
148 episodes

WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy: Finanse osobiste | Zarabianie | Inwestowanie | Przedsiębiorczość Michał Szafrański
-
- Business
-
-
4.8 • 26 Ratings
-
W podcaście 'Więcej niż oszczędzanie pieniędzy' przedstawiam konkretne i sprawdzone sposoby pomnażania oszczędności, opowiadam jak rozsądnie wydawać pieniądze i jak odważnie realizować swoje pasje i marzenia. Jeśli tylko szukasz odrobiny stabilizacji finansowej (i nie tylko) w swoim życiu, to ten podcast jest dla Ciebie... Michał Szafrański rozpoczął podcastowanie jako rozszerzenie formuły jego poczytnego bloga 'Jak oszczędzać pieniądze' - https://jakoszczedzacpieniadze.pl. Swoimi przystępnie pisanymi poradami dotyczącymi finansów domowych i kreatywnego oszczędzania, zjednał sobie tysiące czytelników. Jego wyczerpujące i pełne konkretnych liczb artykuły, udowadniają, że oszczędzanie i pomnażanie oszczędności nie jest takie trudne i w połączeniu z umiejętnie stawianymi celami, pozwala wieść dostatnie życie. Oszczędzanie, inwestowanie, budżet domowy, finanse osobiste, życie bez długów, mądre wydawanie pieniędzy, zarabianie na swojej pasji, wolność finansowa i dążenie do bycia dobrym człowiekiem - to wszystko jest przedmiotem podcastu Michała. Miłego słuchania!
-
WNOP 148: Długa droga z karetki do… inwestowania - historia ratownika medycznego
Dziś historia Irka - ratownika medycznego i jednocześnie człowieka biznesu szukającego optymalnego - dla siebie - sposobu inwestowania.
To ostatnie już case study z absolwentami szkolenia "Atlas Pasywnego Inwestora". Dziś rozmawiamy z Ireneuszem Madeją, który od 16 lat pracuje w systemie państwowego ratownictwa medycznego, a od kilku lat łączy tę profesję z prowadzeniem firmy (a w zasadzie kilku).
Irek przeszedł długą drogę. Karetka → własna firma → zbudowanie poduszki finansowej → inwestowanie przez IKE i IKZE → metale szlachetne → wyjście z inwestycjami za granicę dzięki Finax → inwestycje w spółki dywidendowe na GPW → inwestycje w nieruchomości → samodzielne pasywne inwestowanie poprzez ETF-y. Dzisiaj opowiada, czego się nauczył po drodze... -
WNOP 147: Jak inflacja zmusiła Olę do pasywnego (i leniwego) inwestowania
Dzisiaj rozmowa z Olą, której marzyła się kariera w wojsku… a ostatecznie buduje swój portfel inwestycyjny dzięki nadwyżkom generowanym w branży IT.
Myślę, że mottem przewodnim dzisiejszego podcastu może być powiedzenie: że „granie na giełdzie jest jak całowanie lwa w tylną część ciała - duże ryzyko i wątpliwa przyjemność”. To cytat ze szkolenia giełdowego, które dawno temu przeszła Aleksandra Budziszewska - nasz dzisiejszy gość.
Jak sama zdradziła tamto szkolenie w zasadzie zraziło ją do inwestowania.
Podejście Oli odmieniła dopiero rosnąca inflacja, realne poczucie utraty wartości zgromadzonych oszczędności oraz… szkolenie „Atlas Pasywnego Inwestora”, które pomogło jej opracować dosyć leniwy i pasywny portfel – dobrze dopasowany do preferencji Oli.
Dzisiaj usłyszycie też dużo o „glide path” - po polsku - ścieżce schodzenia, czyli scenariuszu przestawiania portfela inwestycyjnego z fazy akumulacji majątku - na fazę konsumpcji, czyli inaczej mówiąc - wypłacania sobie z niego pieniędzy w celu finansowania życia.
Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy. -
WNOP 146: Proste inwestowanie pasywne eksperta od Excela
Dzisiaj case study specjalisty od Excela. To fajny przykład na to, jak - będąc ekspertem w swojej dziedzinie - można to przekuć na biznes zarabiający rozsądne pieniądze i dzięki temu stopniowo budować majątek, który można inwestować na rynku kapitałowym.
Historia Michała Kowalczyka, to przykład podobny do mojej "kariery online" – z tym, że na sterydach. Dzięki internetowi i możliwościom, jakie dają media społecznościowe, Michał bardzo szybko zaczął komercjalizować swoją działalność szkoleniową znacząco skracając swoją drogę do wolności finansowej.
Ze swojej umiejętności - jaką jest biegła obsługa Excela - uczynił swoją pracę. Zamiast trzymać wiedzę dla siebie - oferuje ją w ramach szkoleń. I zarabia na nich na tyle dużo, że od dłuższego czasu zastanawiał się jak mądrze inwestować nadwyżki finansowe, aby stopniowo to właśnie gromadzony kapitał w coraz większym stopniu finansował życie jego rodziny.
Zapraszam serdecznie do wysłuchania naszej rozmowy. -
WNOP 145: Poduszka finansowa + dwa ETFy = emerytura przed 50-tką
Wysoka stopa oszczędności i systematyczne inwestowanie nadwyżek przez kilkanaście lat = przepis na wcześniejszą emeryturę (i ew. pracę jako hobby). Taki prosty plan ma właśnie Mateusz pracujący w branży IT.
Dzisiaj druga z cyklu pięciu rozmów o inwestowaniu z absolwentami szkolenia „Atlas Pasywnego Inwestora”. Te rozmowy to case study, w których poznajemy kontekst i decyzje inwestycyjne konkretnych osób. Ale to nie są znane osoby. To nie są autorytety w dziedzinie inwestowania. To zwykłe osoby takie jak każdy z nas.
Wierzę, że poznając przemyślenia innych - podobnych do nas, na podobnym poziomie zaawansowania, w podobnej sytuacji finansowej - możemy czerpać z ich doświadczeń. Oczywiście krytycznie. Słuchać ich, ale i filtrować to co mówią. Decydować co nam pasuje, a co nie. Co nas intryguje albo co zastanawia. Takie rozmowy to próba stawiania pytania "czy na pewno wszystko w tym moim podejściu dobrze sobie poukładałem?".
Dzisiaj naszym gościem jest Mateusz Cisowski. Zapraszam serdecznie do wysłuchania rozmowy... -
WNOP 144: Czego o inwestowaniu uczy nas wojna w Ukrainie?
Home bias - to nadmierne preferowanie inwestowania swoim kraju. Jak bardzo to ryzykowne - pokazuje właśnie wojna w Ukrainie i przykłady Ukraińców tracących swoje majątki. Jaką naukę możemy z tego wyciągnąć?
857 dni - tyle dokładnie minęło od publikacji ostatniego odcinku podcastu. Dziś jednak powracam z inauguracją 5-odcinkowego cyklu rozmów o pasywnym inwestowaniu z absolwentami szkolenia "Atlas Pasywnego Inwestora". Poznacie pięć osób, pięć unikalnych historii i pięć różnych dróg do budowy własnych, indywidualnych strategii inwestycyjnych opartych na ETF-ach. Zobaczycie, w jaki sposób dotychczasowe doświadczenia i preferencje rzutują na konstrukcję portfeli inwestycyjnych i jak ogromną rolę odgrywają w tym nasze emocje. Zaczynamy od trudnej i ważnej rozmowy...
Co byście czuli, gdybyście nie mogli przelać ani wypłacić z konta bankowego zgromadzonych tam walut obcych? Jak takie doświadczenie wpłynęłoby na Wasze podejście do inwestowania i przechowywania pieniędzy w swoim kraju? Przemyśleniami na ten temat dzieli się z nami Anna Avdiushchenko - imigrantka z Ukrainy mieszkająca aktualnie w Polsce.
Perspektywa Anny jest wyjątkowa i wiele można wyciągnąć dla siebie z tej rozmowy. I tego właśnie Wam życzę. Zachęcam mocno do wysłuchania... -
WNOP 143: Robo-doradca Finax i pasywne inwestowanie w pytaniach i odpowiedziach – Przemek Barankiewicz
Jak inwestować pasywnie w zdywersyfikowany portfel ETF-ów? Dlaczego warto zautomatyzować ten proces? Jak minimalizować wpływ emocji? Podpowiadamy. Dzisiejszy podcast jest tak naprawdę kontynuacją mini-cyklu artykułów, w których przedstawiałem inwestycyjne alternatywy dla lokat bankowych. Odpowiada także na większość pytań, które zadaliście pod artykułem dotyczącym Promocji Finax dla #KFN i Czytelników bloga. Oczywiście żadna forma inwestowania nie […]
Customer Reviews
Polecam
Jeden z moich ulubionych podcastów. Polecam. Pozdrowienia dla prowadzącego.
Troche odkleil sie od rzeczywistosci
Sledzilem bloga Michala od poczatku. Zaczynal od fajnej transparentnosci i naprawde wartosciowego contentu. Aktualnie widze ze bardziej odkleil sie od rzeczywistosci mowiac ze zarobkami przewyzsza przecietnego czytelnika. Wydaje mi sie ze wybrandowal sie na transparentnosci a teraz wydaje sie bardzo arogancki w stosunku do swoich sluchaczy/czytelnikow.
Niezła dawka wiedzy!:)
Świetna inicjatywa, szczere opinie, miła atmosfera (czasem wręcz rodzinna!;)), ciekawi goście, mnóstwo tematów bezpośrednio dotyczących naszego życia z garścią pomocnych rad z najwyższej półki - szczerze polecam i dziękuje autorowi za włożoną energię!:)