100 episodes

Kultura 202.

Kulturnice RTVSLO – Val 202

    • Society & Culture

Kultura 202.

    Likovna umetnost izraža duh časa: kam in kako gremo?

    Likovna umetnost izraža duh časa: kam in kako gremo?

    Beneški bienale je bil ustanovljen leta 1895 kot mednarodna razstava umetnosti mesta Benetke. Že prvo leto je dosegel svetovno prepoznavnost z več kot 200.000 obiskovalci, sodelovali pa so umetniki iz šestnajstih držav. Leta 1932 se mu je prvi pridružil Mednarodni filmski festival, ki je danes najstarejši filmski festival na svetu. Dve leti pozneje se je pridružil še Mednarodni gledališki festival, po drugi svetovni vojni pa tudi plesni in glasbeni ter bienale arhitekture. Po šestih desetletjih ostaja Beneški bienale največja svetovna razstava sodobne vizualne umetnosti. Zakaj je Beneški bienale še vedno pomemben in kakšen pomen ima v današnjem času?Sogovornik:


    Blaž Peršin, direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane

    • 3 min
    Mala Drama: Te igre je konec

    Mala Drama: Te igre je konec

    Na odru Male Drame so prejšnji teden krstno uprizorili črno komedijo Te igre bo konec avtorja Matjaža Zupančiča, ki je predstavo tudi režiral. To bo tudi zadnja premiera v dvorani, ki je po prenovi stavbe ne bo več.

    Zupančičeva igra, nominirana za nagrado Slavka Gruma 2023, prinaša duhovit in pronicljiv pogled na apokaliptične čase, v katerih živimo, uprizoritev pa je svojevrsten hommage Mali drami, ki je v skoraj šestih desetletjih delovanja postala institucija zase in s to zadnjo premiero zaključila svoje delovanje.

    • 8 min
    61. knjižni sejem otroških knjig Bologna: Meka ilustratorskih idej

    61. knjižni sejem otroških knjig Bologna: Meka ilustratorskih idej

    Prejšnji četrtek se je končal 61. knjižnega sejma otroških knjig Bologna, ki vsako leto ponuja priložnost predstavitve otroške in mladinske literature za založnike in ilustratorje z vsega sveta. Posebno priložnost je letos imela Slovenija kot častna gostja, ki se je na sejmu promovirala z razstavo ilustratorskih del petinpetdesetih slovenskih umetnikov s simboličnim naslovom 'In kaj sledi potem'.Sogovornice:


    Lila Prap, ilustratorka;
    Maja Kastelic, ilustratorka;
    Ana Maraž, edina slovenska ilustratorka, ki se ji je letos uspelo uvrstiti na bolonjsko razstavo ilustracij.

    • 9 min
    Festival dijaške umetnosti: Transgeneracije

    Festival dijaške umetnosti: Transgeneracije

    Prejšnji teden se je v Ljubljani začel že tradicionalni festival dijaške umetnosti, ki nosi ime Transgeneracije. Namen festivala je spodbujanje dijakov na vseh področjih umetniškega izražanja. V prvem delu dogajanja smo si lahko v Cankarjevem domu ogledali deset gledaliških in plesnih produkcij dijakov iz cele države. Program gledaliških in plesnih predstav se je sicer že zaključil, sledi mu razstava likovnih, fotografskih in videodel, ki bo na ogled med 15. in 20. aprilom v sprejemni dvorani Cankarjevega doma.

    • 10 min
    Slovenija, častna gostja na 61.Bolognskem knjižnem sejmu

    Slovenija, častna gostja na 61.Bolognskem knjižnem sejmu

    Slovenija je častna gostja na največjemu sejmu otroške in mladinske literature na svetu, kjer je nastopila s številnimi slovenskimi založniki, uredniki, literati, prevajalci in seveda ilustratorji. Na tem sejmu se že vrsto let in tudi letos samostojno predstavljata založbi Mladinska knjiga in Morfem, nacionalno stojnico pa so morali dodatno povečati, da so omogočili prostor tudi založbam KUD Sodobnost International, Muck Blažina, Pivec, Zala, Malinc, Miš in Sanje.

    Slovenija se je s svojimi avtorji predstavljala na številnih dogodkih, ki pa niso potekali zgolj v petih paviljonih sejma, ampak tudi na več prizoriščih v samem jedru Bologne, kjer so knjigarne odprte pozno v noč, namenjene čim širšemu občinstvu. S knjižnega sejma se je v živo oglašala Nina Zagoričnik s šestimi zanimivimi gosti, ki so pričarali atmosfero trenutnega dogaja: Miha Kovač, Maja Kastelic, Ana Maraž, Sara Badovinac, Sara Škarica in Tina Popovič.

    • 12 min
    Uroš Dokl: Pri rolkanju gre za občutek svobode

    Uroš Dokl: Pri rolkanju gre za občutek svobode

    V Mariboru so podelili Glazerjeve nagrade za dosežke na področju umetnosti in kulture. Nagrado za življenjsko delo je prejela akademska slikarka Ida Brišnik Remec. Glazerjeve listine za posamezne dosežke akademski slikar Gregor Pratneker, ena najvidnejših slovenskih sopranistk sodobnega časa Nika Gorič in muzejski svetovalec Uroš Dokl, ki je v prostor umestil in v muzejski arhiv zapisal zgodovino rolkanja v štajerski prestolnici.

    • 8 min

Top Podcasts In Society & Culture

Roz & Mocha
Frequency Podcast Network
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
The Viall Files
Nick Viall
Unlocking Us with Brené Brown
Vox Media Podcast Network
The Poison Detectives
Canada's National Observer
Modern Wisdom
Chris Williamson

You Might Also Like

Nedeljski gost
RTVSLO – Val 202
18. vzporednik
RTVSLO – Val 202
Eppur si muove - In vendar se vrti
RTVSLO – Prvi
Evropa osebno
RTVSLO – Val 202
Zgodbe
RTVSLO – Val 202
Vroči mikrofon
RTVSLO – Val 202

More by RTV Slovenija

Slovencem po svetu
RTVSLO – Prvi
Lahko noč, otroci!
RTVSLO – Prvi
Nedeljski izlet
RTVSLO – Val 202
Odbita do bita
RTVSLO – Val 202
Frekvenca X
RTVSLO – Val 202
Zapisi iz močvirja
RTVSLO – Val 202