62 episodes

Jutus on iva!
Разговоры о важном!

Sotsiaalkindlustusameti taskuhääling Sotsiaalkindlustusamet

    • Government

Jutus on iva!
Разговоры о важном!

    Hoolduspere kui võimalus pakkuda kodu ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes

    Hoolduspere kui võimalus pakkuda kodu ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes

    Igal lapsel on õigus õnnelikule lapsepõlvele!

    Eestis eraldatakse igal aastal perekonnast ligi 250 last. Osa neist naaseb oma sünniperre, ent paljudel pole see võimalik. Alati ei õnnestu lapsele ka sugulaste juures uut elupaika leida. Eesti asendus- ja perekodudes (endise nimega lastekodudes) elab praegu 784 last.

    Sünniperest lahkumine on lapse jaoks raske sündmus. Seetõttu on ääretult oluline leida talle toetav, mõistev ja turvaline kodu.

    Selle aasta viimases taskuhäälingu episoodis tulebki meil juttu hooldusperedest ja kriisihooldusperedest. Oma südantsoojendava loo räägivad ühe kriisihoolduspere vanemad Margit ja Kaido Karussaar. Lisaks tervitame saates ka Viljandi vallavalitsuse lastekaitse peaspetsialisti Heili Rohtlat ja meie oma sotsiaalkindlustusameti kriisi- ja erihooldusperede peaspetsialisti Agnes Kulmarit.

    Kui kasuvanemluse teema pakub sulle huvi, siis uuri lisaks www.hoolduspere.ee.

    • 49 min
    Kes on MARAC vabatahtlik ja milliste lugudega ta igapäevaselt kokku puutub?

    Kes on MARAC vabatahtlik ja milliste lugudega ta igapäevaselt kokku puutub?

    5. detsembril tähistatakse rahvusvahelist vabatahtlike päeva. Sotsiaalkindlustusamet on aastaid teinud koostööd inimestega, kes panustavad oma väärtuslikku aega teiste heaolusse. Üheks selliseks grupiks on MARAC vabatahtlikud, kes oma tegevusega julgustavad, toetavad ja võimestavad lähisuhtevägivalla ohvreid oluliste otsuste ja sammude tegemisel, mis aitavad neil jõuda turvalisema eluni.

    MARAC tähtede taga peitub võrgustikupõhine juhtumikorralduse mudel, mille eesmärgiks on tuvastada kõrge riskiga lähisuhtevägivalla ohvrid ning kindlustada nende kaitse mitmete asutuste spetsialistide koostöös. Mudel aitab spetsialistidel tuvastada lähisuhtevägivalla ohvri, hinnata tema vajadusi ja probleemi tõsidust ning seejärel kavandada ja pakkuda talle abivõimalusi. Läbi selle on võimalus abivajajat kiiremini märgata, tagada talle vajalik turvalisus ning vähendada korduvaid lähisuhtevägivalla juhtumeid.

    Hiljuti kogusime meie vabatahtlike kohta tagasisidet ja rõõm oli lugeda koostööpartnerite Politsei- ja Piirivalveametist saadud kiidusõnu, et mõnikord lahenevad juhtumid ainult tänu vabatahtlikele. „Kui politseil on abipolitseinikud, siis MARAC vabatahtlikud on nagu abiohvritöötajad,“ konstateeriti tagasisides. Töö MARAC vabatahtlikuna annab otsese võimaluse aidata kannatanul jõuda turvalisema eluni ning vabatahtlikule teadmise, et tal on selles olnud äärmiselt oluline roll.

    „On nii oluline, et sul on see üks usaldusisik, kelle poole kõigi oma muredega pöörduda,“ kinnitas meile üks lähisuhtevägivalla ohver.

    Kui sind kõnetab inimeste toetamine ja sa soovid saada rohkem teada MARAC vabatahtliku tööst või suisa kaalud vabatahtlikuks hakkamist, siis kuula meie värsket podcasti episoodi, kus teemat avavad meie Lõuna piirkonna ohvriabi töötaja Maiju Mumm, MARAC vabatahtlik Johanna Lind ja MARAC vabatahtlike koordinaator Kertu Kesküla.

    • 37 min
    Mida toob kaasa uue aasta maksuvaba tulu muudatus vanaduspensioniealistele?

    Mida toob kaasa uue aasta maksuvaba tulu muudatus vanaduspensioniealistele?

    Alates 1. jaanuarist 2023 kehtib vanaduspensioniikka jõudnud inimestele maksuvaba tulu keskmise pensioni (704 eurot) ulatuses.

    Praegu kehtib pensionäridele üldine maksuvaba tulu 500 eurot, mis sissetuleku kasvades hakkab vähenema. Uue muudatusega püsib keskmine vanaduspension Eestis tulumaksuvaba ja tulumaksuvabastus ei vähene enam pensioni kasvades või juhul, kui pensioniikka jõudnud inimene jätkab tööl käimist.

    Muudatus mõjutab kõiki vanaduspensionieas pensionäre ning neid, kes on pensionieas, aga on pensioni saamise edasi lükanud. See kehtib ka juhul, kui inimene jõuab vanaduspensioniikka kalendriaasta jooksul.

    Novembrikuu viimases episoodis on meil külas sotsiaalkindlustusameti pensioninõustajad Agne Kiviselg ja Gunnar Gabriel Einlo, kes teevad kiire ülevaate, mida see muudatus vanaduspensioniealistele pensionäridele õieti tähendab ning kas ja kellel tuleb esitada avaldus oma tööandjale või sotsiaalkindlustusametile?

    Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.

    Lisainfo: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/maksuvaba-tulu-vanaduspensionieas 

    • 24 min
    Lastemaja ja taastav õigus

    Lastemaja ja taastav õigus

    18. novembril on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu laste kaitsmisele seksuaalse väärkohtlemise eest. Tänavu keskendutakse sel päeval lastemajadele, et tagada seksuaalselt väärkoheldud lastele lapsesõbralik õiglus.

    Värskes podcastis on meil külas lastemajateenuse juht Anna Frank ja taastava õiguse teenusejuht Annegrete Johanson. Saates tuleb juttu nii lastemajast kui taastavast õigusest. Kes veel ei teadnud, siis novembrikuu on pühendatud Eestis ka taastavale õigusele ning kuu viimasel nädalal keskendutakse taastavale õigusele üle Euroopa.

    Milliste lugudega tuleb iga päev silmitsi seista, millistel juhtudel saab kaasata ja on taastavat õigust kasutatud, seda kuula juba episoodist.

    Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop

    Lisainfo:

    Taastav õigus: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/ohvriabi-ennetustoo/taastav-oigus

    Lastemaja: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/lastekaitse/lastemaja

    • 41 min
    Isikukeskne erihoolekande teenusmudel (ISTE)

    Isikukeskne erihoolekande teenusmudel (ISTE)

    Seekordses saates räägime isikukeskse erihoolekande teenusemudelist (ISTE).

    Töötame iga päev selle nimel, et abi saamine oleks inimesele lihtne ning abistajaid omavalitsuse näol veelgi rohkem. Nii on hea meel tõdeda, et tänaseks on 29 omavalitsuse usin tegutsemine võimaldanud 700 psüühilise erivajadusega inimesel saada kogu neile vajaliku abi ühest uksest- oma kodukohast!

    Saates räägivad ISTE teenusemudelist ja selle katsetamise tulemustest ISTE teenuse projektijuht Katrin Tsuiman, Tallinna linna sotsiaal- ja tervishoiuametist Cristin Kelder ning kaks ISTE juhtumikorraldajat- Anna Jegorova Jõelähtme vallast ja Ingrid Püvi Valga vallast.

    Teenusmudeli tegevusi viiakse läbi Euroopa sotsiaalfondi rahastusel.

    Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.

    • 35 min
    #56 Supervisioon, kellele ja miks?

    #56 Supervisioon, kellele ja miks?

    Kolmanda hooaja avasaates teeme juttu supervisioonist ja superviisori tööst meie oma sotsiaalkindlustusameti näitel. Kutsume kuulama kõiki meie töötajad, sest pakume võimalust kasutada majasisest superviisorit. Kuidas ja kelle poole pöörduda ning mis see supervisioon on ning milleks seda vaja, nendele küsimustele saab kindlasti vastused. Kõik teised organisatsioonid ja inimesed, saavad ehk inspiratsiooni ja ideid ning soovi korral rakendada supervisiooni hea praktikana oma töökohas.

    Saates on külas sotsiaalkindlustusameti superviisorid Eidi Elisabeth Aidla ja Kati Lõbu. Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.

    • 30 min

Top Podcasts In Government

Strict Scrutiny
Crooked Media
The Lawfare Podcast
The Lawfare Institute
5-4
Prologue Projects
The Chris Plante Show
WMAL | Cumulus Podcast Network | Cumulus Media Washington
Red Eye Radio
Cumulus Podcast Network
The Young Turks
TYT Network