20 avsnitt

A Very Important Planet podcastje. Klímavészhelyzet, állatvédelem, civilek, jövőkutatás, Greta Thunberg, fenntarthatóság. Minden, ami zöld.

Zöld kaszt Very Important Planet

    • Vetenskap

A Very Important Planet podcastje. Klímavészhelyzet, állatvédelem, civilek, jövőkutatás, Greta Thunberg, fenntarthatóság. Minden, ami zöld.

    A géntechnológiai lobbi új, a korábbiaknál is veszélyesebb támadást indított, a civilek ellenállnak

    A géntechnológiai lobbi új, a korábbiaknál is veszélyesebb támadást indított, a civilek ellenállnak

    Az ukrajnai háborút kihasználva a géntechnológiai óriáscégek lobbiszervezetei az Európai Bizottsággal karöltve ki akarják vonni az uniós GMO-szabályozás hatálya alól az új GMO-kat Fidrich Róbert, a Fenntarthatóság Felé Egyesület munkatársa szerint, aki évtizedek óta foglalkozik itthon a génmódosított termékek hatásaival, terjedésével. A Zöld Kasztban a 2021-ben elhunyt Pusztai Árpádról, a téma legismertebb kutatójáról és a független kutatásokról is beszél, bemutatva a tudomány rendkívüli kihívásait, küzdelmét a lobbival szemben, az új GMO-termékek veszélyeit.

    Az is kiderül, a lobbi terjedése hogyan mutatkozik meg itthon a legmagasabb körökben. Fidrich Róbert úgy látja, a háború és a kapcsolódó gazdasági szankciók miatt fenyegető élelmiszerválságot ürügyként felhasználva újabb rohamot indítanak az óriáscégek, hogy ráerőltessék Európára a génmódosított termékeket.

    A civil szervezetek azonban európai petíciót indítottak, amelyben szorgalmazzák, hogy továbbra is szigorúan szabályozni és jelölni kell a génszerkesztett és más „új” génmódosítási technológiákkal előállított élelmiszereket. Az ezredforduló után a legtöbb európai ország lényegében nemet mondott már egyszer a génmódosított növények termesztésére.

    A fogyasztók és a környezetvédő valamint más civil szervezek részéről is óriási ellenállás volt az ilyen élelmiszerekkel szemben, így az európai élelmiszer-forgalmazó áruház láncok is arra kényszerültek, hogy lényegében kizárják polcaikról a génmódosított termékeket. Ám az elmúlt években a géntechnológiai lobbi új támadást indított, széles körben elkezdték népszerűsíteni a génmódosítási technikák egy új csoportját és taktikát változtattak, igyekeznek gondosan kerülni a génmódosítás és a GMO kifejezéseket. Precíziós nemesítésről, génszerkesztésről és az új nemesítési technikákról beszélnek, miközben Fidrich Róbert elmondása szerint hadállásokat építettek ki a főáramú sajtóban is.

    • 22 min
    Balogh László: További áremelkedés várható az ingatlanpiacon

    Balogh László: További áremelkedés várható az ingatlanpiacon

    Az elmúlt nyolc évben több mint kétszeresére emelkedtek a fővárosban a négyzetméterárak, és a tendencia várhatóan nem ér véget. Az infláció miatt drágulnak az építőanyagok, több lesz a munkaerőköltség, az új építésű lakáspiacon akár 10 százalék feletti áremelkedés is bekövetkezhet.



    A megugró inflációra a jegybank az alapkamat megemelésével válaszol, ami drágítja a lakáshiteleket. A lakáspiaci keresletet és albérletet az orosz-ukrán háború is befolyásolhatja. A Zöld Kaszt vendége Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

    • 22 min
    Lehet a növényeket is erősíteni, ezt hívják nemesítésnek

    Lehet a növényeket is erősíteni, ezt hívják nemesítésnek

    A felelős gazdálkodáshoz ma már nélkülözhetetlenek a pontos éghajlati előrejelzések, az agrometeorológiai kutatások egyre nagyobb szerepet kapnak az agráriumban.

    A klímamodellek eredményeit felhasználva feltérképezhetőek az egyes fenológiai fázisokban várható károkozó időjárási jelenségek, ami meghatározza a kultúrnövények termeszthetőségi körülményeit.
    A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-tudományok Intézetben kutató Somfalvy-Tóth Katalin tavalyi tevékenységét Róna Zsigmond-díjjal jutalmazták. A Zöldkaszt vendégét a meteorológiai vizsgálatokról, a növények stressztűrő képességéről, és az invazív kártevők elleni védekezésről kérdeztük.

    • 15 min
    Időzített bombát jelentenek a telepített fenyveseink az erdőtüzek miatt

    Időzített bombát jelentenek a telepített fenyveseink az erdőtüzek miatt

    Kelet-Ukrajnában, ahol a homokon ugyanúgy fenyveseket ültettek, mint itthon a Duna-Tisza közi homokhátságon, egyetlen év alatt kétszáz négyzetkilométer égett le. Ha egy ekkora terület lángra lobbanna Magyarországon, ott emberek halnának meg, tanyák pusztulnának el. Többek között erről beszél podcastünkben Tölgyesi Csaba, az MTA-Debreceni Egyetem kutatócsoportjának tagja, aki elmondta: a klímaváltozás miatt, a szénmegkötés érdekében is lényegesen hasznosabb az őshonos növényzet visszaállítása az idegenhonos fák ültetésénél.

    • 30 min
    Tíz nagy feladat jövőre: a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelősével beszélgetünk

    Tíz nagy feladat jövőre: a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelősével beszélgetünk

    Választás 2022, kőolajkutatás természetvédelmi területeken, atomenergia és Paks II., megújuló energiaforrások és a szél kihasználatlansága, légszennyezés, közlekedés, éghajlatvédelem. Továbbá nagy tavaink sorsa, a világjárvány hatása és életmódunk megváltoztatása. Tíz nagy téma, amelyek 2022-ben bizonyosan középpontba kerülnek, ezekről beszélgettünk Perger Andrással, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelősével.

    Magyarország zöld szempontból sem akármilyen választásra készül 2022-ben, a Greenpeace Magyarország többször hangsúlyozta már a szavazás tétjét. A politika az energiapolitikával is szorosan összefügg, nem mindegy, milyen jövő vár a szénhidrogének kutatására, termelésére, főleg nem akkor, ha természetvédelmi helyeken, köztük az Őrségben találhatóak a megcélzott mezők. További nagy kérdés, ha a fosszilis energiát atomenergiára váltjuk, mennyivel leszünk zöldebbek, mihez kezdjünk Paks II-vel.

    A megújuló energiaforrások nem osztják meg így a társadalmat, a szelet mégsem hasznosítjuk, pedig a természet juttat belőle bőven a Kárpát-medencébe. Nagyvárosaink ezzel együtt a légszennyezéssel küzdenek, különösen a téli időszakban, így a közlekedésünk fejlesztése terén is találunk kiemelt feladatokat. Mindez pedig mér az éghajlatvédelemnek is része, egész bolygónk sorsának alakulása is a tét.

    Ami a természetvédelmet illeti, szeretett nagy tavainkról, a Balatonról, a Velencei-tóról és a Fertő tóról szinte csak szomorú hírek érkeznek, de a civilek nem adják, nem adhatják fel, hogy megmentsék őket unokáinknak. Luxusberuházások sora ellen kell minden követ megmozgatni, mindeközben pedig a világjárvány is arra figyelmeztet, nem élhetünk tovább így, az életmódunkon változtatni kell. Tíz nagy téma, amelyek 2022-ben bizonyosan középpontba kerülnek, ezekről beszélgettünk Perger Andrással, a Greenpeace Magyarország  klíma- és energiakampány-felelősével.

    • 28 min
    Kis lépés egy telefon életben, nagy lépés a klímapolitikában

    Kis lépés egy telefon életben, nagy lépés a klímapolitikában

    Csak Európában évente 200 millió okostelefont adnak el, ami azt jelenti, hogy másodpercenként hét termék talál gazdára. Mindegyik legyártása megközelítőleg három órányi autózásnak megfelelő szén-dioxid kibocsátással jár, a régi készülékekből pedig évente 50 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik. aminek kevesebb mint ötödét lehet csak újra hasznosítani.

    Ha az okostelefonok átlagos élettartalma csak egy évvel lenne hosszabb, már azzal 2,1 millió tonna szén-dioxid kibocsátást lehetne megtakarítani, persze ehhez olyan készülékek kellenének, amelyeknek a szoftvere hosszú távon támogatottak, és könnyen javíthatóak.

    A Magyar Természetvédő Szövetség is csatlakozott a Right to Repair hálózat kampányához, amelyben aláírásokat gyűjtöttek annak érdekében, hogy az Európai Unió vessen véget a korai elavulásnak, és biztosítsa, hogy a piacra kerülő okostelefonok 10 évig használhatóak legyenek. 

    A Zöld Kasztban a szervezet programvezetőjével, Fridrich Róberttel beszélgettünk.

    • 17 min

Mest populära poddar inom Vetenskap

Dumma Människor
Acast - Lina Thomsgård och Björn Hedensjö
I hjärnan på Louise Epstein
Sveriges Radio
A-kursen
Emma Frans och Clara Wallin
P3 Dystopia
Sveriges Radio
Vetenskapsradion Historia
Sveriges Radio
Bildningspodden
Anekdot