179 episodes

«صحنه» پادکستی درباره سینما و تئاتر و تحولات مختلف هنرهای نمایشی ایران و جهان است. بابک غفوری‌آذر تهیه‌کننده این پادکست تلاش می‌کند نگاهی عمیق و چالشی‌تر به هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با آفریشنگران و صاحبنظران داشته باشد.

صحن‪ه‬ رادیو فردا

  • Society & Culture

«صحنه» پادکستی درباره سینما و تئاتر و تحولات مختلف هنرهای نمایشی ایران و جهان است. بابک غفوری‌آذر تهیه‌کننده این پادکست تلاش می‌کند نگاهی عمیق و چالشی‌تر به هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با آفریشنگران و صاحبنظران داشته باشد.

  گفت‌وگو با سازندگان فیلم کیک محبوب من

  گفت‌وگو با سازندگان فیلم کیک محبوب من

  دوره هفتاد و چهارم جشنواره فیلم برلین برای سینمای ایران یک دوره خاص و متفاوت شد. در این دوره فیلمی از ایران در این جشنواره به نمایش درآمد که تصویری از واقعیت زندگی مردم ایران بدون سانسور را به نمایش گذاشت. فیلم «کیک محبوب من» ساخته مشترک بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، داستان زنی است به نام مهین که پس از درگذشت همسرش و مهاجرت فرزندانش در آستانه کهنسالی به تنهایی در تهران زندگی‌ می‌کند. او خسته از این تنهایی تصمیم می‌گیرد شبی را مطابق علاقه و خواسته‌اش با مردی همسن خودش بگذارند. این تصمیم شبی فراموش نشدنی برای او می‌سازد. لی لی فرهادپور و اسماعیل محرابی دو بازیگر این فیلم هستند.
  بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم به دلیل ممنوع الخروجی اجازه حضور در جشنواره برلین را پیدا نکردند.
  بابک غفوری‌آذر، از محل برگزاری جشنواره برلین با این دو فیلمساز گفت‌وگو کرد.

  • 58 min
  مری آپیک و بازی در نمایشی که جایزه پولیتزر گرفت

  مری آپیک و بازی در نمایشی که جایزه پولیتزر گرفت

  نمایش «انگلیسی» نوشته ساناز طوسی، نمایشنامه نویس جوان ایرانی – آمریکایی از آثار موردتوجه قرار گرفتۀ دو سال اخیر در آمریکاست. نمایشی که از همان نخستین اجراهایش در بهمن و اسفند سال ۱۴۰۰ در نیویورک با تحسین منتقدان روبرو شد و اردیبهشت سال ۱۴۰۲ نویسنده‌اش را برنده جایزه معتبر پولیتزر در بخش بهترین نمایشنامه کرد.
  «انگلیسی» درباره چهار نفر ایرانی (سه زن در سنین مختلف و یک مرد جوان) است که اواسط دهه ۸۰ خورشیدی در یک آموزشگاه زبان در شهر کرج هرکدام به دلیلی مشغول یادگیری زبان انگلیسی هستند. معلم آنها زن جوانی است که پس از چند سال اقامت در بریتانیا به دلایلی به ایران بازگشته است.
  به تازگی این نمایش برای نخستین بار در غرب آمریکا در شهر سن دیگو در یکی از سالن‌های معروف این شهر به کارگردانی آریا شاهی به روی صحنه رفته است. در این اجرا مری آپیک، بازیگر، نویسنده و کارگردان شناخته شده ایرانی به عنوان یکی از بازیگران در کنار چهره‌هایی چون پویا محسنی، تارا گرامی، آری درمبخش و جو جوزف حضور دارد.
  مری آپیک در این شماره پادکست صحنه از تجربه بازی در این نمایش می‌گوید. تهیه و اجرا: بابک غفوری آذر

  • 27 min
  فیلمی بدون رعایت سانسور حجاب در ایران

  فیلمی بدون رعایت سانسور حجاب در ایران

  فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» به تازگی در دو جشنواره فیلم روتردام و گوتنبرگ به نمایش درآمد و در جشنواره گوتنبرگ برنده جایزه اینگمار برگمان شد. در این فیلم که بدون مجوزهای حکومت جمهوری اسلامی در داخل ایران ساخته شده، برخی بازیگران زن حجاب اجباری ندارند و مواردی از تماس بدنی زن و مرد دیده می‌شود.
  فرشاد هاشمی کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با پادکست «صحنه» توضیحاتی درباره چگونگی ساخت این فیلم همزمان با اعتراض‌های سال ۱۴۰۱ داد و گفت: «با آنکه ایده ساخت این فیلم قبل از اعتراض‌ها به ذهنش رسید اما ساخت این فیلم قدمی است در راستای تغییری که مردم ایران خواستار آن شدند.»
  «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» از جمله فیلم هایی محسوب می‌شود که در یک سال و نیم اخیر با نادیده گرفتن موازین سانسور حکومت ایران از جمله حجاب اجباری بازیگران زن، نوع دیگری از سینمای ایران را در جشنواره‌های جهانی به نمایش گذاشته‌اند.
  فرشاد هاشمی که تجربه کارگردانی چند تئاتر و ساخت چند فیلم کوتاه را تا پیش از کارگردانی فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» داشته، می‌گوید سانسور باعث می‌شود اجازه ندهد آن طور که می‌خواهی فعالیت کنی و من از دو سه سال قبل تصمیم گرفتم مطابق سانسور فیلم نسازم.

  • 29 min
  روایت شبنم طلوعی از فیلمی که درباره چهلم حدیث نجفی ساخته است

  روایت شبنم طلوعی از فیلمی که درباره چهلم حدیث نجفی ساخته است

  فیلم کوتاه «هزار و صد» از تازه‌ترین محصولات نمایشی ساخته شده در یک سال اخیر پیرامون اعتراض‌های معروف به «زن، زندگی، آزادی» است. فیلمی به کارگردانی و بازیگری شبنم طلوعی که روایتی است از روند بازجویی یک زن بازداشت شده در مراسم چهلم حدیث نجفی از کشته شدگان اعتراض‌ها.
  بیننده در فیلم «هزار و صد» روایت تلخ و نفس‌گیری از فشارهای همه جانبه نهادهای امنیتی برای اعتراف گرفتن از معترضان را می‌بیند.
  شبنم طلوعی از بازیگران شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون ایران در دهه‌های ۷۰ و نیمه اول دهه ۸۰ است که سال ۱۳۸۴ به دلیل فشارهای روزافزون نهادهای امنیتی بر او مجبور به ترک ایران شد و فعالیت‌هایش را در خارج از کشور پی گرفت.
  او در گفت‌وگو با پادکست «صحنه» از مجموعه پادکست‌های رادیو فردا توضیحاتی درباره این فیلم داد و از جمله گفت فیلمنامه آن را یک کارگردان شناخته شده ساکن ایران برایش در همان روزهای اعتراض‌ها فرستاد و از او خواست آن را در خارج از ایران بسازد

  • 28 min
  آیدا کیخایی: نسل قبل به‌خاطر پذیرش حجاب به ما بدهکار است

  آیدا کیخایی: نسل قبل به‌خاطر پذیرش حجاب به ما بدهکار است

  آیدا کیخایی از بازیگران شناخته شدۀ تئاتر دو دهه اخیر ایران است که در تعدادی از نمایش‌های شاخص دهه‌های ۸۰ و ۹۰ خورشیدی مانند «یک دقیقه سکوت»، «خشکسالی و دروغ» و «نوشتن در تاریکی» به کارگردانی محمد یعقوبی حضور داشت.
  او به پادکست «صحنۀ» رادیو فردا می‌گوید محدودیت و ممنوعیت را هم در مقاطع مختلف کاری‌اش در ایران بارها تجربه کرده بود اما از زمانی به بعد متوجه شد «چیزهایی است که وقتی در ایران زندگی‌می کردم نمی‌فهمیدم چقدر اشتباه و بی‌عدالتی است. شاید باید فاصله می‌گرفتم تا چیزهایی را بفهمم و دیدم دیگر نمی‌توانم آنها را تحمل کنم. نمی‌توانم بگویم باشه چون می‌خواهم کار کنم اینها را بپذیرم و چشمم را روی هم بگذارم و نادیده بگیرم. دیگر نمی‌شد. اگر این کار را می‌کردم دیگر خودم نبودم و باید روی خودم پا می‌گذاشتم.»
  او الزام حجاب برای بازیگری زن ایران پس از انقلاب را ناشی از پذیرش آن در سال‌های ابتدایی تداوم فعالیت‌های نمایشی در ایران می‌داند و می‌گوید «نسل او با حجاب دنیا را دید و نسلی که حجاب را پذیرفت به نسل ما بدهکار است. آنها برای ما تصمیم گرفتند.»

  • 33 min
  برگی از اوراق گمشدهٔ فیلمی به نام «رها»

  برگی از اوراق گمشدهٔ فیلمی به نام «رها»

  در میان فیلم‌هایی که پس از انقلاب سال ۵۷ مرتبط با تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در خارج از کشور از سوی سینماگران ایرانی‌ تولید شده‌اند، فیلم «رها» یکی از متفاوت‌ترین نمونه‌هاست. فیلمی که مضمونی خاص و بسیار کم گفته شده درباره مشکلات زنان بازیگر ایرانی در سال‌های پس از انقلاب دارد و ردپای یکی از شاخص‌ترین و مهم‌ترین نام‌های ادب و هنر معاصر ایران در طرح ابتدایی فیلمنامه‌اش دیده می‌شود.
  شماره ۷۳۶ پادکست «صحنۀ» رادیو فردا یک گزارش تحقیقی است درباره فیلمی که چندان درباره‌اش صحبت نشده است. بابک غفوری‌آذر در این پادکست با شهره آغداشلو بازیگر اصلی فیلم «رها» و چند نفر دیگر آشنا به تولید این فیلم گفت‌وگو کرده و به اطلاعات تازه‌ای درباره روند تولید این فیلم رسیده است.

  • 31 min

Top Podcasts In Society & Culture

iHeartPodcasts
Vox Media Podcast Network
This American Life
New York Times Opinion
Chris Williamson
KQED

You Might Also Like

Radionist team
metronom
Owrsi
Radio Nadastan
tanzpardazi | طنزپردازی
احمد هاشمی