11 episodes

Srebrne Rozmowy to cykl debat i podcastów poświęconych tematyce senioralnej prowadzony przez Marzenę Rudnicką, prezeskę Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. W rozmowach biorą udział najwybitniejsi eksperci, którzy wspólnie z nią pochylają się nad najważniejszymi sprawami, które dotykają osób dojrzałych wiekowo.

Srebrne Rozmowy Marzena Rudnicka

    • Society & Culture

Srebrne Rozmowy to cykl debat i podcastów poświęconych tematyce senioralnej prowadzony przez Marzenę Rudnicką, prezeskę Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. W rozmowach biorą udział najwybitniejsi eksperci, którzy wspólnie z nią pochylają się nad najważniejszymi sprawami, które dotykają osób dojrzałych wiekowo.

    #10 - Jak siebie widzisz? O dojrzałych kobietach po obu stronach obiektywu

    #10 - Jak siebie widzisz? O dojrzałych kobietach po obu stronach obiektywu

    Przyjrzymy się dzisiaj wyglądowi i jak wiek wpływa na nasze poczucie naszego wyglądu. Czy przez to, jak patrzymy na siebie rano w lustrze,  czy przez to, co naprawdę ludzie nam mówią o  naszym wyglądzie? Jest taki często pojawiający się komentarz: "Ty dobrze wyglądasz - jak na swój wiek" - to nie jest chyba nawet komplement! I właśnie o tym chciałabym porozmawiać w dzisiejszym odcinku z naszym gościem.



    O bohaterce odcinka:

    Julita Ledzińska - Fotograf, Po 23 latach w bankowości korporacyjnej podjęła decyzję, że na bazie wieloletniej pasji do fotografowania zbuduje swoją firmę. Specjalizuje się w fotografii portretowej, wizerunkowej. Jej głównymi klientkami są kobiety. Od stycznia 2021 realizuje autorski projekt "50 Kobiet po 50tce", który jest połączeniem jej życiowych doświadczeń, pasji, misji oraz biznesu.

    Prezentuje w nich sylwetki kobiet z różnych środowisk. Opisuje historie. Każda z bohaterek tego projektu doświadczyła w życiu czegoś bardzo trudnego. Jednak każda z nich znalazła w sobie odwagę aby szukać dla siebie pomocy i sposobu na wyjście z życiowego impasu. Fotografuje z misją, bo wie, że dobre i pięknie oprawione portrety są i będą ogromną wartością dla jej klientek oraz ich najbliższych przez lata.

    Uwielbia momenty, gdy jej klientki patrząc na siebie mówią: „wiesz ja nie myślałam, że taka też jestem.…. trochę nie dowierzam, że to ja…., że mogę tak dobre wyglądać…że podobam się sobie … ” W takich momentach czuje, że to co robi ma ogromny sens. A to daje jej potężny zastrzyk energii do działania, do dalszego rozwoju."



    Pozostałe odcinki: https://www.srebrnerozmowy.pl
    Strona www Julity Ledzińskiej: http://julitaledzinska.eu/

    • 16 min
    #9 - Kiedy nasi bliscy tracą samodzielność

    #9 - Kiedy nasi bliscy tracą samodzielność

    Polskie społeczeństwo będzie za chwilę jednym z najstarszych na świecie. Radykalnie zwiększy się liczba osób w wieku 80+ (w 2015 stanowili 4,1% populacji, w 2050 10,4%) – proces podwójnego starzenia się populacji. Słabość systemu opieki senioralnej wyrasta na jedno z najważniejszych wyzwań na trzecią dekadę XXI wieku. Doświadczenie izolacji, tak odczuwalne podczas pandemii, dla osób starszych może skutkować istotnym pogorszeniem kondycji psychicznej i fizycznej.




    era długowieczności spędzana godnie
    opieka nad seniorem „idąca w parze” z etapami nasilającej się wraz z wiekiem utraty samodzielności
    opieka optymalnie dopasowana do potrzeb samego seniora, rodziny, społeczeństwa

    - takie procesy społeczne jak: zmiana roli kobiet, ich aktywność zawodowa, postawy i aspiracje, feminizacja starości, ruchy ludnościowe (migracje do metropolii i zagraniczne), coraz większa liczba osób bezdzietnych wchodzących w wiek senioralny powodują, że rodzina przestanie odgrywać wiodącą rolę w zaspokajaniu potrzeb niesprawnych seniorów – zdolności opiekuńcze rodziny się kurczą

    - zmienia się struktura wartości i aspiracji w polskim społeczeństwie oraz intensywność więzi rodzinnych

    - całe pokolenie 70+ które już nie mieszka z dziećmi, mogącymi zapewnić opiekę



    Raport Nowej Przestrzeni Społecznej pokazuje też inne problemy. Respondenci zostali zapytani o największe trudności, z którymi borykały się placówki przed pandemią. Okazało się, że w świetle tych analiz największe problemy nastręczała realizacja usług związanych z życiem mieszkańców poza placówką oraz ich aktywizacja. Chodzi tu o działania dążące do podnoszenia sprawności, usamodzielnienia, kontaktów z otoczeniem czy wreszcie zaspokojenia potrzeb religijnych i kulturalnych – to właśnie te sfery życia mieszkańców najbardziej ucierpiały w dobie koronawirusa.

    Badanie pokazało też niewielkie wykorzystanie technik cyfrowych w badanych placówkach (40% w ogólne z nich nie korzystało), co również może stanowić barierę w kontaktach z otoczeniem, zwłaszcza w czasie pandemii, i czynnik ograniczający jakość życia i wsparcia w ramach tychże instytucji.

    • 18 min
    #8 - Dlaczego warto stale pomagać?

    #8 - Dlaczego warto stale pomagać?

    Dziś będziemy rozmawiać o pomaganiu, ale w kontekście wojny. Są z nami młodzi ludzie, jest też doświadczony żołnierz, który na wojnie był. Będziemy rozmawiać o emocjach, wyzwaniach i odpowiemy sobie na pytanie skąd znaleźć siły na to pomaganie.



    Kontakt do Fundacji Pomocy Ofiarom Kryzysów:

    https://www.fundacjapok.pl
    info@fundacjapok.pl

    +48 531 809 053


    Książka Marcina Szymańskiego
    - https://www.swiatksiazki.pl/na-sprzedanej-wojnie-misja-afganistan-6827697-ksiazka.html

    • 27 min
    #7 - Sieci rodzinne i społeczne - prof. dr hab. Irena E. Kotowska

    #7 - Sieci rodzinne i społeczne - prof. dr hab. Irena E. Kotowska

    Dzisiaj skupimy się wokół tematu rodziny, pokoleń, dialogu pokoleń. A naszym gościem jest prof. dr hab. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej, a także honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk.

    • 16 min
    #6 - Nie jesteśmy kosmitami! - dr Elżbieta Ostrowska

    #6 - Nie jesteśmy kosmitami! - dr Elżbieta Ostrowska

    Tym razem gościem Srebrnych Rozmów jest dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego  Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, czyli kobieta, która zarządza  strukturą ponad 200 tys. członków, a zatem największą w Polsce  organizacją senioralną.

    Jest  nas praktycznie 10 milionów i będzie coraz więcej. Czyli 10 milionów  współobywateli. Jednakże jakby żyjących na przeciwległym do młodych  biegunie. Świat podzielony na MY i ONI powoduje wykluczenie i poczucie  dyskryminacji. Ludzie starsi ze swoim całym doświadczeniem i mądrością  są pomijani, czują się niepotrzebni. – słyszymy od gościa Srebrnych  Rozmów.

    Apel, który wybrzmiewa na końcu odcinka powinien usłyszeć każdy – niezależnie od wieku.

    Zapraszam do wysłuchania tego ważnego odcinka.



    Przydatne linki:

    Strona z podcastami Srebrne Rozmowy oraz spotkaniami Srebrne Debaty - www.srebrnerozmowy.pl

    Strona Akademii Trzeciego Wieku on-line - www.abcsenior.pl

    Strona programu dla pracodawców do zarządzania wiekiem i różnorodnością wiekową w organizacji - www.dialogpokolen.pl

    Strona Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - www.pzerii.org.pl

    • 17 min
    #5 - Role społeczne kobiet - Katarzyna Pawlikowska

    #5 - Role społeczne kobiet - Katarzyna Pawlikowska

    Tym razem na tapet bierzemy role społeczne kobiet w zależności od wieku. Zaprosiłam super gościa - Katarzynę Pawlikowską, właścicielkę agencji komunikacji marketingowej Garden of Words, która napisała też kilka kapitalnych książek, a o Kasi mówi się, że jest kobietolożką - znawczynią od kobiet. 

    • 13 min

Top Podcasts In Society & Culture

Inconceivable Truth
Wavland
This American Life
This American Life
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Soul Boom
Rainn Wilson
Fallen Angels: A Story of California Corruption
iHeartPodcasts
We Can Do Hard Things
Glennon Doyle and Audacy