300 episodes

Weekly roundtable in which our guests try to answer some of the challenging and controversial questions in modern society. From BBC World Service

Pargar BBC

  • News

Weekly roundtable in which our guests try to answer some of the challenging and controversial questions in modern society. From BBC World Service

  جابجایی طبقاتی در ایران چهل سال پس از انقلاب

  جابجایی طبقاتی در ایران چهل سال پس از انقلاب

  جابجایی طبقاتی ناشی از انقلاب ایران چگونه بود و چهار دهه بعد از این جابجایی صاحبان قدرت سیاسی در جمهوری اسلامی به چه قشر یا طبقه‌ی اقتصادی تبدیل شده اند؟
  رویه‌ی تبدیل امتیاز سیاسی به امتیاز اقتصادی پدیده ایست که نه فقط اقتصاددان‌ها و عالمان سیاسی را به خود مشغول کرده بلکه مایه‌ی داستان‌ های جذابی هم شده است. مخاطبان این برنامه احتمالا با داستان قلعه‌ی حیوانات آشنا هستند. دست به دست شدن قدرت سیاسی و سپس اقتصادی در انقلاب ها گاه جابجایی طبقاتی خوانده می‌شود و گاه برآمدن مستضعفان و سرنگونی مستکبران. جدای از نامی که بر آن گذاشته می‌شود آنچه کنه این روند را تشکیل می‌دهد ترجمه ی امتیاز در یک صحنه ی اجتماع از جمله سیاست و امنیت به امتیاز در صحنه‌ی دیگر از جمله اقتصاد است. شاید بی دلیل نیست که در جمهوری اسلامی لفظ رانت تا این حد رایج شده است. آیا رانت مکانیسم غالب در تسهیل جابجایی طبقاتی ناشی از انقلاب نبوده و آنچه در این چند دهه می‌بینیم تثبیت اقتصادی قشر یا طبقه ی حاکمی نیست که از روحانیون و نظامیان تا بانکداران و تاجران و سرمایه داران وابسته به نهادهای قدرتمند سیاسی را در برمی‌گیرد؟ ولی آیا روند تبدیل امتیاز سیاسی به اقتصادی در جمهوری اسلامی ناگزیر بوده و بدون ترمز یا عواملی در کار بوده اند که این روند را کند یا گاه متوقف کنند؟ تصویر دقیق از جابجایی قدرت و ثروت در طول حیات جمهوری اسلامی چیست؟

  • 56 min
  از تشییع جنازه تا سقوط هواپیما، مردم یعنی چه؟

  از تشییع جنازه تا سقوط هواپیما، مردم یعنی چه؟

  مفهومی که با الفاظی چون خلق، توده و مردم بیان می شود در ادبیات سیاسی ایران پس از انقلاب دستخوش تغییر جدی شده است. چرا با آنچه که قبلا مورد تجلیل واقع می شد حالا با احتیاط برخورد می شود؟

  • 57 min
  جنگ تمدن‌ها، توضیحی قانع‌ کننده؟

  جنگ تمدن‌ها، توضیحی قانع‌ کننده؟

  گاه از جنگ تمدن ها صحبت می شود گاه از گفتگوی تمدن ها. اما تمدن چیست؟ آیا این مفهوم می تواند به فهم دنیای امروزکمک کند؟
  این برنامه قبلا یک بار پخش شده است.

  • 54 min
  آیا زن، زن به دنیا می‌آید؟

  آیا زن، زن به دنیا می‌آید؟

  و زن زاده نمی‌شوی. تو پس از زاده شدن تبدیل به زن می‌شوی. این پیام سیمون دوبووار برای زنان است. در این پیام یک گمراهی آشکار دیده می‌شود یا یک حقیقت غالبا فراموش شده؟ این برنامه پیشتر یک بار پخش شده است..

  • 52 min
  پس از اعتراض‌های آبان، امیدواری بیشتر یا ترس بیشتر؟

  پس از اعتراض‌های آبان، امیدواری بیشتر یا ترس بیشتر؟

  از اعتراض‌های آبان ماه در ایران چه می‌آموزیم؟ این اعتراض‌ها امیدواری به دگرگونی کیفی اوضاع را بیشتر کرد یا نه؟

  • 55 min
  ایدئولوژی چیست و چگونه عمل می کند؟

  ایدئولوژی چیست و چگونه عمل می کند؟

  ایدئولوژی چیست؟ آیا ایدئولوژی آنگونه که کارل مارکس گفت واقعیت را وارونه جلوه می دهد یا چیزی بیش از آن است؟ فرق ایدئولوژی با جهان بینی و مفاهیم همجوار آن چیست؟

  • 58 min

Customer Reviews

سعید انجوی ,

مردم یعنی چه ؟

جناب کریمی علیرغم برنامه های بسیار پربارو شنیدنی که هر بار اجرا می کنید برنامه مردم یعنی چه و موضوع تشییع جنازه و جریان سقوط هواپیما اصلا جالب نبود یعنی گفتگوتون اصلا خوب پیش نرفت مهمانان بیشتر مفهومی صحبت میکردند تا مصداقی و مهمترین موضوع اینروزهای ایران که میتوانست بحثی چالشی و حتی در دو یا سه جلسه مورد بررسی و موشکافی قرار گیرد متاسفانه به بیراهه رفت . امیدوارم برنامه ای در خور حوادث اخیر و با پرداختن به این وقایع تاثیرگذار بزودی تهیه کنید . ممنون

AmirrezaSC ,

پادکست عالی

موضوعاتی که مورد بررسی قرار می‌گیره خیلی جالبه و مهمان ها به دقت انتخاب می‌شوند. به نظرم برای موضوعاتی که خیلی جنجالی هست میتونید بیش از یک قسمت برنامه ضبط کنید و زمان بگیری از پادکست ها رو هم بیشتر کنید. مثلا چایی و قهوه رو بعد از برنامه ی تلویزیونی توی استودیو صرف کنین و برنامه ی‌ پادکست رو یه کم بیشتر ادامه بدید. مطمئن باشید اگه خیلی طولانی و خسته کننده بشه و یا موضوعات جذاب نباشه تا آخرش رو گوش نمیدیم ولی برای بحث های جذاب به نظرم حیفه که زود تمومش کنید.

poorya0014 ,

عالی

یکی از بهترین و آگاه‌کننده‌ترین برنامه‌های بی‌بی‌سی. من همیشه از بحث خوشم میومده چون شنیدن آراء متفاوت باعث می‌شه انسان تک‌بعدی به اتفاقات نگاه نکنه.

Top Podcasts In News

Listeners Also Subscribed To

More by BBC