2 episodes

Na podstawie video webinarów organizowanych przez firmę Prosoma wspólnie z dr Mariuszem Wirgą

Jak nie zwariować podczas pandemii‪?‬ Andrzej Jończyk

    • Saúde e fitness

Na podstawie video webinarów organizowanych przez firmę Prosoma wspólnie z dr Mariuszem Wirgą

    #2 - Rola Nadziei - dr Mariusz Wirga

    #2 - Rola Nadziei - dr Mariusz Wirga

    Istnieje wiele mitów na temat nadziei. Czasem jesteśmy ostrzegani przed „fałszywą nadzieją”, ale co wiemy o zagrożeniach płynących z „fałszywej beznadziei”?

    Zapraszamy na dwugodzinny bezpłatny
    warsztat prowadzony przez eksperta dr Mariusz Wirga oparty na Racjonalnej Terapii Zachowania i Terapii Simontonowskiej (ABC Emocji, www.ABCemocji.pl i Terapia Simontonowska www.simonton.pl, Stowarzyszenie Unicorn)!

    Nabędziesz nowych umiejętności, które poprawią twoją jakość życia w tych trudnych czasach i będziesz w stanie wykorzystać je w praktyce.

    Podczas warsztatu dowiesz się m.in.
    - Czym jest zdrowa nadzieja i jak ją pielęgnować?
    - Jakie są korzyści z poczucia beznadziei? Co dobrego to poczucie mówi o Tobie i Twoich
    wartościach?
    - Czy nadzieja jest tym samym co pozytywne myślenie?
    - Czym jest fałszywa beznadzieja i jak się przed nią bronić?
    - Jak być świadomym poziomu swojej beznadziei i nadziei?
    - Jak nie ulec spiskowi pozytywnego myślenia?
    - W jaki sposób nieprzywiązywanie się do wyniku, akceptacja tego, co jest i będzie, wiąże się z
    nadzieją?
    - Jaką rolę odgrywa rytuał, zaufanie i wiara w utrzymywaniu zdrowej nadziei?

    Będziesz miał(a) również możliwość zadania pytań

    Obecna sytuacja jest dla nas wyzwaniem. Warsztat pomoże Ci w doskonaleniu emocjonalnych umiejętności radzenia sobie z niepewnością, izolacją, natłokiem informacji i własnymi myślami.
    Nauczysz się praktycznych umiejętności poprawiających jakość życia!

    Dr Mariusz Wirga jest psychiatrą, terapeutą poznawczo-behawioralnym, certyfikowanym psychoonkologiem i superwizorem psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego,
    dyrektorem medyczny onkologii psychospołecznej w Todd Cancer Institute w Long Beach (Kalifornia).

    Jest autorem pierwszej w Polsce książki samopomocy dla chorych onkologicznie „Zwyciężyć chorobę”, zeszłomiesięcznego artykułu opublikowanego w Journal of Rational-Emotive & Cognitive-
    Behavior Therapy (http://bit.ly/RBTarticle) oraz współautorem popularnej książki „ABC Twoich Emocji”
    (http://www.palukitv.pl/sklep.html).

    Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia
    misją fundacji jest niesienie pomocy psychologicznej osobom z przewlekłymi chorobami zagrażającymi życiu oraz ich bliskim. Pomoc tę oferuje bezpośrednio - prowadząc programy wsparcia dostępne dla pacjentów oraz pośrednio – poprzez szkolenie kadr pracujących z chorymi. Działania te zmierzają do znaczącej poprawy jakości życia. Fundacja propaguje dzieło O. Carla Simontona, pioniera psychoonkologii, którego program terapeutyczny ewoluuje w ciągłym użyciu od lat siedemdziesiątych XX wieku.

    Stowarzyszenie UNICORN od 21 lat pomaga chorym na nowotwory i ich bliskim w rehabilitacji psychofizycznej po rozpoznaniu choroby, przez cały proces leczenia, a także po nim. Od 6 lat prowadzi Centrum Psychoonkologii Unicorn w Krakowie, a rok temu otworzyło swoją placówkę w Warszawie. W tych miejscach dzieci i dorośli chorujący onkologicznie oraz ich rodziny, korzystając m.in. z indywidualnych konsultacji z psychologiem i warsztatów psychologicznych, uczą się zdrowego myślenia, akceptowania swoich ograniczeń, radzenia sobie z lękiem i innymi niepożądanymi emocjami oraz wspomagania swojego organizmu w procesie zdrowienia.

    • 2 hrs 2 min
    #1 - 10 emocjonalnych umiejętności przeżycia - dr Mariusz Wirga

    #1 - 10 emocjonalnych umiejętności przeżycia - dr Mariusz Wirga

    10 UMIEJĘTNOŚCI EMOCJONALNYCH UMIEJĘTNOŚCI PRZEŻYCIA - codzienne zadania

    1. Świadome (uważne) oddychanie. Mów sobie w myślach „wdech”, kiedy nabierasz powietrza do płuc i „wydech”, kiedy wydychasz powietrze.

    2. Wdzięczność. Myśl o pięknych, ożywczych i podnoszących na duchu rzeczach, które istnieją w Twoim życiu w chwili obecnej.

    3. Czynności witalne. Angażuj się w czynności, które podnoszą poczucie radości, głębokiego spełnienia i sensu w życiu.

    4. Praca z Wyobraźnią. Wyobrażaj sobie pożądany wynik.

    5. Praca z Przekonaniami. Przeczytaj formularz do zmiany przekonań (Praca z Przekonaniami – następny rozdział).
    Od tej chwili, jeśli kiedykolwiek doświadczysz bólu emocjonalnego zakłócającego Twoje życie, postępuj zgodnie z instrukcjami Pracy z Przekonaniami. Zacznij od zapisania przekonań, które powodują Twój ból emocjonalny. Na kolejnej sesji pomożemy Ci sformułować zdrowe, niekompatybilne przekonania.
    Zapisywanie swoich myśli w momencie, gdy cierpisz emocjonalnie, może wydawać Ci się dziwne, ale to najbardziej skuteczna rzecz, jaką możesz wtedy zrobić.

    6. Emocjonalny GPS. Zwracaj uwagę na stan Twoich emocji w zależności od stanu środowiska. Twoim najważniejszym środowiskiem jest to, co dzieje się w Twoim umyśle.

    7. Nie przywiązywanie się do wyniku. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz, kiedy kierujesz się przywiązaniem do wyniku („Muszę wyzdrowieć”), a jak wtedy, kiedy kierujesz się pragnieniem („Chcę wyzdrowieć”), ale bez przywiązania do wyniku („mogę, ale nie muszę wyzdrowieć. Mimo to czuję się dobrze”).

    8. Wsparcie społeczne. rozszerzanie sieci wspierających się nawzajem. Podczas pandemii konieczne jest dystansowanie się fizyczne - nazywanie go społecznym jest nieporozumieniem.

    9. Zabawa. Doświadczaj radochy. Śmiech – śmiej się spontanicznie, bo to wzmacnia system odpornościowy. W przyszłych zajęciach będziesz się mógł nauczyć śmiechu nieuwarunkowanego, który możemy stosować, kiedy nam wcale nie jest do śmiechu, do którego nie potrzeba bodźców z zewnątrz (tj. dowcipów, komedii, śmiesznych sytuacji itp.).

    10. Odpoczynek bez osądu – przeznacz 5-20 minut dziennie na „nicnierobienie”, czyli po prostu siedzenie lub leżenie, ale bez zasypiania. „W tej chwili nic nie muszę zrobić. Wszystko jest tak, jak w tej chwili powinno być. To jest to!” To jest ćwiczenie Nieuwarunkowanej Świadomości stanu umysłu zdrowego niemowlaka, który się wyspał, ma suchą pieluchę, najadł się, został przytulony i jest zadowolony (co może się też wyrażać nieuwarunkowanym śmiechem,, bo przecież nie ma jeszcze poczucia humoru). Możesz część tego czasu przeznaczyć na ćwiczenie wyobraźni i Pracę z Przekonaniami.

    • 1 hr 55 min

Top Podcasts In Saúde e fitness

Autoconsciente Podcast
Regina Giannetti, B9
Cartas de um Terapeuta
Thiago Queiroz
Huberman Lab
Scicomm Media
Passion Struck with John R. Miles
John R. Miles
Conselhos que você pediu
Conselhos que você pediu
Sons para relaxar | by Relaxing White Noise
Sons para relaxar