Αληθινά εγκλήματα LIFO PODCASTS
-
- Αληθινά εγκλήματα
-
Τα εγκλήματα που συγκλόνισαν την Ελλάδα από τον 19ο αι. μέχρι σήμερα.
-
Η δολοφονία του πλασιέ κοσμημάτων και οι «διαβολικοί εραστές»
Ο Νίκος Τσέφλιος ερευνά και αφηγείται την ιστορία του πλασιέ κοσμημάτων, που είδε το φως της δημοσιότητας τον Δεκέμβριο του 1980 αλλά και τη συνέχειά της, 24 ολόκληρα χρόνια μετά.
-
Το μυστήριο της εξαφάνισης της φημισμένης σολίστ Παναγιώτας Μαζαράκη
Ο δημοσιογράφος Νίκος Τσέφλιος ερευνά και αφηγείται τη μυστηριώδη εξαφάνιση που έγινε πρώτο θέμα στα μέσα ενημέρωσης, τον Σεπτέμβριο του 2008.
-
Αποκόρωνας: Μια Κρητική βεντέτα δίχως τελειωμό
O Νίκος Τσέφλιος ερευνά και αφηγείται μια Κρητική βεντέτα που άνοιξε το 1994 στα χωριά του Αποκόρωνα, στα Χανιά. Μπορεί να έχει περάσει καιρός από την τελευταία δολοφονία, αλλά ο φόβος δεν καταλαγιάσει. Kι ας μην έχουν μείνει πια αρκετοί, για να σκοτώσουν και να σκοτωθούν.
-
Υπόθεση Σταύρου Κωνσταντόπουλου: Το μυστήριο του σπιτονοικοκύρη που βρέθηκε νεκρός σε μπαούλο
Η υπόθεση της δολοφονίας ενός 77χρονου συνταξιούχου που πήγε να εισπράξει τα ενοίκια μιας μονοκατοικίας που νοίκιαζε και δεν γύρισε ποτέ σπίτι του. Οι οικείοι του τον αναζητούσαν επί μήνες ενώ η περίπτωσή του απασχόλησε ακόμα και την τηλεοπτική εκπομπή «Φως στο Τούνελ» της Αγγελικής Νικολούλη. Τι συνέβει τελικά;
-
Έγκλημα στον Κολωνό: Όταν ένας υπάλληλος του ΟΣΕ δολοφόνησε τη γυναίκα του και τον εραστή της
Ο 45χρονος Γιώργος υποπτευόταν για πολλά χρόνια ότι ο οικογενειακός φίλος, που μπαινόβγαινε συχνά στο σπίτι του στον Κολωνό, δεν πήγαινε μόνο για να βοηθάει τα παιδιά του στο διάβασμα. Οι ψίθυροι που ξεκίνησε να ακούει δεξιά και αριστερά για την ιδιαίτερη σχέση του με την σύζυγό του, την Αθηνά, ήταν αυτοί που έριξαν λάδι στη φωτιά. Ο δημοσιογράφος Νίκος Τσέφλιος ερευνά και αφηγείται μια υπόθεση από το μακρινό 1975.
-
Υπόθεση Αθανασίας Αγγελινού: Μια συζυγοκτονία που έστειλε τη φόνισσα στο εκτελεστικό απόσπασμα
Ο δημοσιογράφος Νίκος Τσέφλιος ερευνά και αφηγείται ένα στυγερό έγκλημα του 1960.
Κριτικές πελατών
Δώστε κι’ άλλο στον λαό…
Δεν έχω πολλά να πω, διότι δεν βρίσκω ψεγάδια. Τα άκουσα όλα «μονορούφι», και αυτό μιλάει από μόνο του. Υπέροχο, καλοδουλεμένο, και σωστά δομημένο ώστε να κρατάει το ενδιαφέρον του ακροατή ζωντανό και αναλλοίωτο, παρά της εκ φύσεως βαριάς του ατμόσφαιρας. Η σκέψη των διαφορετικών ομιλητών, σε κάθε ιστορία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, και προσωπικά περιμένω να δω σε κάθε επεισόδιο ποια αγαπημένη φωνή θα μας ταξιδέψει. Παρ’ όλα αυτά, επέλεξα να βαθμολογήσω ένα από τα πιο αγαπημένα μου podcast, με 4 αστεράκια, γεγονός που προκύπτει αποκλειστικά και μόνο, από την έλλειψη συχνότητας, και της -συγκριτικά με άλλες σειρές podcast, της lifo και όχι μονο- μικρής διάρκειας του κάθε επεισοδίου.
Συγχαρητήρια, συνεχίστε την καλή δουλεία!
Κακή αφήγηση
κακογραμμένων κειμένων. Μπορεί ο κύριος Τσέφλιος να είναι καλός ως ρεπόρτερ αλλά είναι πολύ κακός ως podcaster.
Πολύ καλό
Φανταστικό. Θα ήθελα πιο συχνά επεισόδια.