55 episodes

To jest podcast Zdrowa Głowa, w którym usłyszycie pogadanki i rozmowy dotyczące psychoterapii, zdrowia psychicznego i psychologii. Znajdziecie tu spotkania z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów, a także rozmowy o filmie, sztuce, bieżących wydarzeniach, a wszystko po to, żeby słać w eter rzetelne informacje o zdrowiu psychicznym i psychologicznym funkcjonowaniu nas w świecie pełnym ludzi. Niech niosą się dźwięki po słuchawkach, słowa wprost do uszu i niech czerpią z tego nasze myśli i emocje! Usłyszmy się w tym podcaście - to dobrze robi dla zdrowia głowy.

Więcej na www.zdrowaglowa.pl.

Zdrowa Głowa Zdrowa Głowa

  • Health & Fitness
  • 5.0 • 1 Rating

To jest podcast Zdrowa Głowa, w którym usłyszycie pogadanki i rozmowy dotyczące psychoterapii, zdrowia psychicznego i psychologii. Znajdziecie tu spotkania z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów, a także rozmowy o filmie, sztuce, bieżących wydarzeniach, a wszystko po to, żeby słać w eter rzetelne informacje o zdrowiu psychicznym i psychologicznym funkcjonowaniu nas w świecie pełnym ludzi. Niech niosą się dźwięki po słuchawkach, słowa wprost do uszu i niech czerpią z tego nasze myśli i emocje! Usłyszmy się w tym podcaście - to dobrze robi dla zdrowia głowy.

Więcej na www.zdrowaglowa.pl.

  Internecie, powiedz przecie… O nierealistycznych standardach i ich wpływie na naszą samoocenę. Feat Joanna Flis

  Internecie, powiedz przecie… O nierealistycznych standardach i ich wpływie na naszą samoocenę. Feat Joanna Flis

  Kiedy nagrywałam z dzisiejszą gościnią ten podcast, zdałam sobie poniekąd sprawę z tego, że istnieją dwa światy: realny i wirtualny. Nie będę przepychać się, który z nich jest lepszy, a który gorszy, oba istnieją i mają swoją specyfikę. Gdzie realizujemy się bardziej, który z tych światów jest tym, w którym jesteśmy obecni więcej? Pewnie każdy z nas na to pytanie odpowie, wskazując odmienne proporcje. Problemowe zaczyna być jednak to, kiedy tracimy wewnątrzsterowność w decydowaniu, w którym świecie chcemy być. Problematyczne jest również to, że świat wirtualny zrzuca na nas dużo więcej informacji i nierealistycznych standardów, niż jesteśmy w stanie przetworzyć.

  Standardy pokazywane w Internecie - realistyczne czy nie? Filtry, edycje, wizerunki przedstawiane w mediach - w jaki sposób wpływają na nasz obraz siebie? Jak sobie z tym radzić? Czy możliwe jest oddzielenie tego co realne od tego, co idealne w potoku napływających zdjęć, wideo i relacji? Porównujemy swoje kulisy z cudzą sceną, a to działa na nas obniżeniem nastroju, pogorszeniem dobrostanu, tworzeniem w głowie nierealistycznych standardów. Jak żyć? O tym właśnie w tym odcinku podcastu Joanna Gutral rozmawia z Joanną Flis - psycholożką, psychoterapeutką, trenerką.

  To trzeci i ostatni podcast, który realizujemy pod patronatem Remington - marki produktów do stylizacji włosów i brody. Oprócz serii podcastów w ramach akcji #BądźSobąPoSwojemu firma ufundowała 50 bezpłatnych 50-minutowych konsultacji z psycholożkami i psychoterapeutkami. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów i realizacji konsultacji znajdziecie na naszym blogu www.zdrowaglowa.pl

  • 42 min
  „Chłopaki nie płaczą” – nie płaczą czy nie chcą tego okazywać? Feat. Przemek Mućko

  „Chłopaki nie płaczą” – nie płaczą czy nie chcą tego okazywać? Feat. Przemek Mućko

  „Chłopaki nie płaczą” — nie płaczą czy nie chcą tego okazywać? A może do ich społecznej roli nie pasują wzruszenia, smutki i niepowodzenia? Jak się odnaleźć w świecie, w którym od mężczyzny za wszelką cenę wymaga się siły, sukcesów i niezależności? Jak budować swój dobrostan i skąd brać odwagę, by pomimo społecznych wizerunków i uprzedzeń, wyrażać siebie? Co może zrobić młody mężczyzna, by budować poczucie własnej wartości w oderwaniu od stereotypów płci? Bo to jest tak: mamy w głowie różne głosy, narracje, które traktują nas w specyficzny sposób. Niektóre postrzegają nas jako całość, która oscyluje na dwóch tylko wymiarach - dobry_a i zły_a. Jeden głos przemawia krytycznie i oskarżycielsko, inny powątpiewa w nasze wątpliwości. Ale są też takie głosy, które widzą nas w kawałkach, jak witraż, w którym jest wiele kolorowych szkiełek - niektóre piękne i wypolerowane, inne porysowane i nieco wyszczerbione. Dzięki patrzeniu przez witraż nadal widzę obraz, a szkiełka połamane… można wymienić, gdy będziemy tego chcieli i potrzebowali. Bo mamy pewne myśli, cechy, stany, ale nie oznacza to, że nimi jesteśmy. Brzmi enigmatycznie? Rozwinięcie w tym odcinku podcastu, do którego Joanna Gutral zaprosiła Przemka Mućko, psychologa i psychoterapeutę. I zahaczyliśmy o męską perspektywę samooceny, roli stereotypów i znaczenia słów “chłopaki nie płaczą”. U nas chłopaki płaczą, a samoocena bywa zmienna, byle była bliska temu, co rzeczywiste. No, to właśnie o tym będzie ten podcast.

  To drugi odcinek realizowany we współpracy z Remington - marką produktów do stylizacji włosów i brody. A ludzie stojący za Remingtonem, oprócz serii podcastów w ramach akcji #BądźSobąPoSwojemu, ufundowali również darmowe konsultacje z psycholożkami i psychoterapeutkami. Aż 50 konsultacji, które są realizowane w tym miesiącu, dedykowane są młodzieży i młodym dorosłym - o szczegółach przeczytacie na naszym blogu www.zdrowaglowa.pl.

  A o wrażeniach, przemyśleniach i odbiorze odcinka chętnie podyskutujemy pod tym postem. Buziaki!

  • 41 min
  Być sobą po swojemu – moja droga do Ja. feat. Ania Kęska (Aniamaluje)

  Być sobą po swojemu – moja droga do Ja. feat. Ania Kęska (Aniamaluje)

  Podcast zmalowany z @aniamaluje. Podcast ważny, bo opowiada o stawaniu się sobą i byciu po swojej stronie. Co nie zawsze jest łatwe. Bo każdy z nas ma swoją perspektywę Ja, a zewsząd zdarzyć mogą się osoby, które będą uważać, że o tym co dobre i właściwe dla nas, wiedzą dużo lepiej od nas samych.

  Z Anią miałam tak - trzy razy przynajmniej odobserwowywałam i obserwowałam od nowa na Instagramie. Dlaczego? Bo jest bezkompromisowa w swoim działaniu, często też wypowiedziach. I wracałam, bo imponowało mi, jak bardzo blisko samej siebie jest. Jako obserwatorka podziwiam upór, konsekwencję i wiarę w swoje działania, a także autentyczność, z jaką pokazuje siebie. I wtedy pomyślałam sobie, jakie to trudne nie ulegać etykietom i próbom wpływu. Postanowiłam zaprosić Anię do rozmowy - o byciu sobą po swojemu, wszystkich cieniach i blaskach, które się z tym wiążą. Co nam z tego wyszło? Sprawdźcie sami!

  Ten podcast rozpoczyna akcję, którą realizujemy we współpracy z Remington - marką produktów do stylizacji włosów i brody. W ramach tej akcji stylizować nie będziemy nic, poza przekonywaniem, że bycie sobą po swojemu, to korzystny dla zdrowia psychicznego styl. O trudnościach w jego kreowaniu i podtrzymywaniu porozmawiamy w serii trzech podcastów. Po każdym odcinku uruchamiamy zapisy na darmowe, 50-minutowe konsultacje z psycholożkami i psychoterapeutkami, których Remington ufundował aż 50! Konsultacje dedykowane są młodzieży i młodym dorosłym, a wszelkie szczegóły dotyczące zapisów znajdziecie na blogu www.zdrowaglowa.pl. Akcja będzie realizowana przez trzy tygodnie listopada. Korzystajcie śmiało! A po odsłuchaniu podcastu zapraszamy, as always, do dyskusji pod postem ;)

  • 42 min
  Histrioniczne zaburzenie osobowości

  Histrioniczne zaburzenie osobowości

  Teatralność, uwodzicielskość, koncentracja na wyglądzie zewnętrznym, mało autentycznie wyglądająca emocjonalność oraz ogromna potrzeba atencji – to wszystko cechy, które mogą charakteryzować osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości. W tym odcinku psychoterapeutka Joanna Gruhn-Devantier z Domu Rozwoju opowie Wam o tym, czy to, że lubimy być w centrum uwagi, słyszeć komplementy i flirtować to już oznaki zaburzenia osobowości oraz gdzie przebiega granica pomiędzy zwyczajnymi, a czasem nawet pożądanymi cechami ludzkiej osobowości, a zaburzeniem psychicznym, wymagającym profesjonalnej pomocy.

  Jak zwykle sięgniemy do filmów i seriali, próbując znaleźć przykłady fikcyjnych postaci, które można by w taki sposób zdiagnozować (mały spoiler – fani The Office znajdą tutaj coś dla siebie). Dowiecie się też na czym dokładnie polega histrioniczne zaburzenie osobowości oraz jakie mogą być przyczyny jego powstawania.

  • 35 min
  Piąty jeździec apokalipsy – DEZINFORMACJA. O krytycznym myśleniu. Feat. dr A. Kołodziej

  Piąty jeździec apokalipsy – DEZINFORMACJA. O krytycznym myśleniu. Feat. dr A. Kołodziej

  Tego odcinka NAPRAWDĘ potrzebujesz! Ty osobiście i świat w ogóle. Długo czekałam na ten odcinek i powiem Wam, że jestem wyjątkowo ciekawa Waszego odbioru! Dlaczego?

  Nie jest to treść typowo psychoedukacyjna. Ale niesie ze sobą olbrzymią wartość, bo pozwala zrozumieć, czym jest nauka, jak funkcjonuje, dlaczego ważna jest w niej precyzja, czym jest impact factor, czy kryzys replikacyjny. I możesz sobie pomyśleć, że c’mon, dawać mi tu psychoedukację o zaburzeniach i sposobach na dobrostan, ale… tu zyskasz dużo więcej.

  W tym odcinku próbujemy dać Ci narzędzia, które pozwolą oddzielić ziarna od plew.

  Bardzo modne stało się nadużywanie słów “amerykańscy naukowcy” i “potwierdzone w badaniach”. Łatwo jest rzucić takie hasło i w nie uwierzyć. Kto sprawdza, kim są mityczni amerykańscy naukowcy, jak zostały wykonane badania oraz gdzie zostały opublikowane? Czym różni się publikacja naukowa od artykułu na blogu? Dlaczego sprawdzanie treści jest trudne, czasochłonne, a etyka popularyzatora i badacza ma szansę uratować świat? Bo piątym, pędzącym w pełnym galopie jeźdźcem apokalipsy jest dezinformacja.

  Masz pełne prawo nie wiedzieć jak sprawdzać czasopisma, rzetelność badań i źródeł. Tu dajemy Ci godzinny know-how, który krok po kroku podpowie Ci, jak to zrobić. Po co? Abyś nie dał_a się zwieść na manowce “amerykańskim naukowcom” i fake newsom. Abyś umiał_a w świecie informacyjnego, często nieprecyzyjnego i fałszywego szumu rozpoznać właściwe tony. Chwytaj te narzędzia i działaj, zapodaj innym, którzy tego potrzebują (a uwierzcie mi, potrzebują).

  A w dodatku miałam okazję porozmawiać z moją bestie dr Aleksandrą Kołodziej, co było super przyjemne, bo zamiast pitolić o tym godzinami przez telefon, możecie posłuchać tego i Wy. Wszyscy, którzy macie lub będziecie mieć zajęcia z dr Olą - szczęściarze!

  • 1 hr 5 min
  CBD – hit czy kit? Wyjaśniamy! Rozmowa z Alicją Binkowską

  CBD – hit czy kit? Wyjaśniamy! Rozmowa z Alicją Binkowską

  Pierwszy raz zachęty do stosowania CBD wpadły do nas chyba ze 2 lata temu. Spróbowałyśmy i nic. Wtedy właśnie zaczęłyśmy śledzić, o co w tym CBD chodzi. Miałyśmy niesamowite szczęście i przywilej, że człowiek-wiedza, przewodnicząca WeedTeam na Uniwersytecie SWPS, badaczka i naukowczyni w tym temacie, Alicja Binkowska odbiera telefony i daje wciągnąć się w długie, obfite dyskursy na temat badań, metodologii i działania CBD - postanowiłyśmy te rozmowy dla Was zebrać, złożyć w podcast i upublicznić.

  W międzyczasie zgłaszało się do nas dużo osób i firm, chcących nawiązać współpracę. Nic dziwnego, CBD może liczyć tylko na reklamy w social mediach, zatem ofert było sporo. Wszystkim przedstawiałyśmy jedną i tę samą propozycję: mówimy szczerze, jasno i otwarcie o tym, co pokazują badania. Rozróżniamy wątpliwości metodologiczne od chwytów marketingowych, mówimy o tym, co badania dotychczas potwierdziły, a co do czego wyniki są niejasne, jakie badania zostały już przeprowadzone na ludziach, a które efekty zaobserwowano dopiero w badaniach na komórkach?

  I zgodził się jeden śmiałek: Kanaste! Dzięki ich patronatowi nagrałyśmy ten odcinek, który jest pigułką wiedzy na temat CBD. Nie ma Was zachęcić, ani zniechęcić. Przedstawiamy badania, fakty, wątpliwości z bardzo interesującego, wartego uważnego śledzenia wątku, jakim jest wykorzystywanie CBD w obszarze zdrowia psychicznego i dobrostanu. Brawa dla Kanaste za odwagę, bo szczerze mówiąc ani ja, ani Alicja, nie spodziewałyśmy się, że znajdzie się taki śmiałek, a jednak… uszanowanka Kanaste!

  Dla tych, którzy chcą spróbować: Kanaste na hasło zdrowaglowa20 daje Wam -20% zniżki na zamówienie. Dodatkowo, na ich stronie przeczytacie o tym, jak uzyskać zwrot, nawet za pierwsze zamówienie, jeżeli nie będziecie zadowoleni z użytkowania produktu. Fair? Myślimy, że bardzo tak.
  Dajcie koniecznie znaka, o wrażeniach z odcinka, wszak wiecie, że lubimy

  • 41 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Health & Fitness

Scicomm Media
Jay Shetty
Rob Dial and Kast Media
Lewis Howes
Aubrey Gordon & Michael Hobbes
Dr. Mark Hyman

You Might Also Like

Marta Niedzwiecka
Uniwersytet SWPS
Mirosław Brejwo
Karolina Sobanska
Tu Okuniewska
Tu Okuniewska