27 episodes

Smart Polak Podcast to audycja adresowana do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Rozmawiamy o finansach osobistych i podpowiadamy jak skutecznie oszczędzać i zarabiać pieniądze w UK. Jeżeli chcesz zacząć zoptymalizować swoje wydatki, zacząć więcej zarabiać albo otworzyć firmę w UK, to ta audycja jest dla Ciebie.

Smart Polak Podcast Paweł Kłosiński

    • Negócios

Smart Polak Podcast to audycja adresowana do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Rozmawiamy o finansach osobistych i podpowiadamy jak skutecznie oszczędzać i zarabiać pieniądze w UK. Jeżeli chcesz zacząć zoptymalizować swoje wydatki, zacząć więcej zarabiać albo otworzyć firmę w UK, to ta audycja jest dla Ciebie.

    Jak wygląda test z angielskiego potrzebny do zdobycia obywatelstwa (SPP17)

    Jak wygląda test z angielskiego potrzebny do zdobycia obywatelstwa (SPP17)

    Witam w kolejnym odcinku podcastu. Tym razem opowiem o egzaminie z języka angielskiego, który jest wymagany od osób ubiegających się o brytyjskie obywatelstwo. Udało mi się go zdać :)















    Test z angielskiego na obywatelstwo - notatki do podcastu







    Jak wspominam w audycji, jest kilka różnych sposobów w jaki możemy udowodnić znajomość języka angielskiego i warto aby osoby zainteresowane tym tematem dotarły do informacji źródłowych na stronach rządowych. Oto kilka linków do najważniejszych stron.







    Prove your knowledge of English for citizenship and settling, ogólne informacje na stronie gov.uk w jaki sposób możemy udowodnić, że znamy język angielski w wystarczającym stopniu (dwie drogi: egzaminy i certyfikaty B1, B2, C1, C2 oraz studiowanie/praca badawcza "w języku angielskim")Applying for a UK visa: approved English language tests, ważne informacje z kolejnymi linkami do dokumentów informujących o akceptowanych przez Home Office testach i ośrodkach, w których te testy możemy zdawać List of approved tests and providers: from 3 August 2017. W kolejnych dokumentach informują o tym jakiego rodzaju dowody tożsamości są akceptowane (Identification requirements for candidates) oraz o odpowiedziach na częste pytania.







    Test, który zdawałem i o którym mówię w audycji nazywał się GESE Grade 5, poziom B1. Egzamin zawierał dwie części: Topic (opowiadanie kandydata na wybrany przez niego temat) oraz Conversation (rozmowa na 2 z 6 możliwych tematów). Egzamin zdawałem w Trinity College London, w oddziale w Birmingham. Kilka pomocnych linków informujących o tym egzaminie.







    Prepare for your GESE Grade 5 exam, informacje jak wygląda egzamin i jak się do niego przygotowaćGuide and Preparation for Candidates, bardziej szczegółowy, 20-stronicowy poradnik jak się przygotować do egzaminu.Preparation Activities, ćwiczenia dla samouków przygotowujących do egzaminuTopic Form, bardzo ważne, musimy mieć wypełniony ten dokument przed egzaminem, zawiera on części, czy składowe naszego opowiadania z części 1 egzaminu







    Uwaga, zamawiając egzamin musimy wpisać dane z polskiego dokumentu. Ten sam dokument należy mieć przy sobie w dniu egzaminu + wypełniony Topic Form.







    A o to jak w praktyce wygląda ten egzamin:















    Mam nadzieję, że wiecie już jak wygląda test z angielskiego na obywatelstwo w UK i jak się do niego przygotować. W razie pytań, proszę zamieścić je poniżej w sekcji komentarzy. Życzę powodzania na egzaminie!

    • 15 min
    Jak zarabiać w UK na pożyczaniu pieniędzy (SPP7)

    Jak zarabiać w UK na pożyczaniu pieniędzy (SPP7)

    Witam w siódmym odcinku podcastu, opowiadam w nim o możliwości zarabiania pieniędzy poprzez ich pożyczanie na platformach peer-to-peer. Jeżeli masz jakąś wolną gotówkę, z którą nie wiesz to zrobić, to ten odcinek jest dla Ciebie!







    Przed wysłuchaniem audycji mały disclaimer: nie jestem doradcą finansowym upoważnionym udzielania porad w zakresie inwestowania. W audycji prezentuję jedynie swoje prywatne opinie, osoby, które zdecydują się na inwestowanie robią to na własną odpowiedzialność.







    Jeżeli możesz, daj mi znać w komentarzu co sądzisz o tej formie inwestycji. Być może znasz jakieś inne sposoby pomnażania swojej gotówki w UK? Don't be shy, napisz o nich w komentarzach :) Dzięki z góry!







    Adres dla osób, które chciałby pobrać podcast i odtwarzać go na telefonie, tablecie lub innym urządzeniu: https://www.smartpolak.co.uk/feed/podcast/







    Notatki do siódmego odcinka podcastu







    Najwięksi peer-to-peer lenders w UK







    Zopa.com, oprocentowanie od 3.8% do 5.0%, nagroda dla korzystających z naszego linka £50 przy inwestycji £2,000RateSetter.com, oprocenotwanie od 2.9% do 6.1%, nagroda dla korzystających z naszego linka £25 przy inwestycji £1,000FundingCircle.com, średnie oprocentowanie około 6.9%, nagroda £50 dla osób, które zainwestują £1,000. Uwaga: osoby, które chcą uzyskać nagrodę prosimy o kontakt, ponieważ zaproszenia wysyła się mailem.







    Artykuły o peer-to-peer lenders







    Why I’ve put 10pc of my savings into Zopa?Can peer-to-peer lenders really give you 10% on your savings?Martin Lewis: What I earned from peer-to-peer savings







    W podcaście wspominam o tanim, nielimitowanym pakiecie dostępu do internetu oferowanym przez SSE. Całkowity roczny koszt usługi kosztuje £144, płacimy wyłącznie za linię telefoniczą £12 miesięcznie, więcej informacji w naszej tabelce: tani internet w UK.







    Jeżeli nie chcecie inwestować w pożyczanie pieniędzy i sami ich potrzebujecie, sprawdźcie tabelkę pożyczki w UK.







    Pytania od czytelników i aktualna super-promocja







    Google Adsense, program stworzony przez firmę Google dla właścicieli stron internetowych. Dzięki niemu można zarobić całkiem sporo jeżeli spełnimy dwa warunki: [1] nasza strona jest popularna, [2] reklamy na naszej stronie są w dobrych miejscach.TSB oferuje świetny rachunek z oprocentowaniem wkładów do 5% dla kwot do £2,000. Przenosząc konto z innego banku i otwierając rachunek możemy do końca lipca uzyskać nagrodę £100.

    • 32 min
    Biznes czy praca na etacie? (SPP27)

    Biznes czy praca na etacie? (SPP27)

    Witam w kolejnym odcinku Smart Polak podcast.







    Niestety tym razem miałem pewien problem techniczny. Nie wiem dokładnie, co się stało, ale zgubiłem ścieżkę dźwiękową, która składała się na rozmowę z Andrzejem z The Financial Manifesto. Przepraszam za niedogodność. Ponieważ ten temat został już zapowiedziany, a Andrzej jest zajęty, nagrałem cały odcinek sam.















    W audycji dzielę się różnymi spostrzeżeniami na temat pracy na etacie i prowadzeniu firmy. Ponieważ są to osobiste spostrzeżenia, poniżej spróbuję w kilku punktach opisać plusy i minusy każdej z form zatrudnienia.







    Plusy i minusy pracy na etacie







    Plusy









    Stabilizacja i bezpieczeństwo. Oczywiście nie ma gwarancji, że nie stracimy pracy, ale ryzyko jest z reguły niższe niż w sytuacji rozpoczęcia własnej działalności







    Praca w zespole, możliwość uczenia się od innych i podnoszenia kwalifikacji







    Niższy stres, w momencie wyjścia z biura przestajemy interesować się pracą i możemy się odprężyć







    Wiemy dokładnie jakie są nasze obowiązki, jeśli nie mamy nic do robienia, to nie jest to nasz problem, tylko pracodawcy







    Gwarantowane zarobki









    Minusy









    Posiadanie szefa, brak decyzji o charakterze pracy







    Wykonywanie niewdzięcznych prac i poleceń, czegoś, czego nie lubimy robić







    Obowiązek bycia w pracy o określonej godzinie







    Obowiązek noszenia określonego stroju







    Krótki urlop







    Uczestniczenie w 'polityce biurowej', konfliktach z innymi pracownikami, etc.









    Plusy i minusy prowadzenia małej firmy







    Plusy









    Wolność, sami decydujemy co robimy







    Potencjalnie znacznie wyższe zarobki







    Dłuższy urlop







    Nie musimy zaczynać pracy o określonej godzinie







    Możemy ubierać się tak jak chcemy









    Minusy









    Zarobki nie są gwarantowane







    Stres







    Bardzo trudno oddzielić nam pracę od życia prywatnego







    Jeśli prowadzimy firmę w pojedynkę, możemy czuć się odizolowani i samotni







    Jesteśmy zdani na siebie, musimy podejmować większość kluczowych decyzji







    Możemy mieć problemy z samodyscypliną







    Potencjalne problemy z partnerami, współpracownikami, freelancerami, etc.









    Warto przeczytać







    Ponieważ w trakcie audycji nie wspominam właściwie o żadnych źródłach (wyjątkiem jest mój nowy projekt językowy Repeto), poniżej odnajdziecie linki do kilku artykułów, poruszających kwestię wyboru między firmą i pracą na etacie. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tą ważną decyzją, to zdecydowanie warto przeczytać więcej na ten temat:









    Własna firma czy etat?







    5 Reasons Why I Quit My Own Business to Work for Someone Else







    Program do tworzenia invoice i faktur (dla osób prowadzących firmę w UK)









    Jak zawsze zachęcam do dyskusji poniżej w sekcji komentarzy.

    • 21 min
    Jak sprzedawać? (SPP26)

    Jak sprzedawać? (SPP26)

    Witam w kolejnym odcinku Smart Polak podcast. Tym razem z Andrzejem z serwisu The Financial Manifesto rozmawiamy o sprzedaży, o jej rodzajach i o tym, jak być bardziej skutecznym sprzedawcą.





    Notatki do tego odcinka

    W tym odcinku podcastu pojawiły się wzmianki do następujących stron internetowych i innych źródeł.



    Repeto.org, mój nowy projekt nad którym aktualnie pracuję. Jest to strona internetowa z kursami językowymi. Korzystając z okazji, zachęcam i zapraszam do uczenia się różnych języków obcych dostępnych na platformie :)

    The Not-So-Magic Sales Formula For Startups, artykuł Andrzeja o sprzedaży w Start up'ach.

    The 1-Page Marketing Plan. Świetna książka o marketingu którą napisał Allan Dib. Autor dzieli cały proces marketingu i sprzedaży na wyraźne 3 etapy i podpowiada co robić w każdym z nich.

    The Challenger Sale autorzy: Matthew Dixon i Brent Adamson. Książka polecana przez Andrzeja mówiąca o sprzedaży i relacjach z klientami.

    The Psychology of Selling autor Brian Tracy. Klasyczna książka dla sprzedawców.

    How to Sell A Product - Sell Anything to Anyone with The 4 P's Method, film na YouTube o metodzie sprzedaży '4P' (wersja angielska).



    Jak zawsze zachęcamy do komentowania audycji i zadawania pytań w sekcji komentarzy poniżej. Na każde pytanie postaramy się odpowiedzieć w jednej z kolejnych audycji. Dzięki z góry!

    *link partnerski

    • 43 min
    Podatki w UK i nie tylko (SPP25)

    Podatki w UK i nie tylko (SPP25)

    Witam w kolejnym odcinku Smart Polak podcast. Tym razem z Andrzejem z serwisu The Financial Manifesto rozmawiamy o podatkach w UK i nie tylko :)















    Notatki do tego odcinka







    Jak odzyskać podatek z UK? artykuł informujący o tym, jak odzyskać nadpłacony podatek w UKTax calculator świetny kalkulator podatkowy, który pomoże nam w poznaniu, jak wyglądają podatki przy danych zarobkach. Narzędzie to umożliwi nam sprawdzenie, czy zapłaciliśmy właściwy podatek (konfrontujemy informacje z kalulatora z informacjami z formularza P60)Income Tax rates and Personal Allowances na tej rządowej stronie można poczytać o progach podatkowych w UKTax-Free Childcare informacje dla rodziców dotyczące pomocy rządu w opłacaniu opieki nad dziećmi. Wspomniane w audycji Childcare vouchers zostały wycofane przez rząd w październiku 2018 roku. Ale istnieją inne, korzystne z punktu widzenia podatków rozwiązania (wcześniejszy link).Claim tax relief for your job expenses istnieje możliwość odzyskania części wydanych pieniędzy na naprawę i wymianę odzieży roboczej. Na tej rządowej stronie możemy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ten temat i wystąpić zwrot wydanych na ten cel pieniędzy.Jakie podatki płacą osoby samo-zatrudnione (self-employed) w UK? artykuł na temat podatków, które płacą osoby samo-zatrudnione.Ulga podatkowa dla małżeństw w UK, zmniejsz podatek o £220! Nie wspominamy o tym w audycji, ale niektóre małżeństwa mogą skorzystać z ulgi podatkowej (najczęściej, jeśli jeden z małżonków nie wykorzystuje swojej pełnej kwoty wolnej od podatku).







    Jak zawsze zachęcam do zadawania pytań. Postaramy się odpowiedzieć na każde z pytań w trakcie kolejnych audycji.

    • 41 min
    Sposoby zarabiania na blogu (SPP24)

    Sposoby zarabiania na blogu (SPP24)

    Witam w kolejnym odcinku Smart Polak podcast. Tym razem z Andrzejem z serwisu The Financial Manifesto rozmawiamy o różnych sposobach zarabiania na blogu.















    Notatki do tego odcinka







    Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od informacji o SuperWebinarze, cyklicznej imprezie organizowanej przez Andrzeja.







    #1 Budowanie własnej osobistej marki







    Dzieląc się wiedzą na swoim blogu, występujemy w roli eksperta danej dziedziny i budujemy swoją markę osobistą. Stąd tylko krok do zarabiania pieniędzy poprzez napisanie książki, świadczenie usług, doradzanie czytelnikom i rozwiązywanie ich problemów.







    #2 Google Adsense







    Sposób ten polega na wyświetlaniu na naszym blogu reklam Adsense. Jeżeli ktoś kliknie reklamę, to zarabiamy :)







    Stosowanie reklam może negatywnie wpłynąć na postrzeganie naszego bloga, może kojarzyć się on z niską treścią. Same reklamy, mogą również spowalniać wyświetlanie się strony. Plusem tego sposobu jest prostota jego wdrożenia. Po umieszczeniu specjalnego kodu na naszej stronie reklamy będą się wyświetlać automatycznie, a my możemy się skupić wyłącznie na tworzeniu kolejnych artykułów.







    Google jest również rzetelnym partnerem, więc nie musimy się martwić, że nie otrzymamy pieniędzy.







    Do programu można zapisać się na tej stronie: Google Adsense







    #3 Marketing afiliacyjny







    Udział w programach partnerskich, może być świetnym sposobem na generowanie przychodów z blogu. Zaletą tego sposobu jest to, że nie musimy tworzyć danego produktu lub usługi. Wystarczy jedynie, że polecimy jakieś rozwiązanie naszym czytelnikom i kupią oni na stronie docelowej danej firmy, produkt lub usługę a my otrzymamy prowizję. Minusem tego rozwiązania jest to, że partner może szybko zmienić zdanie i przerwać współpracę. Może się to zdarzyć, nawet jeśli zainwestowaliśmy mnóstwo czasu i energii w tworzenie artykułów reklamujących dany produkt. Partner może również w dowolnym momencie zmienić warunki współpracy i drastycznie obniżyć naszą prowizję.







    Korzystając z programów partnerskich warto informować swoich czytelników o możliwości otrzymywania prowizji. Transparentność jest bardzo ważna i pomaga w budowania zaufania z czytelnikami. Drugą zasadą jest polecanie czytelnikom korzystnych rozwiązań i to bez względu na to, czy otrzymujemy prowizję, czy nie.







    #4 Sprzedaż danych osobowych







    Sposób ten jest bardzo podobny do wcześniejszego z tą różnicą, że zamiast wysyłać czytelników na inne strony, przekazujemy ich dane osobowe firmom świadczącym daną usługę.







    Aby robić to zgodnie z prawem w UK należy mieć tzw. certyfikat ICO i postępować zgodnie z zaleceniami Guide to the General Data Protection Regulation (GDPR).







    #5 Sprzedaż własnych produktów







    Jest to chyba najtrudniejszy, ale najlepszy sposób na zarabianie na blogu. Polega on na tym, że tworzymy jakiś produkt lub usługę i następnie próbujemy go/ją sprzedać. Takim produktem może być e-book, kurs, obraz, rękodzieło, sesja nauki, konsultacja, rozwiązanie problemu, etc.







    Pewnym minusem tego sposobu jest fakt, że na samym początku musimy poświęcić sporo pracy na stworzenie jakiegoś produktu lub na zdobycie potrzebnej wiedzy. Jesteśmy również bezpośrednio odpowiedzialni za jakość produktu (usługi) i za to jak wpływa na naszych czytelników.







    Plusem tego rozwiązania jest to, że możemy swobodnie dany produkt czy usługę sprzedawać, wpływać na jego cenę. Dodatkowym plusem jest również fakt, że możemy próbować sprzedaży na innych platormach poza blogiem, docierając do większej liczby potencjalnych odbiorców.

    • 47 min

Top Podcasts In Negócios

Os Sócios Podcast
Grupo Primo
Jota Jota Podcast
Joel Jota
Braincast
B9
Do Zero ao Topo
InfoMoney
Como Você Fez Isso?
Caio Carneiro
Market Makers
Market Makers