![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
95 episodes
![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
Dumb and Dahmer Podcast Elena & Eirinella
-
- True Crime
-
-
4.5 • 60 Ratings
-
Ελάτε για τσάι με την Έλενα και την Ειρηνέλλα. Μαζί θα ξεδιπλώσουμε τις πιο σκοτεινές πτυχές της ανθρωπότητας αλλά και της ψυχής μας. Συζητάμε για αληθινά εγκλήματα, με έναν τόνο αισιοδοξίας (ή μήπως όχι;). Για περάστε, για περάστε και μη φοβάστε...έχουμε κουλουράκια! Instagram: https://www.instagram.com/dumbanddahmer_podcastEmail: dumbanddahmerpod@gmail.comWebsite: https://dumbanddahmer.buzzsprout.com
-
🔒 Griselda Blanco - The Cocaine Godmother - Η αληθινή ιστορία για τη ζωή και τη δράση της
Subscriber-only episodeEpisode duration: 02:22 h. Ο δρόμος πας πήγε Κολομβία για να βρούμε τη Sofia Vergara…όχι! Αλλά ίσως και ναι...Ο λόγος; Η γυναίκα που άλλαξε τον τρόπο δράσης των cartel παγκοσμίως. Μιλάμε για την αληθινή ιστορία της Griselda Blanco, αλλιώς γνωστή και ως Cocaine Godmother/La Madrina ή The Black Widow. Αδίστακτοι εκτελεστές, ίντριγκα και...Pablo Escobar στα νιάτα του, συνδέονται με μοναδικό τρόπο και έρχονται να μας δώσουν την εικόνα των Κολομβιανών καρτέλ του Medelli...
-
Η δολοφονία του Georgi Markov (Season Finale) ft. Βάσω
Σε αυτό το τελευταίο γι αυτή τη σεζόν επεισόδιο, μαζευτήκαμε φίλοι και γνωστοί για να συζητήσουμε τη δολοφονία του Βούλγαρου συγγραφές Georgki Markov τον Σεπτέμβριο του 1978 στο Λονδίνο. Δεν θα μπορούσε να λείπει από την παρέα μας και μετά από λαϊκή απαίτηση...η μορφωμένη, καλλιεργημένη φίλη Βάσω! Δυο χρόνια παρεούλα....σας ευχαριστούμε όλους για τη στήριξη και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το φθινόπωρο.Καλό καλοκαίρι!! Support the Show.Στηρίξτε αυτό το podcast: Dumb and Dahmer Pl...
-
Η δράση του Jerry Brudos - The Shoe Fettish Slayer
Serial Killer on the loose! Πάμε στις ΗΠΑ κατά τα τέλη της δεκαετίας του 1960, προκειμένου να συζητήσουμε τη ζωή και τη δράση του κατά συρροή δολοφόνου Jerry Brudos, αλλιώς γνωστού και ως The Lust Killer ή The Shoe Fettish Slayer, ο οποίος απήγαγε, βίασε και δολοφόνησε 4 νεαρές γυναίκες το 1968 και το 1969. Μια υπόθεση με πάρα πολλά κοινά με όσα γνωρίζουμε ήδη για το υπόβαθρο των περισσότερων εγκληματιών του είδους, η οποία έρχεται να μας επιβεβαιώσει τις θεωρίες που ήδη γνωρίζαμε. Σκληρ...
-
🔒 Η μαζική αυτοκτονία στο Peoples Temple - Jonestown
Subscriber-only episodeEpisode duration: 02:08 h. Αιρέσεις και ψυχολογία. Πόσο εύκολο είναι για έναν άνθρωπο να αφήσει πίσω του τα πάντα και να πιστέψει τα λόγια ενός "χαρισματικού" ηγέτη; Τι ανάγκες του καλύπτει; Είδαμε την ιστορία να επαναλαμβάνεται πολλές φορές, με τις αιρέσεις να οδηγούν τους ακόλουθούς τους σε πράξεις ομαδικής αυτοκτονίας. Σε αυτό το επεισόδιο, συζητάμε για μια από μεγαλύτερες σε αριθμό νεκρών μαζικές αυτοκτονίες - απόρροια φανατισμού, εκμετάλλευσης και κακοποίησης ...
-
Η ιστορία του James Ballard (Fictional Character) μέσα από την ταινία Crash
Μετά από καιρό, πιάνουμε στο στόμα μας φανταστικό χαρακτήρα, τη δράση του οποίου συζητάμε όπως την οραματίστηκε ο David Cronenberg. Πίσω στα 90's λοιπόν και μιλάμε για τον James Ballard (James Spader) και την ταινία Crash. Μια ταινία που θα μπορούσε άνετα να είναι βασισμένη σε αληθινά γεγονότα. Μια διαφορετική "αίρεση" serial killers με κοινό την αγάπη για την καταστροφή και τα δυστυχήματα. Αράξτε με pop corn και φορέστε τη ζώνη σας! Βρουμ βρουμ!!Support the Show.Στηρίξτε αυτό το podcast...
-
Η δολοφονία της Selena Quintanilla (Part 2)
Σε αυτό το δεύτερο μέρος της υπόθεσης για τη δολοφονία της Selena, ξεκινάμε με τη διάπραξη και πως αυτή επηρέασε την κοινή γνώμη και τον περίγυρο φυσικά της τραγουδίστριας. Τι ισχυρίστηκε η Yolanda Saldivar; Πόσο διαφορετικά θα είχαν εξελιχθεί όλα εάν είχε απομακρυνθεί πολύ νωρίτερα...ή μήπως όχι; Μπορείς να προβλέψεις τελικά το έγκλημα σε κάποιες περιπτώσεις;Ελάτε μαζί μας να τα συζητήσουμε αναλυτικά. Press play και vamos! Support the Show.Στηρίξτε αυτό το podcast: Dumb and Dahmer Plus ...
Customer Reviews
Good job
Great content! 👏👏
👏
Αν ψάχνετε ένα podcast που θα θρέψει την
τρομολαγνεία σας τότε δεν σας κάνει το συγκεκριμένο. Αυτό που μου αρέσει είναι η πιο ανάλαφρη και σε λογικά πλαίσια προσέγγιση που γίνεται γύρω από το έγκλημα από τα κορίτσια, σαν να μου το διηγείται ένας κοντινός μου άνθρωπος! Συνεχίστε έτσι…
5/5
Ποσό απολαμβάνω την παρέα σας!!!! Έχω ακούσει όλα τα επεισόδια, ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ (ήρεμα το λέω) 😭
ΥΓ Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στη (πρώην ;;) συνάδελφο δικηγόρο Ειρηνελλα ❤️