51 episodes

Historie o ludziach, symbolach, miejscach i wydarzeniach, które kształtowały losy osób LGBT+.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Queerstorie - podcast o historii osób LGBT‪+‬ Queerstorie

    • History

Historie o ludziach, symbolach, miejscach i wydarzeniach, które kształtowały losy osób LGBT+.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    51. Emilia Padoł i „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”

    51. Emilia Padoł i „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”

    Pomimo że nie publikujemy już regularnie, pewna książka skusiła nas do nagrania tego nieoczekiwanego odcinka. To oznacza, że być może wycofujemy się z tego całego „kończenia podcastu na wieczność” i będziemy tu jeszcze czasem wracać ;)
    „Rodziewiczówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł ukazała się w lutym 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Trudno było się nie oprzeć, żeby nie nie zaprosić do rozmowy o tej wyjątkowej pisarce autorki jej biografii. I tak w lipcu 2023 spotkałyśmy się z Emilią w Podcastowni Krytyki Politycznej (osobom, ktore nam to umożliwiły, bardzo dziękujemy!) i nagrałyśmy dla was rozmowę. Poruszamy w niej oczywiście queerowe wątki z życia tej „butch polskiej literatury”. Rozmawiamy o jej tożsamości płciowej, zawiłościach jej związków romantycznych, a także o tym, dlaczego jej nieheteronormatywność nie była nigdy specjalnie negowana, w przeciwieństwie do choćby współczesnego jej przypadku Konopnickiej. Emilia Padoł odpowiada też na pytanie, czy Rodziewiczówna mogłaby być bohaterką podcastu „Bad Gays”, czyli podcastu o ciemnej stronie historii LGBTQ+. I na kilka innych pytań 🌸. miłego odsłuchu! 📞✨

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 43 min
    #50 Queerowe mity i legendy

    #50 Queerowe mity i legendy

    Każdx z nas zna historie pochodzące z greckiej i rzymskiej mitologii, w tym queerowe wątki, w które jest bogata. A przecież istniały jeszcze inne mitologie europejskie: nordycka, celtycka czy „nasza”, słowiańska. I choć opowieści te były konsekwentnie wymazywane wraz z szerzącą się w Europie chrystianizacją, a pozostałe źródła są znikome, da się w nich odnaleźć queerowe wątki. Mamy więc postaci wymykające się dzisiejszym tożsamościom i definicjom, przedziwne „gejowskie” ciąże, elementy średniowiecznego crossdressingu i dragu czy fascynujące obrzędy. Wszystko ze szczyptą magii. Choć nie zabraknie oczywiście historycznych kontekstów, m.in. wizyty w osadach Wikingów.

    50. i ostatni odcinek Queerstorii jest już Wasz!

    Bibliografia:
    - Conner, Mariya, Randy, Sparks & Sparks, Mariya, "Cassell's Encyclopedia of Queer Myth, Symbol and Spirit", 1998, Londyn.
    - Cherici, "Celtic sexuality: power, paradigms, and passion", 1995.
    - Hallakarva,
    "The Vikings and Homosexuality" (https://sourcebooks.fordham.edu/pwh/gayvik.asp).
    - Słupecki, "Mitologia skandynawska w epoce wikingów", 2003, Kraków.
    - Rector, "Queer Identity in Norse Myth: Fact or Fanfic?", 2021 (https://www.catrector.com/post/queer-identity-in-norse-myth-fact-or-fanfic).
    - Franks, "5 incredibly queer Viking stories you probably haven’t heard before", 2022 (https://www.pinknews.co.uk/2022/05/07/viking-norse-gods-lgbtq/).
    - Franks, "Approaching Queerness In The Viking World", 2021 (http://www.historymatters.group.shef.ac.uk/queerness-viking-world/).
    -Lewandowska, "Słowiańskie wartości przedchrześcijańskie", 2020 (https://witia.squarespace.com/blogpl/nbspsowiaski-wartoci-przedchrzecijaskie)
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 41 min
    #49 Pirackie opowieści

    #49 Pirackie opowieści

    Po dłuższej przerwie wracamy z nowym odcinkiem. Nowym, choć wydobytym jak z pirackiego skarbca, bo nagranym jeszcze w wakacyjnej aurze, skłaniającej do przygód. W podcaście opowiadamy właśnie o przygodach, tych którymi wiel* z nas fascynowało się choćby w dzieciństwie – przygodach piratów (i piratek!) pełnych zwrotów akcji, dramatyzmu, poszukiwania wolności, rumu, poligamii i oczywiście queeru. A my próbujemy tropić ich ślady w historii. Ahoj przygodo!

    Bibliografia:
    Burg, B. R., "Sodomy and the Pirate Tradition: English Sea Rovers in the Seventeenth-Century Caribbean", New York University Press, 1995.
    Hall, J., „Get that booty: the swashbucking history of gay pirate”, „Melmagazine”, https://melmagazine.com/en-us/story/were-pirates-gay, 2021.
    Keegan, N., "Men and Matelotage: Sexuality and Same-Sex Relationships within Homosocial Structures in the Golden Age of Piracy, within Homosocial Structures in the Golden Age of Piracy, 1640-1720", 2021.
    Milne, A., „Inside Matelotage, The Same-Sex Partnerships Between Colonial-Era Pirates”, https://allthatsinteresting.com/matelotage?fbclid=IwAR2m2yxArZEDum99JHl_5V8TVHj2PgUeWejyJqZFrYwz2bhi5R7bT9HJWYI, 2020.
    Norton, R., „Lesbian Pirates: Anne Bonny and Mary Read”, „Lesbian history”, updated 14 June 2008, https://rictornorton.co.uk/pirates.htm.
    Sainsbury, S., „Gay pirates: An explanation to the frilly shirts?”, „Honi Soit.”, http://honisoit.com/2021/04/gay-pirates-an-explanation-to-the-frilly-shirts/, 2021.
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 46 min
    #48 Marta Justyna Nowicka i „Słowacki. Wychodzenie z szafy"

    #48 Marta Justyna Nowicka i „Słowacki. Wychodzenie z szafy"

    Jakże inaczej mogłyby wyglądać lekcje polskiego, gdyby wiedza o nieheteronormatywności dwóch z trzech naszych romantycznych wieszczów stała się powszechną! Książka autorstwa Marty Justyny Nowickiej „Słowacki. Wychodzenie z szafy” to pierwszy krok w queerowaniu polskiego romantyzmu.
    Z autorką książki, specjalistką od Juliusza Słowackiego i doktorą nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego porozmawialiśmy o najdziwniejszym z polskich wieszczów, który irytował się, gdy oświadczały mu się kobiety, za to gdy poznał w Rzymie Zygmunta Krasińskiego, zmienił się nie do poznania i chciał dzielić z nim każdą chwilę. Lubił pisać wielostronicowe opisy swoich stylizacji, przebierać w kobiece fatałaszki, a listy do matki podpisywać jako „córeczka Zosieńka”. A to tylko część odkrywania Julka, jakiego nie dane nam było poznać w szkolnych ławkach.

    Dziękujemy Marcie Justynie Nowickiej za tę fascynującą (i miejscami bardzo zabawną) opowieść, a także Krytyce Politycznej za udostępnienie nam podcastowni.

    Bardzo polecamy artykuł Marty Nowickiej „Godzina przekornej róży” opublikowany na łamach Dwutygodnika, w którym zgłębia XIX-wieczne relacje homospołeczne:
    https://www.dwutygodnik.com/artykul/10154-godzina-przekornej-rozy.html?fbclid=IwAR3UllMXOTPtA-gaeJbreMaAcn_mqyF5v3rpDqKYcgrCZJdorO3qt3dgcO8
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 59 min
    #47 Danuta Gwizdalanka i „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim"

    #47 Danuta Gwizdalanka i „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim"

    Ostatni odcinek z naszej serii o queerowych kompozytor(k)ach poświęcamy jednemu z najbardziej wyuoutowanych polskich „homoseksualistów" w dwudziestoleciu międzywojennym, Karolowi Szymanowskiemu. O artyście rozmawiamy z dr muzykologii, Danutą Gwizdalanką, autorką książki „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” (Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, 2021).

    W rozmowie staramy się nakreślić portret kompozytora, patrząc na niego z różnych perspektyw — uwodziciela i kochanka, egocentrycznego i narcystycznego artysty, a jednak oddanego rodzinie. Mówimy też o jego tożsamości narodowej, wpływie Italii na jego życie i twórczość, a także o mechanizmach władzy, które wpływały na jego życie, ale które też wykorzystywał do własnych celów.

    Zapraszamy do odsłuchu, komentowania i dzielenia się queerstoriami!
    A przede wszystkim dziękujemy pani Danucie Gwizdalance za czas i przeciekawą rozmowę ❤
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 44 min
    #46 Fryderyk Chopin

    #46 Fryderyk Chopin

    Czterdziesty szósty odcinek podcastu Queerstorie poświęcamy jednemu z najsłynniejszych Polaków w historii — romantycznemu kompozytorowi, Fryderykowi Chopinowi. W rozmowie skupiamy się na jego życiu prywatnym, a szczególnie na listach artysty do Tytusa Woyciechowskiego i ich ch romantycznej relacji, a także na medialnej burzy, która rozpętała się w 2020 roku właśnie z powodu nagłośnienia zawartości owych listów. W tym przeglądzie prasowo-archiwistycznym przywołujemy również inne głośne sprawy, które oburzyły pół Polski, i które niestety idealnie ukazują homofobię panującą w naszym kraju.

    Bibliografia:
    Listy Chopina:
    https://chopin.nifc.pl/pl/chopin/list/669_do-tytusa-woyciechowskiego-w-poturzynie
    Ambroziak, A., „Chopin wychodzi z szafy? Polska jest mistrzem w przemilczaniu swojej historii” (Rozmowa z Krzysztofem Tomasikiem), w: „OKO.press”, 25. 12. 2020.
    https://oko.press/chopin-wychodzi-z-szafy-polska-jest-mistrzem-w-przemilczaniu-swojej-historii-wywiad/
    Oltermann P., Walker S., "Chopin's interest in men airbrushed from history, programme claims”, 25.11.2020.
    https://www.theguardian.com/music/2020/nov/25/chopins-interest-in-men-airbrushed-from-history-programme-claims
    Weber M., "Chopin's Men”
    https://www.srf.ch/kultur/musik/late-outing-chopin-was-homosexual-and-nobody-should-know
    Zawadzka, A., „No i co z tego”, w: SLH 3/4 2014/2015 (str. 23- 41).
    Sprawa listów Chopina do Delfiny Potockiej:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Listy_Fryderyka_Chopina_do_Delfiny_Potockiej
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 52 min

Top Podcasts In History

The Rest Is History
Goalhanger Podcasts
History of South Africa podcast
Desmond Latham
Short History Of...
NOISER
Legacy
Wondery
Empire
Goalhanger Podcasts
Real Survival Stories
NOISER