100 avsnitt

Predstavljamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, občasno pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.

Nove glasbene generacije RTVSLO – Ars

    • Musik

Predstavljamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, občasno pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.

    Harmonikarja Kiara Janko in Mile Đurđević Žojan

    Harmonikarja Kiara Janko in Mile Đurđević Žojan

    Lansko jesen sta na dveh koncertih zaigrala dva študenta ljubljanske Akademije za glasbo, kjer študirata harmoniko v razredu Boruta Zagoranskega. V okviru cikla Solo e da camera Akademije za glasbo je nastopila Kiara Janko, kot del cikla Dobimo se Glasbene mladine ljubljanske pa Mile Đurđević.

    Kiara Janko je svoje glasbeno izobraževanje začela na Umetniški šoli v Poreču in ga nadaljevala na Glasbeni šoli Elly Bašić v Zagrebu, potem pa se je vpisala na ljubljansko akademijo.
    Georg Katzer: Toccata za harmoniko
    Joseph Haydn: Sonata št. 54 v G-duru, Hob XVI:40
    Lojze Lebič: Rej

    Mile Đurđević Žojan prihaja iz glasbene družine iz Smedereva v Srbiji, kjer je končal srednjo glasbeno šolo, letošnje šolsko leto pa je bil študent 2. letnika magistrskega študija v Ljubljani.
    Johann Sebastian Bach: Preludij in fuga v cis-molu, oznaka del 849
    Benjamin de Murashkin: Glides by below – Zdrsi od spodaj
    Jesús Torres: Cadencias

    • 55 min
    Manca Rupnik in Nuša Planinc na koncertu cikla Mladi mladim

    Manca Rupnik in Nuša Planinc na koncertu cikla Mladi mladim

    Aprila 2023 je bil v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma koncert cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske, na katerem sta nastopili violončelistka Nuša Planinc in violinistka Manca Rupnik.

    Nuša Planinc je violončelo začela igrati pri sedmih letih v Glasbeni šoli Krško pod mentorstvom Maje Virant. Šolanje je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, nato pa se je vpisala na Akademijo za glasbo v Ljubljani v razredu Karmen Pečar. Redno nastopa kot solistka ali članica komornih zasedb, poučuje mlajše generacije violončelistov in je substitutka Simfoničnega orkestra RTV Slovenija.
    Marjan Lipovšek: Balada za violončelo in klavir
    Leoš Janaček: Pravljica za violončelo in klavir
    Bohuslav Martinu: Variacije na Rossinijevo temo za violončelo in klavir

    Manca Rupnik je violino začela igrati pri osmih letih v razredu Đorđeta Beraka na Glasbeni šoli Vrhnika, glasbeno pot je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana v razredu Vasilija Meljnikova, nato pa se je vpisala na Univerzo Mozarteum, kjer je prvi letnik končala pri Igorju Ozimu, potem pa je njen profesor postal Rainer Schmidt. Več kot dvanajst let s svojima bratoma pianistom Anžetom in violončelistom Nejcem igra v Klavirskem triu Rupnik, poleg tega pa je tudi članica simfoničnega orkestra Mozarteumorchester Salzburg.
    Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 5 v F-duru, op. 24 – Pomladna.

    • 59 min
    Ljubljanski kvartet saksofonov

    Ljubljanski kvartet saksofonov

    Ljubljanski kvartet saksofonov sestavljajo Tia Ivajnšič, Lan Meden, Boštjan Rojc in Arijan Mačak, zasedba pa je 26. februarja 2024 nastopila v Slovenski filharmoniji v okviru cikla GM oder.
    Kvartet deluje od jeseni 2022, ko so se na ljubljanski glasbeni akademiji srečali štirje saksofonisti, ki so želeli igrati v kvartetu. In kot pravijo sami, priložnosti niso izpustili iz rok. Najprej je bil njihov mentor Miha Rogina, pozneje pa Sae Lee. Kmalu so ugotovili, da zasedba dobro deluje in da v sodelovanju uživajo, tako so se začeli prijavljati na razpise in avdicije, med drugim tudi na razpis za koncerte GM oder.

    Aleksander Glazunov: Kvartet za štiri saksofone v B-duru, op. 109
    Primož Ramovš: Saxophonia
    Alfred Descenclos: Kvartet

    • 57 min
    Godalni kvartet C’est La Vie z glasbo Haydna in Šostakoviča

    Godalni kvartet C’est La Vie z glasbo Haydna in Šostakoviča

    V okviru cikla GM-oder je letos v Slovenski filharmoniji nastopil tudi godalni kvartet C’est La Vie in izvedel Godalni kvartet št. 4 v B-duru, op. 76 Josepha Haydna ter Godalni kvartet št. 8 v c-molu, op. 110 Dmitrija Šostakoviča.
    Zasedbo C’est La Vie so leta 2021 ustanovile študentke ljubljanske Akademije za glasbo: violinistki Ana Ločniškar in Sara Mivšek, violistka Anastazija Krenn in violončelistka Kim Kozlevčar, deluje pa pod mentorstvom Nejca Mikoliča. Lani so se glasbenice uspešno udeležile 52. državnega tekmovanja TEMSIG in ob zlati plaketi prejele tudi nagrado za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Na 15. mednarodnem tekmovanju »mesta Treviso« pa so s prejetimi 100 točkami postale absolutne zmagovalke.

    • 56 min
    Harfa in harfa, Leto Križanič Žorž in Lara Pelikan

    Harfa in harfa, Leto Križanič Žorž in Lara Pelikan

    V okviru cikla Prisluhnimo Glasbene mladine ljubljanske sta lani in letos potekala nastopa dveh harfistk, ki ju poslušamo danes. To sta Leto Križanič Žorž in Lara Pelikan.
    Leto Križanič Žorž je nastopila aprila 2024 in izvedla skladbo Vltava iz cikla Moja domovina Bedřicha Smetane ter Fantazijo za mnogo strun in enega harfista Iva Petriča, Lara Pelikan pa Veliko sonato Françoisa-Josepha Dizija in Beneški karneval za harfo, op. 184 Felixa Godefroida.

    • 57 min
    Ana Mir, Teja Udovič Kovačič in Fedir Sheiko z Orkestrom Slovenske filharmonije

    Ana Mir, Teja Udovič Kovačič in Fedir Sheiko z Orkestrom Slovenske filharmonije

    Ob koncu Tekmovanja mladih glasbenikov Republike Slovenije različni koncertni organizatorji nekaterim zmagovalcem ponudijo možnost nastopov. Med njimi je tudi Slovenska filharmonija, ki je lani k sodelovanju povabila tri soliste - prvonagrajence svojih disciplin in ti so z orkestrom šestega decembra 2023 nastopili na koncertu v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji.
    Izbrali so skandinavski program: hornistka Ana Mir Koncert za rog in godalni orkester švedskega skladatelja Larsa Erika Larssona, harmonikarica Teja Udovič Kovačič Komorno glasbo V za harmoniko in orkester finskega sodobnega mojstra Aulisa Sallinena, Fedir Sheiko pa Koncert za pozavno in orkester danskega skladatelja in dirigenta Launyja Grøndhala.

    • 1 tim.

Mest populära poddar inom Musik

P3 Musikdokumentär
Sveriges Radio
Inget Här Är Byggt För Oss
Rasmus Arvidsson
Hemma hos Strage
Lejon Media
Nordmark Pod
Per Nordmark, ALOADED
P2 Musikhistoria
Sveriges Radio
Guitar Geeks Podcast: Mer än du vill veta om gitarrer, förstärkare och allt däremellan.
Guitar Geeks: gitarrister, musiker, gitarrnördar...

Mer av RTV Slovenija

Jutranja kronika
RTVSLO – Prvi
Frekvenca X
RTVSLO – Val 202
Globalna vas
RTVSLO – Val 202
Evropa osebno
RTVSLO – Val 202
Intelekta
RTVSLO – Prvi
Lahko noč, otroci!
RTVSLO – Prvi