60 episodes

Tworzenie oprogramowania w szerokim horyzoncie. Podejmujemy tematy związane z dobrymi praktykami, metodykami oraz procesami, które towarzyszą na co dzień programistom.

DevEnv - O programowaniu bez kaca Adrian Piętka, Bartłomiej Michalski

  • Technology

Tworzenie oprogramowania w szerokim horyzoncie. Podejmujemy tematy związane z dobrymi praktykami, metodykami oraz procesami, które towarzyszą na co dzień programistom.

  #58 Flutter – Build Native Apps. Gość Szymon Mazanik

  #58 Flutter – Build Native Apps. Gość Szymon Mazanik

  Budowanie multiplatformowych rozwiązań dla systemów Android, iOS, Linux, Mac, Windows oraz aplikacji webowych z wykorzystaniem jednego kodu. Brzmi abstrakcyjnie? Otóż nie. Właśnie tak przedstawiane jest rozwiązanie firmy Google o nazwie Flutter. Narzędzie oparte o język programowania Dart staje się interesujące nie tylko dla programistów. Czy to nie spełnienie, marzenia każdego inwestora, aby napisać tylko jeden raz aplikację, a cieszyć się jej dostępnością na mnogość urządzeń i systemów?

  Schodząc jednak na ziemie…

  Czym dokładnie jest Flutter i kiedy warto przyjrzeć się mu bliżej?

  W tym odcinku mamy możliwość zadawania pytań Szymonowi, programiście, który sporo czasu spędził przy tworzeniu produkcyjnych rozwiązań w oparciu właśnie o Fluttera.

  • 45 min
  #57 Techniki wspierające prace mózgu programisty. Gość Kamil Lelonek

  #57 Techniki wspierające prace mózgu programisty. Gość Kamil Lelonek

  Koncentracja, brak rozdrażnienia, motywacja i chęć działania, to praktycznie niezbędne narzędzia sprawnego programisty. To one pomagają realizować nam codzienne wyzwania. Zmęczony programista to swego rodzaju producent błędów i niezbyt udanego kodu. Ja to nazywam programowaniem na odwal sie. W dobie pędzącego życia łatwo popaść jest w sytuację opisaną powyżej, dlatego w tym odcinku naszym gościem jest Kamil Lelonek, który tłumaczy…

  Jak wspomagać swój organizm w poprawieniu skupienia i efektywności?

  Sporo rozmawiamy czym jest biohacking, suplementacja, mikrodawkowanie, jak działa kawa. Kamil wymienia między innymi trzy suplementy, którymi warto się zainteresować. Dzięki temu CDP Cholina, L-Teanina czy Kordyceps nie jest już dla mnie niczym tajemniczym 🙂

  Początkowo myślałem, że Cytochrom P450, to rodzaj trunku, bo taka odpowiedź pojawiła się, po tym jak zapytaliśmy o wpływ alkoholu na nasze samopoczucie. Na szczęście Kamil wytłumaczył nam rolę tego enzymu.

  Ale to nie wszystko, bo na koniec pojawia się fajna anegdota na temat myszki komputerowej, interfejsu graficznego oraz copy&paste.

  • 57 min
  #56 Low-Code/No-Code. Must have czy moda? Gość Szymon Paluch

  #56 Low-Code/No-Code. Must have czy moda? Gość Szymon Paluch

  Rozwiązania, które umożliwiają nam tworzenie gotowego oprogramowania, stron internetowych czy witryn, bez większych umiejętności programistycznych towarzyszą nam od dawna. Front Page, Drupal, jPortal, WordPress – długo by wymieniać oprogramowanie, które nazwaliśmy dość luźno pierwowzorami dzisiejszych Low-Code i No-Code. Dziś to tylko niewielka część tego co możemy wykorzystać.

  Kolejny sklep internetowy, kolejny landing page, kolejna strona firmowa czy newsletter. To wszystko, a nawet i więcej biorąc pod uwagę narzędzia automatyzujące procesy, możemy stworzyć bez znajomości wymaganych technologii. Powstały rozwiązania, które za pomocą przyjemnego i prostego interfejsu użytkownika możemy w łatwy sposób wykorzystać, aby dostarczyć wartość biznesową. Czy to jednak znaczy, że w niedalekiej przyszłości…

  Rozwiązania Low-Code / No-Code zastąpią większość programistów?

  W podcaście dyskutujemy ze znawcą tematu – Szymonem Paluchem, o przyszłości programistów. Podejmujemy także temat tego, czy czasem rozwiązania Low-Code, No-Code nie są czasem łatwym wejściem w świat IT?

  Jaka jest rola programistów w dobie oprogramowania, rozwiązującego częste problemy biznesowe? Czy po raz kolejny, Bartek musi implementować newsletter? Czy łatwiej skorzystać z rozwiązań typu MailerLite?

  • 52 min
  #55 Jak pracować z klientem? Dobre rady dla ludzi, którzy się wstydzą.

  #55 Jak pracować z klientem? Dobre rady dla ludzi, którzy się wstydzą.

  Pamiętam, kiedy pierwszy raz moja serdeczna koleżanka z zespołu, zaprosiła mnie na rozmowę z klientem. Byłem młodym, 19-letnim programistą, który od roku pracował jako programista. To było dla mnie nie lada przeżycie – stres i obawa czy wypadnę w miarę przyzwoicie.

  Dreszcz emocji do dzisiaj pojawia się podczas pierwszych rozmów z nowym klientem. Natomiast, późniejsza praca na co dzień staje się pewnego rodzaju rutyną. Wszystko to jednak efekt wielu lat pracy, nie tylko z klientem, ale głównie nad sobą.

  W tym odcinku mówimy o swoich doświadczeniach podczas pracy z klientem i o wypróbowanych modelach.

  Czy praca i rozmowa z klientem powinna być stresująca dla programisty?

  Udzieliliśmy także, kilku drobnych wskazówek, które pomogły nam w lepszej komunikacji z klientem. Może warto się z nimi zapoznać?

  • 40 min
  #54 Znam Wzorce Projektowe. Co dalej?

  #54 Znam Wzorce Projektowe. Co dalej?

  Temat wzorców projektowych pojawia się w ramach DevEnv dość często. To za sprawą tego, że widzimy w nich pozytywny aspekt, wpływający na kod. Natomiast jak ze wszystkim – zdecydowanie z dawką rozsądku i umiaru. Dlatego staramy się przekazać, co o nich wiemy oraz dzielimy się doświadczeniami w ich stosowaniu.

  Tym razem poruszyliśmy bardzo otwarty temat, ponieważ zastanawiamy się co dalej w momencie, gdy poznamy podstawowe wzorce projektowe. Jak się odnaleźć i na co zwracać uwagę podczas ich stosowania.

  Na co uważać w pracy ze wzorcami projektowymi?

  Czy łatwo jest rozróżniać zaimplementowane wzorce w kodzie od siebie? Czy wzorce z reguły można by było nazwać antywzorcami?

  • 35 min
  #53 Pragmatycznie o Chmurze z Wojtkiem Gawrońskim

  #53 Pragmatycznie o Chmurze z Wojtkiem Gawrońskim

  Chmura publiczna na dobre zagościła w naszych projektach. Wykorzystywana w większym i mniejszym zakresie ułatwia osiągać wyznaczone cele projektowe. Niestety jak każde narzędzie, niesie ze sobą pewną pulę nowych problemów. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać z Wojtkiem Gawrońskim, specjalistą AWSa o tym, co niesie ze sobą chmura publiczna.

  Jakie korzyści zyskują programiści podczas pracy z chmurą?

  Na co uważać podczas pracy z chmurą? Jak chmura publiczna może przyśpieszyć dostarczanie rozwiązania biznesowego?

  Konkretne przykłady, to coś, co w tym odcinku podcastu zostało nie raz poruszone. Jednym z nich jest projekt, o którym opowiada Wojtek, który został dostarczony szybciej, niż standardowo zakładano, dzięki właśnie, znajomości usług chmurowych.

  • 54 min

Top Podcasts In Technology

Jason Calacanis
Lex Fridman
NPR
Jack Rhysider
Gimlet
PJ Vogt

You Might Also Like

Marcin Czarkowski
Krzysztof Kempiński
Marcin Iwuć
Bartek Witczak & Marek Piechut
The Software House