207 episodes

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak

  • News
  • 5.0 • 2 Ratings

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

  Raport na dziś - 8 grudnia 2021

  Raport na dziś - 8 grudnia 2021

  Prezydent Joe Biden ostrzega prezydenta Władimira Putina, że inwazja Rosji na Ukrainę spotka się z ostrą reakcją Stanów Zjednoczonych. Putin chce gwarancji, że Ukraina nie dołączy do NATO i oskarża Kijów o prowokacje. Niedaleko granicy rozlokowanych jest 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy - czy w najbliższych tygodniach dojdzie do inwazji? Czy wideorozmowa obu prezydentów rozładowała emocje?

  Gość - Wojciech Konończuk

  • 25 min
  Raport o stanie świata - 4 grudnia 2021

  Raport o stanie świata - 4 grudnia 2021

  Niemcy zapowiadają obowiązkowe szczepienia i lockdown dla niezaszczepionych na Covid19, bo kolejna fala pandemii jest bardzo trudna do opanowania. Skąd się wzięła nowa odmiana wirusa Omikron, czy jej pojawienie musi oznaczać pogorszenie sytuacji pandemicznej? I dlaczego szczepienie ciągle pozostaje najlepszym sposobem uniknięcia ciężkiego przebiegu choroby i śmierci?

  Sąd najwyższy Stanów Zjednoczonych debatuje nad zmianą przepisów o aborcji. Czy Amerykę czekają poważne zmiany w tej dziedzinie?

  Barbados jest najmłodszą republiką na świecie. Po co tej wyspie pełna niezależność od Korony brytyjskiej?

  Stany Zjednoczone nie traktują już kolumbijskiej organizacji FARC jako terrorystów. Czy byli lewicowi partyzanci, sprawcy okrutnych zbrodni podczas dekad wojny domowej w Kolumbii, zmienili się w orędowników pokoju?

  Jak żyją iraccy i syryjscy uchodźcy w obozach w Kurdystanie? I dlaczego to z tego regionu przybywa najwięcej ludzi na granicę polsko-białoruską?

  Opowiemy również dlaczego we współczesnym świecie tak trudno zrezygnować niektórym z barbarzyńskiej praktyki tortur.

  Rozkład jazdy:

  (2:43) La Luz Roja De San Marcos - La Cumbia Sampuesana

  (6:32) Tomasz Rożek o kolejnej fali pandemii

  (30:46) Mateusz Piotrowski o ew. zmianie przepisów aborcyjnych w USA

  (49:35) Semblanzas del Rio Guapi - Abran la Puerta a la Paz

  (53:53) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o współczesnych torturach

  (58:44) Podziękowania

  (1:03:40) Adrian Bąk o niezależności Barbados

  (1:16:25) Maciej Stasiński o przemianie FARC

  (1:39:21) Małgorzata Olasińska-Chart o uchodźcach w Kurdystanie

  (1:55:07) Do usłyszenia

  (1:56:13) Rihanna - Love On the Brain

  • 2 hrs
  Raport na dziś - 1 grudnia 2021

  Raport na dziś - 1 grudnia 2021

  Nowa koalicja w Niemczech zapowiada ambitną politykę klimatyczną, będzie dążyć do federalizacji Unii Europejskiej i czuwać nad przestrzeganiem prawa europejskiego przez członków wspólnoty. Czy nowy rząd Olafa Scholza będzie w stanie i czy będzie miał ochotę przeciwstawić się Moskwie w sprawie gazociągu Nord Stream 2?

  Gość - Anna Kwiatkowska

  • 41 min
  Raport z przyszłości - 30 listopada 2021

  Raport z przyszłości - 30 listopada 2021

  Sport może zmieniać świat i jednoczyć ludzi w sposób w jaki niewiele innych rzeczy może to zrobić - mówił kiedyś Nelson Mandela. Był też w przeszłości sport źródłem wielu napięć, a nawet światowych konfliktów, jak słynna wojna futbolowa z 1969 roku między Salwadorem a Hondurasem. Zawsze jednak był ważną częścią ludzkiego życia.

  Czy sport jako część kultury fizycznej i arena zdrowej i sprawiedliwej rywalizacji przetrwa jednak we współczesnych realiach? Globalizacja i komercjalizacja zmieniają wiele dyscyplin sportowych, jak choćby piłkę nożną. Sport coraz częściej jest uzależniony od wielkich pieniędzy, a przynależność do lokalnego klubu bywa wypierana przez chęć identyfikacji z futbolowymi gigantami napędzanymi petrodolarami.

  Jednocześnie w sporcie coraz większą rolę zaczynają odgrywać nowe technologie, które z jednej strony mogą uatrakcyjniać rywalizację, a z drugiej strony wywołują kontrowersje ze względu na tworzenie nieuczciwej przewagi. Sztuczna inteligencja także puka na areny sportowe i może spowodować, że już niedługo będzie można stworzyć sportowca według określonych potrzeb.

  Czy sport traci duszę? I jak należy patrzeć na nowe formy sportu, które z tradycyjnym sportem mają coraz mniej wspólnego? A może to właśnie one będą nowoczesną odmianą zdrowej rywalizacji?

  W odcinku występują:


  prof. Simon Chadwick z Uniwersytetu w Leeds, ekspert w dziedzinie sponsoringu sportowego i ekonomii sportu
  Robert Korzeniowski, sportowiec, medalista olimpijski w chodzie
  Bartłomiej Rabij, dziennikarz sportowy i ekspert od południowoamerykańskiej piłki nożnej
  Emil Franchi, członek największego fanklubu drużyny Newcastle United
  Krystian Dereziński, neurobiolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i firmy BrainTech
  Adrian Stanecki, zawodnik drużyny ampfutbolowej Legia Warszawa i reprezentacji Polski w amp futbolu
  Karol Kopańko, autor książki „Polski Esport”

  Scenariusz: Adrian Bąk

  Realizacja: Kris Wawrzak, studio „Efektura”

  Partner Raportu z przyszłości:

  https://incredibleinspirations.com

  • 46 min
  Raport o stanie świata - 27 listopada 2021

  Raport o stanie świata - 27 listopada 2021

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że do marca 2022 roku w Europie umrze na Covid kolejne 700 tysięcy ludzi. Dlaczego tak trudno wprowadzać obostrzenia w czwartej fali pandemii, dlaczego tak wielu ludzi nie wierzy w statystyki, nie chce obostrzeń i gotowych jest wychodzić na ulice w obronie swoich przekonań?

  Co się dzieje z afgańskimi kobietami? Czy talibowie są gotowi zmienić podejście do kobiet, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Dziś ostatni odcinek wspólnej akcji Raportu i Radia 357 „Michał Żakowski w Afganistanie”.

  Tragedia w Kanale La Manche. 27 migrantów tonie podczas próby przeprawy z Francji do Anglii. Władze brytyjskie i francuskie kłócą się o to, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo tysięcy ludzi, którzy chcą ubiegać się o azyl na Wyspach.

  Gdzie się podziała Peng Shuai? Chińska tenisistka po kilku tygodniach nieobecności pokazuje się publicznie, ale co się z nią działo i dlaczego zaginęła na tak długi czas?

  Polska polarniczka w natarciu na Oazę Bungera. Dlaczego wcześniej kobiety rzadko zdobywały Arktykę i Antarktydę? Dlaczego teraz to robią?

  Opowiemy również o powrocie mody na tradycyjne strajki, w których chodzi o to, żeby więcej zarabiać.

  Rozkład jazdy:

  (2:30) Alela Diane – Emigre

  (5:43) Przemysław Biskup o tragedii w Kanale La Manche

  (23:31) Michał Żakowski w Afganistanie #4

  (46:21) Bruce Springsteeen - Factory

  (48:42) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o strajkach

  (53:46) Podziękowania

  (58:58) Anna Dudzińska o polskiej polarniczce w natarciu na Oazę Bungera

  (1:16:04) Małgorzata Jacyno o czwartej fali pandemii Covid19

  (1:36:36) Michał Bogusz o tajemniczym zniknięciu Peng Shuai

  (1:53:05) Do usłyszenia

  (1:53:43) Gregory Porter - Smile

  • 1 hr 57 min
  Raport na dziś - 24 listopada 2021

  Raport na dziś - 24 listopada 2021

  Sprawa amerykańskiego nastolatka Kyle’a Rittenhouse’a wstrząsnęła Ameryką. Sąd uznał, że Rittenhouse zabił dwóch mężczyzn i ranił trzeciego działając w samoobronie, więc go uniewinnił. Jego sprawa rozgrzała emocje wokół kwestii, które od lat dzielą Amerykanów – posiadania broni, rasizmu, granic samoobrony.

  Gość - Andrzej Kohut

  • 21 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In News

You Might Also Like