38 episodes

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

Football Club podcasty Football Club

  • Sports

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

  Football Club #38 Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

  Football Club #38 Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

  Proč to dnes v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.  

  Poslední únorovou neděli se v Anglii udělovala první důležitá trofej fotbalové sezony – ligový pohár vyhrál Liverpool FC, už podesáté a je historicky nejúspěšnějším účastníkem soutěže. Poraženým finalistou stejně jako před dvěma lety zůstala Chelsea FC – byť londýnská ekipa nastoupila proti soupeři oslabenému o většinu opor, nedokázala přes velké množství šancí dosáhnout na úvodní velký úspěch v éře majitele Todda Boehlyho.

  Američana, který klub ze Stamford Bridge převzal teprve na jaře 2022 po dvou dekádách Romana Abramoviče, přesto už stihl do kádru áčka nacpat přes miliardu liber v posilách. Bezcílné utrácení nových amerických majitelů Blues přineslo víc než radost spíš sportovní rozkolísanost a výměnu několika výrazných osobností na manažerské židli. 

  Téma "Chelsea včera dnes a zítra" jsme v novém dílu podcastu Football Clubu probrali se dvěma specialisty na anglický fotbal – komentátorem a moderátorem Canal Plus Sport Martinem Minhou a fotbalovým publicistou Janem Pikousem! Vedle vlastních vzpomínek na první setkávání s Blues rozebírají otázky týkající se finanční stability klubu při současném hýření, glosují nejvýraznější posily i flopy za poslední dobu a rovněž nabízí vyhlídky Chelsea nejen v téhle sezoně.

  Příjemný poslech i těm, kteří nepatří mezi fanoušky anglické kopané – to, co se děje v Chelsea, byste s vaším oblíbeným klubem asi nechtěli zažívat!

  • 53 min
  Football Club #37 Preciado a Ševčík jako hlavní zbraně? Rozebíráme šance Sparty a Slavie před dvojitým derby

  Football Club #37 Preciado a Ševčík jako hlavní zbraně? Rozebíráme šance Sparty a Slavie před dvojitým derby

  Jak dopadnou dva souboje titánů v jednom týdnu? Jaké taktické šachy čekat od Priskeho s Trpišovským? A dočkáme se pohlednějšího fotbalu než naposledy? S Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem jsme rozebrali nadcházejí derby pražských S na šroubky.

  Následujících pár týdnů si fotbaloví fanoušci užijí. Kromě soubojů se světovou extratřídou v Evropské lize čekají na Spartu a Slavii také dva vzájemné souboje. Navíc během pár dnů. Jak moc se bude středeční pohárové a nedělní ligové derby lišit? A máme od Briana Priskeho a Jindřicha Trpišovského očekávat veletoče při skladbě sestavy?

  „Ani v poháru nečekejte souboj béček. Nedokážu si představit, že by Priske nechal hrát vyloženě slabší kusy. Určitě jsou varianty, jak kádr protočit, ale nebudou to výrazné proměny. Čekal bych změnu jednoho hráče v každé linii,“ odhaduje Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu, videoanalytik u české reprezentace U19 a oblíbený uživatel twitteru pod přezdívkou Priskeho křídelník.

  „Myslím si, že ve středu to trochu pošetří i Slavia. Trenéři nebudou chtít odkrýt všechny karty před nedělním mačem. Jsem zvědavý, jak bude vypadat hra. Je škoda, že se Slavia v posledních derby až moc soustředila na to, jak narušit soupeře, než aby se snažila sama dominovat,“ říká Tomáš Daníček, fotbalový analytik, který je na twitteru známý se svým účtem Czech
  Football.

  Oba pak mají jasno o hlavních zbraních pražských S. „Angelo Preciado je nejrychlejší hráč, kterého Sparta má. Zvlášť ve chvíli, kdy by letenští postavili dva útočníky, by jako winngbek mohl hrát ještě výš než obvykle, což by pro Slavii mohlo být na pravé straně smrtící. Je otázkou, jestli ho Priske využije v obou zápasech, nebo si ho pošetří na víkendovou ligu, aby se zbytečně neutavil,“ říká Mrklas. „Na Preciada se v derby taky hodně těším, protože má neuvěřitelné spektrum silných stránek. U Slavie pak bude divokou kartou Petr Ševčík, kterého nemá Priske v derby načteného,“ dodává Daníček.

  A jakou by sestavili ideální jedenáctku ze soupisek obou týmů? Staněk – Panák, Ogbu, Sörensen – Preciado, Kairinen, Ševčík, Wallem – Haraslín, Birmančevič – Chytil. Co vy na to? Souhlasíte?

  Přejeme příjemný poslech. Fotbalu zdar a derby zvlášť!

  • 1 hr 34 min
  Football Club #36 Slavia, Sparta a kdo dál? Jak má český fotbal pracovat s fanoušky

  Football Club #36 Slavia, Sparta a kdo dál? Jak má český fotbal pracovat s fanoušky

  Rekordní divácké návštěvy pražských S, ale také chabý marketing řady ligových klubů. Jak se v českém fotbale pracuje s fanoušky hodnotí v dalším pokračování Football Club podcastu obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný a marketér Vilém Franěk.

  Hlavně zásluhou pravidelně vyprodaných stadionů na Letné a v Edenu, ale také díky tradičnímu zájmu o fotbal v Ostravě, Plzni a nově i v Hradci a Teplicích útočí aktuální ligový ročník na návštěvnický rekord v samostatné historii Česka.

  Přes řadu pozitiv ale nejde zapomínat na to, že větší část českých profesionálních klubů se snaží fanoušky přitáhnout marně a můžou tak jen závidět nejen úspěšnějším konkurentům na fotbalovém trhu, ale i v jiných sportovních odvětvích.

  Třeba v hokeji se čím dál víc daří projektu Univerzitní ligy, unikátní soutěži studentů – sportovců, kteří se při nejvýznamnějších zápasech často těší z návštěv převyšujících počty diváků na duelech profesionálů.

  O tom, jak zaujmout fanoušky, mluvíme v novém díle podcastu Football Clubu s Danielem Hajným, obchodním a marketingovým ředitelem LFA, a Vilémem Fraňkem, který stojí za úspěchy projektů, jako jsou Mikýřova úžasná pouť internetem nebo zmíněná Univerzitní liga. Přejeme příjemný poslech!

  • 56 min
  Football Club #35 Nesmíme cílit na fanoušky mužského fotbalu, říkají reprezentantky Svitková a Bartoňová

  Football Club #35 Nesmíme cílit na fanoušky mužského fotbalu, říkají reprezentantky Svitková a Bartoňová

  „Ženský a mužský fotbal nemůžeme srovnávat. Ženský fotbal jako produkt by měl víc cílit na rodiny s dětmi. Divácky se s mužským fotbalem tolik nepotkává. Bez profesionalizace a většího počtu sponzorů se v Česku neposuneme,“ shodují se reprezentantky Kateřina Svitková a Eva Bartoňová.

  Zatímco fotbalová liga mužů začíná už druhý únorový víkend, nejvyšší soutěž fotbalistek se rozjede zase až v březnu. I tak bylo během zimní pauzy o čem mluvit, a i proto jsme natočili další podcast s dvěma českými fotbalistkami a reprezentantkami a zástupkyněmi dvou nejsilnější tuzemských klubů - Slavie a Sparty.

  Jedna z nich, Kateřina Svitková, se pro jaro vrací do Česka a na hostování ve Slavii zkusí restartovat úspěšnou kariéru, v Chelsea značně zbrzděnou vleklým zraněním kolena. Čtyřnásobná fotbalistka roku dobře zná rozvíjející se anglickou Women Super League, která láme rekordy v návštěvnosti a které v posledních letech dominuje právě Chelsea. Blues se na jaře pokusí konečně vyhrát i Ligu mistryň. Bylo by to stylové loučení s velkou personou londýnského klubu Emmou Hayesovou. Sedmačtyřicetiletá Angličanka zatím na Stamford Bridge získala třináct trofejí, v létě se ale vydá na ještě prestižnější adresu – povede ženskou reprezentaci USA.

  Ligu mistryň absolvovaly podruhé v řadě v osmifinálové skupinové fázi slávistky, které bohužel nezvládly v hratelné skupině duely s norským Brannem a i přes senzační závěrečnou remízu v Lyonu se opět rozloučily s prestižní soutěží před branami vyřazovacích bojů.

  Spousta slávistek zaznamenala větší úspěch na reprezentační úrovni, když na podzim tým trenéra Karla Rady ovládl skupinu Ligy národů a postoupil do Ligy A. S národním týmem toho dost zažila i druhá respondentka našeho podcastu, sparťanka Eva Bartoňová, která má podobně jako Kateřina Svitková zahraniční zkušenost. Byla dva roky v Miláně, každopádně angažmá v Interu jí nesedlo po více stránkách. I o tom mluví v novém dílu podcastu.

  • 52 min
  Football Club #34 Kdo posílil líp? Zimní přestupy Sparty a Slavie pod lupou

  Football Club #34 Kdo posílil líp? Zimní přestupy Sparty a Slavie pod lupou

  Pomůže Solbakken Spartě k titulu a jak bude vypadat rotace v jejím středu zálohy? Sednou si v útoku Kuchta a Tuci? Potřebovala Slavia nového brankáře? Nechytila se při hledání druhého Juráska do pasti? A kdo v její sestavě ovládne levou stranu?

  Analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček rozebírají zimní přestupy. Fotbalové jaro ve Fortuna lize může být pořádné drama.
  O titul se porvou Sparta se Slavií a jejich jackpot by mohl být v téhle sezoně pohádkový – ve hře je až přímá účast ve skupinové fázi Ligy mistrů (přečtěte si, za jakých podmínek může Česko dosáhnout na přímou účast v Lize mistrů). I proto se od zimního přestupového období očekávalo, že do toho oba pražské kluby pořádně šlápnou a posílí přesně tam, kde je nejvíc tlačí pata.

  Jak se to v praxi pražským S povedlo a co přesně čekat od zimních posil rozebírají hosti dalšího dílu Football Club podcastu, které spojuje láska k analýzám, datům a taktickým rozborům – Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček, jejichž rozbory a postřehy můžete číst na sociální síti X na účtech Priskeho křídelník a Czech Football a také na našem webu.

  První část podcastu je věnovaná Spartě a Slavii, jejich
  kádrům, herním stylům i očekáváním, co se herního projevu týče.
  V dalších deseti minutách stihneme v rychlosti projet i aktuální
  dění ve zbytku první ligy. Přejeme příjemný poslech.

  • 1 hr 11 min
  Football Club #33 Patří těžkooděnci na stadiony? Ptáme se zástupců policie

  Football Club #33 Patří těžkooděnci na stadiony? Ptáme se zástupců policie

  „Kdybychom tam nebyli, budou fotbalové zápasy stejně
  bezpečné jako teď?“ Tiskový mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal vyprávějí o policejních manévrech na fotbale v Česku.

  Přelety vrtulníků, kordony těžkooděnců se psy, zbraně
  v pozoru a omřížované sektory hostů. Fotbaloví fanoušci se
  v prostředí stadionů můžou snadno cítit jako „obvyklí podezřelí“. Přitom policie sama přiznává, že mezi stovkami tisíc diváků, kteří se po celé republice protočí na fotbalových tribunách, jsou jen nižší stovky skutečně problémových. Ti pak například během loňského ligového podzimu spáchali na stadionech dva trestné činy a 27 přestupků.

  Hosté dalšího dílu Football Club podcastu, kterými byli mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a metodik policejního vzdělávání
  a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří
  Stejskal, uznávají, že se situace na českých stadionech za poslední dvě dekády výrazně zlepšila, přesto však trvají na tom, že je „viditelná přítomnost“ policie nutná.

  „Samozřejmě vnímáme negativní zpětnou vazbu na policejní přítomnost na fotbalových zápasech. Většinou ale lidem chybí informace, proč se policie k daným opatřením rozhodla. A pokud se bavíme o záběrech některých policejních zákroků natočených na mobilní telefony, často je to vytrženo z kontextu, protože není zachyceno, co dění na videu předcházelo. Rozumím tomu, že pak někomu přijde jednání policie jako přehnané, ale chybí tomu všechna fakta,“ říká Bocán. A Stejskal ho doplňuje: „Rozhodně
  neplatí, že je pro policii každý fotbalový fanoušek potenciální výtržník.“

  Jak oba hodnotí dnešní situaci na českých fotbalových
  stadionech? Proč je viditelná přítomnost policie nutná, i když je nejlepší stav „nebýt vůbec vidět“? A v čem se liší tuzemské fotbalové prostředí proti tomu německému? Pusťte si třiatřicáté vydání našeho podcastu. Od mikrofonu vás tentokrát zdraví moderátor Filip Horký.

  • 56 min

Top Podcasts In Sports

Barstool Sports
Dan Le Batard, Stugotz
Wave Sports + Entertainment
iHeartPodcasts and The Volume
Tenderfoot TV and Audacy
The Ringer

You Might Also Like

Jakub Burian, Veronika Kubíčková, Lukáš Pečeně
Seznam Zprávy
ČT sport
Ondřej Novotný
Kontrapresink
footcastcz