111 episodes

Porozmawiajmy o kinie.

Pełna Sala Pełna Sala

    • TV & Film

Porozmawiajmy o kinie.

    Eureka, reż. Lisandro Alonso

    Eureka, reż. Lisandro Alonso

    /*! elementor - v3.16.0 - 17-10-2023 */

    .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#69727d;border:3px solid;background-color:transparent}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap{margin-top:8px}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap-letter{width:1em;height:1em}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap{float:left;text-align:center;line-height:1;font-size:50px}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap-letter{display:inline-block} PODCAST PEŁNEJ SALI – EUREKA Nieczęsto realizujemy odcinki naszego podcastu, ale dziś mamy dla was wyjątek – nasi redaktorzy Julia Palmowska i Michał Konarski rozmawiają o Eurece w reżyserii Lisandro Alonso.Już wokół naszego DKFu w Kinotece zgodnie uznaliśmy, że to film o którym łatwiej się mówi niż pisze. W związku z tym, zapraszamy do wysłuchania recenzji w wersji audio. W odcinku posłuchacie m.in. o wcześniejszej twórczości argentyńskiego reżysera, specyfice i problemach slow cinema, rozliczeniach z kolonializmem, a przede wszystkim o samym filmie. Czemu Alonso pracował nad tym projektem aż 9 lat? Co w jego kinie robi Viggo Mortensen? Czym jest tajemniczy ptak, łączący trzy opowieści w „Eurece”? Zapraszamy do słuchania! Film miał swoją premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, a już niedługo będzie go można oglądać w polskich kinach podczas Nowe Horyzonty tourneé.Na naszych łamach możecie przeczytać też wywiad Julii Palmowskiej z reżyserem, przeprowadzony podczas zeszłorocznej edycji mBank Nowe Horyzonty: [LINK DO WYWIADU].

    • 42 min
    Wokół wystawy Kino Polonia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej – podcast

    Wokół wystawy Kino Polonia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej – podcast

    Niedawno rozmawialiśmy z kuratorem wystawy Kino Polonia – Piotrem Kuleszą, która już jutro otwiera się w łódzkim NCKF-ie. W wywiadzie zdradził nam, że inspirowali się różnymi analogicznymi instytucjami w Europie i na świecie. W związku z tym nasz redaktor Tomasz Poborca zaprosił do rozmowy Adama Krośnickiego-Midonia z Godardowskich Igraszek i wujków Apichatponga Weerasethakula oraz Michała Wasilewskiego z Nagród Filmowych TV, żeby porozmawiać na temat różnych metodologii tworzenia wystaw i muzeów o kinie, o filmie i odmiennych podejść do widza tego rodzaju ekspozycji. Jeden z nich opowiedział nam o Deutsche Kinemathek w Berlinie, drugi o Eye Filmmuseum w Amsterdamie. Zapraszamy do odsłuchu!

    • 33 min
    Pięć Smaków 2022

    Pięć Smaków 2022

    Niespodziewany powrót Cinema Post Cast. Adrian, Grzegorz i Krystian postanowili chwycić za mikrofony po bardzo długiej przerwie, żeby podzielić się wrażeniami z tegorocznej edycji Festiwalu Pięć Smaków. Jak wypadła retrospektywa Edwarda Yanga? Czy oglądanie festiwali w wersji online ma sens? Czy sekcja Japan Feel Good rzeczywiście poprawia humor? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszycie odtwarzając niniejszy podcast.





    Spis treści:– 0:00 Intro i powitanie (spojrzenie wstecz); – 6:10 Co się z nami działo w trakcie pandemii (detoks filmoholików); – 14:43 Pięć Smaków – festiwal teraz, kiedyś i pomiędzy (festiwale online jako linia graniczna);– 26:08 Kontynuacja wcześniejszych rozważań z większym naciskiem na stronę organizacyjną (plus oda do wspólnego wyjścia na piwo);– 31:57 Co myślimy o programie? (1000 lat czekania na retrospektywę Yanga);– 37:25 Edward Yang (Czekanie się opłaca?);– 54:41 Ulubione filmy (w kolejności dowolnej):– 54:50 Za szybcy, za czuli;– 1:01:11 Infernal Affairs;– 05:04 PTU (Johnnie To!);– 1:10:19 Wąska droga;– 1:12:37 Posłaniec z chmur;– 1:15:00 Inwazja barbarzyńców (+ porównanie z Niech żyje Leonora!); – 1:19:25 Ito;– 1:23:00 Japan Feel Good (przekrojowo o sekcji);– 1:35:45 Podsumowanie 16 edycji Pięciu Smaków;– 1:46:05 Pożegnanie z CPC.

    • 1 hr 49 min
    Cinema Post Cast #74: Podsumowanie roku 2019 [PODCAST]

    Cinema Post Cast #74: Podsumowanie roku 2019 [PODCAST]

    Zapraszamy do odsłuchu nowego odcinka naszego podcastu – Cinema Post Cast, w którym Adrian i Grzegorz skrupulatnie podsumowują miniony 2019 rok, omawiając najważniejsze filmy. Jako, że okazał się to wyjątkowo owocny czas dla kinematografii, zdecydowanie było o czym dyskutować. Przed Wami aż 3 godziny intensywnej rozmowy.







    1. Jak to u nas w życiu – 2:45







    2. Statystyki oglądania w 2019 – 11:44







    3. Próba charakterystyki roku – 14:11







    4. Filmy krótkometrażowe – 19:28 a) „Ruchy” b) „Jak Fernando Pessoa uratował Portugalię” c) „Drapieżnik” d) „Anima”







    5. Dokumenty – 25:55 a) „Leaving Neverland” b) „Tylko nie mów nikomu” c) „I młodzi pozostaną” d) „Apollo 11” e) „Agnes wg. Varda” f) „Free Solo” vs. „The Dawn Wall”







    6. Filmy „rodzinne” – 49:19 a) „Wszyscy wiedzą| b) „Nie ma nas w domu” c) „Supernova” d) „Grzeczni chłopcy” e) „Na noże” f) „Koko-Di-Koko-Da g) „Królowa Kier” h) „Córka trenera” i) „Historia małżeńska”







    7. Kino historyczno-społeczne 1:18:15 a) „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” b) „Schyłek dnia” c) „Malowany ptak” vs. „Złota rękawiczka” (pojedynek o tytuł najbrutalniejszego filmu roku) d) „Faworyta” e) „Kafarnaum” f) „Pan T.” g) „Synonimy” h) „Dzięki Bogu”







    8. Filmy o młodych ludziach 1:45:41 a) „Winona” b) „Sztuczne tatuaże” c) „Jutro, albo pojutrze” feat. „Mid 90’s” d) „Zgubiłam swoje ciało” e) „Meduza”







    9. Filmy akcji 1:58:18 a) „Pan Long” b) „John Wick 3” c) „Rambo V – Ostatnia krew” d) „Diablo – wyścig o wszystko”







    10. Fantasy/horror/thriller 2:04:51 a) „Lighthouse” vs. „To my” b) „Midsommar” c) „To – Rozdział 2′ d) „Doktor sen” e) „The Forest of Love”







    11. Hiciory (nawet jeżeli festiwalowe) 2:26:15 a) „Avengers – Koniec Gry” vs. „Gwiezdne Wojny – Skywalker. Odrodzenie” b) Irlandczyk c) „Pewnego razu w… Hollywood” d) „Długa podróż dnia ku nocy” e) „Parasite” f) „Joker” g) „Ad Astra” h) „Portret kobiety w ogniu”







    12. Oczekiwania na następny rok. 3:00:00

    • 3 hrs 5 min
    Festiwale 2019 – podsumowanie [PODCAST]

    Festiwale 2019 – podsumowanie [PODCAST]

    Plotki o śmierci Cinema Post Castu okazały się przedwczesne, a podsumowania roku to idealny pretekst do reaktywacji. W dzisiejszym odcinku Adrian i Grzegorz wspominają i omawiają zeszłoroczne festiwale filmowe, w których brali udział. A Wam która filmowa impreza podobała się najbardziej?



    Spis treści:



    0:00 Introdukcja + powitanie



    1:30 Uzasadnienie/Zapowiedź/Dobór festiwali



    5:56 Ulubione festiwale vs. Festiwalowe znudzenie (Zaczyna się marudzienie Adriana)



    6:38 16 Święto Niemego Kina & 69 Berlinale



    14:00 5 Warsaw Korean Film Festival



    18:50 Off Camera 22:39 (nie było nas na…) Camerimage/Cinergia/Transatlantyk/Splat!FilmFest/Wiosna Filmów (…a szkoda)

    29:19 Jeszcze szczypta Berlina



    32:14 19 Nowe Horyzonty



    55:38 35 Warszawski Festiwal Filmowy



    1:05:56 13 Pięć Smaków



    1:23:55 Oczekiwania w festiwalowym roku 2020

    • 1 hr 33 min
    35. Warszawski Festiwal Filmowy – omówienie programu [PODCAST]

    35. Warszawski Festiwal Filmowy – omówienie programu [PODCAST]

    Już jutro rozpoczyna się 35. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jeśli nadal nie wiecie na co się wybrać, z pomocą przychodzi Cinema Post Cast. Opowiadamy co sądzimy o tegorocznym repertuarze oraz  spośród bogatego programu wybieramy najciekawiej zapowiadające się dla nas tytuły. Zapraszamy do odsłuchu.

    • 38 min

Top Podcasts In TV & Film

The Elementary Podcast – QuadrupleZ
Between the Lines Studios
My Hero Academia: Afterwatch
Fictional Characters
Film Theory
The Film Theorists
Story Time Animated
Story Time Animated
Films To Be Buried With with Brett Goldstein
Big Money Players Network and iHeartPodcasts
The Sympathizer Podcast
HBO