120 episodes

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

Węzeł Przesiadkowy Bartosz Jakubowski

  • Society & Culture

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

  Dzień bez samochodu - i co dalej?

  Dzień bez samochodu - i co dalej?

  To że miasta i niektórzy przewoźnicy kolejowi oferują bezpłatne przejazdy 22 września, w "Dzień bez samochodu", nie jest niczym nowym. Część z organizatorów i operatorów oferuje takie przejazdy tylko właścicielom samochodów. Czy to jest działanie które może przynieść pozytywny - z punktu widzenia zrównoważonego transportu - efekt?  O lepszych i gorszych pomysłach na europejski tydzień zrównoważonego transportu i dzień bez samochodu rozmawiam z Bartoszem Mazurem z Urzędu Miasta w Rybniku.

  • 36 min
  Eksperymentalny urbanizm

  Eksperymentalny urbanizm

  Jak mieszkańcy reagują na proponowane zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym ulic? Dlaczego reagują agresywnie na ograniczenie możliwości parkowania czy zwężanie jezdni? Jakie możliwości daje prototypowanie zmian w przestrzeni? Dlaczego przepisy dot. dróg publicznych słabo nadają się do zarządzania infrastrukturą typowo śródmiejską?  O tym wszystkim opowiedział mi Paweł Jaworski, urbanista który od kilku lat wprowadza prototypy zmian na ulicach w polskich miastach. Część z nich już zadomowiła się na dobre jako docelowe rozwiązanie, a część dopiero zaczyna się "dogadywać" z mieszkańcami.

  • 53 min
  Jak (nie) dowozić uczniów do szkół?

  Jak (nie) dowozić uczniów do szkół?

  Nowy rok szkolny to kolejne odsłony historii o wykluczeniu transportowym. Dodatkowo, tym razem to właśnie teraz, a nie wiosną, wielu przewoźników ograniczyło przewozy lub ich nie wznowiło po wakacjach, a niektórzy wręcz upadli. W skrajnych przypadkach, uczniowie szkół średnich, o tym że nie mają czym dojechać na rozpoczęcie roku, dowiedzieli się... 31 sierpnia wieczorem.  Coroczne problemy z dojazdem na lekcje to też dobra okazja żeby pochylić się nad różnymi metodami na przewozy szkolne. Co do zasady "otwieranie gimbusów" jest dobrą metodą. W sytuacji pogłębiającego się kryzysu transportu publicznego oznacza to czasem swoistą "klęskę urodzaju". Czasem też się zdarza że wprowadzenie nowej oferty, zorganizowanej przez samorząd, również staje się problemem dla najmłodszych uczniów. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek?  W dzisiejszym odcinku odnoszę się do następujących publikacji:
  Autobusu do szkoły nie będzie. Z tras wycofał się nagle wojewódzki przewoźnik
  Młodzież nie ma czym dojechać do szkoły
  Protest mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka. „Zostaliśmy odcięci od świata” (fragment tego nagrania został wykorzystany w audycji)
  Komplikacje z dowozem dzieci do szkoły w Kowarach
  Ci licealiści marzą o prawie jazdy i samochodzie  Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

  • 24 min
  Pocztówka z podróży - Genewa

  Pocztówka z podróży - Genewa

  Po dłuższej przerwie wracam z "pocztówką z podróży". Tym razem wybrałem się w podróż do Genewy. Szwajcaria uchodzi za ideał jeżeli chodzi o transport kolejowy oraz o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jest to oczywiście prawda, choć również i od nas Szwajcarzy mogliby przejąć kilka dobrych praktyk.  O tym jak czasem można przyjść na stację z której nic nie kursuje, o spokoju na drogach i o tym jak integruje się transport publiczny na pograniczu dwóch krajów - to znajdziecie w tym odcinku.

  • 21 min
  Nowa strategia lotnicza

  Nowa strategia lotnicza

  Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji społecznych projekt polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. O tym co niesie ze sobą ten dokument, rozmawiam z Krzysztofem Logą-Sowińskim z portalu pasażer.com, który niedawno zwracał uwagę na niską jakość prognoz, na których się on opiera.  Oprócz tego, rozmawiamy o tym co planowana zmiana, polegająca na komercjalizacji Polskich Portów Lotniczych i przekazaniu ich spółce CPK, przyniesie polskiemu rynkowi lotniczemu.

  • 33 min
  Podział województwa mazowieckiego

  Podział województwa mazowieckiego

  Podział województwa mazowieckiego to sprawa która budzi duże emocje. Do realizacji tego postulatu jeszcze daleka droga, jednak jednym z ważniejszych pytań jakie pojawiają się przy tej okazji brzmi: co stanie się z transportem publicznym? Czy dodatkowa granica województwa nie będzie stanowić bariery w przemieszczaniu się? Co z Kolejami Mazowieckimi? Czy nowe województwo będzie stać na organizację transportu publicznego?  Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć z doktorem Łukaszem Zaborowskim, ekspertem Instytutu Sobieskiego (którego tekst na portalu Klubu Jagiellońskiego był przyczynkiem do nagrania tego odcinka oraz z doskonale wam znanym Karolem Trammerem ("Z biegiem szyn").

  • 46 min

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To