, którzy zostali zepchnięci na margines w wyniku stereotypowego myślenia rekrutujących. W tym obszarze, jest duże pole do popisu, ale i spore oczekiwanie zmiany.

  „Wątkiem, który trzeba zaadresować w organizacjach i odgórnie tłumaczyć, to że rekrutacja nie jest procesem HRowmy, lecz procesem biznesowym. HR jest dostawcą pewnych elementów procesu, pomagając, doradzając – tylko, i aż tyle. Jednak bez zaangażowania hiring managera, oraz bez zaangażowania lidera, który na koniec dnia chce do swojego zespołu znaleźć pracownika, niewiele zrobimy" mówi Maja Gojtowska, blogerka HR i autorka książki „Candidate Experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”

  Zapraszam w podróż po meandrach rekrutacji.

  🕙 01:20 – SYTUACJA NA RYNKU PRACY
  📍 dramatyczny brak feedbacku,
  📍 „Wrócę do Pana z informacją zwrotną w ciągu tygodnia”
  📍 feedback już w trakcie pierwszej rozmowy?
  📍 czy kandydat idealny istnieje?

  🕙 12:53 – ZMIANY I ICH PALĄCY BRAK
  📍 transformacja procesu rekrutacji w wyniku pandemii,
  📍 niewidzialne pokolenie pracowników,
  📍 ESG, różnorodność i inkluzywność, a wybór pracodawcy,

  🕙 25:01 – REKRUTACJE NIE-ZWYKŁE
  📍 kultura pozytywnych doświadczeń,
  📍grywalizacja w procesie rekrutacji,
  📍candidate experience sportem zespołowym,
  📍 program poleceń pracowniczych i boomerang referrals,
  📍redefinicja roli lidera.

  • 48 min
  #15 Lewis Pugh / Building mental resilience while fighting for the oceans

  #15 Lewis Pugh / Building mental resilience while fighting for the oceans

  “The only thing that is stopping us from achieving our dreams and ambitious is fear” says Lewis Pugh, endurance swimmer and a Patron of the Oceans at the United Nations. A man who completed a long-distance swim in every ocean in the world, including the Arctic, swam across the North Pole, a glacial lake on Mount Everest, and 528 km long the English Channel.

  “Fear is an interesting thing because fear is really contagious. So when I'm about to go into the Arctic, or Antarctica, about to do a swim, if I see anybody in my team that's frightened, it makes me frightened, it makes everybody frightened. So I'm always looking for people who are courageous because courage is also contagious. And it's inspiring when you see somebody who's really courageous, you realize or you think to yourself - I can do it. And so whenever I choose a team, I'm looking for courageous people”

  We have all the beauty of the world and we take it for granted. Otherwise, we would have more understanding of what we do to our planet. Lewis Pugh is trying to change our thinking and to change the rules in this game, in which nature has no chance to win.

  If you are looking for inspiration, you need to hear this story. A story about a man who knows better than anyone, what it means to find a purpose in life.

  🕙 01:15 – A PURPOSE THAT MATTERS
  📍 how the lawyer became an extreme swimmer and an ocean advocate?
  📍 are the oceans in deep trouble?
  📍 when a “too late” phrase is just around the corner

  🕙 08:05 – ACHIEVEMENTS THAT ARE MAKING A CHANGE
  📍 climate control values of the employers play role in a job change
  📍 ESG to become a factor of a good change
  📍 convincing the “big fish” to keep the waters clean

  🕙 18:08 – DIVING IN AND COMMITTING
  📍 establishing the largest reserve in the world in the Ross Sea of Antarctica
  📍 most memorable swims and the lessons learned
  📍 how swimming can build you up as a person?

  🕙 30:22 - GREAT CAUSE AND A GREAT ADVENTURE
  📍 how to complete the best team?
  📍 how to train your mind?
  📍 when you’ve got your purpose, everything becomes possible

  • 37 min
  #14 Maria Janiszewska / Kobiety w IT

  #14 Maria Janiszewska / Kobiety w IT

  „This is a man’s world?’ śpiewa James Brown, a ja i moja gościni w podcaście „Skrzydlaty HR” - Maria Janiszewska, Country Manager w RITS oraz jedna z założycielek Women’s Indian Chamber of Commerce and Industry, zastanawiamy się czy słowa tej piosenki należałoby odnieść do branży IT.

  Jaki jest próg wejścia do branży? Czy wykształcenie techniczne to „must have”? Czy pracodawcy IT są zainteresowani, aby budować różnorodne zespoły? Jednak to co wybrzmiewa w tej rozmowie najgłośniej to ogromne wsparcie i zachęta dla dziewczyn, kobiet, aby z odwagą sięgać po interesujące je tematy i stawiać sobie ambitne cele.

  „Na konferencji Women in Tech Summit podchodzi do mnie dziewczyna. Mówi, że jest pielęgniarką, chociaż kocha matematykę i chciałaby pójść w stronę IT, ale całe życie mówiono jej, że ona się do tego nie nadaje, że nie powinna interesować się silnikami, informatyką, technicznymi przedmiotami, bo to jest dla chłopców. Ona słyszała to od własnych nauczycieli. Jak dziewczyna może później podjąć, ten odważny dla niej bardzo krok, porzucić przypisaną jej rolę i pójść w upragnionym kierunku?

  Dlatego ja ciągle próbuję tym dziewczynom mówić - nie bójcie się, próbujcie, cokolwiek byście teraz nie robiły, zawsze można się przeskillować. A jeżeli stwierdzicie, że to jest błąd, to możecie wrócić do pierwotnego planu. Bądźcie odważne, bo nie będzie lepszych czasów na to, żeby wejść do IT”

  Zapraszam do podróży po świecie IT, do którego jak się okazuje, stoją szeroko otwarte drzwi.

  🕙 00:32 – BRANŻA IT W POLSCE / TRENDY
  📍 luka kompetencji versus rosnące wynagrodzenia,
  📍 juniorzy pukający do drzwi pracodawców,
  📍 developerzy na ścieżce menedżerskiej,
  📍 inwestycje w talenty,

  🕙 15:00 – REKRUTACJA W IT
  📍 ewaluacja kompetencji twardych i miękkich,
  📍 najistotniejsze kompetencje miękkie,
  📍 motywacja do zmiany pracy,

  🕙 22:37 – KOBIETY W IT
  📍 wsparcie kobiet w procesie przebranżowienia,
  📍 kierunki i obszary technicznego rozwoju kobiet,
  📍 czy brak wykształcenia technicznego zamyka drzwi?
  📍 wynagrodzenia kobiet w IT,
  📍 w jaki sposób zwiększyć udział kobiet w debacie publicznej?

  • 41 min

Top Podcasts In Business

iHeartPodcasts
NPR
Ramsey Network
Jocko DEFCOR Network
Guy Raz | Wondery
Andy Frisella #100to0

You Might Also Like

Justyna Szyc-Nagłowska
Marta Niedzwiecka
Radio Naukowe - Karolina Głowacka
Tu Okuniewska
Marcin Myszka
Justyna Mazur