![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
19 episodes
![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
Σινεμά στη Σέντρα Alter Ego Media
-
- TV & Film
Ο αθλητικογράφος του Βήματος, Αντώνης Καρπετόπουλος και ο κριτικός κινηματογράφου του Βήματος, Γιάννης Ζουμπουλάκης συναντιούνται στην αρένα των συγκρούσεων και της ανταλλαγής απόψεων με άξονα τον κινηματογράφο. Οι δύο δημοσιογράφοι κουβεντιάζουν και εσείς αποφασίζετε τι σας ταιριάζει και τι όχι.
-
Cinema made in Japan
Στο νέο επεισόδιο του podcast «Σινεμά στη Σέντρα», αυτή τη φορά ερήμην του Αντώνη Καρπετόπουλου, ο Γιάννης Ζουμπουλάκης μας μεταφέρει στα άδυτα του ιαπωνικού κινηματογράφου, με αφορμή το αφιέρωμα της κινηματογραφικής εταιρείας, New Star η οποία παρουσιάζει για το καλοκαίρι του 2024, 17 κλασικές ιαπωνικές ταινίες. Αυτή την Πέμπτη, 25/07/2024 προβάλλεται στο πλαίσιο αυτού του αφιερώματος η ταινία του Κέντζι Μιζογκούτσι, το «Ουγκέτσου Μονογκατάρι» στις κινηματογραφικές αίθουσες.
Ακίρα Κουροσάβα, Σοσέι Ιμαμούρα, Κένζι Μιζογκούτσι, Κιγιόσι Κουροσάουα, Μασάκι Κομπαγιάσι. Ποιες είναι οι ταινίες που σημάδεψαν τον παγκόσμιο κινηματογράφο και ποιες έχουμε τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε σε streaming πλατφόρμες; -
Ένα podcast για τα δικά σας σχόλια
Ένα διαφορετικό επεισόδιο «Σινεμά στη Σέντρα», αφού ο κριτικός κινηματογράφου του ΒΗΜΑΤΟΣ, Γιάννης Ζουμπουλάκης και ο σινεφίλ αθλητικογράφος του ΒΗΜΑΤΟΣ, Αντώνης Καρπετόπουλος αυτή τη φορά διαβάζουν τα σχόλια των ακροατών του podcast και σχολιάζουν με τη σειρά τους, τους προβληματισμούς, τις προτιμήσεις, αλλά και τις προκλήσεις του κοινού. Οι δύο δημοσιογράφοι ανακαλύπτουν πώς το feedback των ακροατών συνδυάζει, οριενταλισμό, Φιλαδέλφεια, την Zendaya, μουσικές βιογραφίες και άλλες κινηματογραφικές διαπιστώσεις.
-
Serial killers: Έχει εξαντληθεί κινηματογραφικά το είδος;
Αυξημένη η προσφορά νέων ταινιών από αυτή την εβδομάδα σε θερινά και στις κλειστές αίθουσες, με εκλεκτές επανεκδόσεις να ξεχωρίζουν και πάλι: ο «Κλέφτης ποδηλάτων» του Βιτόριο Ντε Σίκα, η «Παράσταση αρχίζει» του Μπομπ Φόσι και το ανεξίτηλο στον χρόνο «Πρόγευμα στο Τίφανις» του Μπλέικ Έντουαρντς με την Οντρεϊ Χέπμπορν.
Παράλληλα, προβάλλονται έξι πρεμιέρες ανάμεσα στις οποίες ένα ρομάντζο με φόντο τη NASA, την εποχή της αποστολής του Apollo 11 στη Σελήνη, μια ιταλική ταινία εποχής (και μάλιστα ασπρόμαυρη), μια ταινία καταστροφής και δύο ταινίες με serial killers, που γίνονται υλικό για κουβέντα ανάμεσα στον κριτικό κινηματογράφου του ΒΗΜΑΤΟΣ, Γιάννη Ζουμπουλάκη και τον σινεφίλ αθλητικογράφο του ΒΗΜΑΤΟΣ, Αντώνη καρπετόπουλο. -
Επιστροφή τριών κλασικών φιλμ: Γιατί δεν μας έλειψαν;
O γαλλικός κινηματογράφος, αδυναμία του Αντώνη Καρπετόπουλου, κυριαρχεί και πάλι στις αίθουσες με τις ταινίες «Κάθε πέρσι και καλύτερα» και «Σκοτώστε τον Βενσάν» που δίνουν την ευκαιρία στον αθλητικογράφο να κάνει μια ευχάριστη κουβέντα με τον κριτικό κινηματογράφου, Γιάννη Ζουμπουλάκη. Αρκετές οι ταινίες που και αυτή την εβδομάδα προσφέρονται για χαλαρωτική ψυχαγωγία, χωρίς όμως να αποτελούν κάτι ιδιαίτερο, σε αντίθεση με τις επανεκδόσεις τριών κλασικών ταινιών για τις οποίες οι δύο δημοσιογράφοι επίσης κουβεντιάζουν: «Σιωπηλός μάρτυς», «Κουρδιστό πορτοκάλι» και «Ρασομόν».
-
Εξωγήινοι, ταξιτζήδες και ένα μυθικό γουέστερν
Η νέα κινηματογραφική εβδομάδα ξεκινά και το φιλμικό αεροπλάνο του «Σινεμά στη Σέντρα» προσγειώνεται σε 3 διαφορετικές ηπείρους. Οι Αντώνης Καρπετόπουλος και Γιάννης Ζουμπουλάκης ταξιδεύουν στην Άγρια Δύση του Κέβιν Κόστνερ, την Αθήνα -όπως όμως τη ζουν οι ταξιτζήδες- και την Ιαπωνία του «Επιστάτη Σάνσο», τανία που προβάλλεται στο «Ατενέ» και σηματοδοτεί την έναρξη ενός μεγάλου ιαπωνικού αφιερώματος.
-
Τζέσικα Τσαστέιν, Ρένος Χαραλαμπίδης και Ράσελ Κρόου στις μαρκίζες
Άνοια, εξορκισμοί, ραδιόφωνο και μοτοσυκλέτες, μέρος της θεματολογίας που σε αυτό το επεισόδιο του podcast «Σινεμά στη Σέντρα», διαχειρίζονται ο Γιάννης Ζουμπουλάκης και ο Αντώνης Καρπετόπουλος, μιλώντας για τις νέες ταινίες που διανέμονται από την Πέμπτη 20 Ιουνίου στις αίθουσες. Ενδιαφέρουσα εβδομάδα, όχι μόνο σε νέους τίτλους, αλλά και σε παλιούς όπως το «Peeping Tom» του Μάικλ Πάουελ, μια ταινία του 1960 η οποία ανήκει στις επανεκδόσεις της εβδομάδας και αποτελεί κατά κάποιο τρόπο φιλμικό γεγονός, καθώς έχει χρόνια να παιχτεί σε κινηματογραφική αίθουσα.