
29 episodes

Teoretico Łukasz Sakowski
-
- Science
Podcast, w którym w duchu racjonalizmu, empiryzmu i humanizmu rozmawiam z ekspertami na różne tematy dotyczące życia i świata. Strona główna: https://www.totylkoteoria.pl.
Na okładkach odcinków są zwykle zdjęcia moich rozmówców.
-
29. Ściemy wokół suplementów diety. Rozmowa z Anną Wyrwas
Polacy są narodem łykającym suplementy diety na potęgę. W telewizji i radio reklamy takich parafarmaceutyków zajmują często całe pasma. Tymczasem przeciętnemu Europejczykowi większość suplementów jest niepotrzebna. Popyt na tego typu preparaty jest kreowany sztucznie przez influencerki, reklamy, przemysł parafarmaceutyczny i branżę beauty. O tym, które suplementy diety naprawdę warto zażywać, wydając na nie pieniądze, mówi farmaceutka, mgr farm. Anna Wyrwas, autorka profilu „Będąc młodym farmaceutą”.
-
28. Co dzieje się w umyśle osoby zaburzeniem borderline? Część II. Rozmowa z Mileną Karlińską-Nehrebecką
W poprzednim odcinku (27.), będącym pierwszą częścią tej rozmowy, Milena Karlińska-Nehrebecka (psycholog, psychoterapeuta, wykładowca, prezes Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej) opowiadała o objawach zaburzenia osobowości typu borderline, o zachowaniach takich osób i o kryteriach diagnostycznych. W kontynuacji mówi o przyczynach tego zaburzenia, o tym co i jak czują osoby borderline oraz o leczeniu.
-
27. Od wylewnej miłości do wściekłej nienawiści. Na czym polega zaburzenie osobowości borderline? Część I. Rozmowa z Mileną Karlińską-Nehrebecką
W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Mileną Karlińską Nehrebecką, z Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej, na temat granicznego zaburzenia osobowości, czyli zaburzenia borderline. Psycholog i psychoterapeutka opowiada, jak zaburzenie to się objawia, co czują osoby, które je mają, dlaczego zachowują się w tak specyficzny sposób, jakie czynniki predysponują do rozwinięcia się takiej zaburzonej osobowości.
Cały wywiad trwa prawie trzy godziny, został więc podzielony na dwie części, oto pierwsza z nich. -
26. Jak Chiny wpływają na nasze uniwersytety? Rozmowa z Sylwią Czubkowską
Chiny coraz śmielej działają w Europie w różnych sektorach. Chodzi nie tylko o kwestie gospodarcze, strukturalne czy międzynarodowe, ale także o naukę i technologie. Dziennikarka cyfrowo-technologiczna, Sylwia Czubkowska, autorka książki pt. „Chińczycy trzymają nas mocno”, opowiada w dzisiejszym podkaście o problemach związanych ze współpracą między europejskimi uczelniami a Chinami.
-
25. Wiara w teorie spiskowe i narcyzm: jak to się łączy? Rozmowa z Aleksandrą Cichocką
Wiara w teorie spiskowe jest powiązana z cechami narcystycznymi. Badania nad takim związkiem prowadzi prof. Aleksandra Cichocka z University of Kent, którą zaprosiłem do podkastu, aby zapytać, co konkretnie sprawia, że osoby narcystyczne mają predyspozycje do interesowania się teoriami spiskowymi, jaki jest charakter takiej korelacji, jakie inne cechy czy sytuacje wzmagają w ludziach tendencję do zainteresowania spiskami i co można robić, by racjonalniej podchodzić do zagadnienia teorii spiskowych.
-
24. Analiza psychologiczna histrionicznych bohaterek z filmów. Rozmowa z Magdaleną Leszko
W dzisiejszym odcinku z dr Magdaleną Leszko, psychologiem i psychoterapeutką, wykładającą także psychologię na uniwersytetach w Polsce i USA, rozmawiam o histrionicznym zaburzeniu osobowości w filmach. Analizujemy zachowania, motywy i uczucia bohaterek, co do których podejrzewamy, że mają to zaburzenie lub wiemy to z fabuły. Będziemy spoilerować, dlatego przed wysłuchaniem tego odcinka zachęcam do obejrzenia następujących filmów: „Co się przydarzyło Baby Jane”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Blue Jasmine”, „Śniadanie u Tiffany'ego” i ewentualnie także „Kotka na gorącym blaszanym dachu”.