44 episodes

پادکست دایجست مسائل نسبتاٌ پیچیده دنیای اطراف مارا به زبانی بسیار ساده و خودمانی برای شما تعریف میکند

Digesttt/ پادکست دایجس‪ت‬ فرشاد محمودی

  • Education
  • 4.7 • 143 Ratings

پادکست دایجست مسائل نسبتاٌ پیچیده دنیای اطراف مارا به زبانی بسیار ساده و خودمانی برای شما تعریف میکند

  خواب و رویا

  خواب و رویا

  در این قسمت به صورت خلاصه بررسی می کنیم که ما انسان ها به چه دلیل می خوابیم و مراحل خوابیدن ما به چه شکل است به عبارت دیگه از زمانی که چشمانمان را می بندیم چه اتفاقی در بدن ما می افتد و در هر مرحله از خواب چه چیزهایی منتظر ما هستند. در قسمتی دیگر از این قسمت به صورت اجمالی با هم نظریه های مختلفی که در مورد رویاها و کابوس های ما وجود دارند را باهم بررسی می کنیم تا با کلیات این مقوله از زاویه دید های مختلف آشنا شویم.

  • 40 min
  سازمان ملل

  سازمان ملل

  با توجه به اتفاقات اخیری که در جهان در حال رخ دادن است، از قبیل تسلط دوباره طالبان به افغانستان، همه گیری کرونا، گرمایش بی سابقه زمین و ....لزوم حضور سازمانی برای اقدامات جمعی در کره زمین به نام سازمان ملل بیش از هر زمانی احساس می شود. از همین رو، این قسمت به این می پردازد که سازمان ملل چه سازمانی است، چگونه متولد شده و ماموریت این سازمان چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است.

  • 44 min
  پیدایش جهان

  پیدایش جهان

  در این قسمت به صورت خیلی خلاصه به نحوه پیدایش جهان می پردازیم و نظریه های مختلف را بررسی خواهیم کرد.  از نظریه های آفرینش محور گرفته تا نظریه هایی که کمتر مقبولیت علمی پیدا کرده اند و در نهایت یکی ازنظریه ها یعنی مه بانگ یا بیگ بنگ را به صورت اجمالی تشریح می کنیم تا کمی در مورد نحوه پیدایش جهان و زمین اطلاعات کسب کنیم.

  • 1 hr 3 min
  رمزارزها

  رمزارزها

  پیشتر در قسمت سوم توضیحاتی در مورد رمز ارز بیت کوین داده شده بود اما با توجه به اینکه تحولات بسیار بزرگی از آن زمان تا به امروز در این حوزه شکل گرفته، تصمیم گرفتیم تا قسمتی جدید در حوزه ی رمز ارز ها بسازیم و این بار نه تنها مروری بر روی مبانی نظری آنها داشته باشیم بلکه ساختار وجودی آلت کوین های دیگر را هم به همراه تحلیل هایی از میزان مصرف انرژی و تاثیرات محیط زیستی رمز ارزها ارائه دهیم.

  • 1 hr 13 min
  تناسخ

  تناسخ

  در این قسمت نگاهی مختصر شده است به نظریه تناسخ و آن را از مناظر مختلف بررسی کردیم. برای توضیح  این نظریه نگاهی به ادیان ابتدایی، ادیان شرقی و ادیان ابراهیمی شده است و در آخر هم نیم نگاهیی به پژوهش های برخی از دانشمندان معاصر در این خصوص شده است.

  • 52 min
  مغلطه ها

  مغلطه ها

  این قسمت ادامه قسمت قبل است که روی مغلطه ها متمرکز می شود و با بررسی چند مغلطه رایج نشان می دهد چگونه آگاه نبودن به وجود مغلطه ها جلوی تصمیم ها و استدلال های درست را میگیرند


   


  منابع : 


  www.digesttt.com/38


   


  حمایت مالی از پادکست:


  www.digesttt.com/donate


   


  اسپانسر ها:


  www.uneed.ir فروشگاه اینترنتی یونید


  www.hamrahcard.ir اپلیکیشن پرداخت همراه کارت


   

  • 43 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
143 Ratings

143 Ratings

Bargineh ,

سپاس

سلام. واقعا سپاسگزارم از فرهنگ سازی و آگاهی بخشی تون در زمینه های مختلف. و پادکست‌هاتون و پادکست های بی پلاس رو، خصوصا قبل خواب و با صداهای آرامش بخشتون، دنبال می کنم. خصوصا از پادکست «اتانازی» تون که در موردش صحبت کردین و نیاز واقعی و رنج و زجر بسیاری افراد در دنیا و کشورمون به شکلی یادآوری شد، ممنونم.

همینطور در مورد بیت‌کوین و رمزارزها آگاهی خوبی دادین. و من واقعا شیرفهم شدم. فقط در کشورهایی مثل کشور ما با مشکلات آبی، زیست محیطی و کمبود برق و آسیب های زیست محیطی سدسازی برای تولید برق، و عدم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پاک مثل خورشیدی و بادی، تولید بیت‌کوین به سوزوندن مازوت و آلودگی شهرها (حتی آلودگی هوای شدید در حالت تعطیلات طولانی سرتاسری و تعطیلی مدارس و ادارات و نبود ترافیک، یا شاخص آلودگی هوای بالا و عجیب در مناطق مرزی دورافتاده و خلوت) و همینطور قطع برق های طولانی و پشت هم روزانه در مناطق مختلف، حتی در آخر شب ها و نیمه شب ها که دیگه ادارات تعطیلن و ساعت اوج مصرف هم نیست، و بهانه ای براش وجود نداره، منجر می‌شه. و واقعا آسیب‌زا هست. اونم وقتی سود استخراجش به خود مردم و محیط زیست کشورمون نمی رسه.

Shalizarika ,

لطفا متن مورد نظرتون و ویرایش کنید

این پادکست رو من بعنوان اولین اپیزود از دایجست گوش دادم. به نظر میرسه بیشتر با تکیه بر حافظه‌تون متن رو مینویسید، چون اگر مستند از کتابی یا منبعی تهیه کنید اسامی اشتباه نمیشن( معمر قذافی رو محمد قذافی گفتید)
همینطور غلط‌های املایی مثل «تحت لقا» به جای «تحت لوا». اگر قراره پادکست informative باشه به نظر من این چیزا رو باید بهش بیشتر دقت بفرمایید.
موفق باشید

ati.seif ,

عالییییی

واقعا دستتون درد نکنه. خسته نباشید. موضوعات خیلی خوبی رو انتخاب کردید. خیلی جذابن. ممنون که باعث افزایش دانش و آگاهی ما شدید 🙏🏼

Top Podcasts In Education

You Might Also Like