100本のエピソード

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

Forbes Women Podcast Onet Audio

    • ビジネス

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

    “Biznes niesie sztukę, sztuka – biznes”

    “Biznes niesie sztukę, sztuka – biznes”

    Jaka jest relacja między biznesem i pieniędzmi a kulturą i sztuką? Czy w dzisiejszych, pod wieloma względami trudnych, czasach potrzebne nam są galerie sztuki? Mierzymy się obecnie ze spowolnieniem gospodarczym i bardzo niestabilną sytuacją geopolityczną. Czy więc w ogóle mamy przestrzeń na obcowanie ze sztuką? W najnowszym odcinku “Forbes Women Podcast” Dorota Haller rozmawia z Justyną Szylman, p.o. dyrektorki Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
    Znaczenie sztuki i galerii
    Dlaczego sztuka i galerie sztuki są niezbędne we współczesnym świecie? Gościni podkreśla ich istotność w budowaniu tożsamości narodowej i osobistej, zwraca też uwagę na edukacyjny aspekt sztuki oraz na jej zdolność do rozwijania kompetencji miękkich, tak ważnych w dzisiejszych czasach. Według gościni kreatywność, otwartość i umiejętność dialogu to kluczowe umiejętności, na których rozwój wpływ ma obcowanie ze sztuką i sztuka sama w sobie. To właśnie one – według Justyny Szylman – zyskają na znaczeniu w erze sztucznej inteligencji. Sztuka uczy nas negocjacji z rzeczywistością. 

    Czy jednak jest ona dostępna dla wszystkich? Nie zawsze. Na szczęście w Polsce, między innymi dzięki programom edukacyjnym Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki i jej dniom otwartym, sztuka jest coraz bardziej dostępna dla różnych grup społecznych. Inkluzywność jest kluczowa.

    Biznes a kultura i sztuka

    Partnerstwo między biznesem a sztuką jest, oczywiście, jednym z ważniejszych wątków tej rozmowy. Gościni wyjaśnia, jak może być ono korzystne dla obu stron. Mądry branding artystyczny, dzięki któremu można budować wielkie marki czy wpływ sztuki na rozwój wartości i kompetencji w firmach, to tylko niektóre z przykładów. Biznes niesie sztukę, sztuka – biznes.

    Poza tym w rozmowie również o tym, jaka jest rola kobiet w zarządzaniu instytucjami kultury, znaczeniu obecności kultury i sztuki na konferencjach biznesowych oraz o miejscu przemysłów kreatywnych w gospodarce. Zapraszamy!

    • 28分
    Gdzie jesteśmy w drodze do równości na rynku pracy?

    Gdzie jesteśmy w drodze do równości na rynku pracy?

    Równość płci jest tematem obecnym wszędzie. W mediach, w polityce i biznesie. W tym samym czasie wskaźniki mierzące postęp w równości nie zmieniają się, nie rosną. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy źle?
     
    W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women gościem Katarzyny Gaweł jest Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współautor podcastu „Ekonomia i cała reszta”.
     
    Badania pokazują, że 78% Polek i Polaków nie ma świadomości istnienia luki płacowej, a w 70% firm się o tym nie rozmawia.
    - Najświeższe dane mówią o tym, że luka płacowa nieskorygowana wynosi w Polsce blisko 8%. Oznacza to, że o 8% męskich zarobków wynagrodzenia kobiet są niższe. – tłumaczy ekspert. Okazuje się także, że rozbieżności są znacznie wyższe w sektorze prywatnym, gdzie wynoszą aż 14%, a przodują branże finansowe i ubezpieczeniowe (28%), a także rynek IT (25%). Czy część obserwowanych działań włączających jest więc w nich pozorna i ma charakter „diversity washingu”? To jednak i tak dawało naszemu krajowi wysokie 5 miejsce w Europie pod względem najniższej luki płacowej. Zdecydowanie gorzej wypadamy w przypadku luki płacowej skorygowanej, która wynosi u nas aż 12,2% i przekracza średnią unijną. A inne źródła wskazują nawet 17,5%.
    - To tak, jakby identyczna pracownica jak dany pracownik pracowała jeden dzień w tygodniu za darmo. To jest dramatyczna różnica. – puentuje Łukasz Komuda.
    Opisywane powody? Wśród nich nieracjonalne uprzedzenia i stereotypy oraz postrzeganie kobiet jako bardziej „ryzykowne” pracowniczki, biorąc pod uwagę obowiązki macierzyńskie.
     
    Czy pomóc w tej sytuacji może planowana na 2026 rok nowa dyrektywa unijna ds. transparentności wynagrodzeń i jawności płac? Ekspert nie spodziewa się rewolucji, choć zauważa, że uruchomienie dyskusji i wzrost świadomości to krok w dobrą stronę. Okazuje się także, że narzędzia do wyrównywania płac już mamy, ważne jest, aby je efektywnie wprowadzać i egzekwować. To kwestia uczciwość – zgadzają się Katarzyna Gaweł i jej gość.
     
    W dalszej części rozmowy pojawia się wątek aktywności zawodowej. Okazuje się, że wskaźnik zatrudnienia różni się w przypadku płci aż o 11 punktów procentowych na rzecz mężczyzn. Kluczowym czynnikiem jest tu macierzyństwo. Aby ułatwić możliwość powrotu do pracy tym kobietą, które się na to decydują, należałoby polepszyć jakość usług publicznych – wskazuje ekspert. A także zachęcić mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich i wyrównać podział obowiązków w domach.
     
    A jak wygląda sytuacja kobiet na stanowiskach zarządzających w Polsce? Wygląda na to, że im wyższa pozycja, tym ich udział jest niższy, a przypadku prezesów stanowi tylko 6%. Raporty wskazują, że nierówności na posadach kierowniczych kosztować nas mogą aż 300 mld. złotych mniej do PKB w latach 2022-30. Powodem jest często zwykła dyskryminacja. Jak więc wdrożymy unijne regulacje równościowe w ciągu 2 najbliższych lat? Łukasz Komuda zwraca tu uwagę, że Polska niestety wciąż jest krajem, którego trzeba w tych obszarach „poganiać kijem” z Brukseli i pokrzyczeć na niego jak na dziecko, aby zaszła jakakolwiek zmiana.
     
    Jakie podpowiedzi daje ekspert kobietom, aby szybciej wyrównały swoje szanse na rynku pracy? O tym usłyszysz w podcaście Forbes Women.

    • 56分
    Stabilny biznes z silnym partnerem

    Stabilny biznes z silnym partnerem

    [WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
    O drodze do realizacji marzeń w branży gastronomicznej opowiada Karolina Sokół, franczyzobiorczyni McDonald's Polska, zarządzająca sześcioma restauracjami w dwóch województwach: mazowieckim i podlaskim. – Idealny kandydat na franczyzobiorcę McDonald's to osoba otwarta na rozwój. Powinien być przedsiębiorczy, ambitny, uważny na potrzeby gości i zdecydowanie gotowy do podjęcia ryzyka – mówi Karolina Sokół w podcaście „Forbes Women”.

    • 24分
    Jak różnorodność w zarządach wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Jak różnorodność w zarządach wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Czy kobiety powinny być w zarządach i radach nadzorczych, czy może nie? Dlaczego regulacje w tej kwestii są nam w ogóle potrzebne i jak różnorodność w zarządach oraz radach nadzorczych może wpływać na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Gościnią najnowszego odcinka „Forbes Women Podcast” jest Iva Georgijew, przewodnicząca Rady Dyrektorów Deloitte w Europie Centralnej, Liderka Klubu SheXO Deloitte.

    W rozmowie z Dorotą Haller gościni opowiada, dlaczego w 2011 roku założyła Klub SheXO, podkreślając ówczesny brak świadomości wśród kobiet tego, jak bardzo istotny jest networking. W jaki sposób klub pomaga kobietom w rozwoju zawodowym i wspiera je w osiąganiu wyższych stanowisk w firmach? Jak ważna jest rola mężczyzn jako sojuszników kobiet?

    Kluczowym tematem rozmowy jest jednak analiza raportu opublikowanego przez Deloitte „Women in the Board Room: A Global Perspective”. Raport wykazuje, jak niewielkie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich lat w kwestii obecności kobiet w zarządach i radach nadzorczych oraz potrzebę dalszych działań w celu poprawy sytuacji. Iva Georgijew w podcaście podkreśla znaczenie różnorodności, która zdecydowanie wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie. W dalszej części Dorota Haller wraz z gościnią rozmawiają o roli edukacji i budowania kompetencji w rozwijaniu kariery. Jak ważne jest eksperymentowanie i odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań? Poza tym w podcaście padają też konkretne rekomendacje działań, które pomogą sprawić, że wszystkie i wszyscy będziemy mogli poczuć, że działamy w obszarze biznesu na równi z innymi. Więcej usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.

    • 32分
    Kobiety muszą być częścią cyfrowej rewolucji

    Kobiety muszą być częścią cyfrowej rewolucji

    Aleksandra Karasińska zaprosiła do rozmowy Joannę Pruszyńską-Witkowską z Future Collars, żeby wymienić się doświadczeniami po dwóch bardzo wyjątkowych wydarzeniach z punktu widzenia rozwoju kobiet, których panie miały przyjemność doświadczyć z pierwszej ręki. Mowa tu o Global Summit of Women, który odbywał się w tym roku w Europie w Madrycie oraz o kongresie Impact'24, który niedawno miał miejsce w Poznaniu i gdzie wśród niesamowitego grona mówczyń i mówców można było posłuchać na przykład wystąpienia Miechelle Obamy. W tym odcinku między innymi o zmianach na rynku pracy, na które musimy się wszystkie (i wszyscy!) nastawić i o tym, że kobiety po prostu muszą być częścią cyfrowej rewolucji. Jakie umiejętności są niezbędne, żeby częścią tej rewolucji móc faktycznie być? W końcu sztuczna inteligencja i digitalizacja to teraźniejszość, nie możemy tego zatrzymać! A jeśli nie mamy umiejętności, nie będziemy w stanie zarabiać takich pieniędzy jak ci, którzy je mają. Co więc zrobić, żeby sztuczna inteligencja przestała być dla nas zagrożeniem, a raczej – budziła nadzieję? Przede wszystkim: nie panikować i stopniowo zapoznawać się z możliwościami, jakie daje nam AI. W życiu prywatnym, w pracy, w biznesie. Więcej na ten temat usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.

    • 32分
    Co Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków?

    Co Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków?

    1 maja obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydaje się, że kiedy Polska wchodziła do UE, nastroje były raczej entuzjastyczne. Ale jakie nastawienie mają do niej Polki i Polacy dziś? W najnowszym odcinku „Forbes Women Podcast” Dorota Haller zaprosiła do rozmowy Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką, Podsekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej. Według gościni nastrojem dominującym dzisiaj jest eurorealizm – już wiemy, o co w Unii chodzi i wiemy, że nie wszystko nam się podoba. Co jednak z rosnącą grupą osób eurosceptycznych, które wprost nawołują do wyjścia z Unii i które w bardzo zdecydowany sposób ją krytykują? Warto pochylić się nad tym, co jest podstawą tej krytyki i jaki wpływ na kształtowanie opinii publicznej w Polsce mają fake newsy, zauważa w rozmowie gościni. Niedługo, bo w I połowie 2025 roku, Polska kolejny raz będzie sprawować prezydencję w Radzie UE. Co Magdalena Sobkowiak-Czarnecka chce za pomocą tej prezydencji dla Polski zyskać? – Chcę, żebyśmy decyzję o tym, jaki jest nasz stosunek do Unii Europejskiej, podejmowali na faktach – komentuje w rozmowie – oraz pokazać, gdzie szukać weryfikacji informacji i które źródła są wiarygodne – dodaje. W końcu nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z tego, ile Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków. Wielu młodych ludzi nie pamięta wyjazdów z obowiązkowym paszportem czy nikłą dostępność studiowania poza granicami naszego kraju. Oczywiście nie chodzi tylko o entuzjazm i o to, żeby akceptować absolutnie wszystko, co się w Brukseli dzieje, jak tłumaczy rozmówczyni Doroty Haller. – Też po to pracujemy w pionie europejskim, żeby te rozwiązania, które pojawiają się w Brukseli, a są niekorzystne dla Polski, zatrzymać w odpowiednim momencie – mówi w podcaście wiceministra Sobkowiak-Czarnecka. Jednak ta rozmowa to zdecydowana celebracja Polski jako dumnej członkini Unii Europejskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co UE robi dla kobiet i przede wszystkim nas – Polek, ale też Polaków, zapraszamy do odsłuchania. I refleksji nad tym, gdzie jesteśmy i gdzie – w kontekście równouprawnienia – być możemy.

    • 29分

ビジネスのトップPodcast

聴く講談社現代新書
kodansha
レイニー先生の今日から役立つ英会話
PitPa, Inc.
経営中毒 〜だれにも言えない社長の孤独〜
Egg FORWARD × Chronicle
REINAの「マネーのとびら」(日経電子版マネーのまなび)
日本経済新聞社 マネーのまなび
TABI SHIRO ~足を運んで、見て、聴いて〜
SHIRO × Chronicle
元証券マンしんさんのちょっと気になる今日の経済ニュース
元証券マン 投資アドバイザー しんさん

その他のおすすめ

Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Pierwsza Młodość
Karolina Korwin Piotrowska
O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Gutral Gada
by Joanna Gutral
Wojsiat Ogólnie w newonce
newonce