23 avsnitt

Podcast „Pasmo Bezpieczeństwa”, zainicjowany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, to cykl rozmów członków Stowarzyszenia i ekspertów z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa drogowego.

Pasmo Bezpieczeństwa Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

    • Vetenskap

Podcast „Pasmo Bezpieczeństwa”, zainicjowany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, to cykl rozmów członków Stowarzyszenia i ekspertów z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa drogowego.

    #24 Potrzeba działania na rzecz brd

    #24 Potrzeba działania na rzecz brd

    Polska przez ostanie lata poczyniła duże postępy, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach. W porównaniu do 2019 r. liczba zabitych obniżyła się o 1000 osób. Została uhonorowana europejską nagrodą za zmniejszenie liczby zabitych na drogach. Jednak zmiany nie lubią próżni. Każda nowość ma swoją granicę oddziaływania. Zdaje się, że zarówno podwyższenie mandatów, zmiany w przepisach dotyczące pieszych, elektrycznych hulajnóg, czy innych przepisów właśnie taką granice osiągnęły. Pytanie więc, co robić dalej, żeby bezpieczeństwo drogowe w Polsce, było na jeszcze wyższym poziomie?

    O potrzebnych działaniach Krzysztof Woźniak, dziennikarz Radia TOK FM rozmawia z Katarzyną Dobrzańska-Juncoo, sekretarzem Małopolskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, laureatką Nagrody Partner Bezpieczeństwa Drogowego w kategorii Osoba Roku 2016 r oraz z Sylwestrem Pawłowskim, pomysłodawcą programu Świadomy Kierowca oraz laureatem Nagrody Partner Bezpieczeństwa Drogowego w kategorii Osoba Roku 2023.

    • 44 min
    #23 Alkohol i BRD

    #23 Alkohol i BRD

    Bezpieczeństwo ruchu drogowego, to bardzo szerokie zagadnienie. Jednak jedna kwestia wywołuje szczególnie intensywne debaty – to problem spożycia alkoholu przez kierowców. Zrozumienie, jak alkohol wpływa na organizm, jest kluczowe. Omówienie mitów dotyczących trzeźwienia oraz kampanii informacyjnej ukazującej negatywne konsekwencje picia stanowi istotną część tej dyskusji.

    O alkoholu w ruchu drogowym Krzysztof Woźniak z Radia TOK FM, rozmawia z dr Ewą Odachowską-Rogalską psychologiem transportu z Akademii Pedagogiki Specjalnej i Instytutu Transportu Samochodowego oraz Elżbietą Kwiecińską–Prysłopską, dyrektorką wykonawczą w Stowarzyszeniu Polska Wódka, koordynatorką kampanii Autosobriety.

    • 48 min
    #22 Nowe technologie w BRD

    #22 Nowe technologie w BRD

    ASR, AEB, BAS, BLIS, LDW ISA – to nie są skróty nazw podmiotów handlowych albo organów ścigania przestępców. To skróty od nazw systemów wspomagania jazdy w samochodach. Technologia, która w założeniu ma pomagać kierowcom, na dobre trafiła do aut i będzie jej jeszcze więcej. Czy nowoczesne systemy stosowane w pojazdach poprawiają bezpieczeństwo na drogach, czy może zdejmują odpowiedzialność z kierowcy za bezpieczne poruszania się? O nowych technologiach w samochodach, Krzysztof Woźniak dziennikarz Radia TOK FM rozmawia z Mariuszem Mankiewiczem prezesem zarządu DEKRA Polska oraz Jakubem Farysiem prezesem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

    • 45 min
    #21 BRD w programach partii politycznych

    #21 BRD w programach partii politycznych

    Organizacja Narodów Zjednoczonych, w ramach Drugiej Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wezwała elity polityczne do jak największego zaangażowania. Czy takie zaangażowanie widać w trwającej kampanii wyborczej do polskiego Parlamentu? Czy kandydaci na posła albo senatora, chętnie rozmawiają o politykach społecznych? O tym jak temat bezpiecznego przemieszczania się wypada w debatach politycznych, Krzysztof Woźniak, dziennikarz Radia TOK FM rozmawia z dr. Robertem Mołdachem, prezesem Instytutu Zdrowia i Demokracji oraz Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym Portalu BRD24.pl.

    • 35 min
    #20 Polityka senioralna w zakresie BRD

    #20 Polityka senioralna w zakresie BRD

    Dane przedstawiane przez Organizację Narodów Zjednoczonych pokazują, że do 2050 roku co czwarta osoba w Europie, będzie w wieku 65 lub starsza. To oznacza, że co czwarty uczestnik ruchu drogowego będzie w takim wieku. Już teraz trzeba podejmować działania, żeby seniorzy jak najdłużej mogli bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się pod drogach, żeby mogli zachować mobilność.


    Krzysztof Woźniak, dziennikarz Radia TOK FM rozmawia z Barbarą Król z Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz dr. hab. Adamem Tarnowskim, psychologiem transportu z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

    • 44 min
    #19 Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście

    #19 Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście

    To jak wygląda przestrzeń uliczna w miastach, ma wpływ na rozwój i bezpieczeństwo dzieci. W 2022 r. w Polsce, w wyniku wypadków drogowych zginęło 53. dzieci do 14 roku życia. Ruchu drogowy to jednak nie tylko zagrożenie wypadkiem, to również zanieczyszczenie powietrza, które wpływa na odpowiedni rozwój dzieci. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie 1200 osób do 18 roku życia. O tym jak zmieniać przestrzeń na bezpieczniejszą, zdrowszą oraz bardziej dostosowaną do potrzeb dzieci, Krzysztof Woźniak z Radia TOK FM rozmawia z Agnieszką Krzyżak - Piturą z Fundacji "Rodzic w mieście" i Barbarą Król z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

    • 43 min

Mest populära poddar inom Vetenskap

Dumma Människor
Acast - Lina Thomsgård och Björn Hedensjö
I hjärnan på Louise Epstein
Sveriges Radio
A-kursen
Emma Frans och Clara Wallin
P3 Dystopia
Sveriges Radio
Vetenskapsradion Historia
Sveriges Radio
Bildningspodden
Anekdot