32 episodes

Ciekawość świata i chęć jego poznawania sprawiła, że pewnego zimowego dnia "Reporter na Tropie..." rozpoczął swoje działanie. Podejmuje różne tematy. Nie boi się konfrontacji, choć woli spokojną debatę, w której każdy z rozmówców może bez stresu się wypowiedzieć. Poszukiwanie prawdy nigdy nie należy do zadań prostych - sęk w tym by odważyć się za nią podążać.

Michał Lebiest ~ Reporter na Tropie...

Reporter na Tropie..‪.‬ Michał Lebiest

    • News

Ciekawość świata i chęć jego poznawania sprawiła, że pewnego zimowego dnia "Reporter na Tropie..." rozpoczął swoje działanie. Podejmuje różne tematy. Nie boi się konfrontacji, choć woli spokojną debatę, w której każdy z rozmówców może bez stresu się wypowiedzieć. Poszukiwanie prawdy nigdy nie należy do zadań prostych - sęk w tym by odważyć się za nią podążać.

Michał Lebiest ~ Reporter na Tropie...

    Aplikacja pomoże nam ulepszyć życie?

    Aplikacja pomoże nam ulepszyć życie?

    Sprytny jak informatyk. Zdolny jak student PK. Za nami niezwykle efektowna i owocna I edycja Kościuszkonu, czyli maratonu informatycznego.

    Czy w 24 godziny można z sukcesem zakończyć zmagania rozwiązując problem dotyczący jakości naszego codziennego życia? Oczywiście tak! Studenci Politechniki Krakowskiej nie zwalniają tempa. Informatyczna pasja, chęć zmieniania świata na lepszy i wyzwania, to wszystko miało swoje odzwierciedlenie w trakcie wyjątkowych zawodów zorganizowanych przez Samorząd WIiT.

    Jak wyglądała I edycja Kościuszkonu? Czego obawiali się organizatorzy? Co ich pozytywnie zaskoczyło? Kto zwyciężył w zawodach? Znajdź odpowiedzi na te pytania słuchając rozmowy z Sandrą Kiwior i Jakubem Kubicą.

    ---

    Rozmawiał Michał Lebiest

    • 12 min
    Budżet to nie byle jaki, bo "Studencki"!

    Budżet to nie byle jaki, bo "Studencki"!

    Innowacyjność, nowoczesność, dobra atmosfera - te hasła idealnie pasują do wszystkiego co może kryć się za studenckimi projektami w uczelnianej odsłonie budżetu obywatelskiego.

    Trwa pierwsza edycja niezwykłego projektu, w którym każdy student PK może wziąć udział. Co więcej każdy może mieć wpływ jak zostaną wydatkowane finalne fundusze. Budżet Studencki to inicjatywa Fundacji PK, która idąc w myśl za oczekiwaniami żaków postanowiła włączyć się w delikatny proces zmienienia Naszej Uczelni na lepsze. Jak podkreślają organizatorzy: Najważniejsze, by proponowane przedsięwzięcia miały charakter ogólnouczelniany, a z ich efektów mogło skorzystać szerokie grono studentów i doktorantów Politechniki.

    Jakie zatem projekty będą mogły zostać zaakceptowane? Co trzeba zrobić by zgłosić swój pomysł? Jak będą rozdzielane środki finansowe? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań w rozmowie z Dominiką Wanat przedstawicielką Fundacji PK.

    — — —

    Rozmawiał Michał Lebiest

    • 14 min
    Wykrzyczeć wolność!

    Wykrzyczeć wolność!

    Cierpienie i walka zapisana nie słowami, a na plakatach. Artystyczne ujęcie okrucieństw wojny, ale także silny przekaz, nie pozostający bez echa. Twórczy opór - wyjątkowa wystawa na Wydziale Mechanicznym PK.

    Niebawem minie rok od agresji Rosji na Ukrainę. Nie trzeba dodawać, jak wiele się w tym czasie  wydarzyło. Także my, Polacy wiele zrozumieliśmy. Świat okazał się mniejszy niż myśleliśmy, a słowa Ernesta Hemingway ’a jeszcze bardziej aktualne.

    „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą: każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.”

    Walczyć o wolność można w różny sposób. Jedni zaciągają się do wojska i chwytają za karabin inni śpiewają piosenki, albo piszą wiersze. Są też tacy, którzy na plakatach zapisują swoje przemyślenia i uczucia. Często robią to ryzykując swoje bezpieczeństwo.

    Tak było również w przypadku plakatów z wystawy znajdującej się na Wydziale Mechanicznym. Jak powstawały? Kto jest stworzył? Jaki cel ma wystawa?Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z kuratorką wystawy „Twórczy Opór” Oleną Donets.

    • 14 min
    Przyszłość edukacji tkwi w sieci?

    Przyszłość edukacji tkwi w sieci?

    Tak, ale trzeba to wszystko przygotować z głową. Wymiana doświadczeń motorem napędowym dobrych zmian? Jednoznacznie tak! Gdzie szukać wsparcia? Na Akademii E-learningu, która odbędzie się na Politechnice Krakowskiej.

    Pandemia pokazała nam wszystkim jak wiele informatycznych narzędzi może wspierać edukację. Z dnia na dzień zmieniliśmy rzeczywistość, w której przyszło nam być studentem, nauczycielem akademickim, a także badaczem. Począwszy od prostych aplikacji, skończywszy na poważnych platformach MOOC, rozpoczęliśmy transformację, która w przeciągu kilku miesięcy zapoczątkowała nowy etap, w realizacji nauki na uczelniach wyższych.

    Nie da się ukryć, na początku był chaos, lecz niemal jak w mitologii wyłania się z niego coraz więcej pozytywnych odkryć. Zdalna edukacja nie musi być zła, nie musi być gorsza jakościowo. Finalnie może inspirować i bynajmniej nie nudzi biorących w niej udział. Tradycyjnie, by tak się działo potrzebna jest wiedza i kreatywne wykorzystanie wszystkiego tego, co oferuje cyfrowa cywilizacja. Do tego jak zawsze potrzeba otwartej głowy i chęci…

    Świadomi otwartych granic, a także edukacyjnej rewolucji, razem z Aleksandrą Dudasz specjalistką e-learningu na PK opowiadamy o Akademii E-learningu, wydarzeniu, które ma być idealnie skrojonym na miarę potrzeb dydaktyków, forum wymiany doświadczeń i wiedzy związanej z przygotowywaniem zajęć, a także korzystaniem z zalet edukacji zdalnej. Czy niebawem studiować będziemy wyłącznie online? O tym między innymi w niniejszym odcinku audycji “Reporter na Tropie…”.



    Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest

    --- --- ---

    Materiał zrealizowany przy współpracy Radia Nowinki PK oraz Gazety Jutro ©

    • 27 min
    Odwaga nie boli. Dobra decyzja procentuje całe życie!

    Odwaga nie boli. Dobra decyzja procentuje całe życie!

    Podnieś rękę. Daj się poznać. Zdobądź kwalifikacje by w dorosłe życie wejść z kapitałem doświadczenia i spokoju finansowego. Brzmi to jak dobre hasło marketingowe? Może i tak, ale to realna prawda, jeśli skorzystamy z oferty Motorola Solutions System.

    W dynamicznych czasach, pełnych zmian, również i nam wszystkim towarzyszy konieczność ciągłej edukacji i podejmowania ważnych decyzji, w coraz młodszym wieku. Studia łączone razem z docelową pracą? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Studencie w trakcie nauki wcale nie musisz pracować “byle gdzie”.

    Nie od dzisiaj wiadomo, że “czerwone maki” to ten rejon Krakowa, który pachnie technologia skrytą pod logotypami uznanych zagranicznych marek. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i budzącą nieprzerwane emocje jest wspomniana wcześniej Motorola. Gigant, który lata temu zadomowił się w Krakowie, i od tego czasu oferuje doskonałe możliwości nie tylko pracy, ale również edukacji. Studenci informatyki, młodzi adepci kodowania, a także wszyscy wierzący w swoje umiejętności, zahaczające o cyfrowy technologiczny świat, niejednokrotnie mogli się przekonać, jak silna jest obecność Motorola Solutions w otaczającym nas środowisku. Co jasne jest to wręcz idealne miejsce do zyskania wiedzy, doświadczenia, a także pracy dla najlepszych z najlepszych!

    …i tu ważna informacja: dostać się do Motoroli wcale nie jest tak trudno jak się wydaje. Wystarczy mieć w sobie gram odwagi i chęć do rozwoju. Reszty nauczy sam przyszły pracodawca! I tak może się rozpocząć również Twoja kariera!

    W rozmowie z Jackiem Drabikiem Prezesem Zarządu Motorola Solutions System Polska, odkrywam kolejne sekrety i możliwości stworzone przez firmę dla wszystkich, gotowych do tego, by dać się poznać podczas rozpoczynających się już niebawem dwóch Akademii C++ i C#. Uwaga, czasu na rejestrację coraz mniej! Szczegóły na fb Motorola Solutions System Polska.



    Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest

    --- --- ---

    Materiał zrealizowany przy współpracy Radia Nowinki PK oraz Gazety Jutro ©

    • 22 min
    Sukces mimo przeciwności. Zaskoczenie na wagę medalu!

    Sukces mimo przeciwności. Zaskoczenie na wagę medalu!

    Koszykarki AZS Politechniki Korony Kraków udowodniły, że marzenia można spełniać zawsze, a smak zwycięstwa smakuje jeszcze lepiej, kiedy początkowo nikt sukcesu nie przewiduje!

    Cofnijmy się na moment w czasie. Smutne puste krzesełka na trybunach, przerywające ciszę dźwięki skrzypiącej gumy, odbijającej się piłki. Krótkie pokrzykiwania. Emocje, napięcie i nagła radość. Rozluźnienie. Takie były te ostatnie chwile, drogi zawodniczek AZS Politechniki, po upragnione trzecie miejsce w I lidze Kobiet. Brązowy medal wypracowany i zasłużony. Łzy radości, bo mało kto wierzył, że sen się spełni.

    “Ten medal jest nasz, ten medal do nas należy, nie oddamy go nikomu…”

    Świętowanie skromne, bo pandemia na wiele nie pozwala, telefony do bliskich i chóralne przyśpiewki - tak w daleko idącym skrócie, wyglądało zakończenie sezonu i prowizoryczna feta. Ta właściwa mamy nadzieję, dopiero przed nami - mówi trener Wojciech Downar-Zapolski. Tytaniczna praca całego zespołu zaowocowała nieprzeciętnym wynikiem. Doskonała faza zasadnicza, w cuglach wygrywane spotkania i respekt przeciwniczek, zyskiwany z pojedynku na pojedynek. Finalnie faza play-off, trudna, ale jednocześnie szczęśliwa mimo niezwykle trudnych przeciwników. Nie było przypadkiem, że ta zgrana grupa zawodniczek, zamieniła pot sali treningowej na błyskotliwe zagrania i celne rzuty za trzy.

    W grach zespołowych płacz i uśmiech pojawiają się na przemian. Dobry mecz, wysoka forma, zależy od wielu czynników. Niebagatelne jest także doświadczenie i młodzieńcza fantazja przyprawiona szczyptą finezji. By wygrywać potrzebne jest też szczęście, które jak mówi powiedzenie sprzyja lepszym.

    Chciałoby się powiedzieć: “przeżyjmy to jeszcze raz”, i rzeczywiście niech tak się dzisiaj stanie - w audycji Reporter na Tropie przypominamy te najważniejsze fragmenty sezonu żeńskiej koszykówki, którego bohaterkami będą podopieczne trenera Downara-Zapolskiego. W rozmowie ze szkoleniowcem, między innymi odpowiedzi na pytania: jak stworzyć zespół na medal, albo jak zachować spokój, gdy nagle pojawia się nadzieja na duży sukces.



    Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest

    --- --- ---

    Materiał zrealizowany przy współpracy Radia Nowinki PK oraz Gazety Jutro ©

    • 19 min

Top Podcasts In News

Inside Politics
The Irish Times
The Rest Is Politics
Goalhanger Podcasts
Path to Power
Matt Cooper & Ivan Yates
The Indo Daily
Irish Independent
Brendan O'Connor
RTÉ Radio 1
Inside Ireland’s Rising Right
Newstalk