10 episodes

Rozmawiamy o sporcie, zdrowiu, o tym, dlaczego warto się ruszać, jak to robić bezpiecznie i… z przyjemnością. Do posłuchania podczas biegania i jazdy na rowerze, w domowej siłowni albo w kuchni. #ZawszeAktywnie

Bieganie i inne ważne sprawy w życiu Aktywna Warszawa

  • Sports

Rozmawiamy o sporcie, zdrowiu, o tym, dlaczego warto się ruszać, jak to robić bezpiecznie i… z przyjemnością. Do posłuchania podczas biegania i jazdy na rowerze, w domowej siłowni albo w kuchni. #ZawszeAktywnie

  … a może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?! Rozmowa z Mirkiem Bienieckim, organizatorem kultowego Biegu Rzeźnika

  … a może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?! Rozmowa z Mirkiem Bienieckim, organizatorem kultowego Biegu Rzeźnika

  Co mówią na mecie Biegu Rzeźnika ci, którzy go ukończyli? Kiedy dojdzie do skutku rzeźnicka wyprawa na księżyc? Co ma wspólnego bieganie w górach z szybkością na asfalcie? Czy warto biec w Rzeźniku z własną żoną lub mężem? Czy ultra rzeczywiście jest drogie i dlaczego tak trudno dziś o sponsorów? Kto więcej śmieci w górach: biegacze czy turyści? Jakie są największe błędy uczestników biegów górskich? I o co Mirek Bieniecki prawie obraził się na gospodynię podcastu?!  Mirosław Bieniecki – dla wielu osób w biegowym świecie człowiek instytucja. Oficjalne bio jest takie: Prezes Fundacji Bieg Rzeźnika i organizator – jak sam mówi – kilku całkiem popularnych biegów górskich w Polsce; socjolog, prezes Instytutu Studiów Migracyjnych.  W przeszłości: bardzo szybki biegacz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w latach 1991-1994 oraz Akademickich Mistrzostw USA (NCAA Division II) w latach 1996-1998. Biegał 5 000 metrów w czasie 14:29, dychę w nieco ponad pół godziny i półmaraton w okolicach 1 godziny i 16 minut, ale to było „20 kilo temu”.  Dziś zawodowo zajmuje się organizacją popularnych imprez biegowych nie tylko w Bieszczadach. Ale także aktywnie działa na rzecz popularyzacji biegania w górach, w Bieszczadach zwłaszcza, współtworząc m.in. projekt Bieszczadzkich Tras Biegowych (TUTAJ) – licząc, że z wytyczonych pętli i dobrze oznakowanych ścieżek skorzystają nie tylko biegacze trenujący do jego imprez, ale także piesi turyści i miłośnicy gór.  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jedną z najbarwniejszych postaci biegowego świata!   

  • 31 min
  Ludzie zapracowani biegają ultra – rozmowa ze Sławkiem Konopką

  Ludzie zapracowani biegają ultra – rozmowa ze Sławkiem Konopką

  Co to są biegi trailowane? Kim jest zawodnik, który biega w górach? Ile małżeństw ma na koncie cykl Tour de Zbój? Kto i czym zaskoczył Sławka na mecie Ultra Janosika? Czy on sam jeszcze biega, czy już tylko trenuje? Na co najczęściej narzekają na trasie i na mecie uczestnicy biegów terenowych? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa… smok?!  Gościem Ewy Paciorek jest tym razem Sławek Konopka, Zbój Naczelny i „człowiek orkiestra”. Jak sam o sobie mówi: „biegam od zawsze, a od 2015 roku także organizuję zawody biegowe – najpierw krótkie, a z czasem coooraz dłuższe i coooraz fajniejsze” – w Polsce i za granicą (na Słowacji i Ukrainie).

  Na koncie ma zorganizowanie kilkudziesięciu zawodów: w górach (Ultra Janosik, Bojko Trail, Zimowy Janosik, Europejski Festiwal Biegowy), na wyżynach (Ultra Roztocze, Zimowe Roztocze), nad morzem (Ultra Wydma).

  W rzadkich chwilach wolnych od obowiązków albo biega, albo chodzi po górach lub… planuje kolejne inicjatywy, jak Biegi Trailove i Smoczy Cross Maraton, które chce wdrażać w tym szalonym roku 2022.   

  • 37 min
  Sportowcem jest się 24 godziny na dobę - rozmowa z Karoliną Nadolską, rekordzistką Polski w półmaratonie

  Sportowcem jest się 24 godziny na dobę - rozmowa z Karoliną Nadolską, rekordzistką Polski w półmaratonie

  Motywacja. Słowo klucz i utarty frazes czy może wewnętrzny mechanizm, który każe nam ruszyć się z kanapy? Podobno potrzebna jest zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki atmosferyczne nie zachęcają do aktywności na zewnątrz. Jeśli myślicie, że z brakiem motywacji borykają się tylko sportowcy amatorzy, to wyprowadzimy Was z błędu. Sprawę z autopsji zna chociażby utytułowana i niewiarygodnie pracowita polska biegaczka długodystansowa, Karolina Nadolska, rekordzistka Polski w półmaratonie. Jest ona jednak najlepszym przykładem, że warto w sobie tę niemoc przełamać – a korzyści z biegania i wyniki przyjdą prędzej lub później. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy!

  Skromna, stroniąca od social mediów, a przy tym bardzo pracowita – tak jawi się Karolina Nadolska, która niespełna 3 miesiące temu nabiegała w Poznaniu nowy rekord Polski w półmaratonie. Wynik 1:09:18 to efekt wielu miesięcy, a wręcz lat treningu, co budzi respekt zwłaszcza z uwagi na fakt, że zaledwie w sierpniu 2021 na maratońskim dystansie igrzysk olimpijskich w Sapporo (Tokio 2020) Karolina zameldowała się na mecie jako 14. kobieta, także z imponującym czasem 2:32:04.

  Ale wyniki to nie wszystko. Karolina Nadolska w nielicznych wywiadach podkreśla, że bieganie to nie tylko sport, ale i styl życia. To czas dla siebie i próba charakteru. Bieganie to pasja i… sposób, by lepiej radzić sobie z rzeczywistością, także tą rodzinną.  Posłuchajcie naszej październikowej rozmowy z mistrzynią. Ku motywacji i nie tylko.

  A potem… załóżcie buty i do dzieła!  Karolina Nadolska i Ewa Paciorek (AKTYWNA WARSZAWA)   

  • 26 min
  Sport to szkoła życia. #Chodź na korty

  Sport to szkoła życia. #Chodź na korty

  Sport to szkoła życia! Ale na tej ścieżce pierwszy krok powinni zrobić rodzice. Zwłaszcza w tych czasach, gdy istnieje tak wiele pokus i wymówek. Pokażmy naszym dzieciom drogę - niech pójdą w nasze ślady.

  Jakie korzyści - w bliższej i dalszej perspektywie - płyną z uprawiania sportu? Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma aktywność fizyczna? Ale także: z jakimi ograniczeniami trzeba się zmierzyć, chcąc myśleć o uprawianiu sportu od najmłodszych lat?

  I... czym jest KOR? :-)  Odpowiedzi na powyższe pytania padają w rozmowie z wybitnym polskim tenisistą Mariuszem Fyrstenbergiem, który pod koniec sierpnia gościł na wydarzeniu otwierającym Ośrodek Hutnik AKTYWNEJ WARSZAWY po okresie 2-letniej rewitalizacji.  Zapraszamy do słuchania!         

  • 10 min
  Czym skorupka za młodu... Jak zachęcić dzieci do aktywności?

  Czym skorupka za młodu... Jak zachęcić dzieci do aktywności?

  Naturalną potrzebą dziecka jest ruch. Niestety, łatwo o tym zapomnieć, zwłaszcza patrząc na zasiedziałe w ławkach szkolnych i - zwłaszcza w obecnych czasach - przed komputerami i telefonami dzieci i młodzież. Psychologowie i lekarze biją na alarm, bo rośnie nam pokolenie z nadwagą, problemami z kręgosłupem i... zaburzonym poczuciem własnej wartości. Jak temu zaradzić? Postawić na aktywność! I to najlepiej całą rodziną - wszak dzieci najlepiej uczą się przez obserwację i naśladownictwo.  Sport jest piękny, bo uczy dyscypliny, systematyczności, szacunku do własnego ciała oraz wyrabia zdrowe nawyki. Sport to szkoła charakteru, zaś egzamin w niej powinni zdać przede wszystkim rodzice i opiekunowie.  To ważne zadanie, które stawia przed nami kolejny gość naszego cyklu podcastów "Bieganie i inne ważne sprawy w życiu" - wybitny polski lekkoatleta, Paweł Januszewski z Fundacji Wychowanie przez Sport.  Zapraszamy do słuchania!      

  • 35 min
  Bądź jak aniołki Matusińskiego. Biegaj milę, trenuj lekką!

  Bądź jak aniołki Matusińskiego. Biegaj milę, trenuj lekką!

  Czy wielki sukces polskich lekkoatletów na igrzyskach w Tokio ma wpływ na zainteresowanie bieganiem wśród Polaków?  Jak wspierać w sportowej karierze dzieci i młodzież? Czy na stadionie biegają tylko profesjonaliści? Dlaczego warto wziąć udział w 1 Mili i co ma do tego Joanna Jóźwik?  To tylko część tematów, które poruszamy z rozmowie z Magdą Sołtys z Fundacji Zdrowy Ruch.  Zapraszamy do słuchania!     PS. Nowy rok (szkolny), nowe tematy do rozmów! Podcast z Magdą Sołtys otwiera drugi sezon naszych publikacji. W poczekalni już się rozgrzewają kolejni goście, którym na sercu leży promowanie aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży, a właściwie całych rodzin.

  Śledźcie nas uważnie, wracamy wkrótce!      

  • 24 min

Top Podcasts In Sports

Barstool Sports
Dan Le Batard, Stugotz
The Ringer & Bill Simmons
SiriusXM
Pat McAfee
The Volume and iHeartPodcasts

You Might Also Like

Dariusz Rosiak
RMF FM
Leszek Śledziński
Remek Rychlewski, Marek Telecki
Andrzej Kotarski, Paweł Orzech, Wojtek Wieman